Představujeme
NAIAS 2016 Detroit – Do nové doby...
-TH/HH- 07.03.2016 06:23
Největší severoamerický autosalon opět přinesl mnohé světové premiéry, a to rovněž od významných evropských značek...
Prodej automobilů v USA nepřetržitě roste, po pěti letech tvoří meziroční nárůst téměř pět (!) milionů vozů, loni odbyt dosáhl přesně 17 470 659 osobních a lehkých užitkových automobilů (pikapy, SUV a crossovery). Není tedy pochyb o tom, že největší vyspělý trh světa je skutečným katalyzátorem celosvětového vývoje, zejména nyní, kdy se konstrukce automobilů globalizuje a na všech kontinentech se prodávají spřízněné typy, zatímco dříve byly americké a japonské produkty zcela odlišné. Na jedné straně tedy mohou být obchodníci spokojeni, kromě rekordního odbytu přicházejí stále nová a nová technická řešení, zejména konektivita, alternativní pohony a příslib samočinné jízdy, na druhé straně byl rok 2015 přehlídkou dosud nevídaných skandálů, svolávacích akcí a značných pokut nejen pro výrobce automobilů, ale i příslušenství.
V roce 2015 severoamerické úřady oznámily, že BMW, FCA (Fiat Chrysler), American Honda a Volkswagen porušují bezpečností či ekologické předpisy, přičemž Toyota a General Motors zůstávají pod kontrolou pro skandály s bezpečností vozidel a Ford i Hyundai/Kia Motors pro nevěrohodné údaje o spotřebě paliva svých automobilů. Od roku 2014 americké úřady předepsaly pokuty ve výši přes 2,5 miliardy dolarů, které po zaplacení mohou být využity na podporu nových technologií pro přijatelný rozvoj silniční dopravy. Nejsou to jen postihy pro finální výrobce vozů, ale i jejich dodavatele. Japonská Takata Corporation, výrobce airbagů, zaplatí americkým úřadům sedmdesát milionů dolarů za to, že její airbagy mohou samočinně explodovat, což údajně zavinilo přes stovku zraněných a postihuje miliony vozů na celém světě (od jedenácti výrobců). Problém Volkswagenu (software pro změnu nastavení motoru 2.0 TDI řady EA189 v režimu standardizovaného testu emisí NOx) sice vznikl v USA, kde zasahuje 482 tisíc vozů, nicméně evropští regulátoři si přisadili, a přestože evropské normy jsou jiné, donutili největší automobilku ke svolávací akci také v Evropě.
V době konání Detroitského autosalonu vyvolala strážkyně ekologie Ségolène Royalová, jinak neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku, razii proti francouzským výrobcům automobilů, aby se prý přesvědčila, zda plní emisní předpisy. Příliš neuspěla, ale k názorům této dámy patří i doporučení nekonzumovat Nutelu, protože obsahuje palmový olej, a pěstování palem na úkor jiných stromů prý způsobuje ekologické škody... Navzdory všem problémům byl letos NAIAS (North American International Auto Show) na výstavišti Cobo Hall v detroitském Downtownu opět úspěchem, tradiční Charity Preview se čtyřicetiletou tradicí vynesl 5,2 milionu dolarů na dobročinné účely (celkem 105,2 milionu), dvoudenní Industry Preview znamenal setkání devětatřiceti tisíc odborníků, první víkend přilákal 208 327 diváků a Barack Obama jako třetí prezident USA autosalon v Detroitu navštívil (dříve jen Bill Clinton 1999 a Dwight Eisenhower 1960). Bylo akreditováno šest tisíc novinářů včetně České republiky (zřejmě za tištěná média jen náš Automobil) a Slovenska (tradičně Luboš Kríž a Rudolf Karpat). Ostrý start pondělní ráno v 6:55 znamenalo vyhlášení North American Car and Truck 2016, tedy Vozu roku v Severní Americe (53 porotců z USA a Kanady), který se volí obdobným způsobem jako evropský COTY (prezident evropské jury Hakan Matson byl přítomen).
