Představujeme
Ženevské speciality - ohlédnutí
Jiří Duchoň 09.05.2016 06:30
Vraťme se ještě jednou na začátek března, kdy ženevský areál Palexpo po roce opět opanoval autosalon. Zaměříme se na nejzajímavější konstrukce, jež představili malosérioví výrobci, ale i producenti příslušenství.
To nejvýznamnější z letošního Ženevského autosalonu jsme pro vás shrnuli v Automobilu číslo 4. K nejzajímavějším exponátům se ale budeme průběžně vracet, a to jak na stránkách vydání, jež držíte právě v ruce, tak i v číslech budoucích. Nyní se soustředíme na pozoruhodné projekty malých a specializovaných firem.
Sbarro Miglia. Kreace Franca Sbarra patří k tradičním ozdobám Ženevy. Koncept Miglia vzdává hold legendárnímu italskému vytrvalostnímu závodu a na jeho přípravě se významně podíleli studenti univerzity UTBM v Belfort Montbéliard. Základ vozu tvoří trubkový rám, na němž je připevněna karoserie z kompozitních materiálů (pohotovostní hmotnost 1050 kg), k pohonu je připraven osmiválec Porsche spojený se samočinnou převodovkou.
EDAG Light Cocoon. Specifickou vizi budoucnosti naznačil prototyp Light Cocoon, připravený německým strojírenským koncernem EDAG se sídlem ve Fuldě. Založen byl v roce 1969 a soustředí se na vývoj a výzkum výrobních procesů a technologií pro automobilový a letecký průmysl. Light Cocoon, původně představený již loni ve Frankfurtu, dostal dále odlehčenou strukturu karoserie s prostorovým rámem a přepracovanou elektroniku s novými hlavními světlomety.
Zenvo TS1 a TSR. Nejnovějším projektem dánského výrobce Zenvo se stává supersportovní dvoumístný automobil TS1. Skelet tvoří monokok z oceli a hliníkových slitin, pomocné rámy jsou vpředu i vzadu, povrchové díly jsou vesměs vyrobeny z uhlíkových kompozitů. S ohledem na ulti-mativní poslání vozu překvapí luxusní výprava interiéru. TS1 v zásadě vychází z předchozího ST1 z roku 2009, ale před zadní nápravou spočívá zcela nový motor V8 5,9 l/625 kW (850 k) vlastní konstrukce (EU6), přeplňovaný dvojicí kompresorů. Automobil s rozvorem náprav 3055 mm na délku měří 4655 mm. Standardem je sedmistupňová převodovka se sekvenčním řazením, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál Torsen. Všechna kola jsou zavěšena pomocí dvojitých příčných ramen a osazena pneumatikami Michelin Pilot Super Sport 2 o rozměru 275/35 ZR19 vpředu, 345/30 ZR20 vzadu. Tlumiče KW umožňují měnit světlou výšku (výchozí úroveň 110 mm). Kotoučové brzdy Brembo s uhlíko-keramickými kotouči o průměru 395/395 mm jsou doplněné šestipístkovými třmeny. Nejvyšší rychlost má hodnotu 375 km/h. Společnost Zenvo vystavila nový TS1 nejen v silničním provedení, ale také jako výhradně pro závodní okruhy určený speciál TSR, který vyniká nejen jasně žlutým lakováním, ale též odstrojeným interiérem s ochrannou klecí a závodními sedadly s šestibodovými pásy.
Carrozzeria Touring Superleggera Disco Volante Spyder. V roce 2006 znovuzrozená společnost Carrozzeria Touring Superleggera letos v Ženevě odhalila impozantní roadster Disco Volante s blankytným lakováním Blue Ceruelo, jímž pompézně oslavila své 90. narozeniny. Vznikne jich pouze sedm kusů, výroba údajně trvá 6 měsíců od dodání výchozího automobilu. Po technické stránce jde totiž o přestavbu sériového roadsteru Alfa Romeo 8C Spider (viz AR 10/’09), ale plátěnou skládací střechu nahradila dvojice odnímatelných střešních panelů, které lze uložit do zavazadlového prostoru po bok speciální sady kufrů. Panely váží jen 3,5 kg, což spolu s odstraněním mecha-nismu sklápění střechy přispělo ke snížení hmotnosti a polohy těžiště, a koncepce typu transaxle zajišťuje takřka ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 49:51 %. Výkon atmosféricky plněného osmiválce 4,7 l V8/90° se suchou klikovou skříní činí 331 kW (450 k)/7000 min-1, točivý moment 480 N.m/4750 min-1. Šestistupňová přímo řazená automatizovaná převodovka, uložená vzadu ve společné skříni s rozvodovkou, přenáší točivý moment na zadní kola přes samosvorný diferenciál. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne za 4,5 s a nejvyšší rychlost činí 291 km/h. Po boku novinky byl k vidění i jeden z původních roadsterů Alfa Romeo 1900 C52 Disco Volante, jejž v letech 1952 až 1953 stavěla právě milánská firma Carrozzeria Touring.
