Představujeme
Los Angeles Motor Show 2019: pouze auta! (47x foto)
Jiří Duchoň 27.11.2019 19:01
Aktuální autosalon v Los Angeles „nastavuje zrcadlo“ celému automobilovému průmyslu.
Autosalon v Los Angeles rozhodně nepatří k světově nejrespektovanějším událostem svého druhu, ale v kontextu současné doby jeho význam rapidně narostl. Letošní ročník běží až do 1. prosince, opět ve vzdušných halách LA Convention Center, a my jsme se na něj vypravili hned v první novinářský den, tedy 20. listopadu. Překvapil nás svojí staromódností. A to v tom nejlepším slova smyslu. Žádné honosné a extrémně drahé pavilóny s vlastní několikapatrovou silnicí, jako mají třeba německé „prémiovky“ na autosalonu ve Frankfurtu: v Los Angeles měla každá automobilka svůj stánek s jednobarevným kobercem, pár stolky a stupínky pro největší „trháky“ a jménem na stěně.
Každá z nich se v Los Angeles snaží přesvědčit svými výrobky, nikoli architektonickými kreacemi či exhibicí svých finančních prostředků (snad nejokázalejší tu byla expozice Fordu, jenž ji postavil z několika lodních kontejnerů…), jež raději investují do vývoje. A to se zde představilo hned několik desítek skutečně zásadních premiér často světového významu: zmiňme alespoň Mustang Mach-E, první elektromobil FMC, Aston Martin DBX, první SUV značky, e-tron Sportback a RS Q8 od Audi, BMW řady 2 Gran Coupe, Chevrolety Corvette Stingray a Trailblazer, Genesis G90, RM19 a Vision T od Hyundaie, Lincoln Corsair nebo Lexus LC 500 Convertible.
A je zde ještě jeden důležitý pohled. Žádné bezvýznamné designérské úlety a pomůcky pro hendikepované (například Toyota letos na autosalonu v Tokiu nic jiného ve své expozici vůbec neměla!), ani prázdné tlachání kravaťáků o nastupující zlaté době elektrické či restrukturalizaci z automobilky na „dodavatele mobility“ se zde jednoduše nekonaly. V Los Angeles jednotlivé stánky na velkorysých plochách zkrátka nabídly návštěvníkovi komplexní představu o aktuální nabídce jednotlivých automobilek, což je (a sluší se to připomenout) odvěkým účelem každého autosalonu.
Je jasné, že světové automobilky jsou nyní pod obrovským tlakem, a i když dosud byly zvyklé plánovat na deset let dopředu, nyní pořádně neví, jak se budou politické tahy, a tím i podmínky pro jejich práci vyvíjet za pár měsíců. Zdá se mi ale, že za mizérii autosalonů, a hlavně těch evropských, si mohou především výrobci automobilů sami.