Představujeme
GENEVA INTERNATIONAL MOTORSHOW 2018 – ROK OSMIČEK TAKÉ V ŽENEVĚ
Petr Hanke 06.04.2018 13:30
Představujeme
V pořadí již 88. autosalon v Ženevě opět ukázal krásu světa nových automobilů. Zaujal bližšími i vzdálenějšími vizemi, nádhernými sportovními vozy, ale také velkým množstvím nejrůznějších SUV a různými druhy elektrifikace. Na následujících stránkách představujeme největší novinky.
Automobily se v Ženevě vystavují od roku 1905 a v letošním roce proběhla již 88. zdejší motorshow. Švýcarská neutralita se projevuje i na této výstavě. Zatímco ve Frankfurtu nad Mohanem či v Paříži se snaží dominovat svými obrovskými expozicemi především domácí značky, v Ženevě je situace vyrovnanější. Je to dost možná dáno i tím, že zdejší výstavní prostory nejsou tak velké jako jinde ve světě. Celý autosalon, respektive jeho hlavní část, kterou jsou osobní automobily, se vejde do jediné velké haly. Více než jinde jsou právě ve výstavním areálu Palexpo přítomny luxusní značky, jež jsou právě na švýcarském trhu blízko svým tradičním zákazníkům. Luxusní a sportovní vozy měly letos v Ženevě významnou pozici – ostatně, tento typ vozů se dostal i na oficiální plakát, ale to poněkud předbíháme.
Virtuální prohlídku začněme u značky Škoda, předvádějící na zdejší výstavě svoji představu dalšího rozšíření výrobního programu. Již vcelku reálná studie budoucího malého vozu segmentu SUV s názvem Vi-sion X* (vozy označené * popisujeme detailněji v samostatných boxech) byla hvězdou expozice značky. Ze světa reálných vozů byla na stánku mladoboleslavské automobilky nejdůležitější novinkou modernizovaná Škoda Fabia, ale také rozšíření nabídky modelu Kodiaq o vrcholnou verzi Laurin & Klement. Atraktivní byla Škoda Octavia RS s paketem Challenge Plus nebo instalace digitálního přístrojového štítu do všech modelů postavených na platformě MQB. Zůstaňme nyní mezi koncepčními vozy, kterých letos v Ženevě bylo více než obvykle. Zajímavé bylo například další doplnění rodiny elektrických modelů Volkswagenu, prezentované pod zkratkou I.D. Čtvrtý koncept se jmenuje I.D. Vizzion* a navazuje na bílý hatchback I.D., SUV Crozz a velkoprostorový Buzz. Když ještě na okamžik zůstaneme u koncepčních vozů koncernu Volkswagen, nelze přehlédnout maskovaný vývojový prototyp prvního elektromobilu značky Audi: e-tron. Tento vůz je mnohem blíže realitě a ukazuje již reálné tvary a proporce automobilu, jenž by měl na evropské trhy vstoupit koncem letošního roku.
Automobilka uvedla, že vůz bude zásluhou dvojice elektromotorů disponovat pohonem všech kol. Aktuálně je vozidlo intenzivně testováno – po světe jezdí v nejrůznějších podmínkách 250 prototypů. Další významnou novinkou byla světová premiéra nové generace typu A6*, zajímavou podívanou představoval také monopost Formula E nazvaný Audi e-tron FE05. Jednou ze sériových novinek, ovšem v segmentu vysokovýkonných vozů SUV, je Lamborghini Urus, které přináší do segmentu vozů se zvětšenou světlou výškou a pseudoterénním pojetím nový styl. Ve srovnání s vedle stojícím vozem Bentley Bentayga vypadá nové Lamborghini, od nějž se předpokládá zdvojnásobení prodejů značky (na přibližně 7000 vozidel), velmi kompaktně a dravě. Zajímavé novinky byly k vidění také u Porsche. Kromě sériové verze 911 GT3 RS s výkonem 383 kW (520 k) atmosféricky plněného plochého šestiválce o objemu 4,0 l a sníženou hmotností představilo Porsche další elektrický koncepční vůz, tentokrát nazvaný Mission E Cross Turismo. Velmi zajímavé tvary čistě elektrického vozu se zvětšenou světlou výškou vzdáleně připomínají ikonickou 911 kombinovanou s Panamerou Sport Turismo. Automobil má být schopen zrychlit na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy, dosáhnout nejvyšší rychlosti přes 250 km/h, a přitom se nabít na 100 km jízdy za čtyři minuty. Zbývá doplnit, že elektromotory mají výkon 440 kW (600 k) a vůz by měl vykázat dojezd až 500 km. Hned vedle Porsche, ale nikoliv v jeho stínu, měla svoji expozici značka Hyundai.
