Svezli jsme se
HONDA CIVIC TYPE R – MISTR PŘEDNÍHO POHONU
Petr Hanke 01.03.2018 06:08
Představujeme
Vrcholný model Hondy Civic – Type R – zaujal nejen svým jízdním projevem, jenž jej řadí k nejlepším vozům s pohonem předních kol. Neméně zajímavá je také jeho technika.
V pořadí pátá generace Hondy Civic Type R vzniká pro celý svět výhradně ve Velké Británii, kde má Honda již od roku 1989 výrobní závod ve městě Swindon. Přeplňovaný motor sem přitom dodává americká továrna Hondy v Ohiu. Celou desátou generaci typu Civic Honda pojala jako globální vůz a Type R v tomto ohledu není výjimkou, a tak až na nezbytné modifikace se v Evropě, Japonsku i například USA dodává jako pětidveřový hatchback s předním pohonem, poháněný zážehovým přeplňovaným čtyřválcem 1999 cm3 s šestistupňovou manuální převodovkou a samosvorným diferenciálem. I když nejnovější provedení Type R s předchozí generací částečně spojuje pohonná jednotka, základ vozu je zcela nový. Oproti standardním verzím modelové řady Civic (viz AR 8/’17) prošlo sportovní provedení rozsáhlými úpravami v oblastech karoserie, aerodynamiky a podvozku, stejně jako poháněcí soustavy a interiéru. Změny jsou rozhodně rozsáhlejší, než bývá v daném segmentu obvyklé. A jsou zřejmé na první pohled. Automobil zaujme značnou šířkou a současně zmenšenou výškou. Ve srovnání se standardními verzemi je Type R o 77 milimetrů širší a rozchod kol narostl vpředu o 62 mm a vzadu o 28 mm.
Při srovnání s předchozí generací Type R je novinka o jeden milimetr užší, o 32 milimetrů nižší a současně o 167 mm delší. Ihned ale dodejme, že pohotovostní hmotnost obou generací je prakticky shodná, 1380 vs. 1382 kg ve prospěch novinky. Tento výsledek je jistě dán i 60% podílem vysokopevnostních ocelí na konstrukci nosné struktury desáté generace typu Civic. Kombinací pouhých 20 mm od sebe vzdálených bodových svarů v exponovaných místech a lepení (130 metrů spojů) se karoserie vyznačuje zvýšenou tuhostí, jež je přínosem pro bezpečnost, komfort i kvalitu jízdních vlastností. Specialitou verze Type R je hliníková kapota motoru snižující hmotnost o 5,3 kg. Honda pečlivě ladila aerodynamiku vozu, kromě snížené spodní hrany předního nárazníku je zřetelný také výrazný spoiler na zádi, stejně jako například vzduchové clony omezující turbulence v oblasti předních kol. Samozřejmostí je rovněž zcela rovná zakrytovaná podlaha s účinným difuzorem v zadní části. Odpor vzduchu se podařilo snížit o 3 %. Průduchy v blatnících za předními koly omezily statický tlak v podbězích kol, což vedlo k omezení vztlaku o 1 %. Honda Civic Type R je aktuálně s časem 7 minut a 43,8 sekundy oficiálně nejrychlejším vozem s předním pohonem na Nordschleife okruhu Nürburgring. Tento výsledek potvrzuje zejména celkové sladění vozu, stejně jako funkčnost jeho jednotlivých komponentů. Významný podíl na tomto času má především podvozek. Využívá principů standardních verzí Civicu, ale přichází s mnoha specifickými prvky.
