Představujeme
ŽENEVA 2018: MALOVÝROBCI – PERLY A PERLIČKY
Jiří Fiala 29.05.2018 06:21
Po novinkách ze světa velkosériových vozů se na 88. ženevský autosalon vracíme. Tentokrát se zaměřujeme na malovýrobce, designérská studia a nejrůznější zajímavosti, které byly na autosalonu také k vidění.
Letmý pohled z balkonu vyvýšené haly 1/2 do zbývajících čtyř hal ukazuje, že malé společnosti zabraly zhruba polovinu výstavní plochy. Mezi nimi najdeme designérské a návrhářské společnosti. Některé, dříve se řadící mezi tuning, jsou nyní oficiálními výrobci s vlastním VIN kódem. Hranice mezi oběma statusy je pro veřejnost velmi nezřetelná. Není výjimkou, že určité typy jedné značky jsou označovány jako její výrobek, sousední pak jako upravený kmenový typ původního výrobce. Jde hlavně o procento původních a nově zkonstruovaných dílů. Tuning běžných automobilů (křídla, spoilery, výfuky) se v Ženevě téměř nevyskytoval. Bavorská Alpina přivezla modely XD4 (BMW X4) a XD3 (BMW X3), jež mají navázat na úspěchy předchůdců a posunout hranice díky vylepšenému podvozku, zavěšení a výkonnějšímu systému pohonu. XD4 „kombinuje vlastnosti SUV se siluetou kupé“. Pohon obstarává řadový šestiválec 3,0 l (285 kW/388 k; 770 N.m) se čtyřmi turbodmychadly a vysokotlakým vstřikováním. Osmistupňová samočinná převodovka ZF se systémem Alpina Switch-Tronic a systém BMW xDrive se starají o optimální přenos výkonu na všechna kola. Francouzské Alpine prodalo loni v Ženevě prezentovaný iniciační model Première Edition, limitovaný 1955 kusy, během prvních pěti dnů. Nový A110 Pure je odlehčený a má obratnější podvozek s „DNA vítěze Rally Monte Carlo 1973“, oproti tomu A110 Légende je zaměřeno komfortněji a luxusněji.
Třetí novinkou je A110 GT4, vyvinutá ve spolupráci s inženýry týmu Signatech. GT4 by se měla v druhé půli roku objevit na závodních tratích. Továrna zároveň nabízí sadu, pomocí níž lze přestavět stávající klubovou A110 Cup na A110 GT4. Po mnoha letech se objevil německý Arden, specialista na úpravy vozů Jaguar a dalších britských značek. Světovými novinkami jsou Arden Jaguar F-Type SVR kombinující výkonnější motor divize SVR s laděnými výfuky, podvozkovými díly, aerodynamickým kitem a interiérem zušlechtěným v Německu. Brabus dovezl svůj nový 800 na bázi Mercedes-AMG E 63 S Matic+. Srdcem je úpravcem dále upravený motor V8 4,0 l se dvěma turbodmychadly, nyní s výkonem 588 kW (800 k) a točivým momentem 1000 N.m. Pracuje s pohonem všech kol 4Matic+. Navzdory vysoké hmotnosti udávají zrychlení sedanu 0 – 100 km/h za 3,1 s a nejvyšší rychlost 300 km/h. Součástí výjimečných automobilů jsou karbonové kity navržené ve větrném tunelu a zajišťující vyšší přítlak náprav ve vysokých rychlostech. Nové Bugatti Chiron Sport je díky tužšímu podvozku, dietě (–90 kg) a lepší aerodynamice o 5 s rychlejší na kolo okruhu Nardó. Motor W16 8,0 l se čtyřmi dvoukomorovými turbodmychadly dosahuje výkonu 1103 kW (1500 k) a točivého momentu 1600 N.m. Typu Chiron vyrobí 500 kusů s cenou od 2,5 mil. Euro, z toho je již 300 prodáno. Jedním z největších překvapení autosalonu bylo hyperkupé bratrů Achila a Demetria Corbellatiů. Italové si vzali za cíl postavit nejrychlejší automobil planety. Pojmenovali jej Missile (Střela).