Zkraje expozice zaujala působivá studie dynamického sportovního čtyřdveřového sedanu z pera Luca Donckerwolkeho s názvem Le Fil Rouge, jež má naznačovat budoucí designérský styl značky. Široká maska chladiče s výraznou linií boků a zádí ve stylu kupé působila doslova fascinujícím dojmem. Studie zaujala také vnitřním prostorem, v němž se přední sedadla a středová konzola jako by vznášely nad jednolitou podlahou. Samozřejmostí byl rozměrný displej tvořící hlavní část palubní desky. Z reálnějšího světa byla nová generace velkého SUV Santa Fe*, elektrická verze typu Kona s výkonem 150 kW (204 k) a dojezdem 300 kilometrů, stejně jako vodíkový Hyundai Nexo. Specialitou koncernu Volkswagen na autosalonu v Ženevě byla premiéra nové značky Cupra, vycházející z vrcholných modelů Seat. Více o ní a její filozofii naleznete v samostatném článku na straně 24. Vedle společného stánku Seat/Cupra má již tradičně svoji pozici Subaru, které se jako obvykle pochlubilo řezem jednoho ze svých modelů – tentokrát typu XV. Umožnilo tak nahlédnout na svoji specifickou koncepci, jež se opírá o ploché motory a pohon všech kol. Světovou premiérou u Subaru byl koncept nazvaný VIZIV Tourer Concept*, novou generaci typu Forester si Japonci schovali na autosalon v New Yorku. V místech, kde měl v minulých letech expozici Opel, se nyní usídlil Aston Martin, jehož stánek patřil k nejzajímavějším. Kromě nádherné nové generace sériových modelů, včetně nejnověji představeného V8 Vantage s technikou Mercedes-AMG, zaujaly dva vozy. Prvním byl extrémní Aston Martin Valkyrie AMR Pro, lehký sportovní vůz využívající přístupy a techniku formule 1. Po silniční verzi se ukázala také okruhová (přídomek AMR Pro) s motorem V12 o výkonu 809 kW (1100 k). Neméně působivá byla také ve světové premiéře představená studie superluxusní limuzíny Lagonda Vi-sion Concept. Oficiální zdroje uvádějí, že vůz podobného druhu by se mohl vyrábět již v roce 2021. Současně byly vystaveny i makety odvozeného kupé a SUV. Představený koncept je poháněn čistě elektrickým ústrojím 4x4 s dojezdem 640 km. Přechod do druhé části velké haly začněme návštěvou expozice Toyoty, které dominoval rozsáhlý závodní program automobilky, zahrnující na světové úrovni vytrvalostní šampionát WEC (Toyota TS050 Hybrid) a mistrovství světa v rally (Yaris WRC).
Novinkou v závodním provedení a barvách týmu Gazoo Racing byla GR Supra Racing Concept. Tento automobil ukazuje tvary chystaného sportovního kupé postaveného na podvozku se zadním pohonem, vyvíjeném společně s BMW (budoucí generace roadsteru Z4). V hloubi stánku, kde bylo možné spatřit i neotřelý koncept z tokijského autosalonu Toyota Fine-Comfort Ride Concept, byla k vidění nová generace typu Auris*. Hned vedle „sídlící“ Lexus taktéž přivezl koncept (LF-1 Limitless), jejž bylo možné vidět již dříve, světovou novinkou ale byl kompaktní vůz SUV s označením UX, jehož technický základ spočívá na platformě Lexus GA-C (Toyota TNGA), spřízněné například s vozem Toyota CH-R. Připraveny budou dvě verze: UX 200 se zážehovým čtyřválcem 2,0 l a bezestupňovou převodovkou a provedení UX 250h s hybridní soustavou (2,0 l) o výkonu 131 kW (178 k) a elektrickým pohonem všech kol. Velikostí své expozice v Ženevě překvapil Jeep. Rozloha jeho stánku byla podobná jako u všech ostatních značek koncernu FCA, včetně Ferrari a Maserati dohromady. V evropské premiéře se zde představily nový Wrangler a modernizovaný Cherokee. Alfa Romeo předvedla efektní limitované série modelů Quadrifoglio typů Giulia a Stelvio s přídomkem NRING (Nürburgring). Obě vzniknou v počtu 108 kusů, tedy jeden za každý rok existence automobilky. Dalšími novými verzemi byly Giulia Veloce Ti a Stelvio Super. Tradičně se obrovskému zájmu těšil stánek Ferrari, kde byl vystaven typ 488 Pista, čtvrtý zástupce speciálních modelů postavených na základě osmiválcových vozů s motorem uprostřed. Maserati předvedlo edici Nerissimo svých modelů Ghibli, Quattroporte a Levante, laděnou do černého odstínu. McLaren se v Ženevě zaměřil především na speciální model Senna. Představil jej jak ve „standardním“ provedení, tak i ve speciální verzi s odhalenými panely z uhlíkových kompozitů a ve variantě GTR jako koncept vozu určeného výhradně pro použití na závodních okruzích.
