Svezli jsme se
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS – Nový začátek?
Petr Hanke 26.07.2017 06:52
Představujeme
Eclipse sice anglicky znamená zatmění, ve skutečnosti ale má být Eclipse Cross spíše novým úsvitem značky Mitsubishi pod křídly aliance Renault-Nissan.
Mitsubishi letos oslavuje 100 let od výroby prvního automobilu, historie samotné značky se třemi diamanty ve znaku ale sahá až do roku 1870, kdy vznikla jako lodní dopravce, a od roku 1973 používá jméno Mitsubishi. Mitsubishi Model A byl v roce 1917 prvním sériovým japonským automobilem. Mitsubishi Motors, tedy automobilová divize globálního koncernu, od 80. let minulého století procházela různými fázemi kooperací. Stála třeba u začátku rozmachu automobilové divize Hyundai, když například pro typ Pony dodávala techniku. Intenzivní byla též spolupráce s americkým Chryslerem a později koncernem DaimlerChrysler. Skupině PSA poskytovala technický základ elektromobilu iMIEV pro francouzské deriváty a současně pro ně vyráběla SUV modely na základě svých typů Outlander a ASX. Na konci roku 2016, po letech určitého útlumu, automobilka oznámila, že se začlenila do aliance Renault-Nissan.
Nissanu aktuálně patří 34procentní podíl v Mitsubishi Motors Corporation. Není pochyb o tom, že toto spojení zásadním způsobem ovlivní skladbu nabídky této japonské značky, a to nejen v Evropě, ale po celém světě. Jak do celé této strategie zapadá nové SUV Eclipse Cross, s nímž jsme měli možnost ujet první kilometry a jehož prodej se naplno rozjede s příchodem příštího roku? Nejdříve je potřeba říci, že nejde o náhradu již sedm let vyráběného typu ASX. I když oba vozy stojí na stejném rozvoru náprav 2670 mm, nový model je navržen spíše tak, aby vyplnil mezeru mezi zmiňovaným ASX a větším Outlanderem. S ohledem na vývoj dalších modelů se očekává, že Mitsubishi zmenší ASX a naopak zvětší Outlander, takže se prostor v nabídce pro Eclipse Cross zvětší. To je ale hudba spíše vzdálenější budoucnosti. Aktuálně dodejme, že novinka je o 50 mm delší, 35 mm širší a 45 mm vyšší než ASX. Mitsubishi Eclipse bylo malé 2+2místné kupé a kabriolet, vyráběné na podvozcích Chysler ve čtyřech generacích mezi roky 1989 a 2011. Novinka Eclipse Cross uspané jméno oživuje v nové podobě a zřejmě jím hodlá naznačit, že by se ráda na trhu etablovala spíše jako „SUV-kupé“, než běžný praktický vůz daného segmentu.
S tímto pojetím ladí i výrazný vzhled, jenž se překvapivě málo liší od představených koncepčních vozů XR-PHEV I a II z let 2013 a 2015. Výrazná příď s až dramatickými chromovanými lištami je nepřehlédnutelná a její hranatost pokračuje i na bocích a zádi výrazně stoupající linií boků a vysoko umístěnými zadními skupinovými svítilnami. Zadní okno rozdělené na dvě části zajišťuje dostatečný výhled vzad. Co se ale týká využití vnitřního prostoru, tak je Eclipse Cross navržen velmi prakticky. Zaujmou zejména zadní sedadla, posuvná ve značném rozpětí 200 mm. Současně lze měnit sklon jejich opěradel v rozmezí 16 až 30 stupňů. Nechybí ani možnost asymetrického rozdělení sedadel v poměru 40:60. Zadní sedadla jsou pohodlná a poskytují dostatek prostoru, nejen když jsou umístěna v nejkrajnější zadní pozici. V závislosti na poloze zadních sedadel se mění objem zavazadlového prostoru z 341 na 448 l. V obou případech jde o spíše průměrnou hodnotu v daném segmentu. Z praktického pohledu budoucí majitelé jistě ocení přetažení spodních lemů dveří přes prahy karoserie, což je řešení zabraňující ušpinění spodní části nohavic od prahů při vystupování z vozu. Zcela nový přístup ukazuje Eclipse Cross v přední části interiéru, a to řešením palubní desky.
