Svezli jsme se
Mitsubishi Colt – Sedmý výstřel
Petr Hanke 01.03.2024 06:06
Foto: Martin Sznapka
Sedmá generace Mitsubishi Colt má ambice být jedním z nejpovedenějších zástupců segmentu malých vozů. První svezení ukazuje, že k tomu má připraveny všechny náboje.
Když nepočítáme několik desítek kusů vozu Mitsubishi A, které vznikly po roce 1917 na základě licence Fiatu Tipo 3, začal tento průmyslový koncern s výrobou automobilů až v roce 1960 modelem Mitsubishi 500. Šlo o kompaktní malý vůz, jenž by bylo možné svým umístěním na trhu srovnat s modelovou řadou Colt, jak ji známe nyní. Nicméně samotné jméno Colt bylo poprvé použito v roce 1962, kde jej doplňovalo číslo 600 označující zdvihový objem motoru. Byl to dvoudveřový sedan s délkou ani ne 3,4 metru. Mitsubishi poté začalo jméno Colt používat i pro větší automobily a jejich rozlišovacím prvkem bylo právě číselné označení. Mimo Japonsko se jméno Colt dostalo až v 70. letech minulého století, kdy se tak označovala Mitsubishi Galant a Lancer prodávaná pod značkami Dodge a Plymouth v Americe.
Foto: Martin Sznapka
Mitsubishi Colt, jak jej známe dnes, tedy kompaktní městský vůz, se představil v roce 1978, a v roce 1983 na něj navázala technicky spřízněná druhá generace. V Japonsku byly tyto modely známé jako Mitsubishi Mirage a kromě hatchbacku byl k dispozici také sedan. V Evropě ale Colt proslul jako sportovně laděný hatchback, jenž se v dalších třech generacích vyráběl do roku 2002. Tehdy jej Mitsubishi pro Evropu zcela přepracovalo a představilo ho v podobě praktického tří- nebo pětidveřového, mírně zvýšeného vozu à la MPV. V této generaci nechyběla ani verze s pevnou skládací střechou – Colt CZC. Do roku 2013 se po celém světě prodalo více než 5,1 milionu kusů Mitsubishi Colt, v Evropě ale tento typ skončil. Mitsubishi toto jméno používalo na některých trzích pro označení menšího modelu, v Evropě známého jako Space Star.
V roce 2023 však japonská značka v Evropě ukázala sedmou generaci typu Colt, která se vyrábí v turecké Burse v továrně Renaultu. Podobně, jako je tomu u typu ASX, také v tomto případě posloužil jako základ vůz aliančního partnera, automobilky Renault. Nyní ale bylo dárcem techniky modernizované Clio stojící na platformě CFM B. Odlišnosti vzhledu obou modelů se omezují především na pojetí přední části. Zatímco hlavní prvky nárazníků jsou shodné, liší se řešení samotné mřížky a výrazných ozdobných světelných prvků na krajích karoserie. Odlišná jsou samozřejmě také kola, a to nejen designem, ale i možností mít v základní výbavě ráfky s průměrem 15 palců. Vyšší verze výbavy mají chromované lišty kolem bočních oken, což jsou detaily, jež má Renault Clio černé. V podobném duchu se nesou rozdíly v interiéru.
Foto: Martin Sznapka
Na českém trhu se tak ukazuje, že největší odlišností je možnost objednání základního motoru, jejž Renault nenabízí. Tím je atmosféricky plněný tříválec s nepřímým vstřikováním. Tento motor, standardně spojený s pětistupňovou manuální převodovkou, vznikl ve spolupráci Mitsubishi s Nissanem a byl původně navržen pro japonské mikrovozy Kei cars. Jde o moderní celohliníkovou pohonnou jednotku vybavenou dvojicí dutých vačkových hřídelů s proměnným časováním, nejsou použity hydraulické vymezovače vůle ventilů, avšak mechanická zdvihátka mají extra tvrdý povrch vytvořený materiálem DLC (Diamond Like Carbon) obvykle používaným u motorů vyšších tříd. Tato verze se zrychlením z 0 na 100 km/h za 17,1 sekundy je určena především pro zákazníky, kteří se nejčastěji pohybují po městech malými rychlostmi.