Doplňme, že McLaren Senna je ultimativní supersportovní vůz, jehož zadní kola pohání přeplňovaný motor V8 4,0 l o výkonu 588 kW (800 k) a točivém momentu 800 N.m. Automobil se suchou hmotností 1198 kg dokáže vytvořit aerodynamický přítlak až 800 kg. Extrémní vůz s možností objednání odlehčených průhledných dveřních panelů je připraven z klidu na 100/200 km/h zrychlit za 2,8/ /6,8 s. Vznikne pouhých 500 kusů s cenou 750 000 liber. Světovou premiéru si na autosalonu v Ženevě odbyl čistě elektrický Jaguar I-Pace. Mírně zvýšený hatchback s délkou 4,7 metru má v podlaze umístěné akumulátory s kapacitou 90 kWh, schopné zajistit dojezd 480 km. Vpředu i vzadu má I-Pace umístěné elektromotory s celkovým výkonem 294 kW (400 k) a točivým momentem 696 N.m. Jaguar již oznámil zahájení prodeje tohoto vozu i v České republice, jeho cena začíná na částce dva miliony korun. Specialitou u Jaguaru byl divizí Jaguar Classic zrestaurovaný typ XJ6, patřící bubeníkovi skupiny Iron Maiden Nicku McBrainovi. Automobil z roku 1984 dostal cennou řadu úprav s několika prvky z modernějších typů XJ. Hlavním lákadlem u Land Roveru byla limitovaná edice třídveřového provedení velkého Range Roveru s označením Range Rover SV Coupé. Automobil je navržený ve stylu maximálního luxusu a okázalosti. Obr z dílny individualizační divize Special Vehicle Operations může být vybaven výhradně kompresorem přeplňovaným zážehovým osmiválcem 5,0 l o výkonu 415 kW (565 k). Pro celý svět je určeno pouze 999 kusů tohoto výjimečného, ručně vyráběného vozu.
V sousedství tradičních britských automobilek měla svoji prezentaci značka Tata, patřící do stejného koncernu. Na jejím stánku byly k vidění tři koncepční vozy s moderním designem. Elegantní byl například elektrický sedan E-Vision. Na modifikovaném podvozku Land Roveru Discovery Sport (platforma D8) se vznětovým motorem a délkou 4575 se představilo středně velké SUV s označením H5X. Třetím konceptem značky Tata byl kompaktní (4253 mm) hatchback 45X s flexibilně navrženou architekturou, označovanou jako Alfa. Na stejném základě by v budoucnu měly vznikat vozy s různými typy karoserií. Kia se v Ženevě zaměřila na premiéru třetí generace typu Ceed, kterou ve světové premiéře představila též ve verzi kombi Sportwagon*. Ke změnám došlo také v nabídce motorů pro model Optima. Objevil se nový vznětový čtyřválec 1.6 CRDi s výkonem 100 kW (136 k) a zážehová jednotka 1.6 T-GDI, poskytující 132 kW (180 k). Součástí změn jsou i drobné retuše vzhledu i interiéru. Snad nejvíce novinek ze všech zúčastněných značek si připravil Mercedes-Benz. Nejvýraznější z nich byl vůz Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe*. Z pohledu prodejních čísel je ale významnější modernizace třídy C, jež přinesla mírně upravený vzhled, ale především novou generaci asistenčních systémů odpovídající svými schopnostmi třídě S. Omlazena byla též nabídka motorů, včetně verzí se 48V systémem pro startér/generátor, premiéru měla i chystaná plug-in hybridní varianta se vznětovým motorem. Přehlédnout nešlo ani novou generaci třídy A, jež svým pojetím navazuje na svého úspěšného předchůdce, ale přináší mnoho novinek, včetně nové generace uživatelského rozhraní MBUX. Evropskou premiéru zažila nová třída G, a to rovnou ve vrcholné verzi AMG G 63 s osmiválcem 4,0 l bi-turbo o výkonu 430 kW (565 k).
