Svezli jsme se
Citroën C3 a ë-C3 – Pro každého
Jiří Duchoň 01.08.2024 06:48
Foto: Citroën
S cenou elektrické verze se dostane i bez dotací pod půl milionu korun. Můžete mít ale i zážehový motor s manuální či dvouspojkovou převodovkou. Citroën C3 přijíždí na zcela nové platformě. Je prostorný, se standardními tlumiči PHC komfortní a dobře vybavený.
První generace typu Citroën C3 byla představena na podzim roku 2001. Okamžitě si získala oblibu a od té doby v této řadě vzniklo přes 5,6 milionu vozů: takřka každý třetí prodaný Citroën je C3! Velký úspěch zaznamenala i generace třetí (viz AR 11/’16), v níž od roku 2016 vzniklo na 1,5 milionu exemplářů. Nyní Citroën C3 přijíždí ve čtvrté a zcela nové generaci. První prototypy jsme s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (COTY) dostali příležitost vyzkoušet koncem května příznačně v okolí Neziderského jezera v Rakousku. To se totiž rozkládá v blízkosti trojmezí s Maďarskem a Slovenskem, a necelých 100 km od Trnavy, kde bude Citroën C3 vyráběn.
Novinku nám do Weiden Am See přijel osobně představit šéf značky Citroën Thierry Koskas. Pochlubil se tím, že po několika hubených letech prodeje Citroënu znovu rostou (za první letošní kvartál dodali 155 tisíc vozidel) a že stále pracují na rozvoji elektromobility, například minivozíků Ami (viz AR 4/’20) vyrobili již přes 50 tisíc. Jedním dechem ale Koskas dodal, že rozhodně nepřehlížejí zastánce spalovacích agregátů, což dokazuje právě nový Citroën C3. Zprvu bude k dostání se známým přeplňovaným tříválcem 1.2 PureTech/74 kW s manuální šestistupňovou převodovkou (od 380 000 Kč) a v elektrické verzi ë-C3 s akumulátorem 44 kWh, výkonem 83 kW a normovaným dojezdem 326 km (od 630 000 Kč). Právě tyto verze jsme v Rakousku měli k dispozici. Později přibude mild hybrid s elektromotorem v tělese dvouspojkové převodovky e-DCT a elektromobil ë-C3 s menším, 35kWh akumulátorem, dojezdem 200 km a cenou pod půl milionu korun. Takže první skutečně dostupný rodinný elektromobil do Evropy nakonec nepřijede ani z Číny, ani od Volkswagenu, ale z Trnavy. A pokud vám přijde kapacita akumulátorů malá, pak vězte, že třeba nový a nepoměrně dražší Mini Cooper SE (viz str. 24) ji má prakticky shodnou.
BENZÍN VS. ELEKTŘINA |
Benzínový Citroën C3 (vlevo) se od elektrického ë-C3 (vpravo) neliší ani uvnitř. Dokonce i štěrbina přístrojového štítu je prakticky shodná. Vlevo je palivoměr, resp. úroveň nabití akumulátoru, uprostřed digitální rychloměr a vpravo lze vyvolávat údaje palubního počítače. Otáčkoměr však, podobně jako kdysi u Cactusu, bohužel chybí. C3 má tři pedály a manuální ruční brzdu, zatímco ë-C3 na středové konzole nese u PSA obvyklé přepínače jízdního režimu a elektrické zajišťovací brzdy. Foto: Citroën Foto: Citroën |
Na první pohled si na novém Citroënu C3 všimneme řady stylistických prvků, inspirovaných loňským extravagantním konceptem Citroën Oli (viz AR 7/’23). Není divu, C3 totiž má stanovit nový designový jazyk značky Citroën, což podtrhuje i vůbec první aplikace nového loga, zjednodušeného na minimum a odkazujícího na historii. Za zmínku stojí ještě velké čelní sklo a krátká a vysoká kapota. Proporcemi karoserie vůz připomíná spíše dosavadní model C3 Aircross, takže ano, z osobního C3 je nyní crossover s vyšší stavbou a plastovými dekory kolem lemů blatníků a podél prahů. Zajímavostí jsou vodorovné kontrastní plošky po stranách předního nárazníku a ve sloupcích C: lze je snadno měnit podle momentálního rozpoložení a kreativitě zručného motoristy to dává dosud nevídané možnosti vyniknout. A teď odbočka: na břeh Neziderského jezera nám přivezli též prototyp Citroënu C3 Aircross, samozřejmě bez možnosti fotografovat. Jde o vůz vycházející z téhož, ale o 37 mm prodlouženého základu, jenž nabídne dokonce i třetí řadu sedadel! A u něj budou výše zmíněné dekorační plošky situovány na stejných místech, avšak svisle.
