Představujeme
Salon de l’Auto Genève 2014 – Barometr
Tom Hyan 09.04.2014 06:41
Ženevský autosalon patří k nejvýznamnějším v Evropě, navíc se pořádá každý rok...
Přehlídka v Ženevě se koná na neutrální půdě, ve Švýcarsku automobilový průmysl neexistuje, domácí barvy hájí jen několik umělců (vede neúnavný Franco Sbarro), a tak je tamější autosalon jakýmsi barometrem evropského trhu. Hojnost je však jen zdánlivá, při bližším ohledání zjistíte, že dnes s tak velkou oblibou (a za nadšení stratégů marke-tingu) automobily proklamované jako nové jsou ve skutečnosti pouhými facelifty, či modernizacemi s pokrokem v oblasti pohonných jednotek, či ve sféře příslušenství, do něhož nyní patří především infotainment, konektivita a nejrůznější asistenční systémy, jež dříve nikdo nepotřeboval... Pokud hledáme novinky pro masy, pak jich je jako šafránu, o to více však přibývá nesmyslných studií, podivného tuningu a supersportovních exotů, jejichž podíl na celkovém trhu je samozřejmě malý.
Neustále se rozšiřující sortiment nabídky velkých automobilek pak vede k tomu, že prodeje jednotlivých typů značně poklesly; výrobci se brání tím, že aby to vůbec finančně vyšlo, staví automobily na shodné platformy, se shodnými motory a tak podobné, že už rozdíly nejsou pro klienty podstatné a nákup automobilu se stává jen otázkou ceny. Proto v kapitalistické cizině, kde kdysi opovrhovali automobily ze druhé poloviny Evropy, nyní klidně kupují výrobky z Rumunska, Maďarska, Slovinska, Polska, Maroka a dalších zemí, jejichž dočasnou výhodou je levná pracovní síla (dočasně ovšem může znamenat dlouhá léta). Na druhé straně dlužno říci, že například Renault ze Slovinska si v ničem nezadá s Renaultem z Francie, na rozdíl od potravinových řetězců se v tomto případě kvalita dodržuje... A největší novinky letošní Ženevy v segmentu malých vozů?
Jsou vlastně jen dvě, po dlouhých devíti letech se dočkala druhé generace trojčata Toyota Aygo, Peugeot 108 (dříve 107) a Citroën C1, nyní výrazněji odlišená designem, ale nadále v třídveřové i pětidveřové verzi; zcela novou třetí generaci představuje Renault Twingo se sympatickým návratem k motoru uloženému vzadu, uvedený na společné platformě Daimler/Renault, jež záhy poslouží rovněž nové generaci Smart ForTwo a ForFour. Z první trojice, vyráběné výhradně v českém Kolíně, dostala nejnápaditější design nová Toyota Aygo, která jako jediná jde ve šlépějích předchůdce a zachovává originální vzhled malého vozu, vhodného především do města. Rozvor náprav 2340 mm se nezměnil, téměř shodné zůstávají vnější rozměry, ale lepším využitím obestavěného prostoru se mírně zvětšil interiér, zatímco skromný objem zavazadlového prostoru vzrostl o 29 na 168 litrů.
Známý tříválec Toyota 998 cm3/51 kW (69 k), několikrát oceněný jako nejlepší motor své třídy v anketě International Engine of the Year, uděluje vozu o hmotnosti od 840 kg největší rychlost 160 km/h, zrychlení na sto za 14,2 sekundy a spotřebu EU 4,1 (verze eco 3,9) l/100 km. Francouzské varianty se zvnějšku odlišují, Peugeot 108 mřížkou přídě připomíná oceněný 308, Citroën C1 chce šokovat, ale jak se mu to daří, můžete posoudit z přiloženého snímku. Tyto vozy jsou alternativně k mání s větším tříválcem PSA PureTech 1.2 VTi 82 (k). Nový Renault Twingo je s délkou 3,59 m o něco kratší než předchůdce (- 100 mm), chlubí se malým průměrem otáčení 8,65 m při delším rozvoru 2,49 m (+ 120 mm), pod zvýšenou podlahou zavazadlového prostoru (219 l) je uložen zážehový tříválec, buď 0.9 Turbo/66 kW (90 k), anebo atmosférický 1.0 SCE/ 51,5 kW (70 k). Na rozdíl od výše zmíněné francouzské trojice nemá tak vážný výraz tváře, je veselý a usměvavý, proporcemi připomíná Fiat 500 nebo Opel Adam.