V kategorii osobních vozů byla vyhlášena Honda Civic desáté generace (kupé/sedan z americké produkce), v kategorii Truck (americká specialita, pikapy a SUV) patří první místo Volvu XC90. Prodej 17,47 milionu automobilů v USA je největší od roku 2000 (tehdy 17,35 milionu), rozdělení se však změnilo ve prospěch zahraničních značek, podíl detroitské Velké trojky klesl ze 65,6 na 45,1 procenta, a to především aktivitou japonských, které v USA a Kanadě postavily řadu výrobních závodů (jejich podíl vzrostl ze 25,5 na 37,6 procenta). Fenoménem zůstávají pikapy, jež vedou tabulku prodejů, už čtvrté desetiletí je na čele Ford F‑Series (loni 780 354 vozů) před konkurenty od General Motors (Chevrolet Silve-rado: 600 544) a Chrysleru (Ram Pick-Up: 451 116); tyto vozy nejvíce přispěly k tomu, že Velká trojka znovu generuje zisky. Tím ovšem americké úspěchy končí, v první desítce nejprodávanějších typů už jsou pouze automobily japonských značek, mezi sedany po čtrnáct let v nepřetržité řadě kraluje Toyota Camry (429 355; celkově čtvrtá). Následují Toyota Corolla (loni 363 322 kusů; letos 40. výročí), Honda Accord (355 557), první SUV/crossover Honda CR-V (345 647), Honda Civic (335 384; nyní desátá generace), Nissan Altima (333 398; větší sedan než stejnojmenné typy dříve prodávané i v Evropě) a Toyota RAV4 (315 412).
Pokud jde o další americké, pak si nejlépe vede Ford Fusion (Mondeo) se 300 170 vozy, mezi kompaktními SUV je to Ford Escape (Kuga) se 306 492 vozy. Trucks, tedy pikapy a SUV, na celém trhu znovu převýšily odbyt běžných osobních automobilů (9,9 vs. 7,5 milionu). General Motors Company nadále hraje prim, na domácím trhu přesáhla třímilionovou hranici a na celém světě prodala 9,8 milionu automobilů (nárůst 0,2 %). Mary Barra, první žena ve vedení automobilového koncernu, se po dvou letech ve funkci (CEO) těší velké vážnosti pro manažerské a inženýrské schopnosti, ale i pro smysluplné vyjednávání s americkými úřady, zvláště po aféře se spínacími skříňkami v kompaktních vozech, která se rozvinula během jejího nástupu do funkce. Portfolio značek General Motors se snížilo na sedm (mimo tři čínské), podmínkou Obamovy administrativy pro překlenovací úvěr po bankrotu v roce 2009 bylo zrušení populární značky Pontiac, čehož mnozí litují dodnes, neboť Bob Lutz měl tehdy připravenu kompletní řadu nových typů klasické koncepce s pohonem zadních kol (G8, Solstice, Solstice Coupé a G6 nové generace). Zůstaly Chevrolet, Cadillac, GMC a Buick (zachráněn čínským odbytem nyní kolem jednoho milionu ročně), evropské Opel/Vauxhall a australská Holden (s rozhodnutím o zrušení domácí produkce), sestavu doplnily čínské Baojun, Jiefang a Wuling.
Mary Barra odmítla jakékoli diskuze se Sergio Marchionnem, který nabízel kontroverzní spojení se svojí skupinou Fiat Chrysler (Myslím, že s ní již na kávu nepůjdu, prohlásil Marchionne po krátké schůzce ve Washingtonu), a v předpremiéře o týden dříve na CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas představila sériovou verzi elektromobilu Chevrolet Bolt EV, jehož studii jsme viděli v Detroitu už loni. Výroba začne v Orionu (Michigan) koncem roku, pod podlahou umístěné akumulátory vystačí na 320 km jízdy, trakční elektromotor vychází ze Sparku EV, bližší údaje zatím nejsou (rozvor náprav 2601 mm). Bolt EV 2017 je určen pro všech padesát států USA, zatímco Spark EV se prodával jen v Kalifornii a Oregonu. Cena by měla klesnout na třicet tisíc dolarů po uplatnění osmitisícového státního příspěvku. Druhou hvězdou na pódiu byl Chevrolet Cruze 2017 Hatchback, vlastně amerikanizovaná verze Opel Astra 1.4 Turbo (čtyřválec 1,8 l zrušen), zatímco nový sedan Cruze 2016 se dodává už od léta. Zcela nový Chevrolet Malibu 2016 deváté generace slavil premiéru už loni v New Yorku, úhledný 4,92 metru dlouhý sedan má prodloužený rozvor na 2829 mm, ale sníženou hmotnost až o 136 kg. Novinkou je základní motor 1.5 Turbo/163 kW vedle 2.0 Turbo/ 250 kW a hybridu (1.8 atmo/122 kW, elektromotor 76 kW a generátor 55 kW). Spor-tovní Camaro šesté generace (sdílí architekturu GM Alpha se sedanem Cadillac ATS), stále rovněž s osmiválcem 6.2 V8, vyjelo i v otevřeném provedení Convertible.