V rámci koncernu Daimler se představila také dvojice elektrických modelů Smart, zahrnutých do skupiny vozidel EQ. Jejich oficiální označení zní EQ fortwo a EQ forfour. Tradičním sousedem koncernu Daimler je na autosalonu v Ženevě BMW. Mnichovská značka se pochlubila především světovou premiérou druhé generace typu X4, jehož technika vychází z modelu X3. Spolu s příchodem tohoto vozu se nabídka verzí pro obě tyto řady rozšíří o M40d, vybavenou vznětovým šestiválcem 3,0 litru s výkonem 240 kW (326 k). Novinkou, jež přejde také do verze M40i, je zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností. BMW ukázalo několik svých koncepčních vozů z loňského roku – konkrétně Concept X7 a Z4 předznamenávající příchod nových modelů. Překvapením byla studie nazvaná M8 Gran Coupé*. Sousední Citroën se zaměřoval na předvedení nové generace modelu Berlingo, jež svým designem připomíná typy C3, C3 Aircross a C4 Cactus. Praktičností i základním pojetím přitom navazuje na své předchozí generace. Sesterský model Berlinga se značkou Peugeot se již nejmenuje Partner, ale Rifter. Kromě sériové verze byl k vidění i na jejím základě postavený koncepční vůz se světlou výškou zvýšenou o 80 mm a pohonem všech kol. Zásadní novinkou ale byla premiéra nové generace Peugeotu 508*. Jen o kousek dál za stánky Morganu a Alpiny (o nich a dalších malovýrobcích a zajímavostech v příštím Automobilu) prezentovalo své novinky Volvo. Značný prostor se zde samozřejmě věnoval modelu XC40, který získal prestižní titul Vůz roku 2018 a o nějž byl mezi novináři značný zájem. Světovou premiéru si ale v několika provedeních odbylo hlavně kombi Volvo V60*. Expozice Volva byla rozdělena na dvě části, z nichž samostatný prostor byl vyčleněn pro budovanou značku Polestar. Vystaveno bylo velké dvoudveřové, plně elektrické kupé Polestar 1, jež po svém odhalení v Šanghaji v roce 2017 oslavilo právě v Ženevě svoji evropskou premiéru. Kupé s výkonem 441 kW (600 k) má automobilka v plánu vyrábět v počtu pouhých 500 kusů ročně. Ford v Ženevě strhával pozornost klasickým modelem Mustang známým z filmu Bullittův případ. Právě Mustang Bullitt (V8, 5,0 l, 341 kW/464 k), tedy speciální verze modernizovaného Mustangu, zde měla evropskou premiéru. Ford dále představil aktualizovaný typ Edge, nabízený ve sportovním provedení ST-Line. K vidění byly také zvýšené Ka+ Active nebo omlazené provedení modelu Tourneo. Novinkou Mazdy byla důkladně modernizovaná Mazda 6 s upravenou aerodynamikou, podvozkem a motory, ale také vnějším vzhledem a interiérem s novými sedadly. Kromě toho však Mazda do Evropy přivezla dvojici konceptů Vision Coupe a Kai Concept, jež zaujaly hladkými tvary svých karoserií a v obou případech i působivými proporcemi. Zejména druhý jmenovaný by se mohl v podobě Mazdy 3 zanedlouho objevit v sériové produkci. Vedle „sídlící“ Honda nabídla zajímavý pohled do světa svých celosvětových závodních aktivit, a tak nechyběla ani závodní verze (GT3) kupé NSX. Výhled na elektrickou budoucnost poskytly již známé koncepční vozy Urban EV, Sports EV a robotický NeuV. Ze sériové produkce zaujala premiéra zvýšené „outdoorové“ verze modelu Jazz s přídomkem X-Road. Největší novinkou ale byla premiéra evropského provedení nové generace modelu CR-V*. Francouzský Renault zaujal nejen expozicí sportovních kupé Alpine, ale také sportovním Mégane R.S. Expozici však dominoval velký koncept Renault EZ-GO, který je navržen jako plně autonomní mikrobus. Automobil určený pro sdílenou dopravu ve městech může být považován za duchovního nástupce původního Renaultu Espace, -ovšem navrženého tak, že jej již člověk nemůže řídit. Tím se naše prohlídka letošního autosalonu v Ženevě dostala možná symbolicky ke konci. Plně autonomní vozidla, jako právě Renault EZ-GO, budou v horizontu několika desítek let jistě skutečností a radikálně změní pojetí automobilu jako takového. Letošní autosalon v Ženevě ale ukázal, že tato doba je skutečně ještě daleko a my se zatím můžeme těšit z fascinujících automobilů současnosti i blízké budoucnosti, do níž nás výrobci nechali prostřednictvím svých studií nahlédnout.
