Svezli jsme se
JEEP COMPASS 2.0 MJT LIMITED – CIVILIZACE
Jiří Duchoň 29.03.2018 06:38
Svezli jsme se
Nový Compass sice zůstává v mnoha rysech typickým Jeepem, ale zároveň plně odpovídá dnešním představám zákazníků o kompaktním SUV.
První generace typu Compass (viz AR 5/’07) se stala reakcí značky Jeep na rostoucí poptávku po crossoverech, u nichž schopnosti pohybu v náročném terénu nejsou tím nejdůležitějším. Tehdejší platforma GS (DaimlerChrysler/Mitsubishi) tomuto poslání plně vyhovovala. Jeep Compass druhé generace (viz AR 9/’17) jde v tomto ohledu ještě dál a veze například v dané třídě jedinečný pohon všech kol. Evropskému publiku byl představen loni v Ženevě. Za základ posloužila prodloužená platforma koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles), jež vyniká ve svém segmentu mimořádně vysokým podílem vysokopevnostních ocelí (okolo 70 %) a osvědčila se již v typech Jeep Renegade (viz AR 1/’15) nebo Fiat 500X (viz AR 6/’15). Vyzkoušeli jsme provedení s nejvyšší výbavou Limited a slabší verzí vznětového motoru 2.0 MultiJet II, kombinovanou s devítistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Nový Jeep Compass na první pohled zaujme robustním pojetím, podtrženým rozšířenými, poněkud „hranatými“ blatníky, a pro značku Jeep typickými prvky včetně sedmiotvorové masky chladiče (jde jen o dekoraci, vzduch k chladičům ve skutečnosti přichází jen nárazníkem). Tradice značky Jeep lze pozorovat také v interiéru. Tvary palubní desky jsou přísně účelné, ale nikoli nudné, zákazník může vybírat z pestré škály barev a materiálů čalounění a obkladů. Na řadě míst, včetně vybraných plastových obkladů, potěší vtipně stylizovaná příď původního Jeepu ze čtyřicátých let (viz str. 66).
Přehledný přístrojový štít ve svém středu hostí sedmipalcový barevný displej palubního počítače a na středové konzole nejmodernější verzi multimediálního systému UConnect (škoda jen, že česky s vámi komunikovat neumí). Disponuje úhlopříčkou 8,4 palce a všestrannou konektivitou i navigací. Standardní výbava špičkového provedení Limited je dle očekávání bohatá, nicméně třeba xenonové světlomety jsou k dispozici jen na přání. A během testu bychom je mnohokrát skutečně ocenili, projektory s konvenčními žárovkami sice mají vhodně rozvržený světelný tok, ale intenzitou zrovna nepřekypují. Podobné je to s vyhříváním sedadel, jež v základní výbavě evropské automobilky nabízejí prakticky již plošně. I v tomto případě jde o tradici amerického původu, kde je vyhřívání méně obvyklé a xenonové nebo LED světlomety jsou spíše výjimkou. Do evropských standardů samozřejmě dovybavíte i Compass, ale řádně si připlatíte. Jeep Compass není robustní jen na pohled, byť třeba proti menšímu typu Renegade nabízí výrazně lepší výhled. Masivní konstrukce je znát třeba již při pohledu na vnitřní obklady prahů, citelně zasahující do prostoru pro nohy cestujících. Nárazovými testy Euro NCAP nový Compass prošel loni a dosáhl nadprůměrných výsledků v ochraně dospělých, dětí i chodců a spolehlivě získal maximální hodnocení pěti hvězdami.
