Svezli jsme se
Honda HR-V 1.5 i-MMD – Specialista na město
Petr Hanke 31.05.2022 06:18
Honda HR-V s hybridním pohonem, zvýšenou polohou sedadel, kompaktními rozměry, a přitom prostorným interiérem je specialistou na městský a příměstský provoz. Na toto použití jsou její jízdní vlastnosti značně naddimenzované…
Honda HR-V je jedním z vozů, jež nechají vyvstat myšlenky o smysluplnosti současného směřování automobilového průmyslu. Zejména Evropa zřejmě přehnaně plošně adoruje čistě elektrické vozy a legislativně ospravedlňuje plug-in hybridní modely. O tom, že mnoho z těchto automobilů nabízí plně funkční a příjemné přepravní služby, není pochyb, je ale zřejmé, že jejich nevýhodou je jejich dostupnost – a to jak cenová, tak infrastrukturní, tedy možnost jejich dobíjení i pro ty, kdo nevlastní parkovací místo s elektrickou zásuvkou. Je tedy jisté, že na masové rozšíření elektromobility si budeme muset ještě dlouho počkat.
Již více než dvacet let přitom japonské značky Toyota a Honda nabízejí různé modely poháněné hybridními systémy. Občas se k nim přidá i někdo jiný, jako v současnosti například Hyundai/Kia, Renault nebo Ford, avšak právě zmiňované japonské značky patří k nejvýznamnějším propagátorům těchto systémů pohonu. Jistě není náhodou, že jsou to právě japonské automobilky, protože jednou z typických vlastností produktů ze země vycházejícího slunce je jejich reálná funkčnost, byť často bez příkras a v mnoha případech specializovaná. Hybridní vozy bez možnosti vnějšího nabíjení se používají jako běžné automobily se spalovacími motory, nevyžadují specializovanou infrastrukturu, prodávají se v daných segmentech za ceny dříve nabízených vznětových modelů s automaticky řadícími převodovkami a v husté dopravě přinášejí reálně nízkou spotřebu paliva.
Právě hybridní Honda HR-V je v tomto ohledu velmi dobrým příkladem japonského pojetí automobilu navrženého zejména pro pohyb ve městech. Její hybridní pohon kombinující zážehový čtyřválec 1,5 litru s dvojicí elektrických strojů jsme blíže popsali v AR 7/’20 nebo AR 12/’21. Jeho celkový výkon 96 kW (131 k) je dostatečný právě pro městské ježdění, na otevřených silnicích nebo na dálnicích může dynamičtěji založený řidič postrádat více elánu. V praxi jsme naměřili zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,4 s, ovšem k dosažení rychlosti 140 km/h bylo následně potřeba dalších 16,4 sekundy. Předpisovou rychlostí 130 km/h se vůz na dálnicích pohyboval suverénně, jen v kopcích bylo zásluhou vytočeného spalovacího motoru zřejmé, že příliš výkonové rezervy nemá. Chce tedy klidněji smýšlející řidiče.
Dálnice je pro tento vůz obecně nejhorším prostředím, ve všech ostatních se naplno ukáže celková kultura jeho projevu. Sériový hybridní pohon s možností mechanického připojení spalovacího motoru přímo k poháněným předním kolům pracuje zcela plynule bez znatelných přechodů mezi různými provozními režimy – to platí jak pro jízdu městskými centry, tak pro provoz po okresních silnicích. Při jemné práci s plynovým pedálem a brzdou dokáže často více než polovinu ujeté vzdálenosti absolvovat s vypnutým spalovacím motorem.
Na konci testu jsme zaznamenali průměrnou spotřebu benzínu 6,1 l/100 km, přičemž při jízdě v městském provozu bylo možné tuto hodnotu stlačit hluboko pod šestilitrovou hranici, což považujeme za velmi dobré hodnoty.
Silnou stránkou jízdy v Hondě HR-V je její podvozek. Je připraven poskytnout nadstandardní komfort a pocit bytelnosti a současně zajistit řidiči až překvapivě přesnou zpětnou vazbu, díky níž má řidič ve voze značnou důvěru. Automobil se pohybuje s lehkostí a citlivostí, jaká je ostatně typická pro vozy Honda již mnoho let. HR-V v tomto ohledu není výjimkou.