ŠKODA VISION X
Předobraz pro druhou polovinu roku 2018 chystaného malého SUV s délkou kolem 4,2 metru (studie má rozměry 4255/1807/1537 mm, stojí na rozvoru 2645 mm a má zavazadlový prostor s objemem 380 l). Automobil zaujal jak vzhledem karoserie, tak moderním pojetím interiéru. Zajímavostí je použitá technika, naznačující budoucí strategii české značky v oblasti hnacích systémů. K pohonu studie Vision X slouží přeplňovaný motor 1.5 TSI G-TEC, upravený na spalování stlačeného zemního plynu (CNG). Výkon tohoto motoru činí 96 kW (130 k). Kola zadní nápravy pohání samostatný elektromotor s točivým momentem 70 N.m, zajišťující funkci pohonu všech kol, stejně jako asistenta spalovacího motoru například při předjíždění nebo jednotky pro rekuperaci kinetické energie. Druhý elektromotor, pracující s napětím 48 V, je spojen se spalovacím motorem řemenem a má funkci startér/generátoru. Vůz je schopen čistě na elektřinu ujet 2 km. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 9,3 s a dosahuje nejvyšší rychlosti 200 km/h.
VOLKSWAGEN I.D. VIZZION
Představa Volkswagenu o luxusní limuzíně kolem roku 2030. Samozřejmostí bude elektrický pohon, v tomto případě s elektromotory na obou nápravách, celkovým výkonem 225 kW (306 k) a dojezdem 665 km. I když představený vůz zaujal zvláštně působícím interiérem zcela bez volantu, a tedy s předpokládaným systémem plně automatického řízení, údajně by mohla existovat také verze s konvenčním řízením. Obsluha vozu bez viditelných ovládacích prvků by měla probíhat prostřednictvím holograficky zobrazovaných spínačů. Luxusní limuzína budoucnosti je dalším vozem postaveným na modulární platformě pro elektrické vozy koncernu Volkswagen, nazvané MEB.
AUDI A6
Pátá generace Audi A6 přináší do vyšší střední třídy techniku luxusních limuzín. To je nejlépe vidět v interiéru, jemuž dominují skleněné povrchy dotykových displejů s širokými možnostmi individualizace a haptickou zpětnou vazbou. Při pohledu zvenku se novinka drží typicky uhlazeného přístupu Audi s mohutnou maskou chladiče a jemně se svažující linií střechy. Kromě základního „ocelového“ podvozku bude připraven také podvozek sportovní, dále s aktivními tlumiči a v neposlední řadě také s nastavitelnými vzduchovými vzpěrami. V nabídce výbavy na přání figuruje rovněž aktivní řízení s řízením zadních kol. Automobilka zatím představila výhradně šestiválcové verze 3.0 TFSI (250 kW/340 k) a 3.0 TDI (210 kW/286 k) se 7stupňovou dvouspojkovou, resp. s osmistupňovou samočinnou převodovkou. Vždy s pohonem všech kol, v prvním případě se samosvorným mechanickým diferenciálem Torsen, ve druhém s připojitelnou zadní nápravou (Quattro Ultra).
