Představujeme
AUTO CHINA 2016 – Střed autosvěta
Michal Šafránek 07.06.2016 06:46
Čína je v současnosti největším trhem s osobními automobily na světě. Zahraniční automobilky se proto stále častěji přizpůsobují vkusu tamních zákazníků a dokonce si na čínské autosalony schovávají i významné světové premiéry.
První ročník autosalonu v Pekingu byl v roce 1990 malou akcí lokálního významu. Poslední ročníky ale patří k celosvětově největším a nejdůležitějším automobilovým výstavám. Peking se mimochodem ob rok střídá s Šanghají, na základě stejného principu jako Frankfurt a Paříž v Evropě. Letošní Auto China, jak zní oficiální název výstavy, byla počtem novinek i návštěvníků srovnatelná s tradičním autosalonem v Ženevě. Nic lépe neilustruje, jak se časy mění. Nejvýznamnější novinky letošního autosalonu v Pekingu vyjmenováváme níže. Začínáme domácími výrobci.
Chery FV2030 Concept. Vize cross-overu pro rok 2030 od automobilky Chery především demonstruje několik zajímavých patentů, například holografické 3D displeje nebo ergonomická sedadla. Boční prosklení je nerealistickou vizí designérů, atypické provedení předních světel nebo nezvykle dynamické proporce by ale mohly být za čtrnáct let realitou...
BYD S1 Yuan a BYD S3 Song. Automobilka BYD se specializuje hlavně na hybridy a elektromobily. Na pekingském autosalonu proto představila plug-in hybridní varianty svých dvou crossoverů. Yuan má rozvor 2,52 m a celkovou délku 4,32 m, větší Song vypadá podobně, má však o 14 cm delší rozvor a o čtvrt metru delší karoserii. V obou případech je pohonný systém tvořen zážehovým čtyřválcem 1,5 l a dvojicí elektromotorů, jeden pohání přední a druhý zadní nápravu. Bližší podrobnosti, s výjimkou dojezdu čistě na elektřinu 70 km, nebyly zveřejněny. Oba modely ale zapadají do strategie BYD 542 – pětka značí zrychlení z 0 na 100 km/h za 5 s, čtyřka pohon všech kol a dvojka spotřebu 2 l/100 km. Ambiciózním vlastnostem odpovídají i ceny, plug-in hybridní Yuan vyjde v přepočtu na tři čtvrtě milionu korun, Song dokonce na jeden milion Kč.
Cowin Crowd Sourcing Model. Značka Cowin, která funguje pod křídly Chery, se teprve chystá vstoupit na trh. Během dvou let ale již představila šest modelů, poslední z nich nese označení Crowd Sourcing Model. Je to atraktivní SUV vytvořené na základě nápadů zaslaných lidmi po internetu.
JAC iEV6S. Novinka od JAC je čistě elektrickou verzí crossoveru Refine S2. Design, jenž zvenčí i zevnitř připomíná vozy Hyundai, příliš originality nepobral, zajímavá je ale technika. Model iEV6S vyměnil atmosférický motor 1,5 litru o výkonu 83 kW (113 k) za elektromotor, který má o jeden kilowatt víc a točivý moment 250 Nm. Maximální rychlost činí 130 km/h a z 0 na 100 km/h tento vůz zrychlí za 11 s. Plné nabití akumulátorů z 220V zásuvky trvá 11 hodin, výsledkem je ale dojezd 250 km.
FAW Besturn X6. Nejstarší čínská automobilka FAW (založena 1953) je známá hlavně díky společnému podniku s Volkswagenem, kromě toho ale má hned deset vlastních automobilových značek. Nejambicióznější z nich je Besturn, která existuje deset let. Cílí na bohatší klientelu, což dokládá i nejnovější koncept. Pod nepříliš kreativním názvem X6 se ukrývá zajímavě střižené SUV-kupé s originálním pojetím karoserie i exteriéru. Sériový model by se měl objevit do dvou let.
novinky významné pro evropské trhy…
Volkswagen T-Prime Concept GTE.
Nabídka SUV značky Volkswagen se má v nejbližších letech rozšířit ze stávajících dvou na nejméně čtyři modelové řady. Vrcholem nabídky je momentálně typ Touareg a Volkswagen nejenže do budoucna počítá s jeho pokračováním v nové generaci, ale zamýšlí uvést na trh ještě větší model. Jeho přibližnou podobu naznačuje koncept T-Prime, který využívá platformu z Audi Q7. Do ní je podélně zabudován přeplňovaný zážehový čtyřválec 2,0 l, doplněný o elektromotor a osmistupňovou samočinnou převodovku. Plug-in hybridní poháněcí soustava dosahuje výkonu 280 kW (381 k) a po vzoru Audi Q7 pohání trvale všechna kola. Realisticky vypadající studie zároveň demonstruje i nové trendy v multimédiích a jejich dotykovém ovládání. V jednom voze se tak promítají aktuálně hlavní oblasti zájmu německé automobilky: kategorie SUV, hybridní pohon a infotainment.
