Představujeme
Tokyo Motor Show 2015 – Obrázky z Tokia
Jiří Duchoň 18.01.2016 05:37
Mezinárodní autosalon v Tokiu představil především to nejlepší z produkce i vývojových středisek japonských automobilek...
První ročník Tokijského autosalonu se konal roku 1954 v parku Hibiya a na troskách -válkou zdevastované země předznamenal nové vzepětí postupně sílící ekonomiky, jež se zanedlouho stala vedoucí silou ve vývoji technologií automobilového průmyslu. Navštívili jsme už 44. Tokyo Motor Show, konanou pod patronací japonského sdružení výrobců automobilů JAMA od roku 2011 na moderním výstavišti Big Sight Centre v jihovýchodní části japonské metropole. Čtyři ohromné pavilony jsou děleny na západní a východní; pořadatelé odvedli dobrou práci a přiblížili autosalon těm nejlepším světovým podnikům. Proti předchozím ročníkům se tiskové středisko nachází v suterénu přímo pod vstupní halou, takže již není třeba cestovat eskalátory do vysokých věží.
Pořádání se vrátilo do obvyklého termínu (bývalo už do roku 2009 koncem října), aby nedocházelo k překrývání s autosalony v Los Angeles a čínském Guangzhou. Základem expozice největší japonské automobilky Toyota Motor Corporation se stala čtvrtá generace hybridního automobilu Toyota Prius. Představuje novou platformu TNGA; v Atkinsonově cyklu pracující zážehový čtyřválec 1.8 VVT-i dílčími úpravami přesáhl v tepelné účinnosti hranici 40 %, akumulátory se přesunuly pod zadní sedadla, což přispělo ke snížení těžiště a zvětšení objemu zavazadlového prostoru. Na vyvýšeném pódiu Priusu dělaly společnost studie líbivého roadsteru Toyota S-FR, připomínka populárního kupé Toyota Sports 800 ze šedesátých let, a už známý crossover Toyota C-HR (z větší části vznikl ve vývojovém centru TMC v Bruselu). Bez zajímavosti není ani absurdní kreace Toyota Kikai, třímístný vozík v jakési karikatuře zdůrazňující konstrukční prvky závěsů kol a pohonného ústrojí, připomínající extrémní minivozy sans permis od Ligieru. V expozici pobočky Toyota Auto Body se skvěly vozítko budoucnosti Coms Connect Concept, luxusní minivan Hiace Platinum Lounge a bizarní phaeton Alphard Hercule Concept.
Zájmy Toyoty v segmentu pro Japonsko zásadních kei cars (s motory do 660 cm3) hájila spřízněná značka Daihatsu na stánku sestaveném z velkých dřevěných kostek a hostícím studie Noriori, s podlahou jen těsně nad silnicí, D-base, Hinata a Tempo, poslední v podobě pojízdné prodejny kávy. Běžnou produkci této automobilky zastoupila zcela nová a mimořádně široká škála vozíků Daihatsu Cast Activa, Style a Sport. Mazda připomněla prototyp crossoveru Koeru (premiéra na IAA 2015 ve Frankfurtu) a roadster NR-A (MX-5 alias Miata), ale uvedla též mimořádně zdařilou studii (tedy spíše maketu) Mazda RX‑Vision, kterou se pokouší podpořit snění všech nadšenců o pokračujícím vývoji rotačního motoru, jehož počátky u Mazdy připomínalo v pozadí stojící kupé Cosmo Sport 110S. Možná jde o předobraz nového sériového typu, pod dlouhou kapotou je rotační motor nové generace Mazda Skyactiv-R, který pohání samozřejmě zadní kola. Nissan oživil expozici elektrickými koncepty IDS a Teatro for Dayz, poněkud stranou stála dvojice šedých sedanů Skyline a Fuga s klasickým uspořádáním pohonné soustavy, u nás známých jako Infiniti Q50 a Q70, ovšem jméno Infiniti nikde nefigurovalo. Nissan má zřejmě doma s prosazováním své luxusní značky podobné potíže, jako Toyota se svým Lexusem. Mimochodem Lexus v Tokiu překvapil vodíkovou studií LF-FC, předznamenávající podobu nové vlajkové lodi.
U Mitsubishi byli skromní a vsadili na nejrůznější deriváty Outlanderu. Zaujmout se pokusili novou studií Mitsubishi eX s plně elektrickým pohonem a kompletní sadou asistentů, předpokládající brzký nástup autonomního provozu. Značka Subaru přivezla kompletní paletu sériových typů, ale též elegantní 5-Door Concept, prošlapávající cestu budoucí generaci Imprezy. Značnému zájmu se těšila premiéra limitované edice S207, odvozené z WRX STI a plánované na 400 kusů jen pro domácí trh. Bohatě obsazená a rozměrná expozice Suzuki ukázala průřez celým portfoliem značky, ze světových premiér zmiňme prototypy Mighty Deck, Air Triser a produkční typy Solio Hybrid, Alto Works, Hustler (facelift), ale především zcela nový Ignis, ovšem zatím bez technických údajů. Honda ve světové premiéře představila sériový pětimístný sedan FCV Clarity s vodíkovými články a dojezdem přes 700 km, sériové MPV Odyssey Hybrid a kuriozní prototyp Wander Stand Concept, jakož i speciální edici dvoumístného roadsteru S660.
Motocyklová značka Yamaha čas od času koketuje se čtyřmi koly, její supersport OX99-11 sice zabila finanční krize, ale od Tokyo Motor Show 2013 vystavuje 4wheelers, vzniklé ve spolupráci s Gordonem Murrayem na základě jeho konceptu iStream (jednoduchý ocelový rám, plastové či kompozitové panely karoserie). Světovou novinkou bylo kupé Yamaha Sports Ride Concept s motorem (asi motocyklovým) uprostřed, poprvé uplatněnou kompozitovou verzí iStreamu a hmotností zhruba 900 kg. Přestože drtivou převahu v běžném provozu si v Japonsku stále drží automobily domácích značek, o přízeň mimořádně solventních zákazníků se v Tokiu ucházejí i evropští výrobci, byť většinou s dobře známými typy automobilů. Fiat se v předsálí východního křídla pochlubil několika verzemi Fiat 500 a vozy Alfa Romeo 4C i Giulietta, Jaguar Land Rover byl přítomen mj. crossovery Range Rover SVR a F‑Pace, Volkswagen vystavil Tiguan i Touran a řadu strojů Audi včetně A4, R8 Plus a A8L. Koncern PSA Peugeot Citroën přivezl Peugeot 308 GTi a facelift 508, ale také DS4 a DS5. Na lehkou váhu ovšem autosalon v Tokiu evropské firmy rozhodně nevzaly. Světové premiéry měly Porsche 911 Carrera 4S, Mini Convertible a BMW M4 GTS; Mercedes-Benz dokonce připravil speciální koncept Tokyo Vision.
Převzato z časopisu