Představujeme
New York International Auto Show – Po 114 letech
-TH/HH- 17.06.2014 08:02
Největší přehlídkou vozů pro severoamerický trh je autosalon v New Yorku, který vždy přináší i globální premiéry...
Podobně jako se v loňském roce konal autosalon v Los Angeles a Tokiu ve stejném čase, tak letos to byl New York a Peking ve shodné době, což přináší jisté nevýhody, protože některé automobilky nevědí, kterému trhu dát přednost, pokud tedy jde o premiéry nových vozů. Nám to ovšem bylo jasné, neměli jsme žádné pochyby o tom, kdo má přednost. Nejvyspělejší trh světa znamená více než největší, nemluvě o tom, v jaké se koná zemi! Někteří to ovšem vidí jinak. Zklamal nás Lexus, když jen proto, aby měl světovou premiéru v Pekingu, dovezl nový crossover NX do New Yorku po čtyřech dnech od zahájení autosalonu, takže tam už žádný z tisícovky akreditovaných novinářů nebyl...
Výstavní a konferenční středisko The Jacob Javits Convention Center je domovem autosalonu v New Yorku od doby, kdy bylo v roce 1986 na Manhattanu postaveno podle návrhu architektonické kanceláře I.M.Pei (ano, tvůrce skleněné pyramidy před pařížským Louvrem!), ale samotná New York Auto Show je mnohem starší. V roce 1900 se totiž konala poprvé, a to je slušný rekord, byť tehdy na výstavě chyběly ještě neexistující značky Ford, Chevrolet, Dodge a Chrysler, které dnes tvoří základ americké automobilové produkce! Před sto lety však na Manhattanu v Grand Central Palace vystavovalo už 84 výrobců vozy v ceně 375 až 7200 dolarů, zatímco Evropa se blížila první světové válce. V roce 1914 tam patřil k technickým novinkám multifunkční volant, jenž nesl tlačítka elektrického řazení převodovky Vulcan (1, 2, 3, N a R) kromě tlačítek spouštěče a houkačky, montovaný do automobilů Haynes, Pullman a Norwalk! Představily se rovněž zapuštěné hlavní světlomety v blatnících, jež se staly poznávacím znakem automobilů Pierce-Arrow; typický emblém bowtie, známý z vozů Chevrolet dodnes (poprvé na sérii H z roku 1914); elektrické zapalovače doutníků (!) a integrální svítilny s pružnou šňůrou, uložené pod kapotou, určené pro řešení nepříjemných situací, jež mohou nastat během noční jízdy...
Od roku 2011, kdy jsme poprvé navšívili NYIAS (New York International Auto Show), prošla prosklená stavba Javitsova centra důslednou renovací, kromě prosvětlené vstupní haly jsou dokonce nad všemi výstavními plochami zelené střechy, pokryté bujnou vegetací. Nejnovější Severní hala jako obvykle patřila americkému automobilovému koncernu číslo 1 (General Motors) s vozy Chevrolet, Buick a GMC, zatímco expozice luxusní značky Cadillac se přesunula do centrální haly do sousedství stánků tradičních rivalů BMW, Mercedes-Benz, Lincoln, Lexus a Infiniti. Na rozdíl od Detroitu vystavovaly v New Yorku také Rolls-Royce, Maserati, Alfa Romeo (návrat na trh, zatím s typem 4C), Aston Martin a Mitsubishi. Pořadatelem autosalonu je asociace automobilových dealerů GNYADA (Greater New York Automobile Dealers Association), rovněž s neuvěřitelně dlouhou tradicí (104 let!), která v metropolitním New Yorku zaměstnává přes 57 tisíc lidí, sdružuje kolem 400 dealerů osobních i užitkových vozů, dosahuje ročního obratu více než sedmadvacet miliard dolarů a přispívá městu a státu New York daněmi ve výši 1,9 miliardy, kromě účasti na dobročinných akcích.
