Představujeme
LEGENDY 2018 – Na novém místě
František Vahala 23.07.2018 14:03
Historie
Ze slavnosti Legendy se stala každoroční stálice, lákající tisíce návštěvníků. Letos se poprvé přesunula na Výstaviště Praha a na přitažlivosti jí to vůbec neubralo, právě naopak. Co zde bylo k vidění?
Slavnost Legendy zahájila svou dráhu v roce 2014 v prostorách Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Rozlehlý areál tvořený víceméně parkem byl pro podobný typ akce vhodný z hlediska prostoru, ale nikoliv s ohledem na samotné určení místa. I tak tam Legendy vydržely až do loňského roku. Letos přišla velká změna a slavnost se přesunula do areálu Výstaviště Praha v Bubenči a faktem je, že klasické automobily se v secesním Průmyslovém paláci a přilehlých prostorách vyjímaly zcela jedinečným způsobem. Navíc se hodilo, že letošním nosným motivem setkání bylo výročí 100 let od založení Československa. Toto významné jubileum připomínala expozice pod patronátem Magistrátu hlavního města Prahy, umístěná přímo na prvním nádvoří Výstaviště Praha. Na ploše 10 000 m² bylo pod širým nebem vystaveno přes 100 exponátů ze všech dekád československého automobilismu, přičemž to nejzajímavější bylo hned na začátku – předválečné automobily dnes zaniklých, zapomenutých nebo nepoužívaných značek Laurin & Klement, Praga, Wikov, Tatra a dalších.
Návštěvníci ocenili i velkoplošné vizuály, jež byly rozmístěny kolem a připomínaly nejslavnější osobnosti z řad českých průmyslníků – dobrá myšlenka i působivá realizace. Za zmínku stojí rovněž výstava vozů, jimiž v poválečném Československu zásobovala prodejní síť Tuzex, nebo sestava závodních strojů zejména ze 70. a 80. let minulého století. V této části zaujala i výstava nákladních vozů a autobusů: k vidění byly historické Tatry včetně typu 111, ale i Škoda 706 RTO, vyráběná v kooperaci podniků Liaz a Karosa od konce 50. do začátku 70. let. Střed a levé křídlo Průmyslového paláce byly taktéž zaplněny zajímavými vozidly. Mezi všemi vynikala v Pavilonu elegance vystavená Tatra 77 pana inženýra Kasíka, zřejmě nejkrásnější exemplář jednoho ze zásadních československých automobilů, ověnčený řadou prestižních mezinárodních ocenění. Skvostné stroje anglické výroby předvedl sběratel Filip Turek, mezi všemi zmiňme první vyrobený Rolls-Royce Camargue Pininfarina. V Pavilonu inspirace zase probíhaly velmi zajímavé moderované diskuze, při kterých známé osobnosti rozebíraly témata týkající se automobilismu z různých úhlů pohledu. Jelikož u nás v současné době v podstatě nefunguje stálý velký autosalon, Legendy slouží i jako možnost prezentace jednotlivých v ČR zastoupených značek. Stejně jako v minulém roce, i letos si velký prostor vyhradila společnost Mercedes-Benz (a potažmo její divize AMG), jež dokonce předvedla několik domácích premiér i předpremiér.
Mezi nimi se vyjímal hypersportovní Mercedes-AMG Project One s výkonem téměř 1000 koní. V zadní části areálu, nyní ještě docela zanedbaném a vyžadujícím výraznější revitalizaci, byly další značky – Škoda, Subaru, Seat, Audi, Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Volvo, Kia, Jaguar, Land Rover, Mazda či Lexus a Toyota. Poslední zmíněná značka získala cenu za nejlepší expozici slavnosti, k čemuž jistě přispěla prezentace závodního Yarisu WRC či vybraných historických modelů značky. Co se týče nových modelů a specialit, na své si přišli milovníci téměř všech značek u nás. Samostatnou kapitolou Legend je expozice klubů – letos jich bylo zastoupeno celkem 22 a jejich zástupci často předvedli veřejnosti velmi přitažlivé modely. Zmiňme zejména rozsáhlou expozici Rolls-Royce & Bentley Clubu nebo úžasně barevnou výstavu všemožných vozidel francouzské značky Citroën. Nabitá byla i speciální -expozice věnovaná závodním strojům a osobnostem se závody spojeným, umístěná opět v zadní části areálu. Bohatý program pro celou rodinu obsahoval i závodní dráhu, kde se jednotlivé stroje předváděly v akci.
Bylo příjemné, že se v areálu jezdilo a burácely motory – to přece k podobné akci patří. U stánku společnosti Scuderia Praha se to jen červenalo – kromě několika Maserati bylo k vidění mnoho nejrůznějších modelů Ferrari (většinou modernějších). Stejnou značkou se pyšnila i jedna z hlavních hvězd výstavy: Ferrari 599XX. Když už jsme v Itálii, nelze vynechat jedinečnou Pagani Huayru, již bylo také možné obdivovat. Supersporty byly vůbec silně zastoupeny, protože k vidění byl i nejnovější Ford GT, Aston Martin DB11 či Lamborghini Aventador S. Samozřejmě nechyběl ani bohatý doprovodný program, občerstvení a zkrátka všechno, co je pro velkou motoristickou slavnost zapotřebí. Úspěch slavila kromě závodního okruhu i aréna pro předvádění jízdy v terénu či jízd na motocyklech FMX, mezi jednotlivými klubovými expozicemi byl i dětský svět, kde se mohli zabavit ti nejmenší. Pestrá směsice nového a starého se skloubila do příjemného víkendu, narušeného pouze prudkou sobotní bouří, jež některé stánky doslova vyplavila. Tým Legend ovšem přes noc pracoval na nápravě a neděle tak byla nakonec podobně nabitá diváky jako sobota. Více k tomu dodává zakladatel Legend Lubor Kos: „Výstaviště je na počátku revitalizace a my věříme, že je to dobrá cesta. Již teď si bereme některé z připomínek k srdci a připravujeme mnohá vylepšení a změny. Udělali jsme, co se dá, a víme jen to, že příště to bude zase lepší.“ Co se týče čísel, Legendy 2018 navštívilo celkem 37 500 návštěvníků a bylo akreditováno 130 novinářů. Všichni obdivovali celkem 1300 exponátů, přičemž jen ty v Pavilonu elegance měly dohromady hodnotu kolem 450 milionů korun. Akce probíhala tři dny v polovině června letošního roku.
Převzato z časopisu