Ano, je to pokrok, Jeep Compass první generace v roce 2012 (tedy po faceliftu) stěží dosáhl na pouhé dvě hvězdičky, a to se tehdy ještě testovalo podle mírnějších pravidel než dnes! Volant s tlustým věncem dobře padne do ruky a jednoduchá zaoblená palubní deska vyniká přehledným rozvržením kontrolních a ovládacích prvků. To nejdůležitější je na příčkách volantu a v páčkách pod ním. Následuje rozměrný dotykový monitor uprostřed s nezvykle kvadratickými proporcemi a kvalitním zobrazením (i couvací kamery), jenž zahrnuje ovládání většiny komfortních a bezpečnostních soustav, nicméně panel klimatizace zůstal naštěstí samostatný a najdeme v něm i přehledné spínače vypínání parkovacího asistentu a vedení v jízdním pruhu i aktivaci polosamočinného parkování. Na volnoběh motor sice mírně vibruje do volantu, ale to mu rádi odpustíte s ohledem na měkký a dobře tlumený běh v kombinaci se znamenitou souhrou s devítistupňovou samočinnou převodovkou. Těšit se lze na velmi kvalitní odhlučnění od odvalování pneumatik i efektivní tlumení nerovností. Manévrování v nižších rychlostech nebo při parkování je s Compassem příjemné, byť na volantu i pedálech je třeba vyvíjet poněkud větší sílu, než dnes bývá v kraji zvykem. To ale oceníte při rychlejší jízdě či během pohybu v terénu, kdy má řidič vždy přesný přehled o chování vozu.
Světlá výška 208 mm sice milovníky off-roadů zřejmě neohromí, ale v dané kategorii jde o vynikající hodnotu a Compass se spolehlivě vypořádá i s nástrahami docela náročných podmínek vozovek s nezpevněným povrchem. Otočný ovladač soustavy Selec-Terrain před voličem převodovky umožňuje vybírat z několika režimů (sníh, písek, bláto), upravujících elektronické řízení mezinápravové spojky a dalších prvků regulace podvozku, případně stlačením jeho středu kdykoli uzavřít dělení točivého momentu mezi nápravy v poměru 50:50 %. Poháněcí ústrojí osazené technikou GKN (stejně jako u Fiatu 500X či Jeepu Renegade) navíc za běžných podmínek zcela odpojuje spojovací hřídel vedoucí k zadní nápravě, což přináší snížení spotřeby až o 4 %, nicméně zadní pohon se v případě potřeby připojí za 300 ms. Jeep Compass je stabilní jak na běžných silnicích, tak mimo ně, karoserie se výrazněji nenaklání ani v podélné, ani v příčné ose. S řidičem vůz za všech okolností komunikuje a spolehnout se na něj lze vlastně ve všech myslitelných provozních situacích. Náš test potvrdil, že co do výhledu, ovladatelnosti a nabídky prostoru nový Jeep Compass plně odpovídá požadavkům evropského publika na kompaktní SUV. Za některé obvyklé prvky výbavy je sice třeba připlácet, ale Compass to plně vyváží svojí robustností a využitelností i v takových momentech, v nichž by většina jiných SUV byla nucena kapitulovat.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; MultiJet II 140: 1956 cm3 (ø 83 x 90,4 mm), 16,5:1, 103 kW (140 k)/4000 min-1 a 350 N.m/1750 min-1; devítistupňová samočinná převodovka Chrysler 948TE (ZF) s kapalinovým měničem momentu (4,713 – 2,842 – 1,909 – 1,382 – 1,0 – 0,808 – 0,699 – 0,58 – 0,48 – Z 3,810), stálý převod 4,334. Elektronicky řízený pohon všech kol Jeep Active Drive s mezinápravovou spojkou.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s podtlakovým posilovačem, ABS/BSC, ESC/TCS/HSA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 15,6:1, stopový průměr otáčení 11,07 m, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 2,68; slitinové ráfky 19 x 7,5, -pneumatiky 215/55 R19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2636 mm, rozchod kol 1540/1540 mm, d/š/v 4394/1819/1644 mm, světlá výška 208 mm, úhel nájezdový vpředu/vzadu 16,8/31,7°, přechodový 22,9°; objem palivové nádrže 60 l; hmotnost pohotovostní DIN 1615 kg; brzděný přívěs 1500 kg; povolené zatížení střechy 68 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 190 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za 9,9 s; spotřeba paliva NEDC město/mimo město/kombinace 6,6/5,1/5,7 l/100 km; emise CO2 148 g/km; brodivost 406,4 mm.
NAMĚŘENÉ HODNOTY
0 – 60/80/100/120/140 km/h 4,7/7,5/11,2/16,1/23,5 s
50 – 90/90 – 130 km/h 5,8/9,7 s
Průměrná spotřeba v testu (3292 km): 7,8 l/100 km
CENA: od 599 990 Kč (zkoušená verze od 942 290 Kč)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)