K rychlosti 500 km/h mu má pomoci laděný motor V8 9,0 l biturbo (1342 kW/1800 k, 2350 N.m), jehož blok pochází z lodního závodního motoru Mercury. Monstrum má dvojité lichoběžníkové závěsy kol s plynovými tlumiči a zpomalovat je pomáhají brzdy s uhlíko-keramickými kotouči o průměru 20“. Speciální pozornost věnují aerodynamice karoserie z uhlíkových vláken. Japonská značka Fomm ukázala světu sympatický městský elektromobil, optimisticky deklarovaný jako čtyřmístný. S akumulátory má koncept Fomm 1.0 hmotnost 630 kg a uveze 345 kg nákladu. Výrobce uvádí dojezd 160 km, nejvyšší rychlost 85 km/h a plné dobití za 6 hodin. Pár elektromotorů 10 kW/170 – 800 min-1 je umístěn přímo v kolech. Výroba začíná v Thajsku. Dále vystavovali prototyp roadsteru Sports a elektroskútr. Druhá největší čínská společnost větrných farem, Envision, se zaměřuje na nové systémy decentralizované výroby, distribuce elektrické energie a platformy EnOS. Technologickou vyspělost ve Švýcarsku demonstrovala konceptem GFG Sybilla 2018 s pohonem 4x4, elektromotory o výkonu 400 kW, kapacitou akumulátorů 100 kWh a dojezdem 450 km. Italskou inženýrskou a designérskou společnost ICONA/CECOMP známe (viz AR 1/’17). Do Ženevy přivezla koncept autonomního obývacího pokoje Nucleus rozvíjející myšlenky, které přinesl jejich předchozí koncept Neo (2015).
Zatímco tehdy se jednalo o kompaktní městskou „hroudu“ pro zítřek, Nucleus je futuristické MPV pro pozítří. Pohon obstarávají čtyři elektromotory v kolech (každý o výkonu 110 kW), což spolu s vodíkovými palivovými články dává celkem 440 kW/598 k. Nucleus si veze 6 cívek baterií Bolloré Blue Solutions o celkové hmotnosti 300 kg a tlakovou nádrž s 5,3 kg vodíku. Při využití obou médií by měl být dojezd 1200 km. IED (Instituto Europeo di Design) sídlící v Itálii se pochlubilo prototypem dvoumístné buginy. Americké Hennessey je v Evropě velmi vzácným živočichem. Supersport -Hennessey Venom F5 světově debutoval na poslední říjnové SEMA Las Vegas. Hypervůz, jaký podle majitele a zakladatele Johna Hennesseye za pětadvacet let doposud nikdy nepostavili, bude stát 1,6 milionu dolarů. Postaví jich nanejvýše 24 (při prezentaci však hovořil o 16 objednaných…). Vlastní V8 7,0 l se dvěma dmychadly (1193 kW/1600 k) pracuje se sedmistupňovou ručně řazenou převodovkou, poháněna jsou zadní kola. Studio Italdesign (nyní pod křídly VW Group) oslavilo v únoru 50 let. To zdůraznily dvě premiéry vylepšených absolutních novinek, konceptů z loňska. Vize příští mobility Pop.Up, kombinace částečně autonomního elektromobilu a dronu (AR 5/’17 a AR 7/’17), se změnila na Pop.Up Next s prohloubením vývoje a nasazených technologií.