Porsche 718 Cayman. Po ženevské premiéře modernizovaného Boxsteru následuje stejná omlazovací kúra i u Caymanu s pevnou střechou, spojená taktéž se zařazením čísla 718 do názvu modelu. Změna vzhledu a pojmenování jsou ale tou nejméně podstatnou věcí. Z nabídky totiž mizí šestiválcové motory a na jejich místo nastupují ploché přeplňované čtyřválce. Základní 718 Cayman má zdvihový objem 2,0 l a 220 kW (300 k), výkonnější 718 Cayman S pak 2,5 l a 257 kW (350 k). Výsadou výkonnějšího motoru je použití turbodmychadla s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek turbodmychadla. Porsche mění cenovou politiku a kupé Cayman je nyní levnější než otevřený Boxster.
Renault Koleos. Francouzi si pro premiéru svého velkého SUV vybrali právě autosalon v Pekingu, evropská verze se představí na podzim v Paříži a do prodeje by měla dorazit začátkem příštího roku. Nová generace řádně povyrostla, při délce 4,67 metru je o 150 mm delší než předchůdce. Jinak nový Koleos nepřináší žádná překvapení. Po vzhledové stránce se věrně drží současného designového stylu značky, nejblíž má zřejmě k modelu Talisman. Modulární platformu CMF najdeme ve většině nových typů značek Renault a Nissan. Spolu s Koleosem přinese tato platforma řadu nových asistenčních systémů. V Číně se sice nová generace předvedla s atmosféricky plněným čtyřválcem 2,5 l, v Evropě ale můžeme čekat spíše nasazení přeplňovaných zážehových i vznětových čtyřválců 1,6 litru.
Audi TT RS. Tradice pětiválcových Audi má další pokračování. V nové generaci TT RS se výkon motoru 2.5 TFSI povedlo naladit na rovných 400 koní, tedy 294 kW, a točivý moment na 480 N.m. Předchozí generace měla 250 kW. U nového provedení je ke standardně dodávanému pohonu všech kol jedinou alternativou sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG. Díky posílení motoru i drobnému odlehčení se podařilo stlačit čas potřebný k akceleraci z 0 na 100 km/h na 3,7 s (u verze Coupé), což je jen o dvě desetiny horší čas než u desetiválcového Audi R8.
Čínské speciality světových automobilek
Mazda CX-4. Japonská novinka je zajímavou syntézou dvou současných SUV Mazdy. Z menší CX-3 čerpá inspiraci pro design, z větší CX-5 přebírá rozvor 2700 mm a atmosférické čtyřválce 2,0 a 2,5 l. Novinka má nejen dynamicky laděný design, ale také zajímavou siluetu, výška 1535 mm je totiž na poměry kategorie SUV spíše nižší. Přesto má CX-4 prostorný interiér a zavazadlový prostor o objemu 400 l. Zajímavostí je, že vedle pohonu všech kol tento model nabídne i štědrou světlou výšku 196 mm. To všechno zní z evropského pohledu slibně. Bohužel, ačkoliv automobilka nevylučuje pozdější uvedení tohoto modelu i na další trhy, zatím počítá jen s Čínou.
Citroën C6. Druhá generace Citroënu C6 nemá s předchůdcem z let 2005 až 2012 mnoho společného. Designové extravagance se omezily na pro značku charakteristické konkávní zadní okno, jinak má novinka konvenční tříprostorovou karoserii, ozvláštněnou pouze výraznou chromovanou maskou chladiče. Nová C6 má rozvor 2,9 m shodný s předchůdcem, technicky ale jde o jednodušší vůz. Chybí například hydropneumatické odpružení i šestiválcové motory, pětimetrový sedan totiž využívá upravenou platformu z Peugeotu 508 a sází výhradně na čtyřválec 1.8 THP o výkonu 150 kW (204 k).
DS 4S. Prémiová odnož Citroënu je v Číně úspěšná, proto místním zákazníkům servíruje speciální modely. Po crossoveru DS 6WR a sedanu DS 5LS je to nyní hatchback DS 4S. Jde o konvenční pětidveřový model na základu Citroënu C4, který se důsledně drží designového stylu DS s výraznou, bohatě chromovanou maskou chladiče a LED světlomety.
Škoda Octavia TSI 280. Ačkoliv název po vzoru evropské Octavie RS 230 evokuje výkon 280 koňských sil, ve skutečnosti jde o modernizaci čínské varianty s motorem 1.4 TSI o výkonu 110 kW (150 k). Číslo v označení modelu odkazuje na počet newtonmetrů, ale jen přibližně – ve skutečnosti jich je 250. S evropskou Octavií RS má novinka přece jen něco společného, a to design obou nárazníků.
Buick Verano GS. Známý neznámý, to je nový Buick. Americká značka je na čínském trhu dobře zavedená už od předválečných dob, proto se zde pod jejím logem prodávají i vozy Opel. Verano GS je tedy přeznačenou Astrou nové generace.
Převzato z časopisu