Svezli jsme se
Jeep Grand Gherokee Trackhawk – krásná šílenost
Jiří Duchoň 21.05.2019 06:04
Amerika je zemí osmiválců a velkých crossoverů. Nepřekvapí tedy, že historicky nejrychlejší SUV na světě přijíždí právě ze země za Velkou louží.
Jeep Grand Cherokee patří ke stálicím své kategorie od roku 1993 a na rozdíl od většiny svých konkurentů je dobře známý prakticky na celém světě. V současnosti se prodává čtvrtá generace Jeepu Grand Cherokee (viz AR 8/’10), jež byla představena pro modelový rok 2011. Od té doby tento úspěšný typ prochází průběžnými modernizacemi, aby držel krok s těmi nejlepšími v oblasti emisních limitů, bezpečnosti, výbavy i designu. Grand Cherokee však stále zůstává věrný velkoobjemovým motorům, nějaký „eko“ čtyřválec by pro něj byl poněkud pod úroveň. Aktuálně je u nás dodáván se vznětovým šestiválcem 3.0 V6 CRD a atmosféricky plněným 6.4 V8 HEMI pro verzi SRT. V jeho domovině si jej však můžete samozřejmě pořídit i se známým šestiválcem 3.6 V6 Pentastar (naposledy jsme jej zkoušeli v sedanu Dodge Charger GT, viz AR 4/’18).
Je jasné, že v koncernu FCA stále pracují skuteční milovníci výkonných automobilů, kteří se nebojí jít proti hlavnímu proudu. Před čtyřmi lety jsme vám tak mohli nabídnout exkluzivní test svalnatého čtyřmístného kupé Dodge Challenger SRT Hellcat (viz AR 10/’15), jehož dále šlechtěný kompresorový osmiválec HEMI (s půlkulovými spalovacími prostory) dával z objemu 6,2 litru 717 „evropských“ koní. Dynamické schopnosti tohoto automobilu byly neskutečné, ovšem už zanedlouho jsme pro vás otestovali ještě bestiálnější provedení Challenger SRT Demon (viz AR 6/’18) s výkonem vyšponovaným až na 851 plnou zárukou krytých koní. To ale již byla v provozu jedna z nejneuvěřitelnějších továrních staveb automobilových dějin…
Jeep Grand Cherokee v provedení Track-hawk dostal pod kapotu bez jakéhokoli uzardění agregát z Hellcatu. Pro jeho detaily čtenáři doporučujeme výše odkazované články. Nezávislé zavěšení všech kol standardního Grand Cherokee zůstalo kupodivu prakticky shodné s provedením SRT, změnami prošly pouze odklony kol a nové vinuté pružiny byly sladěny se standardně dodávanými adaptivními tlumiči Bilstein. S ohledem na výkon motoru byly osazeny posílené brzdy s šestipístkovými třmeny vpředu a čtyřpístkovými vzadu, jež jsou vzadu shodné s Hellcatem, ale vpředu mají kotouče dokonce s větším průměrem než v Demonu. Žádný kompozit, ale poctivá ocel s takřka půlmetrovým průměrem. Trackhawk je opravdu starým dobrým „detroitským železem“: trvalý pohon všech kol sice zahrnuje variabilní dělení točivého momentu mezi nápravy a elektronicky řízenou svornost zadního diferenciálu, ale třeba v Evropě již běžné vektorování momentu k jednotlivým kolům byste zde hledali marně.
Grand Cherokee však ani ve verzi Track-hawk nerezignuje na praktickou stránku věci. Interiér je prostorný a praktický, byť kvalita některých obkladových materiálů evropským zvyklostem až tak úplně neodpovídá. Řidič může otočným ovladačem za voličem převodovky volit mezi provozními režimy Auto, Sport, Track, Tow a Snow, jež se liší nejen nastavením komponent poháněcího ústrojí, ale také poměrem distribuce točivého momentu mezi nápravy. Trackhawk si navíc díky světlé výšce přes 200 mm, velmi slušným nájezdovým úhlům či více než půlmetrové brodivosti zachovává znamenité vlastnosti i v náročném terénu, a kromě toho ještě „na kouli“ utáhne třítunový přívěs. V interiéru pak nabízí veškerý komfort včetně rozměrných a pohodlných sedadel, zábavního systému s obrazovkami pro cestující vzadu nebo nejmodernějšího provedení multimediální soustavy UCon-nect s úhlopříčkou 8,4 palce a všestrannou konektivitou chytrých telefonů přes Android Auto i Apple CarPlay.