Roadster Zerouno Duerta (s odnímatelným pevným střešním dílem) je pokračováním loňského supersportu Zerouno. Všech pět exkluzivních kupé se loni rychle prodalo. Duerta znamená v piemontském dialektu „otevřený“, tedy bez střechy. Postaví znovu jen pět kusů. Čínská LVCHI Auto vznikla v Šanghaji roku 2016. O rok později začala spolupracovat s italským studiem I.DE.A. Výsledkem je elektrická limuzína Venere s pohonem všech kol na šasi z kompozitových materiálů, jejíž sériová výroba má začít roku 2019. Každý ze čtyř elektromotorů (2 vpředu, 2 vzadu) má výkon 185 kW a 1540 N.m. Pohánějí je lithium-iontové baterie o kapacitě 100 kWh. Výrobce tvrdí, že Venere na jedno nabití ujede 652 km. Morgan drží léta stejný směr. Novinka Plus 8 50th Anniversary Edition je výročním, vizuálně odlišeným modelem. Ikonického roadsteru, jak se dalo čekat, se narodí jen 50 kusů. Pohání jej nepřeplňovaný motor V8 4,8 l BMW (270 kW/367 k; 249 km/h, 0 – 100 km/h za 4,5 s). Díky hliníkovému podvozku váží jen 1100 kg. Druhou novinkou je silniční Aero GT využívající aerodynamické prvky a technické finesy závodního Aera GT3. Pohání jej stejný motor V8. Nizozemská společnost PAL-V International Liberty (AR-7/2017) ponejprv ukázala plně funkční prototyp vírníku PAL-V Liberty. Robert Dingemance (CEO) nám exkluzivně sdělil, že měli všechny technické hlavní práce hotovy už v roce 2012 (kdy také vzlétli), základ aktuálního designu pochází z roku 2013. Od té doby projekt prochází drobným vylepšováním, a především leteckou homologací, která trvá šest let a spolkne kolem 20 milionů Euro.
Nyní jsou asi v polovině procesu, nicméně zahajovací 200kusová série je vyprodána. S prvními zákazníci odjedou (nebo odletí) v roce 2019. Spolupráce, respektive zakázka konceptů giganta automobilového a průmyslového designu Pininfariny pro hongkongskou skupinu Hybrid Kinetic Group přinesla další ovoce. Nejprve šestimístný sedan H600 (Ženeva 2017); pětimístné SUV K550, sedmimístné SUV K750 (obě Šanghaj 2017) a nyní 2+2 Grand Turismo s křídlovými dveřmi Pininfarina HK GT. Manifattura Automobili Torino (MAT) po mnoha letech přípravy (jeden z předchůdců byl před lety vystaven i na autosalonu v Brně) dokončila vývoj a získala povolení a souhlasy s výrobou menší série rallyové ikony New Stratos. Švýcarská společnost Quadro předvedla křížence skútru a quadu QV4 (E-QV4 má elektropohon) se čtyřmi koly do města, silnici a lehčího terénu, poháněného čtyřdobým jednoválcem 0,35 l (22,9 kW/31 k). Revoluční je jejich nový hydraulický systém naklánění, umožňující zvládat výrazné výškové rozdíly mezi pravou a levou stopou. Chorvatský Rimac přivezl inovovaný elektrický supersport C_Two (někde nazývaný Marlera). Kupé s párem sedadel, pohonem všech kol a čtyřmi elektromotory by mělo mít nejvyšší výkon 1408 kW (1914 k) a točivý moment 2300 N.m v rozsahu 0 – 6600 min-1. Vysokonapěťové (720 V) lithium-mangan-niklové baterie s kapacitou 120 kWh a 1,4 MW výkonu napájejí stejný systém pohonu, za jaký byl Rimac zodpovědný u projektu Aston Martin Valkyrie.
