Svezli jsme se
Jeep Gladiator Overland – Pro velké kluky
Jiří Duchoň 15.04.2022 01:54
Jde o impozantní novinku. Gladiator přesto skoro jako by nebyl. Obestírá jej háv tajemství. Ale co je hlavní: už jsme jej pro vás vyzkoušeli!
Americká část koncernu FCA (dnes součást impéria Stellantis) představila svůj velký pick-up Jeep Gladiator předběžně již na sklonku roku 2018, když se jako vůz pro modelový rok 2020 ukázal na autosalonu v Los Angeles. Na stejném místě jsme Gladiator viděli také o rok později, kdy se pomalu rozbíhaly jeho prodeje v USA. K nám se dostává teprve v těchto týdnech (byť několik „amerických“ vozů již nabízejí individuální dovozci), ale my jsme dostali příležitost jako vůbec první vyzkoušet jeho evropské provedení. Žádné tiskové zprávy, žádné velkolepé odhalení: jako by se takový automobil do dnešní doby svázané bojem o každý gram CO2 ani nehodil…
Gladiator je příspěvkem Jeepu, potažmo nového superkoncernu Stellantis vzniklého spojením skupin PSA a FCA, do segmentu pětimístných terénních pickupů. Již od pohledu je jasné, že Gladiator vychází z řady Wrangler (generace JL; viz AR 8/’18), disponuje tedy prvotřídním off-roadovým základem v podobě samostatného žebřinového rámu a tuhých náprav (vypruženy jsou vinutými pružinami, doplněnými teleskopickými tlumiči a zkrutnými příčnými stabilizátory). Oproti delšímu, pětidveřovému Wrangleru narostl rozvor náprav o plných 48 mm, tedy zhruba až na délku celé Škody Citigo. Gladiator je dlouhý 5,6 metru, takže zajišťuje dostatek prostoru pro posádku i náklad. Jde nejen o stylový, ale především užitkový automobil i do těch nejdrsnějších podmínek, byť na rozdíl od Wrangleru nelze ani za příplatek počítat se závěry nápravových diferenciálů.
KE STAŽENÍ
Už první obhlídka vozu připomíná cestu časem. Kapota je jištěná pouze postranními přezkami, blatníky se stupačkami výrazně vystupují do prostoru. Ohromný, předsunutý přední nárazník je připraven k dodatečné montáži navijáku, bezpečně stoupnout si můžete nejen na něj, ale také k patě čelního skla. To lze mimochodem sklápět vpřed na pryžové dosedy na kapotě, stačí jen demontovat čtyři šrouby za slunečními clonami a stěrače srazit z tisícihranů. Gladiator Overland, podobně jako Wrangler, je ovšem možné odstrojit prakticky celý. Střecha nad předními sedadly je dělená na dvě části, z nichž každou zevnitř jistí jen čtyři posuvné západky a lze je z vozu pohodlně sejmout během několika okamžiků. Odstrojení bočních dveří? Snadno demontujete pojistné šrouby ze spodní části vnějších závěsů, odpojíte kabeláž a dveře odnesete do garáže. Přicházíte tím však o zpětná zrcátka i boční blikače, čímž se Gladiator stává nezpůsobilým k provozu na pozemních komunikacích.
Nicméně pokud vám ani toto není dost a máte k dispozici pár dalších silných rukou ku pomoci, můžete odmontovat také zbytek kabiny v její zadní části. Pro všechny tyto úkony vám postačí sada nářadí, jež je součástí výbavy každého Jeepu Gladiator. Zcela bez ochrany ale nezůstanete ani pak: po odstranění výše zmíněných karosářských prvků se odhalí robustní trubková konstrukce, podélně propojující sloupky A, B a C a příčně zpevněná ještě příčkami mezi sloupky A a B. Toto modulární řešení v kombinaci s otevřenou ložnou plochou nabízí dosud nevídanou šíři využití osobního automobilu i v těch nejneuvěřitelnějších podmínkách. Instalovat lze různé stany pro cestování jinak nepřístupnou krajinou a převážet všemožné sportovní vybavení či stavební materiál a krmení pro dobytek.