Prudký rozjezd s touto dvoutunovou bestií se podobá výstřelu z kanónu. Motor zaburácí a do sedadel vás zatlačí síla srovnatelná s nejlepšími sportovními automobily. Zdá se, jako by Trackhawk potíral fyzikální zákony, vždyť takového mastodonta přeci nelze zrychlit takovým způsobem! V tu chvíli si určitě nebudete připouštět, že normovaná spotřeba paliva ve městě přesahuje 25 l/100 km. Řízení je měkké a nepříliš strmé, přesto řidiči spolu s minimálními náklony karoserie v zatáčkách dává dostatek kontaktu s vozovkou. Trackhawk popírá poučku, že rychlé americké stroje jezdí jen rovně, i ostré zatáčky totiž vytáčí s naprostým přehledem, k němuž přispívá rovněž takřka ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy. V režimu Track navíc systém posílá 70 % točivého momentu na zadní nápravu, což spolu s přesným vedením kol a prostopášně benevolentní elektronikou umožňuje elegantní průjezdy v přetáčivém smyku. Před hmotností a výkonem tohoto stroje musíte mít respekt, ale Trackhawk je až překvapivě poslušným vozem.
Všechny varianty typu Jeep Grand Cherokee se vyrábějí výhradně v detroitské továrně Jefferson Avenue North a jejich cena na českém trhu v současnosti startuje na 1 354 900 Kč. Trackhawk stojí více než dvakrát tolik, nicméně i ty tři miliony jsou vcelku zajímavou cenou: například Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC Coupé stojí o půl milionu více, ovšem v terénu toho rozhodně tolik nezvládne. Ale především, jeho osmiválec 5,5 litru dává „ubohých“ 585 koní, tedy o 132 koní méně než Trackhawk, z 0 na 100 km/h zrychlí o 0,5 s později a jede o 40 km/h pomaleji. Takže pokud opravdu SUV, tak snad jedině Grand Cherokee Trackhawk.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový osmiválec do V/90°, litinový blok a hlavy válců z hliníkové slitiny, půlkulové spalovací prostory Hemi, OHV 2V, kapalinové vymezovače vůle; přeplňování šroubovým kompresorem IHI (systém Lysholm) se dvěma chladiči stlačovaného vzduchu typu voda/vzduch; dvojitá výfuková soustava s čtveřicí koncovek a dvěma trojčinnými katalyzátory s kyslíkovými sondami, EU6; elektronické vícebodové nepřímé vstřikování paliva; olejová náplň 7,9 l (0W-40), objem chladicí kapaliny 13,9 l; 6166 cm3 (ø 103,9 x 90,9 mm); 9,5:1; 527 kW (717 k)/6000 min-1 a 875 N.m/4800 min-1, největší otáčky 6200 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová samočinná převodovka TorqueFlite 8HP95 (ZF) s kapalinovým měničem momentu (4,71 – 3,14 – 2,11 – 1,67 – 1,29 – 1,00 – 0,84 – 0,67 – Z 3,30); stálý převod 3,70; elektronicky řízený trvalý pohon všech kol Quadra-Drive II, variabilní dělení momentu mezi nápravy 30/70 až 60/40, vzadu diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
PODVOZEK
Bezrámová celokovová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena SLA, vzadu víceprvkové závěsy s podélnými a příčnými rameny; pérování vinutými pružinami a adaptivními teleskopickými tlumiči ADS Bilstein; příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem s degresivním účinkem v závislosti na rychlosti, převod 16,5:1, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 3,2, stopový průměr otáčení 11,6 m; kotoučové brzdy Brembo ø 400 x 36 mm/ø 350 x 28 mm s vnitřním chlazením, třmeny šesti/čtyřpístkové; ABS/EBD/BA, ESC/TCS/HSA; pneumatiky Pirelli P Zero 295/45 ZR20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2915 mm, rozchod kol 1669/1661 mm; d/š/v 4846/1954/1749 mm, světlá výška 205,4 mm, brodivost 508 mm; úhel nájezdový/přechodový/výjezdový 18/17/22°; součinitel aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,37; hmotnost celková 2418 kg, nejvyšší hmotnost přívěsu 2949 kg, rozložení hmotnosti mezi nápravy 55/45; objem zavazadlového prostoru (EPA) 800/1689 l; objem palivové nádrže 93,1 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 290 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 3,7 s; spotřeba paliva NEDC 25,5/11,7/16,8 l/100 km, emise CO2 kombinace 385 g/km.
CENA: od 2 999 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)