Představujeme
Auto Mobil International 2014 – Příležitost
Tom Hyan 27.08.2014 08:17
Příležitost vidět nejnovější automobily snadno a levně se nabízí na Lipském autosalonu...
Dojedete tam za tři hodiny, na moderním výstavišti si v klidu a pohodě prohlédnete významné světové novinky a pak můžete vyrazit za nákupy, anebo na cestu domů. Lipské výstaviště je přívětivé, vzdušné a prostorné, nemusíte se nikde tlačit. Počátkem devadesátých let přestaly tradiční výstavní plochy Leipziger Messe (Lipského veletrhu) ve středu města stačit, a tak na okraji města u rozlehlé průmyslové zóny vzniklo výstaviště, jež patří k nejmodernějším v Evropě. Připočteme-li k tomu fiasko Brněnského autosalonu a nechuť českých importérů vystavovat automobily v Brně, pak je AMI (Auto Mobil International) v Lipsku ideální alternativou. Samozřejmě, ani tam nejsou všechny automobilky zastoupeny, letos překvapivě chyběly Toyota, Mazda, Fiat a Dacia/Renault, ale také ruská Lada prochází perestrojkou, a tak účast v tradičním odbytišti východní části Německa vzdala. Vrátily se však jiné, například Mitsubishi, SsangYong, Isuzu a Nissan; poprvé dokonce vystavovala Tesla, která chyběla i v New Yorku...
Lipská Muster-Messe, výstava obchodních vzorků s tradičním znakem MM, je známa od roku 1917, samotné výstavy tam však mají mnohem delší tradici, sahající až do předminulého století. Na novém výstavišti se konají autosalony od roku 1996, kdy vznikl komplex zastřešené výstavní plochy 111 300 čtverečních metrů s pěti halami na celkové výměře jedenácti hektarů společně s Kongresovým centrem Lipsko, vzdálený jen osm minut jízdy od letiště Leipzig – Halle. Význam autosalonu v Lipsku vzrostl zejména poté, kdy německé automobilky zřídily ve východní části Německa, někdejší NDR, neboli Německé demokratické republice, svoje výrobní závody, aby tak pomohly hospodářství po čtyřicet let oddělené sovětské zóny, zdevastované komunistickým režimem. V samotném Lipsku to jsou supermoderní továrny BMW a Porsche, v nedalekém okolí pak závody Volkswagen, Opel a Mercedes-Benz, jen u Audi dali přednost maďarském Györu, ale v bývalé NDR podpořili jiné projekty. Německý trh patří k nejdůležitějším pro vozy Škoda, odbyt české značky překonává pouze Čína, ale tam se její automobily vyrábějí v místních továrnách, takže Německo je vůbec největším exportním trhem Škoda. V loňském roce se prodalo 126 400 automobilů Škoda jen na německém trhu, tržní podíl tam vystoupal na neuvěřitelných 4,6 procenta! V prvních čtyřech měsících 2014 vzrostly prodeje proti loňsku o 10,9 % na 47 700 vozů, podíl na trhu pak na 4,8 procenta.
Uvážíme-li, jaká je v Německu konkurence a silný vliv renomovaných domácích značek, pak jde o úžasný úspěch (od roku 2009 je Škoda číslem 1 mezi dováženými vozy). Na stánku v Lipsku měla Škoda Auto hned pět německých premiér. Studii -Vision C známe už ze Ženevy, k dalším patří Octavia G‑TEC na zemní plyn (viz dále v čísle), Octavia Scout a také akční modely Citigo Monte Carlo a Yeti Monte Carlo s výrazně sportovním laděním, inspirovaným účastí značky na největší světové rallye. Ve stejné době vyrobila Škoda Auto v Mladé Boleslavi třímiliontý tříválec 1.2 THP (EA111) a zahájila výrobu novějších tříválcových motorů 1.0 MPI (EA211) ve verzích 44 a 55 kW (pro Citigo, VW Up! a Seat Mii). Českou produkci v Lipsku zastupovaly také různé typy Hyundai a francouzské verze nových trojčat z Kolína (Peugeot 308, Citroën C1), jejichž výroba ve druhé generaci byla zahájena koncem května. Světovou premiéru slavilo v Lipsku nové kombi Mercedes-Benz třídy C (tradičně značené T-Modell), postavené na stejném rozvoru náprav 2840 mm jako sedan, s nímž sdílí pohonné jednotky (viz následující článek), ale s větším zavazadlovým prostorem 490/1510 l. Výrobce zdůraznil hybridní verze C 300 BlueTEC (diesel 4R/150 kW + elektromotor 20 kW) a C 350 Hybrid PHEV (zá-žehový V6/155 kW + elektromotor 50 kW). Jako světová premiéra bylo prezentováno též kombi Volvo V60 D6 AWD Plug-In-Hybrid R-Design, u něhož je uvedena spotřeba EU 1,8 l/100 km a emise CO2 48 g/km, což jsou teoretické hodnoty, dosažené v nereálném prostředí při vyjetí s plně nabitými akumulátory.