Bestsellerem ovšem nadále zůstává velký pikap Chevrolet Silverado (loni 600 544 kusů), verze GMC Sierra zaznamenala dalších 224 139 exemplářů. Spřízněná značka GMC s jinou image pro odlišnou klientelu (v hierarchii nad Chevrolety) uvedla také novou generaci SUV GMC Acadia 2017 (architektura Delta II jako Buick Envision a připravovaný Chevrolet Equinox). Cadillac s nepřehlédnutelným designem si pod taktovkou Johana de Nysschena polepšil ve světě i doma (v USA prodal 70 494 osobních vozů a 104 773 SUV), největší novinky však představil už loni v New Yorku (CT6) a Los Angeles (XT5, CT6 Hybrid). Cadillac CT6 (= Cadillac Touring) je velký sedan s pohonem zadních anebo všech kol, dodávaný alternativně se třemi různými motory; špičkový 3.0 Twin-Turbo je první přeplňovaný šestiválec s vypínáním válců, zcela nový je nepřeplňovaný 3.6 V6, oba s osmistupňovou samočinnou převodovkou; -zatímco CT6 Plug-In Hybrid má známý čtyřválec 2.0 Turbo a dva elektromotory pro pohon pouze zadní nápravy. Velmi zajímavý je také úhledný pětimístný crossover SUV Cadillac XT5 (= Crossover Touring) modelového roku 2017, připravený do výroby ve Spring Hillu (Tennessee) v bývalé továrně Saturn, zatím jen s motorem 3.6 V6 DI VVT/231 kW (314 k) a osmistupňovou převodovkou, nabízený s koly 18“ nebo 20“ a pohonem předních či všech kol.
Tento automobil s rozvorem 2857 mm a celkovými rozměry 4815 x 1903 x 1675 mm by se měl později objevit rovněž v Evropě, pravděpodobně se čtyřválcem 2.0 Turbo, nemluvě o další produkci XT5 v Číně. Americkou tradici koncepčních studií dream cars, jež byly kořením autosalonů, nyní drží jen Buick. Po loňském sedanu Avenir, který dobyl ocenění v soutěži EyesOn Design, jeho úspěch zopakovalo v kategorii Concept Car elegantní čtyřmístné kupé Buick Avista, postavené na platformě GM Alpha (pohon zadních kol) se šestiválcem 3.0 Twin-Turbo/295 kW (400 k) z prestižního Cadillacu CT6. Podle dostupných informací jde pouze o studii, jejíž designové prvky se využijí v sériových typech budoucnosti (stalo se tak rovněž v případě Aveniru pro nový sedan LaCrosse 2017). Sériovou novinkou je crossover SUV Buick Envision 2017, první automobil General Motors z čínské produkce (Shanghai GM), který se bude dovážet do USA. Nebylo to lehké rozhodnutí, ale Envision se na čínský trh od léta dodává s motorem 1.5 Turbo, americká verze bude 2.0 Turbo, stejně jako připravovaná evropská (Opel/Vauxhall, nástupce Antary). V nabídce Buicku vyplní mezeru mezi kompaktním SUV Encore (Opel Mokka z korejské produkce) a americkým Enclave. Crossovery Buick tvoří v USA 60 procent prodejů značky z celkových 223 055 vozů (2015), v Číně však Buick prodává kolem milionu ročně a má tam pověst kultovní značky (loni celkový prodej GM v Číně dosáhl 3 612 636 automobilů).
