Představujeme
7 CASTLES TRIAL 2018 – JÍZDA NA SETINY
Petr Hanke 30.05.2018 05:48
Setinové rallye jsou velmi příjemným způsobem, jak trávit čas se svým historickým vozem nebo youngtimerem. Dnes již tradičním úvodem sezóny je 7 Castles Trial.
Již čtvrtý ročník jednodenní soutěže 7 Castles Trial byl opět rozcvičkou do letošní sezóny setinových soutěží. Pořadatelé si na více než sedm desítek posádek připravili devět testů přesnosti a k tomu ještě dva takzvané tajné testy, které naši posádku překvapily vždy uprostřed některé z jízd na přesnost. Setinové rallye jsou minimálně v evropském kontextu stále oblíbenějším způsobem, jak si majitelé různých typů historických vozidel užívají své automobily. V případě 7 Castles Trial jde o jednodenní soutěž, spočívající v jízdě po předem dané trati s několika časovými kontrolami a měřenými testy. Cílem posádek je snaha o co možná nejpřesnější průjezd na čas předepsaných testů přesnosti. Jedete podle itineráře krásnou krajinou Českého středohoří a jednou za čas se musíte zastavit a projet například 120 metrů za 18 sekund, tedy průměrnou rychlostí 24 km/h. Cílem ale je co nejblíže se stanovenému času přiblížit. Věřte nebo ne, některé posádky kontrolami projedou opravdu přesně na setinu sekundy. Abyste si tuto techniku osvojili, je třeba trénovat, protože zcela zásadní je dokonalá souhra se spolujezdcem, a také bezchybná kontrola nad vozem a povědomí o jeho rozměrech (časové kontroly se například liší tím, zda časovou bránu tvoří světelná závora nebo přejíždíte měřicí hadici koly). Jednoduché testy se naučíte zvládat s přesností plus/minut půl sekundy poměrně rychle, správné absolvování různými způsoby pospojovanými testy ale vyžaduje značné soustředění.
Některé testy se navíc překrývají a k tomu je nutné dodržovat také časovou osu a dostavovat se včas na starty a cíle jednotlivých etap. Ve výsledku je taková historická rallye skvělou zábavou pro celou posádku, protože nestačí pouze řídit se podle pokynů navigátora, jenž čte připojený roadbook, ale je třeba pečlivé plánování a příprava na jednotlivé testy. Organizátoři si navíc na posádky vždy připraví i takzvané tajné testy, na něž je třeba správně reagovat. Během soutěže se proto nenudíte, protože když máte na chvíli od testů přesnosti klid, užíváte si jízdu krajinou s nádhernými výhledy po pečlivě vybraných silnicích. Letošní ročník se opět velmi povedl. Stejně jako loni jsme i letos startovali za volantem BMW M3 E30 z roku 1990, jež splňovalo podmínku, že do soutěže se mohou přihlašovat vozy do roku výroby 1993. O emoce při jízdě Českým středohořím proto nebyla nouze, protože spojení 1200 kg hmotnosti a vysokootáčkového čtyřválce 2,3 litru o výkonu 158 kW (215 k) v první generaci BMW M3, postavené na základě závodního speciálu, má své neopakovatelné kouzlo. Se startovním číslem 69 (řazeno podle věku) jsme patřili k nejmladším vozům. Absence zkušeností a tréninku nás ve výsledcích nakonec odsunula do druhé poloviny startovního pole, nicméně to nezabránilo tomu, že i zásluhou skvělé atmosféry, společnosti a organizace to byl jeden z mých automobilově nejpříjemnějších dní letošního roku.
Převzato z časopisu