Představujeme
Mondial de l‘Auto 2022 – Rozum a cit
Jiří Duchoň 03.01.2023 18:04
Titulkem vypůjčeným z bestselleru Jane Austenové zahajujeme referát z letošního pařížského autosalonu. V něm totiž překvapivě zaplakal jak rozum, tak cit…
Proslulý autosalon se v Paříži konal naposledy v roce 2018 (viz AR 11/’18), kdy slavil 120. výročí svého založení. Tehdy jsme se rozhořčovali nad obecným úpadkem autosalonů kvůli pozornosti, kterou automobilky v rámci své prezentace začaly směřovat spíše na internet, a absenci některých značek. Mondial Paris Motor Show 2018 však, hodnoceno s odstupem času, nabídl ucelený přehled o soudobé produkci motorových vozidel a nikdo z nás tehdy netušil, co nás čeká. Společenský život, automobilové výstavy nevyjímaje, ochromila opatření spojená s pandemií koronaviru. Už už se zdálo, že jsme z toho venku, letošní autosalon v Paříži se sice vrátil, ale na pozadí zcela jiných okolností, proti kterým se dnes celý ten humbuk s pandemií jeví opravdu jen jako „obyčejná rýmička“. Vojenská invaze Ruska na Ukrajinu se nedaří a brutální agresor proto musí žebrat o munici u KLDR a v Íránu, zatímco automobilky z civilizovaného světa se potýkají s nedostatkem součástí a zdražováním energií. Ačkoli se v posledních týdnech ukazuje, že s díly i energiemi jsme schopni se vypořádat překvapivě dobře a rychle, situace zůstává zejména pro evropské výrobce vážná. A příliš tomu nepomáhá ani expanze čínských producentů elektromobilů. Takže na letošním autosalonu vystavovalo kromě Číňanů jen pět značek z Evropy a jedna z USA a celé se to vešlo do jediného pavilónu, tvořeného dvěma propojenými halami. Celkovou plochu jsme hodnotili jako srovnatelnou s e-Salonem, pořádaným počátkem listopadu na výstavišti v Letňanech.
Nejvíce o sobě v Paříži dal vědět transkontinentální koncern Stellantis, byť na výstavě ve městě nad Seinou nebyla ani jeho sestava kompletní. Dokonce tam totiž zcela chyběla francouzská značka Citroën, byť by jistě měla co ukázat, včetně crossoveru C5 X nebo zajímavé studie Oli, představené na internetu jen několik dnů před tím. Jádrem Stellantisu se stala expozice Peugeotu, v níž svoji výstavní premiéru slavily crossover 408 a vylepšený elektromobil e-208 s dojezdem prodlouženým přes 400 km. Pikantní bylo uvedení studie Inception, z níž jsme se ale dozvěděli pouze její jméno. Linda Jackson, ředitelka Peugeotu, nám sice tvrdila, že jde o jakési prezentační strategie, ale ve skutečnosti prototyp zkrátka Peugeot pro Paříž nestihl dokončit. Z téže stáje pochází DS, nejluxusnější francouzská značka současnosti, jež se pochlubila modernizovanými typy DS 3 a DS 7, plug-in hybridem DS 4 s prodlouženým dojezdem či sedanem DS 9 v luxusním provedení Opera Première.
Kvůli výstavní premiéře Avengeru, prvního sériového elektromobilu v dějinách Jeepu, neváhaly do Paříže přijet špičky z konstrukce, designu a managementu této americké značky, z nichž někteří se v Evropě objevili vůbec poprvé. Jeep Avenger jsme vám jako první již představili (viz AR 11/’22), vůz se v prostoru internetu objevil jen týden před autosalonem a na stánku byl odhalen odvozený koncept Avenger 4x4. Expozici Stellantisu navštívil i francouzský prezident Emmanuel Macron, jenž tam společně s generálním ředitelem koncernu Carlosem Tavaresem oznámil, že závod v alsaských Mylhúzách bude vyrábět i připravované elektrické modely e-308 a e-408. Kromě toho jsme dostali příležitost projet se pařížskými uličkami kolem výstaviště s prototypy užitkových automobilů Peugeot e-Expert Hydrogen a Citroën ë-Jumpy Hydrogen s pohonem vodíkovými články. Máme jednoduché sdělení, jezdí jako elektromobily…
Druhým, a také posledním z velkých světových hráčů byl v Paříži Renault se svými třemi dalšími značkami Dacia, Alpine a Mobilize. Renault potvrdil, že patří k posledním z mála značek, jež se nedistancují od své historie a nechávají se jí inspirovat v nové době. Vystavil především působivé koncepty odkazující na někdejší malé vozy řad R4 a R5 (posledně zmíněný letos slaví své 50. narozeniny). Značka Alpine uvedla prototyp supersportu budoucnosti s označením Alpenglow a dvě variace na svůj zatím jediný vyráběný typ A110: studii elektrické verze E-ternite a pro nasazení na závodních okruzích připravený model A110 R. Motor se obešel bez úprav, ale přepracovaný podvozek má o 10 mm nižší světlou výšku a brzdy Brembo s kompozitovými kotouči. Dacia uvedla extravagantní studii Manifesto a kombík Jogger, jenž bude od příštího roku k mání také s vyspělým hybridním ústrojím známém z Renaultu Clio E-Tech.