HYUNDAI SANTA FE
Nové Hyundai Santa Fe navazuje na tři předchozí generace, kterých se na evropských trzích prodalo více než 400 tisíc kusů. Svým designem s originálně pojatou maskou chladiče ukazuje nový designérský styl značky. Délkou 4770 mm patří mezi takzvané velké vozy SUV. Nová struktura karoserie je vyrobena z 57 procent z vysokopevnostní oceli, což je aktuálně největší podíl ze všech vozů Hyundai. Právě tuhá karoserie je základem vysokého bezpečnostního standardu, doplněného také vyspělými asistenčními systémy s funkcemi přednárazového brzdění či udržování v jízdním pruhu. Mezi v dané třídě ne zcela obvyklé prvky patří například možnost osazení průhledovým displejem. Pro evropské trhy jsou připraveny čtyři motory. Základem je zážehový čtyřválec 2,4 litru s výkonem 136 kW (185 k), jenž je k dispozici v kombinaci s šestistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Nejvýkonnější vznětový motor 2.2 CRDi o výkonu 144 kW (197 k) může být kombinován s manuální i samočinnou převodovkou (8 stupňů), slabší verze motoru 2.0 CRDi (110 kW/150 k) je dodávána s manuální převodovkou, výkonnější (134 kW/182 k) pak s osmistupňovou samočinnou. Pětimístná verze nabídne zavazadlový prostor s objemem 625 l. Praktickou výbavou může být systém udržování stálé světlé výšky na zadní nápravě.
SUBARU VIZIV TOURER CONCEPT
Další z ukázek budoucích modelů Subaru je VIZIV Tourer Concept s dynamicky tvarovanou karoserií v podobě kompaktního kombi. Koncept je navržen jako vůz představující další generaci bezpečnostního a komfortního systému EyeSight, navrženého pro omezení únavy řidiče na dlouhých cestách. Subaru oznámilo, že další generace tohoto systému dostane pro zdokonalení své činnosti navíc radar a přesný lokalizační systém GPS. Na trh by se měla dostat v roce 2020. Design automobilu s délkou 4770 mm, šířkou 1930 mm a výškou 1435 mm je další evolucí studií představených v minulém roce. Zejména přední část nápadně připomíná studii VIZIV Performance STI Concept, jež by měla být předobrazem nové generace WRX STI. Tím by se měl opakovat současný přístup, kdy od sportovního STI existuje příbuzné, praktické kombi Levorg. Právě ten by mohl z představené studie vzniknout. Dynamické tvary studie podtrhují hranaté a kontrastními lemy zdůrazněné podběhy kol, stejně jako mohutné zadní blatníky.
TOYOTA AURIS
Toyota Auris patří k nejúspěšnějším modelům své značky na evropském trhu. Třetí generace tohoto vozu, jež v roce 2006 nahradila pětidveřové provedení a kombi typu Corolla, je o 40 mm delší než předchůdce, současně je ale také o 25 mm nižší a o 30 mm širší. Změna proporcí v kombinaci s možností odlišného barevného provedení střechy dodává automobilu sportovnější výraz. Nová generace Toyoty Auris je postavena na globálním podvozku TNGA, použitém například v typu Prius. Toyota oznámila, že základním motorem bude přeplňovaný zážehový čtyřválec 1,2 litru. Dále bude připravena hybridní soustava se zážehovým motorem 1,8 l, známá například z předchozí generace nebo typu Prius. Výkon této soustavy činí 90 kW (122 k). Novinkou je ale nabídka hybridní soustavy se zážehovým motorem 2,0 l. Celkový výkon tohoto hnacího ústrojí dosahuje 132 kW (180 k).
MERCEDES-AMG GT 4-DOOR COUPÉ
Mercedes-AMG toto „čtyřdveřové kupé“ spojuje s ryze sportovním kupé AMG GT. Po stránce techniky ale mezi těmito vozy není přímá spojitost. AMG GT 4-Door Coupé vychází z vozů s konvenční architekturou, konkrétně z tříd CLS a E, s motorem umístěným spolu s převodovkou vpředu nad přední nápravou (AMG GT má motor nízko až za přední nápravou a je robustní rourou spojen s převodovkou situovanou vzadu). Automobil je vybaven výhradně výkonnými zážehovými motory (prozatím), konkrétně jde o verze 53 4Matic+ a 63 4Matic+, tedy vždy s pohonem všech kol (elektronicky řízená lamelová spojka připojující přední kola) a devítistupňovou samočinnou převodovkou. V prvním případě je použit řadový šestiválec (s 16kW startérem/generátorem) o výkonu 320 kW (435 k) a osmiválec poskytující výkon 470 kW (639 k).
