Představujeme
85. Salon de l’Auto Genève 2015 – Koření života
Jiří Duchoň 14.05.2015 06:51
Ani poslední autosalon v Ženevě nebyl ochuzen o působivé supersportovní vozy a prototypy…
Zatímco většina novinek pro velkosériovou výrobu bývá představena již dlouho před zahájením salonu, malým automobilkám ještě stále stojí za to počkat si na moment překvapení z jejich slavnostního odhalení. Ačkoli skutečně nových typů jsme letos v Ženevě viděli minimum, o působivé supersporty a studie nouze nebyla. Řada tradičních jmen absentovala, na druhou stranu se tam objevil třeba stánek firmy Borgward, jež oznámila návrat kdysi slavného německého koncernu ústy vnuka jeho zakladatele. Místo některé z údajně připravovaných novinek však bylo k vidění pouze kupé Isabella z padesátých let. Svou derniéru si tam odbyla vůbec poslední Bugatti Veyron s výrobním číslem 450 a všeříkajícím přívlastkem La Finale. V průběhu let, kdy tato limitovaná edice vznikala, Veyron několikrát získal i pozbyl neoficiální titul nejrychlejšího sériového automobilu světa, ovšem jeho osmilitrový motor W16, umožňující vozu zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy a dosáhnout rychlosti 410 km/h, rozhodně vstoupil do dějin...
Novinku Ferrari 488 GTB jsme představili už v minulém čísle, tak jen připomeňme, že hlásí další rozšíření přeplňovaných motorů s turbodmychadly, motivem jsou samozřejmě emisní limity! Nástupce typu 458 Italia sází na osmiválec 3,9 l o výkonu 492 kW (670 k)/8000 min‑1 s dvojicí turbodmychadel, spojený se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou F1, což postačí na více než 330 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za tři sekundy, ale i na normovanou spotřebu EU 11,4 l/100 km s emisemi CO2 pouhých 260 g/km. Pininfarina, tradiční karosář maranellské značky, představil už známou studii Sergio, nově upravenou na základě Ferrari 458 Spider pro výrobu v šestikusové sérii (zhruba tři milony eur za kousek). Italdesign Giugiaro, nyní nedílná součást VW Group (prostřednictvím Lamborghini Holding), rozvinul koncept autonomní jízdy Piloted Driving ve studii GEA, jež posádce nabízí tři jízdní módy interiéru Business (pojízdná kancelář), Wellness (můžete se věnovat prostocvikům) a Dream (lze polehávat při lůžkové úpravě).
Rozměry vozidla jsou impozantní 5370 x 1980 x 1460 mm, pohon obstarávají čtyři elektromotory v kolech (celkem 570 kW), největší rychlost má obvyklý limit 250 km/h. Loni v Ženevě svými impozantními provozními vlastnostmi vzbudil rozruch Koenigsegg One:1, letos však malá švédská automobilka vynesla další trumf. Plug-In Hybrid Regera před zadní nápravou hostí dvojicí dmychadel přeplňovaný osmiválec 5,0 l V8 (původně odvozený z agregátu Ford) s výkonem 820 kW (1115 k) a točivým momentem 1250 N.m při neupřesněných otáčkách, jenž v kombinaci s trojicí elektromotorů nabídne celkový výkon přes 1500 koní (1119 kW). Výrobce slibuje mimořádný komfort a zrychlení z 0 na 400 km/h pod 20 sekund. Na to nejlepší z britské historie odkazuje dvoumístná studie Bentley EXP 10 Speed 6; designem jasně navazuje na velká kupé Continental GT, ovšem díky agresivnějšímu řešení zádi a celkově kompaktnějším rozměrům působí dravějším a hbitějším dojmem. EXP 10 Speed 6 vyniká propracovaným luxusním interiérem s dekory z třešňového dřeva a podle představitelů značky jde o vizi sériového vozu Bentley budoucnosti. Slávu Albionu v Ženevě hájil také McLaren 675LT (Long Tail, tedy dlouhá záď) z na pět stovek kusů omezené série.
Proti výchozímu 650S Coupé disponuje o 100 kg sníženou suchou hmotností 1230 kg, výkonnějším motorem 3.8 V8 a karoserií i podvozkem upravenými ve stylu typu F1 GTR Longtail (1997), s rozchodem kol rozšířeným na obou nápravách o 20 mm. Lotus Evora 400 má být tím nejvýkonnějším a nejrychlejším sériovým vozem své značky. Na první pohled vyniká novým předním nárazníkem s vestavěnými pásy LED denního svícení a výraznějším difuzorem v zadním nárazníku, palubní deska je zcela nová. Kompresorem přeplňovaný motor Toyota 3.5 V6 dosahuje příznačného výkonu 400 britských koní (298 kW) a točivého momentu 410 N.m; v kombinaci se standardní šestistupňovou převodovkou s manuálním řazením a samosvorným diferenciálem zrychlí na sto za 4,2 sekundy a ručku rychloměru zastaví na hodnotě 300 km/h. Aston Martin Vantage GT3 Special Edition je další kreací na základě tohoto typu, jež má být tím nejradikálnějším automobilem, jaký kdy Aston Martin pro provoz na běžných silnicích vytvořil, samozřejmě se zkušenostmi ze závodní verze FIA GT3. Většina povrchových dílů karoserie je vyrobena z uhlíkových kompozitů a spolu s dalšími zásahy do stavby vozu klesla ve srovnání s výchozím V12 Vantage S hmotnost o 100 kilogramů.