Představila se též nová značka Hopium, první francouzský výrobce zaměřený na vozy s pohonem vodíkovými články. Značku založil před třemi lety Olivier Lombard, mimochodem nejmladší vítěz závodu 24h Le Mans ve třídě LMP3. Zajímavým zpestřením byla světová premiéra vozítka Microlino Lite švýcarské společnosti Micro Mobility. Určeno je pro řidiče od 16 let a jde o vkusnou adaptaci někdejší Isetty od BMW. Do historie se letošní autosalon v Paříži jistě zapíše výstavní premiérou prototypu NamX, zejména pokud jde o hledání nových cest individuální mobility. Nejde o další tupou „baterku na kolech“, ale o vůz s vodíkovými články. Palivo se uchovává v hlavní nádrži a šesti patronách pod podlahou zavazadlového prostoru. Vyprázdněné patrony lze velmi snadno a rychle z vozu vyjmout a vyměnit jednu (nebo všechny) za naplněnou z připraveného stojanu. Marocko-francouzská společnost NamX svůj koncept představila teprve letos v březnu a sériovou výrobu hodlá spustit v roce 2025. Myšlenka je to jistě zajímavá, ale pochopitelně si vyžádá investice do infrastruktury v takovém rozsahu, jaký si zřejmě nedokážeme ani představit…
Tolik tedy ze „Západu“. Vše ostatní obsadily elektromobily z Číny. Vymykal se VinFast: ne že by také nenabízel jen elektromobily, ale jde o značku z Vietnamu. Poprvé v Evropě vystavoval právě v Paříži před čtyřmi lety, a sice pěkné vozy vycházející vesměs z výběhových typů BMW. Letos už byla paleta zcela jiná: vlastní a elektrická. Soukromý čínský koncern Great Wall v samostatných expozicích ukázal přehlídku ucelených sestav moderních elektromobilů svých značek Ora a Wey. Ora zaujala konceptem The Next Ora Cat (ideově navazuje na starší hatchback Ora Funky Cat), a to zejména interpretací proporcí Porsche Panamera. Wey pak ukázal luxusní SUV Coffee 01 a menší Coffee 02 a obě značky již ohlásily nástup na první evropské trhy. BYD je zkratkou Build Your Dreams (postavte si své sny) a jménem další čínské automobilky, jež byla loni čtvrtým největším producentem elektrických a plug-in hybridních automobilů na světě a jen za letošní březen prý prodala přes 100 tisíc vozidel. Do Paříže přivezla tři nové automobily: kompaktní crossover Atto 3, velké SUV Tang a luxusní liftback Han. Jde tedy o ucelenou nabídku, přesně zacílenou proti Tesle.
Menší stánky opanovaly čínské značky, o nichž jsme v převážné většině dosud neslyšeli. Některé jejich vozy měly dokonce na sobě nalepeny výzvy lákající soukromé společnosti k jejich zastupování… Zbytek výstavní plochy zabraly renomované dodavatelské společnosti, úpravci či individuální dovozci amerických automobilů. Kdo se uměl kolem sebe rozhlédnout, objevil i skutečně raritní, krásná nebo jinak zajímavá vozidla.
Ojedinělé postavení měla výstava jedinečných automobilů Ferrari, zapůjčených soukromými sběrateli. Nízkou stěnou ohraničená expozice byla dobře viditelná zvenčí a zevnitř přístupná za symbolický poplatek 5 eur. Šlo o benefiční sbírku na podporu handicapovaných dětí a jejich rodin, což věděla i skupinka návštěvníků z posledního dne autosalonu, která zaplatila vstupné, přistoupila k vozům, polila je barvou a přilepila se k nim. Šlo prý o ekologické aktivisty brojící proti propagaci automobilů včetně elektromobilů (prý kvůli cenám elektřiny). Na komentář k takovému jednání není slov. I tento incident ukázal, kolik se toho za ty čtyři roky změnilo…
Carlos Tavares
Portugalského průmyslníka a manažera Carlose Tavarese spojení koncernů PSA a FCA vyšvihlo do pozice jednoho z nejmocnějších kormidelníků světového automobilového průmyslu. Na okraj prvního dne pařížského autosalonu se setkal s porotci volícími evropský Vůz roku (Car of the Year). Tavares je známý svojí přímočarostí, ale tentokrát byl ještě přímější než obvykle. Večer před tím byl prý v Elysejském paláci na večeři s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a tlumočil mu největší problémy evropských automobilek, jež dohromady patří k největším zaměstnavatelům na Starém kontinentě. Počítá mezi ně zejména skutečnost, že čínské značky mohou do Evropy exportovat své vozy dle své libosti (jen clo a nárazové testy), zatímco západní výrobci mají na čínský trh vstup zakázán, pakliže nevytvoří firmu pod hlavičkou nějaké místní společnosti a nepostaví tam svým nákladem výrobní podnik. Tavares na prezidenta Macrona apeloval, aby byly podmínky srovnány, jinak podle něj již není třeba hovořit o nějakém zachovávání pracovních míst v evropských továrnách, protože se v několika letech uzavřou. Jako alternativu navrhl jakoukoli jinou ochranu evropského automobilového průmyslu. Rozhořčený Carlos Tavares nám sdělil, že ačkoli pan prezident všechny jeho nápady přijal a v podstatě pochopil, pochybuje, že je bude chtít jakkoli politicky prosazovat. Přesto pak, po naší rozpravě, Carlos Tavares prezidenta Macrona v první tiskový den provedl expozicí stánků Stellantisu a společně pózovali spolu s řediteli jednotlivých automobilek.
Převzato z časopisu