O poznání více dynamiky, a to zejména v rychlostech nad 80 km/h, poskytne druhý z nabízených motorů: přeplňovaný litrový tříválec. Nejde však o stlačeným vzduchem dopovanou verzi základní jednotky, ale o konstrukci Renault s dlouhým zdvihem. Tento tříválec zaujme kromě jiného odděleným chlazením hlavy a bloku motoru, turbodmychadlem s elektricky ovládaným obtokovým ventilem, elektrickým olejovým čerpadlem nebo výfukovým sběrným potrubím integrovaným do hlavy válců, a tudíž chlazeným. V tomto případě dostal proměnné časování pouze sací vačkový hřídel a vstřikování stále zůstává nepřímé. Standardně je motor 1.0 MPI-T spojen se šestistupňovou manuální převodovkou.
Foto: Martin Sznapka
Mitsubishi dodává typ Colt se šesti úrovněmi výbav, přičemž dvě nejnižší jsou určené pro základní motor a pět nejvyšších pro přeplňovaný motor. Může se zdát, že součet nyní nesedí, ale vězte, že druhá úroveň je k dispozici pro oba motory, takže vhodně ukazuje cenový rozdíl mezi nimi – ten činí pouhých 10 tisíc korun. Právě výbava Invite může být základem pro nejvýkonnější provedení Coltu, které má pod kapotou hybridní soustavu. V tomto případě činí cenový odskok zásadnějších 150 tisíc korun.
Za ně ale zákazník dostane velmi dynamický vůz, schopný efektivně nakládat s energií obsaženou v palivu. Jeho atmosféricky plněný čtyřválec o objemu 1,6 litru pracuje v Atkinsonově pracovním cyklu, protože jej v optimálních otáčkách dokáže udržet originální hybridní soustava s elektromotorem o výkonu 51 kW (69 k) a točivém momentu 205 N.m sloužící jak pro pohon, tak jako generátor. Motor je navíc spojen se startér-generátorem zajišťujícím jeho startování. Použitý hybridní systém pochází od značky Renault a jde o důmyslný systém (viz také technika Renaultu Espace na straně 52) se čtyřmi mechanicky automatizovaně volenými převody pro spalovací jednotku a dvojicí pro elektromotor. Systém může pracovat v různých režimech podle aktuální jízdní situace. Vůz se tak může pohybovat pouze na elektřinu nebo na spalovací motor, dokáže být také sériovým, paralelním nebo kombinovaným hybridem.
Foto: Martin Sznapka
V praxi celá soustava pracuje velmi efektivně a vzhledem k šíři dostupných režimů překvapuje přirozenými reakcemi na požadavky pravé nohy. Jen občas se nám v nestandardních situacích stalo, že v přechodových režimech systém mírně škubl. Nešlo ale o nic, co by posádku vystrašilo nebo snížilo kulturu jízdy. Naopak ocenit bylo třeba jak přirozenou sílu v celém pásmu rychlostí, tak spotřebu paliva. V průměru jsme jezdili za 5 l/100 km, přičemž zejména ve městě jsme se dostali až ke čtyřlitrové hranici. Na dálnicích je třeba počítat s apetitem kolem 6 litrů na 100 kilometrů jízdy.
Uvnitř Mitsubishi Colt v nejvyšší výbavě Instyle působil až luxusním dojmem. Vzhledem k danému segmentu vozů zaujal především šířkou interiéru a celkově moderní atmosférou. Kombinace mechanických ovladačů klimatizace, řádky spínačů hlavních funkcí nad nimi, displeje nahrazujícího přístroje a rychlého infotainmentu jasně ukazovaly, že Colt, resp. jeho dárce techniky je navržen tak, aby uspokojil jak tradičně smýšlející řidiče, tak ty mladší. Infotainment je samozřejmě vybaven nejnovějšími komunikačními funkcemi včetně bezdrátových rozhraní Apple CarPlay a Android Auto (již v základní výbavě) nebo celou plejádou možností nabíjení telefonů, a to jak kabelem, tak bezdrátově.