Pohon Gladiatorů pro Evropu je svěřen výhradně vznětovému šestiválci firmy VM Motori (patří FCA), známému nejen z těžkotonážních vozů Chrysler, Jeep či RAM, ale též sportovních sedanů a SUV Maserati. Vyniká robustním blokem ze speciální litiny, kovanými ojnicemi a klikovým hřídelem a hliníkovými hlavami válců. Vedle voliče převodovky se nachází páka pro přepínání režimů převodné soustavy. Standardně je poháněna zadní náprava se samosvorným diferenciálem (2H) a pokud naprší nebo nasněží, můžete zvolit samočinné připínání přední nápravy (4H Auto). Přesunutím páky vpravo do 4H Part Time se točivý moment dělí mezi obě nápravy (Dana 44 třetí generace) trvale a v nejnáročnějších podmínkách k tomu lze připnout redukční převod (4L), jenž 600 N.m motoru znásobí. Převodné ústrojí Gladiatoru pochází z výchozího typu Wrangler. Rovněž jeho jádrem tak zůstává osmistupňová samočinná převodovka ZF, kombinovaná s redukční převodovkou s poměrem 2,72:1, převzatou z Wragleru Sport a Sahara (Command-Trac). Závěry nápravových diferenciálů ale oproti Wrangleru Rubicon (Rock-Trac) chybějí, zadní diferenciál však je samosvorný a nad rozdělením hnací síly bdí elektronické systémy.
Již usednutí do vysokého Gladiatoru je výjimečným zážitkem. Místa je na sedadlech tak akorát, středové partie interiéru totiž ovlivňuje masivní tunel skrývající převodovku vpředu a pohon zadní nápravy vzadu. Řidič se může těšit na veškeré myslitelné komfortní a bezpečnostní výdobytky současnosti, ale především těsné sepětí se svým strojem. Myslelo se na každý detail. Kromě decentně skrytých emblémů s původním Willysem lze třeba kouzlit se zadními sedadly. Po sklopení opěradla tak můžete vyjmout jinak trvale dobíjený externí, odolně pogumovaný Bluetooth reproduktor, jenž zpříjemní každý piknik ve volné přírodě. Naopak po zdvižení sedáku se objeví schránka s povinnou výbavou a jinými drobnostmi. Je uzamykatelná a její rozměry i s ohledem na původ vozu však spíše směřují k uložení dlouhé palné zbraně.
Manévrování s mohutným Gladiatorem v omezených prostorech usnadňují kromě vyššího posazu a velkých zpětných zrcátek také akustické senzory v obou náraznících, kamery vzadu i vpředu (jen pro Evropu) a řízení s velkým rejdem. V jízdě vyšším tempem vůz překonává všechny stereotypy provázející konstrukci s rámovým podvozkem a tuhými nápravami. Jistě, při přejezdu ostrých nerovností jsou znát značné neodpružené hmoty, provázející tyto situace citelnými nízkofrekvenčními kmity, ale Gladiator lze s přispěním špičkového vyladění nosné struktury i vysokých pneumatik s vhodně zvoleným univerzálním dezénem hodnotit jako jeden z nejkomfortnějších vozů své kategorie. Milá překvapení tím nekončí. Údiv okolí vzbudíte třeba tím, že necháte tento „žebřiňák“ katapultovat z klidu na 100 km/h v čase pod 9 sekund, což jsme si ověřili v několika opakovaných zkouškách. S Jeepem Gladiator navíc můžete jezdit po dálnicích trvalou rychlostí kolem 160 km/h, kdy vůz vyniká nejen precizní stabilitou v přímém směru, danou již extrémně dlouhým rozvorem, ale též přesným řízením a velmi slušným odhlučněním. Spotřeba se pohybuje kolem 10 l/100 km, při klidných přesunech mezi venkovskými sídly ji stlačíte i pod hranici 8 litrů.