Působí velmi moderním dojmem a na celkovém řešení je zřejmá určitá inspirace značkou Lexus. Při bližším pohledu je jasně patrný důraz na přehlednost, dostatečné množství odkládacích prostorů a snadnou obsluhu. Multimediální systémy lze ovládat nejen prostřednictvím 7palcového dotykového displeje, ale také dotykové destičky umístěné mezi sedadly. Jde o podobné řešení jako dříve ve vozech Lexus (ten nyní přešel na systém s pomocí joysticku), a nutno říci, že funguje velmi dobře a naprosto intuitivně. Právě kombinace dvou způsobů obsluhy je vítaná a patří z tohoto pohledu mezi nejlepší. Systémy umějí komunikovat s chytrými telefony (Bluetooth, Apple CarPlay či Android Auto), nicméně na jejich finální specifikaci pro evropský, resp. český trh si budeme muset ještě počkat. Moderní pojetí interiéru podporuje také použití průhledového head-up displeje tvořeného výklopnou skleněnou destičkou, na níž se údaje promítají. Eclipse Cross je vybaven mnoha systémy aktivní bezpečnosti, které jsou pro nové vozy dané velikosti obvyklé. Jde o přednárazový systém kombinovaný s adaptivním tempomatem schopným jízdy v kolonách (radar/kamera), hlídání mrtvých úhlů zpětných zrcátek s funkcí upozorňující při vycouvávání z příčného parkovacího místa na vozy přijíždějící ze strany, stejně jako varování při nechtěném vyjetí z jízdního pruhu.
Zajímavou funkcí je například zabránění rozjetí do překážky, když si řidič splete pedály nebo příliš stiskne plyn. Po technické stránce je Eclipse Cross postavený na dále zdokonalené platformě používané typy Outlander a ASX se zadní víceprvkovou nápravou s novou nápravnicí. Použití vysokopevnostních ocelí (55 %), nových způsobů svařování a lepení, stejně jako masivních výztuh v motorovém prostoru zajistilo zvětšení tuhosti celé konstrukce. Uspořádání hnací soustavy je konvenční s vpředu napříč uloženými motory a převodovkami a pohonem předních nebo všech kol (S-AWC). U verzí 4x4 se o aktivní rozdělování síly motoru stará elektronicky řízená lamelová spojka. Řidič má v tomto případě k dispozici tři režimy – automatický, pro sníh a pro šotolinu. Praktická zkušenost ukázala, že zatímco „Auto“ se snaží maximálně využívat pohon předních kol, režim „Gravel“ více zapojuje i pohon zadní nápravy, což bylo zejména při sportovnějším stylu jízdy jednoznačně příjemnější a přispívalo k omezení nedotáčivosti ve výjezdech ze zatáček. V Eclipse Cross má premiéru nový zážehový přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,5 litru.
Právě tento motor jsme měli možnost v kombinaci s bezestupňovou převodovkou a pohonem S-AWC vyzkoušet. Motor se vyznačuje do hlavy integrovanými výfukovými svody, proměnným časování obou vačkových hřídelů, přímým vstřikováním paliva, sodíkem plněnými výfukovými ventily a turbodmychadlem s elektricky řízeným obtokovým ventilem. Celé hnací ústrojí bylo velmi dobře sladěno a automobil zaujal zejména kulturou jízdy v podmínkách běžného provozu. Při intenzivnějším používání plynového pedálu převodovka neřadila plynule, ale po přednastavených převodových poměrech. Působila díky tomu přirozenějším dojmem. Motor ukázal svůj největší potenciál ve středních otáčkách, kdy předváděl svoji chuť po otáčkách a příjemný zátah. Druhým nabízeným motorem bude přeplňovaný vznětový čtyřválec 2,2 litru, který je důsledně přepracovanou verzí motoru známého z ostatních SUV značky. Ten bude možné kombinovat výhradně s osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Během prezentace Mitsubishi naznačilo, že později by nabídku mohla rozšířit blíže nespecifikovaná plug-in hybridní verze.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)