Poslední autosalon byl také vzpomínkou na Světovou výstavu 1964 v New Yorku, kde slavný manažer Lee Iacocca před padesáti lety představil legendu Ford Mustang (viz AR 4/’14), Chrysler uvedl Turbine Car s pohonem vícepalivovou spalovací turbínou a General Motors v pavilonu Futurama vystavil aerodynamické kupé GM-X Concept s kokpitem ve stylu stíhacího letounu, tříkolový Runabout se zabudovanou dvojicí nákupních vozíků a kupé Firebird IV, vybavené couvací kamerou, televizorem a ledničkou. General Motors nadále zůstává jedničkou, loni prodal na celém světě 9 714 652 automobilů, z toho 4 984 126 značky Chevrolet, která bohužel opouští evropský trh (ve prospěch sesterského Opelu), ale v New Yorku měla největší stánek. Světovou premiéru slavila Corvette Z06 v provedení kabriolet, stejně jako kupé nabízená s kompresorovým osmiválcem 6.2 V8/466 kW (625 k), ale s elektricky ovládanou plátěnou střechou, jež se otevírá či zavírá i při jízdě do rychlosti 30 mph (48 km/h). Chevrolet Corvette model 2015 dostal alternativně novou osmistupňovou samočinnou převodovku (typ GM 8L90, vyráběný v Ohiu) vedle sedmistupňové mechanické Tremec TR6070, obě byly také vystaveny v názorném řezu. Výrobní program Chevroletu je nadále rozsáhlý, sedan Cruze prošel faceliftem, v USA se objevil crossover Trax a sportovní Camaro Z/28 dostalo pohonnou jednotku 7.0 V8/373 kW (507 k) a odlehčenou konstrukci (o 136 kg méně než Camaro ZL1, o 45 kg méně než Camaro SS). Chevrolet také uvádí čtyřválcový turbodiesel Duramax 2.8 (novinka pro USA, kde vznětové motory nejsou v oblibě), nejprve pro SUV a pikapy.
Velké popularitě se těší značka GMC, která už dávno nepatří nákladním vozům a autobusům, ale představuje poněkud výše postavenou řadu pikapů a SUV, technicky spřízněných s levnějšími Chevrolety. Zajímavý je kompaktní Terrain Denali (SUV), nový pikap Canyon 2015 je značkovou variantou Chevroletu Colorado, stejně jako větší GMC Sierra odpovídá Silveradu. Pro Evropana ztratily vozy Buick svoje kouzlo, dlouho nejde o křižníky silnic, ale o značkové klony evropských typů Opel (Encore je Mokka, Verano variantou Astry, Regal vychází z Insignie), takže zaujme hlavně MPV Buick Enclave svébytným designem (restyling 2013). Tím vynikají rovněž automobily Cadillac, třetí generace sedanu CTS je opět o něco větší, vrcholem nabídky se stal přeplňovaný šestiválec 3.6 V6 Twin Turbo/313 kW (426 k) s osmistupňovou samočinnou převodovkou Aisin; pro Evropu je určena verze 2.0 Turbo/203 kW (276 k) v ceně od 49 900 eur. Kuriozitou je elektrické kupé ELR s prodlužovačem dojezdu (čtyřválec 1.4), postavené na základě Chevroletu Volt.
Ford vsadil na oslavu padesátin Mustanga, akční série kupé fastback 50th Limited Edition 2015 vznikne pouze v 1964 exemplářích podle roku narození originálu, pohání ji osmiválec 5.0/309 kW (420 k) se šestistupňovou převodovkou (samočinná s klasickým samosvorným diferenciálem nebo mechanická s diferenciálem Torsen), podvozek dostal sadu performance pack s šestipístkovými třmeny Brembo vpředu a devatenáctipalcovými pneumatikami Pirelli P Zero, vůz má upravený interiér se speciálními materiály a dodává se pouze jako bílý nebo modrý. Ford také po 50 letech zopakoval husarský kousek, kdy na tři hlavní části rozebraný Mustang vyvezl výtahem do 86. patra mrakodrapu Empire State Building, letos s ním na vyhlídkové terase pózoval Bill Ford (smontování vozu trvá šest hodin). Znovu se představily celosvětový Focus po faceliftu, Fusion Hybrid (dočkáme se v podobě nového Mondea), hliníkový pikap F-Series 2015 a globální velký Transit, jenž brzy nahradí legendární E-Series (už nebyla vystavena).