Snad největší překvapení na autosalonu v Detroitu připravila Ford Motor Company, která o tiskových dnech proměnila svůj stánek na komunikační centrum ve stylu pověstného Houstonu, tedy plný obrazovek počítačů, symbolů dnešní pseudopotřeby neustálé konektivity; automobily se krčily zcela v pozadí. Zatímco loni doslova ukradla show premiéra do poslední chvíle utajeného Fordu GT, letos Mark Fields, Bill Ford a Joe Hinrichs na tiskové konferenci v Joe Louis Arena řešili jen nové služby pro osobní mobilitu, k nimž patří asistenční systémy nejrůznějšího druhu, které zcela potírají přirozené lidské vlastnosti a jejichž přínos nemusí být vždy pozitivní. Posuďte sami. Dozvěděli jsme se například, že systém udržování v jízdním pruhu by mohl být obezřetnější, pokud by od chytrého náramku dostal informaci, že řidič v noci špatně spí. Ano, jde o citaci z oficiální tiskové zprávy. Nebo když se v houstnoucím provozu zvýší řidiči tep, adaptivní tempomat a systém hlídání mrtvých úhlů by mohly zvětšit podélný i boční odstup od okolních vozidel (druhá citace). Tak nevíme, řidič by měl být k řízení způsobilý a navíc odpovědný člověk, něco takového by snad mohl posoudit sám, případně se před jízdou vyspat, anebo svěřit volant manželce...Přestože Ford vyhlásil další investice do elektromobility, na stánku jsme žádná nová vozidla BEV a PHEV neviděli. Největší novinkou byl mírný facelift sedanu Ford Fusion 2017 s novým interiérem a posílenou paletou výbav.
Pouze pro zámoří určený Fusion Sport s motorem 2.7 V6 EcoBoost/239 kW (325 k) dokazuje, že u Forda na radost z jízdy ještě nezapomněli. Ford F‑150 Raptor na základě nové generace hliníkového pikapu F‑Series má verzi Super Crew s prodlouženou čtyřdveřovou kabinou, nadále se šestiválcem 3.5 EcoBoost/302 kW (411 k) a inovativní desetistupňovou samočinnou převodovkou. První sériové vozy Ford GT -dostanou zákazníci ještě letos (výroba 250 ročně), kdy také nastoupí závodní verze do 2016 FIA World Endurance Championship (včetně 24 h Le Mans). Obě vyrábí partner Multimatic Motorsport nedaleko Toronta v kanadském Ontariu. Ford Performance představil jezdce pro mistrovství světa WEC, jež začíná 17. dubna v Silver-stone; základní sestavu Ford Chip Ganassi Racing tvoří Marino Franchitti, Stefan Mücke, Olivier Pla a Andy Priaulx. Mana-žerem týmu je George Howard-Chappell s velkými zkušenostmi nejen ze 24 h Le Mans. Lincoln uvedl luxusní sedan pod staronovým jménem Continental (projekt MKS) na platformě s předním pohonem (alternativně AWD) a vlastní exkluzivní verzí motoru 3.0 V6 EcoBoost/295 kW (400 k). Fiat S.p.A. dokončil převzetí Chrysler Group LLC už 21. ledna 2014; obě společnosti byly spojeny do nového holdingu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) dne 12. října 2014; americká větev nyní nese jméno FCA US LLC a sídlí nadále v Auburn Hills u Detroitu. Podle plánu hledá vzájemné synergie, na americký trh uvedla například lehké užitkové vozy Fiat Doblò a Ducato pod značkou Ram (loni se prodalo 11 124, resp. 28 345 kusů).
Bestsellerem koncernu je ovšem nadále klasický pikap Ram (451 116 vozů). Po více než třicet let vyráběný Chryslerův minivan (v Evropě známý jako Voyager) dostal nástupce odvážnějšího designu až s osmi sedadly, jenž nese staronové jméno Chrysler Pacifica. Sdílí podvozkovou architekturu italského původu CUSW FWD/AWD se sedany Chrysler 200, poprvé přichází sériová verze PHEV Pacifica Hybrid s blíže neurčeným systémem pohonu Dual-Motor EV, obě se základním šestiválcem 3.6 Pentastar (klasická prvně s devítistupňovou samočinnou převodovkou). Výroba originálu Chrysler Town & Country, resp. Dodge Grand Caravan, bude ještě nějaký čas pokračovat (loni prodáno celkem 190 989). Z klasických osobních vozů je nejúspěšnější Chrysler 200 (177 889), kultovní Chrysler 300 má stabilní odbyt (53 109 vs. 53 382 o rok dříve), verze Dodge Charger jej však předčí (loni 94 725). Sportovních desetiválců Viper se prodalo 676 kusů, vozů Alfa Romeo 4C o třináct méně, odbyt značky Fiat dosáhl 42 410 vozů (Cinquecento, 500X a 500L). Skutečnou hvězdou je legendární Jeep, který představil výroční modely 75th Anniversary (existuje od 1941) pro všechny typy, a pouze na americkém trhu loni prodal 865 028 automobilů. Na celém světě to bylo rekordních 1 237 583 Jeepů, což značí nárůst o 22 %. Mike Manley, šéf Jeepu, oznámil zahájení produkce v Brazílii a obnovení výroby po deseti letech v Číně. Bestsellery jsou Cherokee (celosvětově 295 081), Grand Cherokee (277 236) a klasický Wrangler (255 283). Příjemným překvapením byly premiéry u významných evropských značek. Jmenujme především Mercedes-Benz nové třídy E (W213), který více než svým designem, snad až příliš podobným sourozencům třídy C a S, upoutá aplikací nejrůznějších technických inovací, k nimž patří třeba aktivní asistent pro změnu jízdního pruhu ze souboru Drive Pilot, jenž je základem budoucí samočinné jízdy.
