Představujeme
NEW YORK INTERNATIONAL AUTO SHOW 2016 – Zámoří útočí!
Jiří Duchoň 30.05.2016 06:45
I přes své v porovnání s jinými autosalony nepříliš významné postavení přinesla letošní Auto Show v New Yorku nečekané množství světových premiér…
Autosalon se v New Yorku koná již od roku 1900, takže patří k historicky nejstarším výstavám svého druhu. Ale běh dějin a vývoje se tradicemi neřídí. To nejlepší si dnes světové automobilky většinou nechávají zejména do Ženevy, Frankfurtu/Paříže (střídají se po roce), Tokia nebo do Detroitu, nicméně stále častěji se potýkají s absencí onoho pověstného momentu překvapení. Velké autosalony dříve vábily nejen ucelenou prezentací svých typových řad, ale především těmi dechberoucími okamžiky, kdy pomalu sklouzával hedvábný háv z vozu, který do té chvíle ještě nikdy nikdo neviděl. Nyní v rámci svých propracovaných strategií automobilky většinou vynášejí své trumfy již s předstihem a na internetu. Tam pak bývá zpravodajství obsáhlé a plné obrázků (docela pěkně dnes už fotí i mobilní telefony…), ovšem pouze ve formě útržků, z nichž se o autosalonu jako takovém ani o jednotlivých výstavních exemplářích vlastně nic uceleného nedozvíte. Letošní veletrh v New Yorku (NYIAS) každopádně dokázal, že pokud toho mnoho neočekáváte, i málo vás dokáže příjemně překvapit, přičemž nebývá vůbec snadné se kdekoli na webových stránkách, ale ani v tištěných magazínech dopátrat jakéhokoli smysluplného shrnutí. Proto je zde však Automobil! V New Yorku bodovaly zejména zámořské automobilky. Například Mercedes-Benz zde ve světové premiéře vystavil nejen třídu GLC Coupé, ale též čtveřici modelů z portfolia Mercedes-AMG v podobě verzí E 43 4Matic, AMG C 63 Cabriolet, GLC 43 4Matic a faceliftu CLA 45 4Matic. Mezi premiérami se etablovaly rovněž značky Audi se svým R8 Spyder, Mazda s targou MX-5 RF, Subaru se sériovou podobou páté generace Imprezy, Toyota s plug-in hybridním provedením Priusu nebo Hyundai s efektním konceptem New York Concept (na obálce). Domácí značky zůstávají věrny zejména lednovému detroitskému NAIAS (viz AR 3/’16), ale i tak zmínku zaslouží třeba impozantní koncept naznačující podobu nadcházející generace luxusního crossoveru Lincoln Navigator. Podívejte se na nejvýznamnější světové premiéry, jež letošní autosalon v New Yorku přinesl.
Genesis New York Concept
Genesis New York Concept po několika studiích Genesis hlásí světu, že automobilka Hyundai zakládá samostatnou značku pro luxusní automobily. Čtyřdveřový tříprostorový sedan střední třídy disponuje hybridní pohonnou soustavou se zážehovým čtyřválcem a elektromotorem s kombinovaným výkonem 180 kW (245 k) a točivým momentem 352 N.m. Představil jej osobně šéfdesignér Peter Schreyer
Mercedes-Benz GLC Coupé
Mercedes-Benz GLC Coupé je dle tvrzení Stuttgartských nejdynamičtější crossover v -jejich dějinách. Rozvor náprav 2870 mm, délka 4730 mm a výška 1600 mm. Vznětový čtyřválec 220d 125 kW (175 k), resp. 250d 150 kW (204 k), případně zážehový 250 155 kW (211 k), špičkový Mercedes-AMG GLC 43 Coupé se zážehovým V6 BiTurbo 270 kW (367 k)
Audi R8 Spyder
Audi R8 Spyder, zatím výhradně s atmosféricky plněným zážehovým V10 5,2 l, 397 kW (540 k). Prostorový rám ASF s o více než 50 % zvýšenou tuhostí, při pohotovostní hmotnosti 1612 kg (79,6 % z hliníkových slitin) zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,6 s, nejvyšší rychlost 318 km/h
Mazda MX-5 RF
Mazda MX-5 RF, znamenitý lehký sportovní vůz, oceněný pro své kvality bronzovou medailí v letošní volbě Vozu roku (COTY), se dočkala, byť zatím bez technických detailů, karosářského provedení targa. Atraktivní kompromis mezi kupé a roadsterem, mechanické skupiny beze změn. Aktuální IV. generace se v New Yorku stala Světovým vozem roku (WCOTY)
Lincoln Navigator Concept
Lincoln Navigator Concept je impozantním předznamenáním čtvrté generace jednoho z prvních luxusních SUV na světě. Příď připomíná sériový Continental, interiér je řešen vskutku minimalisticky. Pohon zajišťuje šestiválec EcoBoost V6 3,5 l s přeplňováním dvojicí turbo-dmychadel (výkon „více než 400 koní“). Robustní vůz vystačí s jediným párem vzhůru výklopných dveří, za pozornost stojí výsuvné „schody“
Chevrolet Camaro ZL1
Chevrolet Camaro ZL1 je nejrychlejším sériovým vozem Camaro v celé jeho historii. Kompresorem přeplňovaný osmiválec LT4 dosahuje výkonu 477 kW (649 k) a točivého momentu 868 N.m. Převodovka šestistupňová manuální (!) nebo desetistupňová samočinná. Vůz je osazen jedenácti různými chladiči a přepracovanými prvky závěsů kol
Převzato z časopisu