Výkon atmosféricky plněného dvanáctiválce s objemem 6,0 l byl zarovnán na 600 koní (441 kW), nově odladěný podvozek dostal keramicko-kompozitové uhlíkové brzdy Brembo a devatenáctipalcová kola z hořčíkové slitiny. Aston Martin Vulcan jde ale ještě dál, a to jak v designu, tak ve výkonu. Vyrobeno bude 24 vozů, jež se postaví zejména typům Ferrari FXX K či McLaren P1 GTR při track days, ovšem na rozdíl od nich vystačí s pohonem pouze spalovacím motorem. Tím se stává sedmilitrový agregát V12 z dílen Aston Martin Racing o výkonu více než 800 k (597 kW). O elektrickém crossoveru DBX jsme se již zmínili minule, na stánku uvnitř byla ukryta nová Lagonda Taraf, určená pro dvě stovky vyvolených klientů. Italské stáje v Ženevě zastoupila především nová verze Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce, jež vsadila na obvyklou formuli méně hmotnosti a více výkonu. Rozsáhlejší využití uhlíkových kompozitů přispělo ke snížení hmotnosti o 50 kg, přičemž atmosféricky plněný dvanáctiválec posílil na 552 kW (750 k) při 8400 min‑1. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne za 2,8 sekundy a nejvyšší rychlost překročí 350 km/h. Odkazem na kdysi slavné italské karosárny se pak stala Berlinetta Lusso firmy Carrozzeria Touring Superleggera.
Ta loni na stejném místě představila retrospektivně řešený koncept Disco Volante na základě Alfy Romeo 8C Competizione, nyní pod názvem Touring Berlinetta Lusso opatřila sériový Ferrari F12 Berlinetta specifickou uzavřenou karoserií výhradně z hliníkových slitin a uhlíkových kompozitů, přičemž tuto konverzi nabízí všem vlastníkům tohoto typu. Úpravy jsou dílem šéfdesignera Louise de Fabribeckerse, jenž se inspiroval barchettou Ferrari 166 MM, vydají na 5000 pracovních hodin a cení se na 276 668 eur (plus nový Ferrari F12)! Pohonná jednotka 6.2 V12/544 kW (740 k) se obešla bez úprav. Někdejší úspěšný filmový tvůrce James Glickenhaus z New Yorku vstoupil mezi výrobce automobilů, když před deseti lety proslul objednávkou zakázkového originálu Ferrari P4/5 u Pininfariny, pro nějž neváhal zakoupit poslední vyrobené Ferrari Enzo, ale nyní pokračuje pod vlastní značkou SCG (Scu-deria Cameron Glickenhaus). Uvedl dvě varianty supersportu SCG 003S (Stradale = silniční) a 003C (Competizione = závodní), jež hodlá nabídnout klientům a nasadit v závodech GT. První má blíže neurčený dvanáctiválec, či jiný motor dle přání klienta, druhá šestiválec HPD Honda 3.5 V6 TwinTurbo, naladěný na 441 kW (600 k) firmou Autotecnica Motori, která se spolu s dalšími italskými partnery Podium Engineering a GranStudio Torino podílela na vývoji a výrobě vozů. Na trati mu bude soupeřem nový Mercedes-AMG ve specifikaci GT3, jenž také slavil v Ženevě světovou premiéru.
S nepřeplňovaným motorem 6,3 l V8 bude rovněž určen soukromým týmům (jako náhrada za úspěšný SLS AMG GT3, jehož počet vítězství překročil 185). Podobným směrem míří druhá generace Audi R8, vystavená rovněž v závodní verzi R8 LMS a elektrické R8 e-tron. Mezi koncepty velkých značek překvapil malý Lexus LF-SA (Lexus Future – Small Adventurer), který bude jistě velkým dobrodružstvím, když neuspěla ani dobře vymyšlená Toyota iQ; o zapomenutých prototypech Lincoln C Concept a Cadillac Urban Luxury Concept nemluvě. Luxusní městský crossover 2+2 o rozměrech 3450 x 1700 x 1420 mm navrhli v evropském studiu Toyota ED2 s využitím platformy Yaris, takže pohonná jednotka může být hybridní. Zvláštní jsou expozice nejrůznějších ladičů, kteří přestavují nejdražší a nejluxusnější automobily podle přání narůstajícího počtu rychle zbohatnuvších; výjimkou z toho ovšem jsou různé pokusy o čistokrevné sportovní vozy. Po roční absenci se do Ženevy vrátil španělský supersport GTA Spano s desetiválcem 8,0 l o výkonu 680 kW (925 k) z Dodge Viperu ve vylepšené verzi; znovu byl předveden dánský Zenvo ST1 s přeplňovaným osmiválcem 6,8 l o výkonu až 810 kW (1104 k) a rychlostí elektronicky omezenou na 375 km/h; v expozici německé manufaktury Ruf, jež využívá nejen motory Porsche, ale i své vlastní V8, zářilo kupé Ruf CTR3 Hippie v barvách připomínajících legendární Porsche 917 posádky Larrousse/Kauhsen ze 24 h Le Mans 1970; britský Kahn zabudoval do Defenderu (Land Rover) osmiválec GM 6,2 l a uvedl verzi 6x6; atd., atd. Protože šlo o Ženevu, nemohli chybět místní Franco Sbarro s několika sportovními kreacemi, ale také Rinspeed se studií Budii, upraveným elektro-mobilem BMW i3 podle poslední módy autonomní jízdy, ale se sdílením volantu dle přání a potřeb, a nakonec znovu NanoFlowcell Quant (a nové menší Quantino) s průtokovou baterií, jež z rozdílných (a tajuplných) roztoků elektrolytu vyrábí energii pro napájení čtyř elektromotorů v kolech. K významnějším novinkám se ještě vrátíme dalšími články.
Převzato z časopisu