První „evropský“ Jeep Gladiator u nás jsme přebírali s náběhem necelých 1000 km. Realita emisní současnosti se však objevila záhy. Již při stavu 2200 km se přihlásil filtr pevných částic (DPF) s žádostí o regeneraci, jíž jsme ale vyrovnanou jízdou na trase asi 12 km ochotně vyhověli, což systém řízení spalin ocenil hlášením o úspěšně ukončeném procesu.
Zatímco ve své domovině se Jeep Gladiator dodává se známým atmosféricky plněným šestiválcem Pentastar (3,6 l) a manuální i samočinnou převodovkou, v Evropě je k mání pouze s „dieselem“ a „automatem“. Volit lze u nás mezi výbavami Sport s plátěnou střechou, Overland s kompletně demontovatelným hard topem, výroční 80th Anniversary a zaváděcí Launch Edition. Standardem je záruka na 3 roky nebo 100 tisíc kilometrů. Během prvních dvou let vlastnictví se počet najetých kilometrů nepočítá, a navíc má zákazník k dispozici bezplatnou asistenční službu. Jeep Gladiator rozhodně není žádným novodobým dinosaurem, ale skutečně moderním automobilem, v jehož výbavě najdete kromě kůží čalouněných sedadel s vyhříváním (a bohužel příliš vodorovnými sedáky) a airbagů také multimediální systém UConnect s dotykovým 8,4palcovým monitorem, navigací a všestrannou konektivitou, vyhřívání volantu, tempomat, akustické senzory v obou náraznících, dvouzónovou klimatizaci, elektrické ovládání zpětných zrcátek, dveřních oken a zámků, samočinné stěrače nebo vnější osvětlení plně zajišťované zdroji LED. Netřeba přitom připomínat rozsáhlou škálu doplňků příslušenství z dílen továrního oddělení Mopar, jimiž lze nový Gladiator dotvořit přímo k obrazu zákazníka.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený, turbodmychadlem přeplňovaný vznětový šestiválec VM Motori A 630, V6/60°, uložený vpředu podélně, chladič stlačovaného vzduchu CAC; DOHC 4V (řetěz), elektronické přímé vstřikování common rail; stop/start, EGR, DPF, SCR, EU6d; 2987 cm3 (ø 83 x 92 mm);
16,0:1; 194 kW (264 k)/3600 min-1 a 600 N.m/1400–2800 min-1.
Převodné ústrojí
Osmistupňová samočinná převodovka ZF 8HP s kapalinovým měničem momentu (4,714–3,143–2,106–1,667–1,285–1,000–0,839–0,667–Z 3,295), stálý převod 3,730. Pohon zadních kol, připojitelný pohon předních kol Selec-Trac, samosvorný zadní diferenciál Tru-Lok, režimy
2H – 4H Auto – 4H Part Time – 4L; redukční převodovka 2,72:1.
Podvozek
Samostatný žebřinový rám, tuhé nápravy, vpředu Dana 44 M210, vzadu Dana 44 M220, odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, ESC/ASR/ABS/EBD/ERM, hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 16,14:1, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 3,68; pneumatiky Nokian Hakkapeliita R3 SUV, 255/70 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3488 mm, d/š/v 5591/1894/1843 mm, světlá výška 253 mm, brodivost 760 mm při 8 km/h; úhel nájezdový/výjezdový/přechodový 41,0/25,0/18,4°; rozměry ložné plochy délka 1531, šířka (max.) 1442 mm; hmotnost pohotovostní/celková 2403/3016 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného 2722 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 177 km/h; zrychlení 0–100 km/h 8,6 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 9,5–9,8 l/100 km; emise CO2 248–256 g/km.
Cena od 1 448 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)