Foto: Citroën
Tvarováním zádi naznačuje C3 příbuznost s Jeepem Avenger, nositelem prestižního titulu evropského Vozu roku 2023 (COTY), což by se samozřejmě logicky nabízelo, ale podobnost je to i přes společnou příslušnost ke koncernu Stellantis tentokrát čistě náhodná: zatímco „americký“ Avenger vyjíždí na platformě eCMP, stejně jako třeba DS 3, Peugeot 208, Opel Corsa a řada dalších typů, nový Citroën C3 stanul na zcela novém základu. Zatím jej interně označují jako Smart Car Platform (SCP) a v dohledné budoucnosti poslouží též Opelu Frontera a jednomu z připravovaných Fiatů. Přesto se pro názornost přidržíme srovnání nové C3 s Avengerem. Proti němu má nový Citroën o 17 mm kratší rozvor, je o 74 mm kratší, o 17 mm užší a o 34 mm vyšší. Podle Federica Goyreta, obchodního ředitele Citroënu, k vývoji platformy SCP sáhli pro dosažení optimálního poměru mezi cenou a užitnou hodnotou. Základem jsou modifikované vzpěry MacPherson vpředu a vlečená ramena vzadu. Proti eCMP je rozdíl znát zejména v elektrickém provedení: zatímco eCMP má akumulátory rozložené ve středovém tunelu a pod předními a zadními sedadly ve tvaru písmene H, SCP má jednodílný plochý akumulátor přišroubovaný pod podlahou, jako třeba Kia Niro EV. Světlá výška se tím sice sníží o 34 mm, ale podlaha zůstává prakticky rovná. Zatímco elektromobily postavené na eCMP se musí vzadu spokojit s jednoduchou tuhou nápravou, SCP má vzadu vždy vlečená ramena s torzní příčkou, pro jejichž přední uchycení u eCMP kvůli části baterie pod zadními sedadly zkrátka není místo. Akumulátor LFP (lithium-železo-fosfátový) si na rozdíl od konvenčních li-ion a NMC baterií vystačí bez drahého niklu či kobaltu, zvládá rychlé vybíjení a lépe odolává poklesu kapacity při opakovaných nabíjecích cyklech. Citroën ë-C3 se stává historicky prvním automobilem interkontinentálního koncernu Stellantis, jenž akumulátor LFP používá. Podle všeho však SCP nebude schopna akceptovat pohon zadních kol.
C3 YOU |
Z interních materiálů „ukradený“ pohled na palubní desku základního provedení You. Přední sedadla mají fádní čalounění a integrované hlavové opěrky, středová loketní opěrka mezi nimi chybí a police na palubní desce postrádá textilní obložení, nicméně výbava je i při „ceně od“ zajímavá. Kromě kompletní, dnes již povinné sestavy asistenčních a bezpečnostních soustav v ní nechybí ani manuální klimatizace, elektrické ovládání předních oken a zpětných zrcátek, parkovací senzory v zadním nárazníku či tempomat. Displej multimediálního systému na středu palubní desky v nejlevnější verzi You nahrazuje držák, v němž chytrý telefon v propojení s vozem zajistí navigaci i poslech hudby. Foto: Citroën Foto: Citroën |
Interiér Citroënu C3 je jednoduchý a přívětivý. Výrobce se pokusil usnadnit zákazníkovi výběr, k mání tak budou výše zmíněné čtyři verze pohonu (dvě na benzín, dvě na elektřinu) a vyšší z výbav Max (s nimiž jsme jezdili) odspodu doplní stupeň You. Pracoviště řidiče v lecčem připomíná milý C4 Cactus (viz AR 3/’18), ačkoli čelní airbag spolujezdce již není ve stropě, ale na běžném místě v palubní desce. V jasně vodorovné stylizaci palubní desky je přístrojový štít ukryt ve štěrbině před řidičem. Jeho středem je digitální rychloměr. O přítomnosti zcela nové platformy svědčí i dosud neviděné ovládací prvky na volantu i páčky před ním: jsou kompaktní, ale naštěstí plně mechanické a dokonale přehledné. Zážehové verze mají jen jeden port USB-C na palubní desce, ty elektrické přidávají další dva vzadu. Přední sedadla jsou až překvapivě měkká a pohodlná a mají sice kratší sedáky, ale dostatečně vysoká opěradla. A na zadní sedadlo se „za sebe“ pohodlně usadí i člověk s výškou 185 cm, aniž by se tam jakkoli tísnil.
