Svezli jsme se
Citroen C-Crosser - Francouzská alternativa
Automobil 16.11.2007 00:00
Podle dohody s Mitsubishi zahajuje PSA Peugeot Citroën prodej svých prvních automobilů třídy SUV. Dováží je sice z japonské Mizushimy, ale ve stylistické úpravě příslušných značek Citroën, resp. Peugeot; základním motorem je ovšem na rozdíl od sesterského Outlanderu výkonnější vznětový čtyřválec 2.2 HDi z francouzské konstrukční kuchyně.
Zatímco Peugeot 4007 se objeví až koncem roku, Citroën C-Crosser bude u nás k mání už od podzimu; oba zatím jen s jediným typem pohonné jednotky PSA 2.2 HDi, kterou později obdrží také Mitsubishi Outlander, a naopak francouzská dvojčata mohou od roku 2008 počítat se zážehovým čtyřválcem 2,4 l MIVEC od Mitsubishi.
Obě společnosti navázaly první kontakt 4. února 2005, smlouvu o spolupráci podepsaly 11. července téhož roku a v červenci 2007 byl Citroën C-Crosser uveden na evropské trhy. Na rozdíl od Peugeotu 4007 s přídí připomínající tlamu šelmy a Mitsubishi Outlanderu s tradičně decentním výrazem dostal C-Crosser typickou masku nové generace vozů Citroën, takže z trojčat je podle našeho názoru nejelegantnější.
Pod povrchovými panely karoserie se však změnilo jen málo. Zmíněnou pohonnou jednotku dostane také Outlander, který se zatím spokojuje pouze se vznětovým čtyřválcem 2.0 TDI PD z produkce VW Group, jenž dává skromnějších 103 kW (140 k); motor PSA 2.2 HDi disponuje větším výkonem 115 kW (156 k)/4000 min-1 a točivým momentem 380 N.m/2000 min-1, což bohatě stačí ke svižné jízdě po silnici, i bezproblémovému provozu v lehčím terénu, do těžšího se však pro poměrně malou světlou výšku 174 mm pouštět nedoporučuje.
Otočným spínačem lze přejít z pohonu předních na pohon všech kol, a to v režimu samočinném podle adheze, či se závěrem mezinápravového diferenciálu a pevným rozdělením točivého momentu 50 : 50 %. Jízdní vlastnosti jsou překvapivě dobré (jezdili jsme s většími osmnáctipalcovými koly), řazení převodovky (japonský Aisin) je na zvyklosti této značky nadmíru přesné. Pro nový motor byly upraveny převody třetího až šestého stupně (jsou kratší), jinak se proti vznětovému Outlanderu ani v nápravách neměnily.
Pneumatiky 16 nebo 18“ jsou rovněž stejných rozměrů, C-Crosser však vyniká působivým designem litých kol. Vůz může být až sedmimístný, zadní sedadla třetí řady jsou však spíše nouzová, navíc velmi zmenšují objem zavazadlového prostoru (lze je však sklopit do podlahy). Také druhou řadu sedadel lze sklopit, či podélně posouvat (rozsah 80 mm).
Sériově se montuje šest airbagů, adaptivní čelní, boční a okenní záclonové. Záď se otevírá dvoudílným horizontálně děleným víkem, spodní díl unese zatížení až 200 kg a může posloužit při pikniku, ve variabilním interiéru nechybí 22 odkládacích prostorů a bohatá výbava podle přání klienta včetně kvalitní audioaparatury Rockford Fosgate s osmi reproduktory, navigačního systému, kamery pro couvání, automatické klimatizace, xenonových světlometů apod.
Citroën hodlá prodávat 15 až 20 tisíc C‑Crosserů, hlavně však na domácím trhu.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)