Techrules GT96. Nová čínská automobilka Techrules překvapila konceptem supersportovního vozu GT96, který zaujme elegantními tvary a především svým pohonným ústrojím. To je tvořeno jedním elektromotorem na přední a dvěma na zadní nápravě s akumulátory 20 kWh dobíjenými nejen rekuperací kinetické energie, ale v rámci soustavy označované TREV (Turbine-Recharging Electric Vehicle) hlavně generátorem, který pohání dvojice malých turbín na CNG. Výrobce slibuje dojezd 2000 km na 80 kg paliva. Hovoří se o výkonu 768 kW (1044 k), točivém momentu plných 8640 N.m, zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,5 s a nejvyšší rychlosti 350 km/h.
Lazareth Wazuma GT a LM 847.
Mezi nejvýraznější kreace letošního autosalonu v Ženevě se zařadilo impozantní vozidlo Lazareth LM 847. Kříženec automobilu a motocyklu disponuje motorem Maserati V8, který mu při výkonu 346 kW (470 k), točivém momentu 620 N.m a pohotovostní hmotnosti jen 400 kg zajišťuje mimořádné dynamické parametry. Vpředu i vzadu jsou dvě kola, ta zadní jsou poháněna prostřednictvím kapalinové spojky a páru řetězů bez převodovky. Této bizarní kreaci dělal na stánku francouzské společnosti Lazareth společnost čtyřstopý vůz Wazuma GT s hmotností 995 kg a délkou 3865 mm, poháněný motorem Jaguar 4,0 l V6 s kompresorem.
Lykan HyperSport. Magna International, jedna z nejvýznamnějších dodavatelských společností pro automobilový průmysl, ve spolupráci s firmou W Motors z Dubaje (založena byla však roku 2012 v Bejrútu) v Ženevě vůbec poprvé na evropské půdě vystavila speciál Lykan HyperSport. Na jeho vývoji se rovněž podílel německý ladič a restaurátor RUF Automobile, známý svým zaměřením na vozy značky Porsche. Právě z jeho dílen pochází i před zadní nápravou Lykanu HyperSport podélně uložený plochý šestiválec 3,7 l s přeplňováním dvojicí turbodmychadel, jenž dosahuje výkonu 552 kW (751 k) a točivého momentu 960 N.m a vůz s ním dle tvrzení W Motors zrychlí z 0 na 100 km/h za 2,8 s a dosáhne rychlosti 395 km/h.
McLaren 570 GT. Nejnovější varianta typu McLaren 570 S nese označení 570 GT a je zaměřena na komfortní cestování na delší vzdálenosti. Změny se dotkly především střechy, ta je nyní skleněná a její část nad motorem lze vyklápět do strany. Tím vznikne přístup k novému zavazadlovému prostoru s objemem 220 l, jejž doplňuje standardní prostor v přídi o objemu 150 l. Uhlíko-keramické brzdové kotouče byly nahrazeny konvenčními ocelovými, s ohledem na poslání vozu jsou tlumiče měkčí o 15 % na předních a o 10 % na zadních kolech. McLaren 570 GT je díky těmto úpravám o 37 kg těžší, takže doba potřebná pro zrychlení z 0 na 100 km/h se prodloužila o 0,2 s na 3,4 s, nejvyšší rychlost i nadále činí 328 km/h. Zadní kola pohání nezměněný agregát v podobě V8 3,8 l s přeplňováním dvojicí turbodmychadel, který dosahuje nejvyššího výkonu 419 kW (570 k) a točivého momentu 600 N.m.
Nanoflowcell Quantino. Lichtenštejnská automobilka Nanoflowcell AG před dvěma lety na stejném místě překvapila nečekaně propracovaným modelem Quant F a letos zde představila své již produkční a pro běžný provoz homologované Quantino. Proti Quantu F je menší, ale pohonné ústrojí vychází z téhož receptu (viz AR 5/’15). Výrobce slibuje akční rádius až 1000 km, nejvyšší rychlost 200 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 5 s. O termínu zahájení sériové výroby zatím rozhodnuto nebylo.
Převzato z časopisu