Dalším, kdo se snaží o nový koncept mobility, je skupina různorodých společností zastřešovaná domácím inovátorem Rinspeed. Koncept Snap je jakýmsi autonomním kontejnerem s obývacím pokojem, pracovnou, konferenční místností a školním autobusem dohromady, vezeným elektrickou platformou. Sbarro se prezentoval několika školními pracemi studentů designu: Replica Sbarro GT40, 4x4+2 (extrémní vůz pro rallye), sportovním GTC, formulí Rush evokující 80. léta a moderní Formula I Electrique. Švýcar Leonel Silva koupil od Sbarra autorská práva; původní dvoudobý Sachs nahradil čtyřdobým jednoválcem Honda 0,125 l (5,5 kW/7 k), přidal odstředivou převodovku a nové dětské autíčko Sbarro Baby BMW 328 nebo Mercedes 540K (relativně věrné zmenšeniny historických vozů), jedoucí až 30 km/h, je na světě. Britsko-bulharská společnost Sin Cars představila revoluční prototyp Sin S1, „závodní automobil do silničního provozu“, unikátní v tom, že si zákazník může vybrat mezi roadsterem a hardtopem, klasickým zážehovým motorem (2,3 l EcoBoost 231 kW/310 k nebo 3,5 l 272 kW/365 k), plug-in hybridem nebo čistým elektropohonem (200 kW, dojezd 200 – 400 km) za ceny začínající na 39 000 librách. Čínský propletenec automobilových, energetických a technologických firem, který zviditelňuje značka R&D Techrules, poslední tři roky pravidelně oblažuje autosalony svými supersporty s netradičními druhy pohonu. Jednomístný závodní Ren RS ukončil vývoj loňské studie. Do dvou let by mělo být možné si speciál koupit. Modulární šasi, umožňující různé konfigurace, nese čtyři nebo šest britských elektromotorů YASA, integrovaný BAT (Battery Management System) o kapacitě 28,4 kWh a dobíjení jednou (30 kW) nebo párem (60 kW) mikroturbín volitelné značky a typu. Při šesti motorech je celkový výkon 960 kW/1305 k a točivý moment 2340 N.m. Carrozzeria Touring Superleggera S.r.l. se blýskla zákaznickou minisérií tří kusů cestovního kupé Sciàdipersia.
Jméno je přepisem přezdívky íránského šáha, známého milovníka a sběratele automobilů, jenž si nechal před šedesáti lety (1958) postavit u Touringu speciální karoserii na šasi Maserati 5000GT. Také dnes je základem Maserati (typ GranTurismo). Dubajský W Motors spojil síly se společnostmi Microsoft, Magna Steyr a RUF Automobile a postavil další supersport, tentokrát s plochým šestiválcem RUF 3,8 l (596 kW/800 k; 980 N.m), pojmenovaný po nejagresivnějším a nejvíce zlém vlku mytologie, Fenyr SuperSport. Studio Zagato vystavilo studii Isorivolta v Tokiu 2017 a nyní ji nepřímo prezentovalo na stánku italských motoristických časopisů.
Navzdory tomu Zagato ještě letos postaví pět číslovaných kousků. Dánský výrobce supersportů se finančně zajistil vývojovými pracemi pro sportovní prototypy LMP1 švýcarského hodinářského týmu Rebelion (jehož nejnovější generace R-13 zde měla též premiéru). Zenvo TSR-S díky nově tvarované zádi a mohutnému křídlu lépe usměrňuje obtékající vzduch. Pohání je biturbo V8 5,8 l (822 kW/1102 k). Ručně stavěná kupé budou dodávána po jednom do jedné země ročně. Vystavoval zde E-Moke, jeden ze tří francouzských výrobců elektrického Mini Moke. Chelsea Trucks Company, sesterská společnost londýnské Khan Design, přivezla třínápravový Land Rover Defender a upravené offroady Jeep. Civilizovaně upravený Aston Martin DB11 přivezl Startech, kupodivu se podobně zachoval i Mansory, na rozdíl od jeho ostatních vizuálních kotrmelců (např. Bugatti, Ferrari, Rolls-Royce). Podobně bláznivá byla i letos mnohem větší expozice japonského úpravce Liberty Walk. Německé společnosti Brabus, Klassen, ale i ruské a turecké Topcar, Luxuria Technologies a OKCU se v nebývalé míře soustředily především na přestavby velkých MPV na luxusní kanceláře. Nezapřou však poněkud byzantský vkus klientely.
Převzato z časopisu