S oslavami to bude stále náročnější. Chrysler Group slaví 100 let od založení Dodge, a tak připravil nejen odvážněji vyhlížející sedmimístný Journey Crossroad s pohonem všech kol, ale i facelifty svalnatých modelů 2015 Dodge Charger a Challenger. Jsou věrné osmiválcům Hemi 5.7, nyní s vypínáním válců systému 4/8 podle zatížení, oba ovšem mohou mít i menší šestiválec 3.6 Pentastar. Vrcholem je SRT Challenger s motorem Hemi V8 6.4 o výkonu 351 kW (470 k)/6000 min‑1 a šestistupňovou manuální převodovkou Tremec TR6060. Desetiválcový Viper GTS s výkonem 477 kW (649 k)/6200 min‑1 z objemu válců 8382 cm3 v matové Anodized Carbon Edition (série 50 vozů) byl ozdobou samostatného stánku SRT (Street & Racing Technology), kde nechyběly verze SRT typů Charger, Challenger, Jeep Grand Cherokee a Chrysler 300C. Malý Jeep Renegade 2015 ze spolupráce s Fiatem (pod kapotou měl americký motor 2.4 I4) se představil na speciální tiskové konferenci.
Chrysler sází také na nový sedan 200 střední třídy, jehož ceny začínají od 21 700 dolarů. Návštěvníci autosalonu mohli okusit jízdu v novém Jeepu Cherokee 2014 na terénní dráze s profesionálními zkušebními řidiči. Velmi silné jsou na americkém trhu prestižní německé značky, BMW dokonce -připravila dvě světové premiéry, a to M4 Convertible a crossover X4 Sports Activity Coupé (SAV). První je otevřenou verzí kupé, uvedeného v Detroitu 2014, rovněž s řadovým šestiválcem 2979 cm3 M TwinPower Turbo (tentokrát opravdu dvě turbodmychadla TwinScroll) o výkonu 317 kW (431 k)/5500 – 7300 min‑1, který 1750 kg těžkému kabrioletu uděluje zrychlení na sto za 4,4 sekundy a největší rychlost 250 km/h. Nový X4 sleduje styl X6, kombinaci SUV a kupé, tentokrát na základě X3 místo X5, přičemž se za mořem představily nejprve verze X4 xDrive 28i (přeplňovaný čtyřválec 2.0/176 kW/240 k) a X4 xDrive35i (šestiválec 3.0/ 221 kW/300 k); turbodiesely 20d, 30d a 35d budou určeny hlavně pro Evropu. Spolu s faceliftovaným X3 a novým X5 (vystaven i hybridní X5 eDrive) se vyrábějí ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, kde BMW Group chce zvýšit produkci na 450 tisíc vozů ročně.
Zmínku zaslouží také řada 4 Gran Coupé a hybridní sportovní kupé BMW i8 (Plug-In Hybrid), v sériovém provedení za 135 700 dolarů. Na firemním stánku BMW nechyběla ani Alpina B6 xDrive Gran Coupé s osmiválcem 4.4 Bi-Turbo o výkonu 397 kW (540 k). Mercedes-Benz uvedl ve světové premiéře nejvýkonnější verzi S Coupé, označenou S 63 AMG Coupé, poháněnou osmiválcem 5.5 Bi-Turbo o výkonu 430 kW (585 k)/5500 min‑1; expanzi však dokumentuje především nová C-Klasse, jejíž výroba se rozběhla pro místní trh v Tuscaloose v Alabamě! Bylo také oznámeno, že druhým zvláštním typem AMG (po SLS AMG) bude Mercedes-AMG GT (codename C 190), jehož jméno podtrhuje vazbu na formuli 1 (bez Benzu). Velký stánek Daimleru zapl-nila bohatá paleta vozidel od Smartu ForTwo po terénní G‑Klasse, expozici AMG tvořily rovněž typy CLA 45, SLS 63 a S 63 (sedan). Audi chce v Americe uspět i s kompaktními typy A/S3 včetně kabrioletu, Volkswagen oslavil 40 let Golfu, už déle se snaží v zámoří uplatnit turbodiesely TDI a Jetta prošla pro modelový rok 2015 faceliftem. Land Rover překvapil studií Discovery Vision, Jaguar znovu vystavil C-X17 Concept, ale také F-Type R Coupé; u Maserati mají sérii GranTurismo MC Centennial pro kupé i kabriolety na počest 100. výročí založení firmy.