Přepracována byla především přední náprava využívající modifikované řešení typu Mac-Pherson s dělenou těhlicí. Těhlice není napevno spojena s pružicí a tlumicí vzpěrou MacPherson, ale je oddělena klouby. Tím se přibližuje osa rejdového čepu ose kola, což znamená zmenšení poloměru rejdu. Tímto řešením se omezuje přenos hnacích sil do volantu. Geometrie předního zavě-šení se vyznačuje většími odklony kol, stejně jako zvětšeným závlekem. Vzhledem k tomu, že souosá jednotka pružiny a tlumiče je nyní pevná, má řízení jako celek menší setrvačnost. Všechny hlavní díly předního zavěšení jsou nově pro snížení hmotnosti vyrobené z hliníkových slitin. V principu stejné řešení přední nápravy Honda použila již v předchozí generaci modelu Civic Type R a reaguje jím zejména na značný točivý moment přeplňovaného motoru, jenž by v případě konvenčního řešení negativně ovlivňoval řízení zejména při akceleraci. Také zadní víceprvkové zavěšení prošlo úpravami, z nichž nejvýznamnějšími jsou použití kovaných příčných ramen, hliníkových nábojů kol a například i tlustšího stabilizátoru s průměrem 20 mm. Samozřejmostí je aplikace tužších tlumičů, tvrdších pružin (1,6x oproti standardním verzím) a také větších odklonů kol. Tlumiče jsou standardně aktivní a jejich charakteristika se mění v koordinaci s ostatními systémy vozu (především motor a řízení) ve třech stupních. Kromě nastavení do jednoho ze tří režimů ale automobil neustále mění jejich charakteristiku podle aktuálních jízdních podmínek, a to zejména na základě přetížení, pohybů jednotlivých kol a úhlu natočení volantu.
V nejsportovnějším nastavení +R dochází k jejich přitvrzení o 15 % oproti režimu Sport. Standardním technickým řešením je elektrický posilovač řízení s proměnným převodem v závislosti na velikosti rejdu, stejně jako 20“ kola obutá do pneumatik o rozměrech 245/30 R 20. Přeplňovaný čtyřválec již v předchozí generaci vozu Civic Type R ukázal, že patří k nejlepším motorům své koncepce. Ve své další evoluci jsou jeho vlastnosti ještě podmanivější. Došlo ke zvýšení výkonu o 7 kW (10 k) a motor nyní působí „lehčím“ dojmem, ochotněji se vytáčí a rychleji reaguje na pohyby plynového pedálu – a to jak na přidání plynu, tak zejména na jeho ubrání, což u přeplňovaných motorů není příliš obvyklé. Jeho projev se tak velmi přibližuje atmosférickým jednotkám i tím, že jeho výkon, respektive vnímaná síla, postupně graduje až do nejvyšších otáček.
Motor je vybaven proměnným časováním na straně sání i výfuku, ovšem výfukový vačkový hřídel je doplněn systémem proměnného zdvihu (i-VTEC), jenž v koordinaci s elektronicky řízeným obtokovým ventilem turbodmychadla účinně zkracuje reakce pohonné jednotky na přidání plynu. Specialitou motoru je kovaný klikový hřídel, stejně jako kované a lámané ocelové ojnice, spojené s lehkými a nízkými písty chlazenými ostřikem oleje. Rychlým reakcím motoru napomáhá též jednohmotový setrvačník (je o 25 % lehčí než obvyklejší dvouhmotový). Manuální převodovka s extrémně přesným řazením patří k nejlepším svého druhu a vyznačuje se jednoznačným mechanickým „zacvaknutím“ požadovaného převodu. Připravena je také funkce automatických mezi-plynů. Součástí hnacího řetězce je samo-svorný diferenciál, s jehož charakteristikou je sladěná činnost stabiliza-čního systému VSA (Vehicle Stability Assist), pracující s vektorovým řízením dynamiky vozu. Řízení vozu Honda Civic Type R je skutečným potěšením. Zaujme stabilita vozu ve vysokých rychlostech i například při brzdění do zatáček. Z chování vozu je zřejmá jeho snaha o maximální účinnost přenosu točivého momentu na vozovku a držení směru vytýčeného pozicí volantu. Chování se částečně přibližuje závodním okruhovým vozům, ovšem s tím, že na běžných silnicích tento vůz poskytuje dostatečnou míru komfortu a každodenní použitelnosti. Na trhu aktuálně snad není jiný vůz s předním pohonem, jenž by poskytl tak intenzivní zážitky ze sportovní jízdy, jako právě Civic Type R. Jeho projev v mnoha ohledech připomíná zkušenosti získané při jízdě s modelem Integra Type R před téměř dvaceti roky. Tyto vzpomínky se za volantem páté generace „ostrého“ Civicu vrátily jako nikdy dříve.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový celohliníkový čtyřválec uložený vpředu napříč; DOHC 4V; proměnné časování sacího i výfukového vačkového hřídele, proměnný zdvih sacích ventilů (i-VTEC), elektronické přímé vstřikování; EU6; 1996 cm3 (ø 86,0 x 85,9 mm); 9,8:1; 235 kW (320 k)/6500 min-1 a 400 N.m/2500 – 4500 min-1.
