Představujeme
Mondial de l’Automobile Paris 2012 – Třikrát Clio
Jan Tuček 30.11.2012 07:10
Renault v Paříži vsadil na hvězdu jménem Clio. Vedle hatchbacku veřejnosti poprvé představil i nové kombi Clio Grandtour a nabroušené Clio Renault Sport…
Clio čtvrté generace je prvním sériovým vozem své značky s novou stylistickou identitou, jejímž autorem je šéfdesignér Laurens van den Acker. Změnil se však nejen produkt, ale i aranžmá, v němž byl na pařížské přehlídce prezentován médiím. Šéf koncernu Renault Carlos Ghosn tentokrát nepředvedl obvyklou show jednoho všemocného muže, ale coby zodpovědný vedoucí dělného kolektivu vešel na pódium v čele dvou desítek mužů a žen, těch kdo se nejvíce zasloužili o vznik nového automobilu. Červené košile a blůzky krásně ladily s barvou vystavených vozů a páně Ghosnův pozdrav Vítejte v novém světě Renaultu tak získal lehce dvojsmyslný podtext.
V pořadí čtvrté Clio – od roku 1990 se prodalo téměř 11,5 milionu vozů tohoto jména s motorem vpředu napříč a předním pohonem – ve srovnání s předchůdcem jen mírně povyrostlo. Dostalo podvozek s rozvorem prodlouženým o 14 mm na 2589 mm a rozchodem rozšířeným vpředu o 26 a vzadu o 28 mm (u vozů se sedmnáctipalcovými koly o 34 a 36 mm), prostornější pětidveřovou karoserii oblých tvarů dlouhou 4062 mm (+ 35 mm) a širokou 1732 mm (+ 25 mm), přitom je ale v nezatíženém stavu o 45 mm nižší a do výšky neměří víc, než 1448 mm. Háček je jen v tom, že se současně o 10 mm snížila světlost podvozku. Pět hvězdiček z nárazových testů EuroNCAP snad u značky Renault ani nemusíme zdůrazňovat, dodejme tedy, že základní objem zavazadlového prostoru se lehce zvětšil na 300 litrů. Novinkou pod kapotou je přeplňovaný zážehový tříválec TCe 90, který z objemu 898 cm3 dává výkon 66 kW (90 k) při 5250 min-1.
Největšího točivého momentu 135 N.m dosahuje při 2500 min-1, přičemž od 1650 do 5200 min-1 je k dispozici 90 % této hodnoty. Nechybí systém Stop/Start a podle výrobce úsporný tříválec v novém hatchbacku vykazuje kombinovanou spotřebu jen 4,3 l benzinu na 100 km a emituje 99 g CO2 na kilometr. Úspory při údržbě motoru přinese rozvodový řetěz, který nevyžaduje výměnu. Soutěžit s hybridy hodlá turbodiesel Renault Energy 1.5 dCi 90 se systémem Stop/Start, kombinovanou spotřebou 3,2 litru nafty na 100 km a emisemi CO2 83 g/km. Stejně jako přeplňovaný zážehový čtyřválec 1.2 TCe 120 o výkonu 87 kW (120 k) se v první polovině příštího roku objeví i v kombinaci se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou EDC (Efficient Dual Clutch). Základní nabídku motorů modelu Clio ovšem nadále tvoří zážehový čtyřválec 1.2 16V a turbodiesel 1.5 dCi 75, oba o výkonu 55 kW (75 k) a bez vymoženosti jménem Stop/Start.
Bohatá paleta výbavy včetně multimediálního systému R-Link s navigací TomTom, připojením na internet a řadou potenciálních aplikací má nalákat mladší a náročnější klientelu stejně jako možnosti individuálního odlišení vozu barevnými prvky montovanými na objednávku přímo ve výrobním závodě. Např. sedmnáctipalcová litá kola výrobce nabízí ve čtyřech barevných kombinacích, zatímco menší šestnáctipalcová v odstínech černé a slonové kosti. Možné kombinace barev a materiálů v interiéru se počítají na desítky… Snad ještě více než hatchback zaujme na první pohled nové pětidveřové kombi Clio Grandtour (pro některé trhy Clio Estate), jehož elegantní tvary navrhl mladý designer Yohann Ory. Zadní převis karoserie prodloužený o 201 mm na 823 mm dostal velice zdařilou a homogenní formu, celý 4262 mm dlouhý vůz působí vyváženým a dynamickým dojmem.
Stejně jako u hatchbacku se kliky zadních bočních dveří skrývají nahoře v rámu. Základní objem zavazadlového prostoru vzrostl proti hatchbacku o třicet procent na 430 litrů, variabilitu vozu zvyšuje vedle děleného a sklopného zadního sedadla také možnost sklopit kupředu opěradlo pravého předního sedadla a získat tak prostor pro přepravu dlouhých předmětů. Pohonné jednotky a výbavy nového kombi budou paralelní k hatchbacku, na jednotlivých trzích se nové Clio Grandtour objeví postupně během prvního čtvrtletí 2013. Trumfem pro příští sezonu je i nové Clio Renault Sport, přesněji Renault Clio R.S. 200 EDC, jež se bude vyrábět v továrně v Dieppe spojené s tradicí značky Alpine. Z výrobního závodu ve Flinsu, jenž je rodištěm hatchbacků Clio, tam poputují komplety dílů, z nichž budou vznikat řádně nabroušené verze.
Mimochodem – tentokrát bude i Clio R.S. pětidveřové, výroba třídveřové karoserie by údajně kvůli nevelkému zájmu zákazníků byla nerentabilní. Iluze vytvářená skrytými klikami zadních bočních dveří tak získává další rozměr. Nové Clio R.S. se ovšem může pochlubit i jinými zvláštnostmi. Především je to přeplňovaný zážehový motor 1.6 T Renault Sport 200 o výkonu 147 kW – tedy rovných 200 koní – při 6000 min-1. Čtyřválec pocházející od sesterské značky Nissan poskytuje točivý moment 240 N.m v širokém rozpětí 1750 až 5600 min-1 a bude výhradně spojen se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou EDC se třemi provozními režimy, z nichž nejostřejší s označením Race umožňuje změnu převodového stupně za 0,15 sekundy. Vůz nabízený na sedmnáctipalcových – a za příplatek i na osmnáctipalcových – litých kolech využívá stejně jako jeho předchůdce aerodynamické prvky inspirované formulí 1, včetně difuzoru pod zádí. Blíže se k němu vrátíme, jakmile výrobce zveřejní podrobné technické údaje. Dodejme jen, že tři týdny před zahájením autosalonu v Dieppe slavili: počet vozů Clio R.S. vyrobených od roku 1999 dosáhl 30 tisíc. Renault samozřejmě vystavoval i svoji paletu elektrických vozidel, mezi nimiž hrál prim kompaktní čtyřmístný elektromobil ZOE vyráběný stejně jako nové Clio ve Flinsu. Jeho sériová podoba měla sice premiéru už v březnu v Ženevě, tentokrát však automobilka začala přijímat závazné objednávky a oznámila cenu ZOE ve Francii. Činí 13 700 eur, tedy necelých 350 tisíc Kč, země galského kohouta ovšem na každý exemplář přispívá ekologickým bonusem 7000 eur (kolem 175 tisíc korun českých).
Převzato z časopisu