Downsizing znamená, že i pro USA bude základním motorem čtyřválec 2.0 Turbo v typu E 200; byla oznámena úvodní paleta dalších E 220 d (nový turbodiesel 1950 cm3; 143 kW), E 350 d (vznětový šestiválec 3.0) a E 350 e (PHEV se čtyřválcem 2.0 Turbo a elektromotorem 60 kW); později přibudou klasické šestiválce včetně E 400 4Matic. Světovou premiéru mělo první BMW M2 Coupé (F87), o němž jsme psali v minulém čísle, i další nové verze Porsche 911 Turbo (Turbo S) se zvýšeným výkonem 397 kW/540 k (427 kW/580 k) šestiválce 3.8 Bi-Turbo. Velkou pozornost vzbudila inovativní studie Audi h‑tron Quattro Concept, která okouzlila i porotce soutěže EyesOn Design, takže ji ocenili jako nejlepší Concept Truck. Elegantní čtyřmístný luxusní crossover SUV využívá jak sady palivových vodíkových článků (až 110 kW), tak akumulátorů Li-Ion (krátkodobě až 100 kW), jež napájejí trakční elektromotory 90 kW vpředu a 140 kW vzadu. Dojezd činí 600 km, tři nádrže vodíku se naplní za čtyři minuty. Pětidveřový automobil délky 4880 mm zrychluje na sto do sedmi sekund a dosahuje rychlosti 200 km/h (elektronicky omezena). Sériovou novinkou byla zvýšená verze Audi A4 Allroad Quattro; kuriozitou podpora skupiny berlínských inženýrů Part-Time Scientists v soutěži Google Lunar XPrize s měsíčním vozidlem Audi Lunar Quattro. Na stánku Volkswagen měla světovou premiéru terénní verze Tiguan GTE Active Concept (hybrid 1.4 TSI/110 kW s elektromotory 40 kW vpředu a 85 kW vzadu).
Matthias Müller, nový CEO Volkswagen Group od 25. září 2015, v předvečer autosalonu ujistil novináře, že USA zůstávají klíčovým trhem koncernu a všechny emisní problémy budou vyřešeny. Na autosalonu však motory TDI chyběly; Volkswagen vystavoval jen automobily se zážehovými TSI, hybridní Jettu a elektrický e-Golf. Světovou premiéru v Detroitu absolvoval také dlouho očekávaný sedan Volvo S90 s inovativní platformou SPA a přeplňovaným čtyřválcem včetně verze PHEV (viz AR 2/’16). Hyundai Motor Company si vybrala Detroit za místo debutu nové luxusní značky Genesis, která má do roku 2020 nabízet šest různých typů, zatím byly uvedeny velké sedany G90 (v Koreji coby EQ900) a G80 (modernizace Hyundai Genesis DH). Po pondělní premiéře Genesis, kdy novince patřil celý stánek korejské automobilky, se v úterý představily na stejné ploše také vozy Hyundai, zejména nová Elantra šesté generace (AD). Kia Motors uvedla ve světové premiéře luxusní čtyřmístný hybridní koncept Kia Telluride a přivezla unikátní čtyř-dveřový kabriolet A1A Optima Concept (zadní dveře se otevírají proti směru jízdy) z tuningové show SEMA 2015 v Las Vegas (dílo LUX Motorwerks).