I když na zadních sedadlech je místa spíše průměrně, zavazadlový prostor je snadno využitelný. Zatímco u elektrifikované verze má kvůli akumulátoru o kapacitě 1,2 kWh umístěného pod podlahou základní objem jen 301 l, tříválcová provedení nabídnou 391 l.
Foto: Martin Sznapka
Colt se sice řadí do segmentu malých vozů, nicméně může být vybaven pokrokovými asistenty známými spíše z větších modelů. Jde jak o bezpečnostní systémy v podobě přednárazové funkce s detekcí chodců, tak o ty zvyšující komfort, mezi něž patří aktivní tempomat s funkcí Stop&Go a funkcí udržování v jízdním pruhu. Nejvýše umístěná verze je standardně vybavena parkovacím asistentem Easy Park, který dokáže automaticky vyhledat a zaparkovat do podélných, kolmých i šikmých parkovacích míst ke směru jízdy. Používá k tomu soustavu 12 ultrazvukových čidel, přičemž řidič může manévr sledovat ve 360stupňovém pohledu na centrálním displeji. Například u podélného místa vozu stačí, aby detekované parkovací místo bylo jen o 70 cm delší než samotný vůz.
Foto: Martin Sznapka
Mitsubishi se u Coltu ve srovnání s ASX podařilo postavit vůz, jenž se více liší od svého dárce techniky. A to nejen po stránce designu nebo nabídkou základního motoru, ale především skladbou nabídky. Na první pohled sice působí jako mírně dražší, avšak jeho výbava je v obecné rovině bohatší. Renault v tomto ohledu nabízí více možností individualizace, a to včetně širší nabídky barev či designových stylů. Záleží tedy na konkrétních preferencích. V každém případě Colt aktuálně patří k nejlepším vozům svého segmentu.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Zážehový, kapalinou chlazený čtyřdobý tří- nebo čtyřválec, nepřímé vstřikování,
a) 1.0 MPI: zážehový tříválec, DOHC, 11,0:1, EU6e, 999 cm3 (ø 71,0 x 84,1 mm); 49 kW (67 k)/6250 min-1 a 95 N.m/3600 min-1;
b) 1.0 MPI-T: výfukovým turbodmychadlem přeplňovaný zážehový tříválec, DOHC, 9,46:1, EU6e, 999 cm3 (ø 72,2 x 81,3 mm); 67 kW (91 k)/4600 min-1 a 160 N.m/2000–2750 min-1;
c) 1.6 Hybrid: hybridní soustava, zážehový čtyřválec, Atkinsonův cyklus, DOHC, 10,8:1, EU6e, 1598 cm3 (ø 78,0 x 83,6 mm); 69 kW (94 k)/5600 min-1 a 148 N.m při 3200–3600 min-1; elektromotor 51 kW (69 k)/1677–6000 min-1 a 205 N.m/200–1677 min-1; celkový výkon 105 kW (143 k) a 205 N.m; akumulátor li-ion 1,2 kWh.
Převodovka
a/b) 5/6stupňová manuální převodovka; c) hybridní automatizovaná převodovka, 4st. pro spalovací motor, 2st. pro elektromotor. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná karoserie, platforma Renault CMF B; vpředu modifikované vzpěry MacPherson a zkrutný stabilizátor, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem, vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu a+b/c) bubnové/kotoučové; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,4. Pneumatiky 185/65 R15 nebo 195/55 R 16.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2583 mm; d/š/v 4053/1798/1439 mm; objem zavazadlového prostoru a+b/c) 391/301–1069/979 l; a+b/c) objem palivové nádrže 42/39 l; hmotnost pohotovostní 1049/1097/1256 kg, celková 1530/1570/1730 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného a/b/c) 560/585/680 kg, brzděného 900 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 160/174/174 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 17,1/12,2/9,3 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,2/5,1–5,2/4,2–4,3 l/100 km; emise CO2 118/116–118/94–96 g/km.
Cena od 379 960/409 960/559 960 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)