Hyundai Sonata 2015 je proměnou šesté generace v polovině výrobního cyklu, nyní poněkud konzervativnějšího vzhledu podle směru Fluidic Sculpture 2.0, poháněnou čtyřválci 2.0 Turbo/180 kW (245 k) a 2.4/136 kW (185 k), vždy s převodovkou 6A; proslýchá se, že by se jméno Sonata mělo vrátit i na evropský trh (místo i40), na stánku byl přítomen Thomas Bürkle, šéfdesigner Hyundai Motor Europe. Světovou premiéru slavila nová generace Kia Sedona (v Evropě známá jako Carnival) na prodlouženém rozvoru o 40 mm proti předchůdci, která naznačuje nový styl designu značky, pro evropský trh se s ní zatím nepočítá. V nabídce je šestiválec 3.3/203 kW (276 k), později snad přijdou vznětové čtyřválce CRDi. Velmi potěšila podívaná na stánku Mazda, pětadvacet různých verzí MX-5 bylo poctou 25. výročí uvedení roadsteru Miata na Chicagském autosalonu.
Do budoucnosti dala Mazda nahlédnou vystavením podvozku příští generace s motorem Skyactiv. Dosud vzniklo přes 940 tisíc vozů MX-5/Miata, v nabídce je akční model 25th Anniversary Edition Roadster Coupe s motorem 2.0/118 kW (160 k), převodovkou 6M/6A a výhradně červenou barvou Soul Red Metallic. Naproti u Hondy dělal zábavu humanoidní robot ASIMO, protože jinak byla expozice dosti chudá a Honda si také vysloužila kritiku za přílišné šetření, nevýrazné jízdní vlastnosti a nudný design (evropský Civic 5d není v USA na trhu). O Lexusu jsme již hovořili, Toyota se snaží rovněž zvýraznit design, o čemž svědčí restylizovaná Camry 2015, jedoucí ve stopách sedanu Corolla 2014, ale také nová generace SUV Highlander 2014, nabízená s motory 2.7 I4/136 kW (185 k), 3.5 V6/199 kW (270 k) anebo v hybridní verzi se zmíněným šestiválcem a dvojicí elektromotorů.
Nissan uspěl s lehkým užitkovým vozem NV 2500/3500 v americkém stylu, představil druhou generaci Murana (model 2015) a mírný facelift sedanu Versa. Světovou premiéru slavila pátá generace Subaru Outback 2015, nedlouho po premiéře sedanu Legacy v Chicagu, do Evropy však přijde zjevně jen první typ, který vyniká nadčasovým uhlazeným designem a v USA má nadále mezi boxery vedle čtyřválce 2.5/129 kW (175 k) také šestiválec 3.6/188 kW (256 k), oba spojené výhradně s plynulou převodovkou Lineartronic CVT! Infiniti pokračuje v přejmenovávání svých vozů, což je někdy dosti náročné pro klienty, novinkou byl prodloužený sedan Q70L (dříve M), zatímco obrovský SUV se po faceliftu změnil z QX56 na QX80 (osmiválec 5.6 zůstává). Ostatně pokud jde o značení vozů, tak se vyznamenávají i jiní. Acura, luxusní divize Hondy, nabízí v USA typy RLX, TLX, ILX (vše sedany), MDX a RDX (crossovery SUV) a připravuje NSX (kupé). Lincoln kromě Navigatoru (velké SUV) má typy MKZ, MKS (sedany), MKC, MKX a MKT (crossovery/SUV); do třetice připomeňme Lexus s typy CT, HS, ES, IS, GS, LS, RC, RX, GX, LX a NX. Jak prosté a přehledné, ještě štěstí, že existují marketingoví specialisté. Tolik základní přehled, k vybraným typům a některým specialitám se vrátíme samostatnými články.
Převzato z časopisu