Představujeme
MONDIAL DE L‘AUTOMOBILE PARIS 2016 – Pařížské rozhledy
Jiří Duchoň 24.11.2016 06:13
Představujeme
Nejstarší dodnes fungující autosalon světa se letos obešel prakticky bez překvapení, skutečných novinek pro běžný provoz se zde objevilo minimum. „Paříž“ přesto nabídla návštěvníkovi poměrně ucelenou představu o stavu a perspektivách automobilového vývoje.
Chtělo by se pesimisticky poznamenat, že autosalony už nejsou co bývaly. Na prospekty až na výjimky již nenarazíte, dokonce ani CD, DVD nebo USB disky zdaleka nejsou samozřejmostí a můžete být rádi, pokud si z výstaviště kromě fotografií a vzpomínek odnesete alespoň několik papírových kartiček s webovými stránkami, z nichž lze stáhnout materiály v elektronické podobě. Co je však ještě smutnější, naprosto chybí moment překvapení, to rozechvění, kvůli němuž bývala návštěva autosalonu zážitkem! Většina novinek je totiž již dávno před zahájením autosalonu kompletně představena s předstihem v rámci webových prezentací. O novinářských dnech tak exponáty obklopí na mobilní telefony točící „televizní týmy“ a asijští špionážní pracovníci zachycující podle pokynů v deskách na své kompaktní fotoaparáty nejrůznější detaily karoserií, interiérů a podvozků.
Na nás, obyčejné žurnalisty, kteří se snaží prezentovat aktuální podobu automobilismu konvenčními cestami, již mnoho prostoru nezbývá. Nicméně autosalon musí kráčet s dobou a letošní „Paříž“ se stala destilátem všeho výše uvedeného. A jelikož ani my nemůžeme stát stranou, zvolili jsme tentokrát poněkud jinou formu zpravodajství. V minulém vydání Automobilu jsme vám tak představili ty novinky, jež byly odhaleny s předstihem, takže nyní již zmíněný článek pouze doplníme živými fotografiemi z místa a uvedeme jej do jakéhosi souhrnného rámce. Je smutné, že na druhé nejvýznamnější evropské automobilové výstavě sezóny chyběly nejen značky Volvo, Aston Martin, Rolls-Royce, Bentley nebo Lamborghini (její Centenario Roadster se objevil pouze na večírku koncernu VW Group v předvečer otevření autosalonu pro novináře), ale dokonce i Ford nebo Mazda. A aby paradoxů nebylo málo, několik dalších významných novinek bylo odhaleno jen těsně po otevření Autosalonu, nicméně i ty jsme se pro vás pokusili podchytit a věnujeme se jim na předchozích stránkách tohoto vydání Automobilu. Jde zřejmě o přirozený vývoj, ovlivněný rozmachem jiných, přesněji zacílitelných forem prezentace.
Mondial de l’Automobile 2016 se stal vesměs záležitostí faceliftů, dalších modifikací běžně používaných platforem a bizarních koncepčních studií, jejichž účelem již dávno není předznamenávat a zkoumat budoucí trendy a technická řešení, ale pouze vábit na stánek konkrétní značky. Zúčastnili jsme se obou dnů pro odbornou veřejnost (29. a 30. září), pro veřejnost nejširší pak bylo určeno široké rozpětí od 1. až do 16. října. Poprvé se autosalon v Paříži konal již v roce 1898 a dnes se pravidelně střídá s podobně střiženou akcí v německém Frankfurtu. Velmi stručně si nyní připomeňme ty světové výstavní premiéry, jež letos v Paříži skutečně stály za pozornost. To nejzajímavější najdete v samostatných boxech, případně v následujícím textu. O dalších položkách jsme vás buď již informovali dříve, nebo se jim věnujeme na jiných stránkách tohoto vydání Automobilu. V termínu 8. až 13. října totiž v dánském Tannisby proběhlo tradiční testování širšího výběru kandidátů COTY na titul Vůz roku 2017 (Car of the Year), kde jsme spolu s reprezentanty dalších evropských zemí v této porotě měli možnost vyzkoušet jako zcela první a s předstihem před ostatními kolegy většinu pařížských novinek v prostředí běžného provozu (včetně Škody Kodiaq, viz AR 9/’16). Stánek značky Alfa Romeo patřil pochopitelně sedanu Giulia (viz AR 6/’16) a jeho novým verzím Veloce. Mají nové čtyřválce 2.0i Turbo (206 kW/400 N.m) a dále posílený turbodiesel 2.1 l (154 kW/470 N.m), osmistupňové samočinné převodovky, pohon všech kol. Jméno Veloce značka poprvé použila v roce 1956 na typu Giulietta. Audi nakonec po rozporuplných informacích ve světové premiéře vystavilo novou generaci SUV Q5 a doplnilo ji pětidveřovým kupé A5 Sportback (čtyřválce TFSI a TDI od 140 do 210 kW; S5 Sportback 3.0 V6 TFSI/260 kW) a sportovně střiženým kompaktem RS3 (pětiválec 2.5 TFSI/294 kW).