PŘEVODOVKA
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,625 – 2,115 – 1,529 – 1,125 – 0,911 – 0,734 – Z 3,757), stálý převod 4,111. Pohon předních kol, samosvorný diferenciál.
PODVOZEK
Samonosná ocelová pětidveřová pětimístná karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy ø př./zad. 350/305 mm, vpředu s vnitřním chlazením a pevnými 4pístkovými třmeny Brembo, ABS/EBD, VSA; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod od 11,7 do 14,9, počet otáček mezi rejdy 2,11, stopový průměr otáčení 11,8 m; kola z lehkých slitin; pneumatiky 245/30 R 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2699 mm, rozchod kol 1599/1593 mm; d/š/v 4557/1877/1434 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 420 – 1209 l; objem palivové nádrže 46 l; hmotnost pohotovostní/celková 1380/1760 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 272 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,7 s; spotřeba paliva EU 9,8/6,5/7,7 l/100 km; emise CO2 176 g/km.
NAMĚŘENÉ HODNOTY
0 – 60/80/100/120 km/h 3,4/4,5/6,0/7,7 s
0 – 140/160/180/200 km/h 10,0/12,4/16,1/21,2 s
50 – 90/90 – 130 km/h 2,3/3,5 s
Průměrná spotřeba 9,2 l/100 km
CENA od 929 900 Kč
HISTORIE TYPE R
První vůz s označením Type R (R jako Racing) Honda představila již v roce 1992. Byl to model NSX Type R pro japonský trh. Po něm následovala v roce 1995 Integra Type R, která tyto ještě sportovnější verze nabídla širší skupině zákazníků, do Evropy se tento model s motorem 1,8 litru o výkonu 140 kW (190 k) s maximem otáček 8000 min-1 dostal až o tři roky -později. V Japonsku se mezitím v roce 1997 představil první Civic Type R (na základě 6. generace Civicu) s motorem 1,6 litru o výkonu 118 kW (160 k) – s litrovým výkonem 100 k/l.
Druhá generace typu Civic Type R se pro evropské trhy vyráběla od roku 2001 ve Velké Británii. Třetí následovala v roce 2007 a zatímco v Evropě měla karoserii třídveřového hatchbacku, například v USA dostala karoserii sedan s propracovanějším podvozkem. Po odmlce se aktuálně předposlední generace Civicu Type R světu ukázala v roce 2015 a byla vůbec poprvé v historii vozů s názvem Type R vybavena přeplňovaným motorem. V roce 2017 na ni navázal pátý Civic Type R, postavený na technickém základě desáté generace Hondy Civic.
Z dalších modelů Type R z nabídky Hondy je třeba zmínit například Accord Type R z roku 1999, druhou generaci vozu Integra Type R z roku 2001 nebo druhé provedení NSX Type R z roku 2002, jež je dnes jedním z nejvzácnějších Type R.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)