Foto: Citroën
Jízdy jsme zahájili se zážehovým provedením C3. Potěšil velmi tichý interiér a plavné překonávání ostřejších nerovností. Na těch táhlých se karoserie příjemně zhoupne, ale nerozkmitá, což je dílem tlumičů PHC s kapalinovými dorazy. Citroën je původně vyvinul ve snaze nahradit své pověstné plynokapalinové pérování, prvně použil v typu C4 Cactus a pak v prestižním C5 Aircross, takže jejich aplikace v novém C3 je překvapivým, nicméně velmi příjemným krokem. Tlumiče PHC zároveň efektivně omezují náklony karoserie v zatáčkách i při prudké akceleraci a zpomalování.
JÍZDA S PROTOTYPY |
Ano, těmito provizorními klíčky se startovaly/aktivovaly všechny Citroëny C3, jež jsme měli v Rakousku k dispozici. Šlo totiž o předprodukční, a tedy ještě ne zcela „dotažené“ vozy. Nefungovaly v nich žádné asistenční systémy ani centrální zamykání, a kdybychom je nechali běžet naprázdno, tak se po deseti minutách nenávratně „vypnou“. Po stránce zásadní, tedy té technické, však automobily fungovaly bezvadně, takže nám umožnily spolehlivě ověřit všechny důležité provozní vlastnosti. Dokonce i kvalitu zpracování jsme přitom hodnotili jako znamenitou, spáry na karoseriích byly rovnoměrné a při jízdě se odnikud neozývaly pazvuky. Foto: Citroën |
Spalovací Citroën C3 je hbitý, má řazení s delšími a přesně definovanými drahami a převody jsou tak dlouhé, že při rychlosti 50 km/h „čtyřku“ nezařadíte. Jeho zvuk je i přes použití vyvažovacího hřídele na volnoběh a při nízkých rychlostech poměrně hrubý, ale jakmile se rozjedete, o spalovacím motoru prakticky nevíte. Citroën ë-C3 s elektrickým pohonem sice dynamickými schopnostmi svého zážehového příbuzného příliš nepřekonává, ale vyniká zcela tichou jízdou. Stokilometrovou zkušební trasu jsme ujeli s průměrnou spotřebou 14,2 kWh/100 km, byť v nížinatém terénu, ovšem včetně dynamických zkoušek.
Nový kompaktní automobil v Evropě. Citroën C3 je překvapením hned z několika důvodů. Předně působí milým, přiměřeně robustním a jednoduchým, nikoli však levným dojmem. Navíc nejde o žádný koktejl z kuchyně Stellantisu, ale o skutečně původní stavbu, jakkoli jsme se ani po zákulisních konzultacích nezbavili dojmu, že pochází z některých automobilů nabízených v Africe. Citroën C3 nás jednoduše překvapil v tom, že nás ještě nový levný evropský vůz dokáže příjemně překvapit…
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6E; pro b) elektromotor;
a) PureTech: 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm), 10,5:1, 74 kW (100 k)/ /5500 min-1 a 205 N.m/1750 min-1;
b) Électrique: trakční střídavý elektromotor s permanentními magnety, 83 kW (113 k) a 120 N.m; akumulátor LFP, 44 kWh; max. nabíjení AC/DC 11/100 kW, z 20 na 80 % od 26 min.
Pro a) šestistupňová, manuálně řazená převodovka, pro b) jednostupňový redukční převod. Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu, Smart Car Platform (SCP); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson a příčný zkrutný stabilizátor, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; vinuté pružiny, teleskopické tlumiče s kapalinovými dorazy PHC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; dvouokruhové kapalinové kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESP/TSC/TRC; pneumatiky 205/55 R16 nebo 205/50 R17.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor 2540 mm, d/š/v 4010/1760/1570 mm; světlá výška 197/163 mm, objem zavazadlového prostoru 310 l; objem palivové nádrže 44 l; hmotnost pohotovostní 1151/1416, celková 1620/1910 kg; hmotnost přívěsu max. 600/550 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 160/135 km/h, zrychlení 0–100 km/h 10,6/10,4 s; kombinovaná spotřeba 5,6 l/100 km a 17,1 kWh/100 km, emise CO2 126/0 g/km, b) dojezd na jedno nabití (WLTP) 326 km.
Cena od 380 000/630 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)