Kupodivu pod krátkou kapotou se neukrývá ani menší zavazadlový prostor, pouze akumulátor a další technická výzbroj. Nové Twingo bude výhradně pětidveřové, vznětovým motorům v této třídě odzvonilo (splnění emisních norem EU6 je v tomto segmentu neúměrně drahé). O teorii tříštění zájmu při přílišném rozšíření sortimentu svědčí prodej 1,7 milionu vozů Twingo první generace, ale jen přes 800 tisíc druhé. Další nový tříválec 1.0 Ecotec DI se nyní objevil pod kapotou malého vozu Opel Adam, studie Adam S Concept naopak nabízí 1.4 Turbo/110 kW (150 k). Faceliftem prošel také VW Polo, značky Daihatsu a Chevrolet opustily evropský trh. Britský Mini se zvětšuje, kombi Clubman Concept už má délku 4223 mm! Mazda Hazumi Concept je předobrazem Mazdy 2 další generace, novinkou je rovněž down-sizing turbodieselu Skyactiv-D 1.5. K největším hvězdám autosalonu patřila Škoda Vision C, designová studie čtyřdveřového automobilu, který by mohl vyplnit prostor mezi dnešní Octavií a novým Superbem, jenž se představí příští rok.
Oficiálně jde o naznačení budoucího designového směru značky, studii pohání dvoupalivový motor 1.4 TSI/81 kW (110 k) na benzin, respektive CNG (emise CO2 91 g/km), nyní dodávaný v Octavii G-TEC, jež také slavila premiéru. Další nová Octavia Scout (Combi 4x4) má zvětšenou světlou výšku na 171 mm a zvýšenou ochranu podvozku i spodní části karoserie; posíleny byly varianty Laurin & Klement (pro nové Octavie) a Monte Carlo (nejen Fabie, ale i Yeti, Citigo a Rapid Spaceback). Zcela nová Fabia bude na Pařížském autosalonu 2014. Největší novinkou sousedícího stánku Volkswagen byl Golf sedmé generace v sériové verzi GTE jako Plug-In Hybrid s kombinovaným výkonem 150 kW (204 k), poháněný čtyřválcem 1.4 TSI/110 kW (150 k) s převodovkou DSG6 a elektromotorem 75 kW, který ujede až 50 km čistě elektricky. Výraznou modernizací prošlo nejen Polo, ale také Scirocco a Audi TT.
Studie T-ROC na podlahové plošině MQB (motor 2.0 TDI 135 kW) naznačila rozšíření nabídky VW SUV na čtyři typové řady. Seat se pochlubil sportovní verzí León Cupra 280, s paketem Performance zajela starý Nürburgring za 7:58,4 min, a to jako první produkční vůz s předním pohonem pod osm minut! Mercedes-Benz představil sériovou verzi S‑Klasse Coupé, BMW sportovní sedan řady 4 Gran Coupé a minivan řady 2 Active Tourer (s předním pohonem!), který se jaksi vymyká stylu značky, Ferrari se vrátil k přeplňovaným motorům (3.8 V8 Turbo/412 kW ve voze California T, tentokrát pro snížení emisí EU) a Maserati slavil 100. výročí založení firmy nádhernou studií kupé Alfieri, pojmenovanou po nejvýznamnějším z bratrů zakladatelů. Lancia už zřejmě končí, export byl zastaven a jediný model Ypsilon se prodává jen v Itálii.
Alfa Romeo naznačila renesanci otevřenou verzí 4C Spider, Fiat se soustředil na Pandu (nová Panda Cross) a pětistovku, ze společného vývoje vyjel nejmenší Jeep Renegade (dostane sourozence Fiat 500X), vyráběný v italském Melfi. Volvo Concept Estate je třetí (a poslední) stylistickou studií před uvedením nové generace XC90. Ford Focus po faceliftu dostal podobnou mřížku přídě, jaká dosud patřila jen elektrické verzi. Jaguar konečně do svého kombi zabudoval zážehový motor, a nikoli ledajaký, XFR-S Sportbrake má kompresorem přeplňovaný osmiválec 5.0/405 kW (550 k). Hyundai nejen slavil evropskou premiéru Genesis (viz další stránky), ale i zdůraznil pokračující zájem o palivové články. Hyundai HED-9 Intrado je kompaktní crossover, navržený v Evropě, ale s vodíkovými články z korejského Mabuku, které vozu udělují dojezd přes 600 km. Kia Motors uvedla v evropské premiéře jak elektrický Soul EV, tak kupé GT4 Stinger. Nissan představil faceliftovaný Juke a nové X‑Trail i Qashqai; Honda předvedla sportovní Civic Type-R. Suzuki Celerio nahradí malé Alto, Subaru WRX STI už také dorazil do Evropy. A čínský Qoros, jehož první evropský dealer byl loni ustaven v Bratislavě (Auto Palace), rozšířil nabídku o sériové provedení 3 Hatchback a údajně prodal první automobil, nikoli však v Evropě. V příštím čísle se vrátíme ke sportovním automobilům a prototypům.
Převzato z časopisu