Představujeme
Caravan Salon Düsseldorf – Mnoho inovací a novinek
Aneta Čermáková 20.11.2023 06:21
Foto: Aneta Čermáková
Každoročně nejočekávanější veletrh karavaningu v Düsseldorfu letos navštívilo přes 254 000 návštěvníků ze 65 zemí, kteří si mohli prohlédnout exponáty od více než 750 vystavovatelů z 37 zemí, a předčil tím předchozí ročníky. Je hodnocen velmi pozitivně jak ze strany pořadatelů, tak návštěvníků.
Světovou premiéru zde mělo opět mnoho výrobců a o novinky nebyla nouze. Jednou z nich byl California Concept postavený na Volkswagenu Multivan, o němž přinášíme informace v samostatném článku. Z klasických „obytných“ značek nelze nezmínit Knaus Tabbert. Opět bylo na první pohled viditelné, že tato společnost skutečně v oblasti novinek a inovací nezahálí a svou energií, iniciativou, kvalitou a rozmanitostí si vybojovala přední místo mezi výrobci obytných vozů a karavanů. Kromě zřejmě již tradičně největší plochy, kde zabrala její expozice celou jednu halu a ještě část druhé, představila mnoho novinek. Zajímavý byl třeba elektrický obytný karavan Yaseo vyvinutý pro použití s elektromobily schopnými se o energii ze svého akumulátoru podělit. Jde o první plně soběstačný karavan s nízkou hmotností, u menšího modelu 340 PX pro dvě osoby pouhých 905 kg v jízdním módu, u většího 500 DK pro tři až pět osob 1150 kg. Veškeré spotřebiče karavanu jsou poháněny energií z tažného vozidla nebo baterie uložené v karavanu, a není tedy již potřeba plynových lahví. Systém e.power je napájecí soustava karavanu ukládající do akumulátoru o kapacitě 6Ah energii, jež plně postačí na jeden den soběstačného fungování. Chytrý systém navíc dokáže rozpoznat důležitost potřeby energie pro jednotlivé spotřebiče, a tak v případě potřeby vypne ty, které energii aktuálně nepotřebují. Cena tohoto karavanu se nijak neliší od ceny srovnatelných běžných karavanů, začíná na zhruba 500 000 Kč. Není pochyb o tom, že karavanů tohoto typu bude společně s rozmachem elektromobility přibývat.
Foto: Aneta Čermáková
Potvrdili jsme si ustupující trend obytných vozidel typu alkovna, což je především proto, že tyto varianty zákazníci žádají minimálně pro pět, v lepším případě šest osob na jízdu, a to je velmi problematické z hlediska požadovaného hmotnostního limitu do 3500 kg. Když máte vůz vážící 3100 kg, přidáte nejžádanější doplňky, jako je markýza, klimatizace či tažné zařízení (+150 kg), natankujete pohonné hmoty a vodu (+200 kg) a ještě do něj chcete naskládat šestičlennou posádku včetně zavazadel, už nám ty počty jaksi nevycházejí. Tyto vozy se tak nezřídka dostanou za hranici 4000 kg. A pokud bude vozidlo homologované pouze pro čtyři osoby, pak už naprostá většina zákazníků raději sáhne po polointegrované verzi, jež nabídne stejný vnitřní prostor, ale je podstatně komfortnější na jízdu i ekonomičtější z pohledu spotřeby.
Naopak značnému nárůstu se těší obytné vestavby na podvozcích 4x4 v různých outdoorových až expedičních verzích. Velmi povedené vozy pro ty, kdo se nebojí sjet i mimo asfalt, byly k vidění u slovinského výrobce Megamobil, který zde představil své vozy postavené na základu užitkového vozu MAN TGE 4x4, jejichž vnitřní vestavby jsou funkční a promyšlené. Vynikají jednak praktickým uspořádáním s velkým sezením v zadní části pod stahovací postelí, kdy ve voze našlo své místo vše potřebné včetně poměrně velké koupelny, tak expedičními doplňky umístěnými zvenčí vozu na držácích padnoucích přesně na míru daným požadavkům – od vyprošťovacích klínů po přídavný ocelový box, rezervní kolo a žebřík na střechu, kde byly umístěné další úložné boxy. Vůz je primárně určen pro dvě osoby na jízdu, ale většina uživatelů těchto vestaveb již pochopila, že to je stejně maximum počtu osob pro pohodlné využívání. Tyto vozy se cenově pohybují včetně výbavy kolem 2 400 000 Kč.
Foto: Aneta Čermáková
Pro výpravy do zemí, kde jsou zpevněné cesty velkým luxusem a nechcete se bát terénu, si můžete pořídit expediční speciál společnosti Bimobil EX 540. Jako základ využívá Iveco Eurocargo 4x4 o výkonu 206 kW (280 k). Uvnitř obytné části najdete vše, co mají běžné obytné vozy, spolu s dalšími vychytávkami a doplňky potřebnými pro extrémní využívání, jako plynovou nádrž o objemu 60 l, nádrž na pohonné hmoty o objemu 380 l, vyhřívaný palivový filtr či Cold Kit do –30 °C, aby vás ani nízké teploty při vaší expedici nezastavily. Cenovka tohoto vozu je však také závratná, přesahuje 12 milionů korun.
Na stánku Citroënu byl vidět nepřehlédnutelný obytný automobil Type Holidays v retro stylu, který byl další světovou premiérou tohoto veletrhu. Povídali jsme si o něm s jeho tvůrcem Jeanem Bolayem. Jeho vzhled vychází z ikonické klasické dodávky Type H a karosářský kit dodává italská společnost Casenali Automobili. Základ vychází z vozu Citroën SpaceTourer, najdete v něm veškerou techniku tohoto modelu a na obytné vestavbě se podílí specializovaná slovinská společnost Bravia mobil. Tímto konceptem Citroën ukázal, že se hodlá v segmentu obytných vozidel sám více angažovat.
Zajímavá alternativa mezi polointegrovaným obytným vozem a obytnou vestavbou se ve velmi povedeném provedení objevila na stánku společnosti Chausson. Jde vlastně o polointegrovaný vůz s vnějšími rozměry vestavby s šířkou 2,1 m a velkorysým vnitřním prostorem. Do výroby lze zadat dvě alternativy, s délkou 5,99 m a prostornou koupelnou v zadní části vozu, nebo s délkou 6,36 m, kde v zadní části najdete poměrně prostornou garáž. Obě varianty disponují velkým sezením v přední části vozu, nad nímž se nachází stahovací lůžko o velikosti 140 x 190 cm. Stejnou velikost lůžka pak můžete vytvořit i přeskládáním posezení, vznikne tak prostor pro spaní až čtyř osob. Ve voze najdete i mnoho praktických úložných prostor včetně šatní skříně a velké lednice.
Foto: Aneta Čermáková
Na letošním ročníku se s obytnými vozy poprvé objevil i čínský výrobce Deddle RV, který s nimi přijel po vlastní ose přes Rusko a norský Nordkapp a netajil se tím, že dorazili prozkoumat trh a zjistit, jaké mají v Evropě možnosti. Jejich alkovny nabízejí i velmi netradiční prvky, jako třeba elektrické ovládání zadních sedadel či výsuvný bok pro zvětšení prostoru. Veškeré funkce vozu lze ovládat přes mobilní aplikace v chytrém telefonu. Je tedy pravděpodobné, že kromě čínských elektromobilů za pár let budeme potkávat i čínské obytné vozy.
Převzato z časopisu