Vznětový čtyřválec má výkon 158 kW (215 k), elektromotor 50 kW. Skupina BMW investovala 400 milionů eur do továrny v Lipsku jen pro zavedení výhradní produkce elektrických kupé i8 (hybrid) a městských vozů i3 pro celý svět. Počet -zaměstnanců tam vzroste z 2600 na čtyři tisíce (z toho 800 nových pro výrobu elektromobilů); kromě i8, i3, řady 2 Coupé, řady 1 (pětidveřové) a X1 se tam rozbíhá produkce MPV řady 2 Active Tourer, prvního bavoráku s pohonem předních kol. Lahůdkami pak byla kompletní série nových M3/M4, ale také crossover X4 xDrive 3.0d. Porsche na svém stánku podtrhl přítomnost v Lipsku, kde vyrábí od roku 2002 SUV -Cayenne a postupně přidává další typy, včetně těch exkluzivních, jako byly například desetiválce Carrera GT a nyní jsou hybridní 918 Spyder. Investice do výroby nového kompaktního SUV Macan v Lipsku (kapacita padesát tisíc ročně) přesáhly 500 milionů eur, počet zaměstnanců se zvýšil z 1150 na 2550 lidí a celková produkce vzroste po více než deseti letech na trojnásobek!
Součástí závodu je mezinárodní automobilovou federací FIA certifikovaná zkušební rychlostní i terénní dráha. Volkswagen slaví 40 let Golfu, který se také vyrábí v nové továrně u Zwickau. Firma Volkswagen Sachsen kromě automobilky ve Zwickau, někdejším rodišti Trabantů, která zase vznikla na základech produkce Audi, Horch a Wanderer, vyrábí pohonné jednotky v závodě Motorenwerk Chemnitz. Kromě toho se v tzv. skleněné manufaktuře v Drážďanech nadále zhotovují modernizované prestižní sedany VW Phaeton a karoserie spřízněných typů segmentu D (Bentley Flying Spur). Podle dostupných údajů to bylo v roce 2012 celkem 226 212 vozů ve Zwickau, 746 884 motorů v Chemnitzu (40 923 pro Zwickau, jinak export) a 18 521 karoserií v Drážďanech. V březnu 1990 navázal Opel spolupráci s výrobcem vozů Wartburg v Eisenachu, kde zahájil výrobu první Vectry, ale pak postavil zcela novou továrnu na zelené louce. V lednu 2013 začala produkci nového typu Adam, jenž spolu s Astrou a Corsou tvořil největší část expozice Opel (Corsa se vyrábí v Eisenachu od roku 1993).
Na autosalonu v Lipsku zaujaly také rozsáhlé expozice asijských značek, Kia Motors znovu uvedla elektrický Soul, Hyundai se pochlubil Genesisem, i20 WRC a nabídkou vozů na plynová paliva. Nissan vystavil elektromobily e-NV200 a Leaf, ale také nové generace SUV X-Trail a Qashqai; Mitsubishi překvapil kompletní nabídkou od malých i-MiEV a Space Staru až po pikapy L200 a nesmrtelné Pajero; Subaru vsadil na WRX STi a závodní vozy, které účinkují ve 24 h Nürburgringu (BRZ, WRX STi), a často se nevidí ani SsangYong XLV (eXciting smart Lifestyle Vehicle), studie sedmimístného hybridního B‑SUV se vznětovým motorem 1.6D a elektromotorem 10 kW. Isuzu se soustředil na pikapy, pro D-Max 2.5 TD/120 kW (163 k) s užitečnou hmotností přes jednu tunu dokonce slibuje rozšíření prodejní sítě u nás i na Slovensku. Na autosalonu v Lipsku jsou k vidění rovněž závodní automobily, historické vozy a motocykly; za zmínku stojí August Horch Museum ze Zwickau, na jehož provozování se podílí Audi AG. K jeho návštěvě, stejně jako jiných, zvaly expozice v hale 2. Ve skleněné centrální Glasshale byla zase výstava supersportovních a luxusních automobilů, namátkou jmenujme nové Gumpert Explosion a KTM X-Bow 2014 GT, přičemž Jaguar Land Rover měl vlastní stánek, stejně jako Milotec Auto-Extras, úspěšný úpravce vozů Škoda Octavia a nově Rapid! Návštěva autosalonu v Lipsku vždy stojí za to!
Převzato z časopisu