KIA CEED SPORTWAGON
V minulém Automobilu jsme přinesli první informace o nové generaci vozu Kia Ceed. Na autosalonu v Ženevě slavila svoji světovou premiéru a Kia zde představila jak hatchback, tak i odvozenou verzi kombi nazvanou Sportwagon. Vyznačuje se zavazadlovým prostorem o objemu 600 l, což je o 72 l více než v předchozí generaci. Tento nárůst je jistě z velké části dán prodloužením zadního převisu o 115 mm (celková délka 4600 mm) ve srovnání s předchůdcem. Nové kombi je také o 20 mm širší a o stejnou hodnotu nižší. Kia pro ně nabízí elektrický pohon víka zavazadlového prostoru, stejně jako síť oddělující zavazadlový prostor od interiéru či kolejnicový systém pro rozdělení zavazadlového prostoru. Sklopná zadní sedadla mají opěradla dělená v poměru 40:20:40.
PEUGEOT 508
Druhá generace Peugeotu 508 sází na dynamický design a přechod z karoserie sedan na pětidveřový liftback (později se objeví také kombi). Automobil s délkou 4,75 m je o 8 centimetrů kratší než předchůdce. Zaujme značná šířka vozu, stejně jako opticky dlouhá přední kapota. Automobil je po technické stránce postaven na platformě EMP2, jež je základem například pro typy 3008/5008 nebo 308. I díky tomu nová generace modelu 508 v mezigeneračním srovnání „zhubla“ až o 70 kg. Uvnitř Peugeot dále rozvíjí svůj i-Cockpit, tedy řešení s relativně malým volantem a hlavními přístroji situovanými nad ním, těsně pod spodním okrajem čelního skla. Středový panel se vyznačuje důrazem na minimalizaci ovladačů a jejich soustředění do 10“ displeje s poměrem stran 8:3. Při uvedení do prodeje budou připraveny zážehové motory 1.6 PureTech s výkony 132 kW (180 k) a 165 kW (225 k). Vznětové jednotky s objemy 1,6 a 2,0 litru pokrývají výkonové spektrum od 96 do 132 kW (130 až 180 k).
VOLVO V60
Nové kombi střední třídy Volvo V60 je postaveno na platformě SPA používané většími modely řady 90. První pohled na toto kombi ukazuje jeho kompaktní rozměry, které ovšem zajišťují dostatek místa pro běžné rodinné používání. Řešení designu se na první pohled podobá většímu V90, při reálném setkání s vozem jsou ale rozdíly jasně patrné. Novinka působí dravějším dojmem. V nabídce motorů jsou dva vznětové a dva zážehové přeplňované čtyřválce s objemem 2,0 l (verze T5, T6, D3 a D4). Volvo potvrdilo i nabídku dvojice plug-in hybridních verzí T6 a T8 Twin Engine AWD. Zatímco hybridní T8 je známá již z ostatních modelových řad (v typu V60 má celkový výkon 287 kW/390 k), elektrifikované provedení T6 disponuje celkovým výkonem 250 kW (340 k). V obou případech jde o kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru v přídi a druhého elektromotoru zajišťujícího pohon zadních kol; vždy s možností vnějšího dobíjení.
HONDA CR-V
Nová generace typu CR-V, patřícího k nejprodávanějším vozům segmentu SUV na světě, se po stránce designu vydala cestou evoluce osvědčeného přístupu, ovšem samozřejmě s moderně ostrými rysy. Novinkou je například aktivní maska chladiče zlepšující aerodynamiku. Nová generace CR-V nabídne větší vnitřní prostor a nově též možnost objednání třetí řady sedadel, tedy sedmimístné verze. Vůbec poprvé bude CR-V také v Evropě nabízené v kombinaci s hybridním pohonem i-MMD (Intelligent Multi Mode Drive), jehož hlavním zdrojem síly je zážehový dvoulitr doplněný dvojicí elektromotorů. Druhým motorem v nabídce bude přeplňovaný čtyřválec 1.5 VTEC TURBO kombinovaný s manuální nebo bezestupňovou převodovkou. Ve srovnání s předchozí generací Honda zvýšila světlou výšku o 38 mm na současných nadstandardních 208 mm.
Převzato z časopisu