Zajímavou strategii zvolila rovněž Toyota, na místě jejího stánku se v pondělí na tiskové konferenci představily Lexus LC 500 Concept Coupé (uvedl Akio Toyoda osobně) s nepřeplňovaným osmiválcem 5.0/343 kW (467 k) a desetistupňovou samočinnou převodovkou, ale také sedan LF‑FC, známý z Tokyo Motor Show. Druhý den tato plocha patřila expozici Toyota, jíž vévodily různé koncepty rovněž z Tokijského autosalonu 2015, ale také ukázky dalšího vývoje vodíkových článků, satelitní konektivity (Mirai Kymeta) a systémů směřujících k autonomnímu provozu. V lednu 2016 zahájila činnost nová společnost Toyota Research Institute (TRI) v Silicon Valley, která ve spolupráci s MIT a Stanford University pracuje na vývoji systémů umělé inteligence a robotizace pro větší bezpečnost silničního provozu. Hovoří se o investici přes miliardu dolarů na prvních pět let, šéfem (CEO) TRI je výzkumník Dr. Gill Pratt (55), jenž se podílel na soutěžích DARPA v samočinné jízdě. Kalifornský Scion, divize Toyoty, dále míří k mladé klientele, obnovil nabídku sedanem Scion iA (mexická Mazda 2) a hatchbackem iM (Toyota Auris). Mezi nejúspěšnější značky amerického trhu patří také Honda, která po jedenácti letech představila druhou generaci svého jediného pikapu Ridgeline, od počátku se samonosnou karoserií a oddělenou uzamykatelnou schránkou pod ložnou plochou. Je postaven na globální platformě Light Truck (stejně jako SUV Pilot a MPV Odyssey) s motorem 3.5 V6; má užitečnou hmotnost zhruba 1600 liber a utáhne přívěs do 3500, resp. 5000 liber (verze AWD; 1 lbs = 0,4536 kg).
V Ohiu se konečně rozbíhá produkce hybridního supersportu NSX druhé generace se značkou Acura (koncept v Detroitu 2012; sériový loni v Detroitu); výhled designu naznačila studie elegantního sedanu Acura Precision Concept. V loňském roce prodala Honda v USA celkem 177 165 automobilů Acura osmi typů. Nissan se soustředil na velký pikap Titan XD (osmiválec 5.6i nebo Diesel 5.0), jehož předsériové kousky s náklady sudů prošly testy u Jack Daniel’s Whiskey v Tennessee, a uvedl vyšlechtěný Titan Warrior Concept. Kupé Infiniti Q60 již vyjelo v produkční verzi; Mazda představila druhou generaci CX-9 (velké SUV). Hvězdou stánku Subaru byla Impreza Sedan Concept, úspěšný rok zakončila japonská automobilka neuvěřitelným odbytem 582 675 vozů, čímž v USA překonala všechny německé značky! Pokud postrádáte další značky, pak jsou to ty, jež Detroitský autosalon opustily. Proti loňsku z výstavní haly zmizely Jaguar, Land Rover, Bentley, Maserati, Mini a Tesla. Na závěr jsme si nechali jednu lahůdku.
VL Automotive se těsně před autosalonem změnila na VLF Automotive, když Gilberta Villareala a Boba Lutze doplnil designer Henrik Fisker, jehož elektrickou Karmu přestavují na Destino s osmiválcem z Corvetty. Fisker navrhl nový vůz, americký supersport VLF Force 1 V10, poháněný desetiválcem 8.4/548 kW (745 k) z Dodge Viperu. Bude se vyrábět v Auburn Hills (MI), základem je -šestistupňová manuální převodovka (6AT na přání) a karoserie z uhlíkových kompozitů. Časopis Robb Report o luxusním zboží na oslavu svých čtyřicátin uspořádal výstavku dvanácti exotických vozů na vlastním stánku (jen první tři dny salonu); zaujal upravený Jeep Wrangler coby pikap AEV (American Expedition Vehicles) Brute, alternativně s osmiválcem 6.4 Hemi V8. Tesla loni v USA prodala jen 22 800 vozů, ale její šéf Elon Musk všem vzkázal, že kdo nebude mít vůz s autonomním systémem jízdy, se vlastně zařadí mezi nepřátele pokroku. Stejným výhledem vyhrožuje Apple i‑Car (Project Titan), údajně připravovaný už na rok 2019. O záměru svědčí registrace značek apple.car, jakož i apple.cars nebo apple.auto; firma také čelí žalobám za odlákávání odborníků z automobilek (údajně přes tisíc lidí).
Převzato z časopisu