Honda pro Jazz, HR-V a další modely používá nejnovější evoluci platformy s nízkou palivovou nádrží umístěnou pod předními sedadly. Tímto řešením se podařilo maximalizovat vnitřní prostor. Automobil s kompaktní délkou 4,34 metru je jak na předních, tak na zadních sedadlech připraven poskytnout nadstandardní prostorový komfort. Například vzadu je na délku k dispozici 78 cm. Honda se rozhodla preferovat právě velikost interiéru částečně na úkor zavazadlového prostoru, jenž se musí spokojit pouze s 335 l objemu. Zásluhou jeho pravidelného tvaru i variability zadních sedadel je ale HR-V připraveno převézt překvapivě rozměrné předměty.
Silnou stránkou modelu HR-V je také přehledná palubní deska. Svým technicistním provedením na první pohled nepůsobí příliš útulně, při pobytu uvnitř ale zjistíte, že všechny ovládací prvky jsou na svém místě, zpracování je na prvotřídní úrovni a jednotlivé funkce, například i infotainmentu, jsou snadno po ruce.
Honda HR-V startuje na ceně 729 900 Kč a lze říci, že vlastně již tato verze rozsahem své výbavy zcela dostačuje. Samozřejmostí je kromě jiného třeba navigace, systém konektivity s aplikací v telefonu, zadní kamera či LED světlomety. Dokonce nechybí ani kompletní balíček asistenčních a bezpečnostních systémů včetně udržování vzdálenosti od vozů vpředu a v jízdním pruhu a z toho odvozený asistent jízdy v kolonách, ale přítomný je také systém čtení dopravních značek rychlostních omezení. Srovnatelně vybavená a jen o 4 centimetry delší, ale současně výkonnější Škoda Karoq 1.5 TSI DSG je v tomto porovnání o více než 150 tisíc korun dražší, naopak menší Kamiq 1.0 TSI DSG je sice na první pohled levnější, když jej ale vybavíte na úroveň Hondy, dostanete se na podobné peníze.
Honda HR-V přijíždí s velmi zajímavou kombinací vlastností, které z ní dělají specialistu na městský a příměstský provoz. Když preferujete spíše klidný styl jízdy a oceníte reálně nízkou spotřebu paliva a vysoký standard komfortu a bezpečnosti, jste na správné adrese.
Stručné technické údaje
Motor
Hybridní hnací soustava i-MMD kombinující a) elektromotor 96 kW (131 k) a 253 N.m, určený primárně pro pohon; b) zážehový řadový čtyřválec i-VTEC uložený vpředu napříč, DOHC 4V, proměnné časování, Atkinsonův cyklus, EU6, 1498 cm3 (ø 73,0 x 89,5 mm), 13,5:1; 79 kW (107 k)/6000–6400 min-1 a 131 N.m/4500–5000 min-1 s generátorem; c) lithium-iontový akumulátor s kapacitou 1,08 kWh.
Převodné ústrojí
Jednostupňový převod spalovací motor/elektromotor 0,806/2,455. Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava se spodními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami MacPherson, vzadu torzní příčka s vlečenými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s elektrickým posilovačem, ABS/EBD/BA, VSA, kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 2,4 otáčky volantu mezi krajními rejdy, stopový průměr otáčení 11,0 m; pneumatiky 225/50 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2610 mm, rozchod kol 1535/1540 mm, d/š/v 4340/1790/ /1582 mm; světlá výška 188 mm; objem zavazadlového prostoru 335/1305 l; hmotnost pohotovostní/celková od 1380/1870 kg; objem palivové nádrže 40 l.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 170 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,6 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,4 l/100 km; emise CO2 122 g/km.
Naměřené hodnoty
Zrychlení 0–80/100/120/140 km/h za 7,0/10,4/15,7/26,8 s
Průměrná spotřeba 6,1 l/100 km
Ceny od 729 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)