Mnichovské BMW se zde kromě konceptu X2 a elektromobilu i3 s dojezdem prodlouženým až na 300 km prezentovalo faceliftem řady 3 GT a novými variantami M140i, M240i, 750d xDrive a 750Ld xDrive, toužebně očekávanou „pětku“ však neukázalo… U Citroënu se vše samozřejmě točilo kolem stěžejní, v pořadí třetí generace řady C3 (viz AR 8/’16). Pozornost zákazníků měl dále upoutat elektromobil e-Mehari, víceúčelový Spacetourer nebo extravagantní studie -CXperience zdůrazňující odkaz někdejších modelů CX, ale nás v této souvislosti spíš zaujal poněkud bokem stojící a stále elegantní C5 Tourer, v tichosti naznačující definitivní konec velkých cestovních vozů Citroën s legendárním plynokapalinovým pérováním (pokračovat budou už jen mimo Evropu). Rumunská Dacia omladila Sandero, Logan i Logan MCV faceliftem na obou koncích karoserie (u MCV pouze vpředu) i v interiéru, lehké SUV Duster bude nově k dispozici s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Značka DS, vlajková loď Citroënu, domácímu publiku ukázala koncept E-Tense (poprvé byl k vidění již v Ženevě), Fiat uvedl kromě kompletní škály svého Tipa ve světové premiéře model 500 Riva, připravený ve spolupráci s italskou loděnicí Riva (součástí expozice byl i její luxusní motorový člun). Ferrari se blýsklo otevřeným provedením Aperta hybridního LaFerrari (viz AR 10/’13). Jednou z mála událostí světového významu se v Paříži stalo odhalení desáté generace typu Honda Civic s karoserií sedan a hatchback, jež bude poprvé ve stejném provedení k dispozici zákazníkům v Evropě i zámoří.
Jihokorejský Hyundai v Paříži vystavil po již dříve uvedených prototypech Genesis New York Concept a RM16 Concept a typu Ioniq (viz AR 9/’16; EV, HEV a PHEV) také facelift nejmenšího člena rodiny i10, ale především třetí generaci své zásadní řady i30 (viz AR 10/’16). Infiniti uvedlo slibovaný, do značné míry převratný motor s proměnným objemem válců Variable Compression Turbo (VCT), v běžné produkci se má objevit v roce 2018. Kia poprvé ukázala novou generaci svého kompaktního hatchbacku Rio, jenž bude zřejmě i přes svůj elegantní háv nadále oslovovat především rozumným poměrem ceny a užitné hodnoty v segmentu těsně pod cee’dem. Pátá generace Land Roveru Discovery se dočkala celohliníkové konstrukce (čtyř- a šestiválcové zážehové a vznětové motory 132 až 250 kW), Mercedes-Benz poprvé vystavil nejen třídu E v softroadovém provedení All Terrain a koncept Mercedes-Maybach 6, jimž jsme se věnovali v předchozích vydáních Automobilu, ale také zcela novou studii Generation EQ.
Mitsubishi vsadilo na robustní Ground Tourer Concept a Nissan na pátou generaci své Micry (viz AR 10/’16), domácí Peugeot kromě technicky identických crossoverů 3008 a 5008 pak na koncept Sport. Porsche poprvé veřejně prezentovalo druhou generaci svého sedanu Panamera (viz AR 10/’16). Renault kromě studie Trezor představil publiku nový crossover Koleos ve stylu Espace či Talismanu nebo pick-up Alaskan (výpůjčka od Nissanu, světová premiéra jen několik dnů předtím v Hannoveru). U Seatu se ve vnitřní i vnější expozici vše točilo kolem Atecy, jež se představila v „terénnější“ verzi Xperience. U Škody pak zářil Kodiaq v několika výrazných barvách, jež se zřejmě do sériové výroby nedostanou, zatímco Suzuki uvedlo novou generaci kompaktního typu Ignis (viděli jsme ji ale již před rokem na autosalonu v Tokiu). U Toyoty se pak soustředili hlavně na plug-in hybridní Prius a crossover C-HR, Volkswagen do Paříže přivezl kromě vylepšeného e-Golfu s dojezdem prodlouženým ze 190 až na 300 km zcela novou studii I.D. O některých novinkách jsme již v Automobilu podrobně psali, k dalším se budeme průběžně vracet.
Kdo dojede dál?
Na letošním pařížském autosalonu vystavené elektromobily potvrdily, že už neznamenají pouhou raritu, ale že s nimi lze počítat již nyní jako s adekvátní alternativou.
Aby mohl elektromobil v dohledné době skutečně začít v běžném provozu nahrazovat automobily se spalovacími motory, musí především zaručit takové provozní a užitné vlastnosti, na něž je běžný zákazník zvyklý. Nejde jen o dostatečný dojezd a rychlé dobíjení akumulátorů, ale také o přiměřeně prostorný a komfortní interiér. Na letošním autosalonu v Paříži se objevila opět řada kompaktních městských vozíků, včetně třeba elektrického Smartu čtvrté generace, nicméně setkali jsme se zde i s několika sériovými pětimístnými elektrovozy, jež výše uvedeným předpokladům odpovídají. Kromě Hyundai Ioniq (viz AR 9/’16) to byly zejména Opel Ampera-e, Renault Zoe a Volkswagen e-Golf 300. Ty nabízejí nejen dostatek prostoru a komfortu, ale konečně též zajímavý dojezd. Volkswagen e-Golf 300 je nejnovějším produktem mnohaletého vývoje vozu tohoto jména, ale rapidně se zlepšily jeho provozní vlastnosti.
Lithium-iontové akumulátory Panasonic byly nahrazeny bateriemi Samsung obdobné koncepce, ovšem s nábojem 37 Ah a čistou kapacitou 31,5 kWh (+12 Ah a 10,2 kWh). Z běžné sítě se na 100 % kapacity dobijí až za 17 hodin 30 minut (dosud 13 hodin), ale při použití domácí nabíječky 7,2 kW (AC) klesne tato doba na méně než šest hodin a z rychlonabíječky 40 kW (DC, ovšem jen na 80 %) až na hodinu. Motor nyní dosahuje výkonu 100 kW (136 k) a točivého momentu 290 N.m, což je o 15 kW, resp. 20 N.m více než dosud. Dojezd se prodloužil ze 190 na 300 km, spotřeba klesla z 12,7 na 11,9 kWh/100 km, nejvyšší rychlost činí 150 km/h (+10 km/h) a zrychlení z 0 na 100 km/h se zkrátilo na 9,1 s (-1,3 s).
Pohotovostní hmotnost narostla o 30 kg na 1540 kg. Až 400 km na jedno nabití (dosud 300 km) ujede podle metodiky NEDC vylepšený Renault Zoe 40, jehož mimochodem v továrně Renaultu ve francouzském Flinsu dosud vzniklo již 100 000 kusů. Za zlepšením parametrů je zástavba nových li-ion akumulátorů 41 kWh (dosud 22 kWh) ze společného vývoje Renaultu s LG Chem. Baterie jsou zcela nové a využívají unikátní stavby jednotlivých článků, takže jsou nejen výrazně výkonnější, ale jejich rozměry ani hmotnost se proti dosud používaným sadám prakticky nezměnily. Další podrobnosti Renault zatím nezveřejnil, ale uvádí, že z běžné veřejné nabíječky lze za 30 minut dobíjení zvýšit dojezd o 80 km. Rekordmanem tohoto výběru se stává zcela nový Opel Ampera-e, evropské provedení amerického Chevroletu Bolt, který do sériové výroby vstoupí na počátku příštího roku. Vývoj vzešel z jihokorejského oddělení koncernu GM na zcela nové platformě. Pětidveřový hatchback s délkou 4,17 m disponuje elektromotorem o výkonu 150 kW (204 k) a točivém momentu 360 N.m, díky němuž zrychlí z 0 na 100 km/h za 7 s a -dosáhne rychlosti 150 km/h. 60kWh akumulátory li-ion LG Chem jsou sestaveny z 288 článků a vozu mají zajistit dojezd na jedno nabití až 500 km (NEDC). Opel Ampera-e usadí pět dospělých cestujících a uloží 381 l jejich zavazadel, komfort a bezpečnost užívání zvyšuje přítomnost nejnovější podoby multimediální soustavy IntelliLink se službami Opel OnStar (viz AR 10/’16).
Převzato z časopisu