Představujeme
NAIAS 2014 Detroit – V plném lesku
-TH/HH- 10.03.2014 07:19
Největší vyspělý automobilový trh světa hostil další autosalon v Detroitu, americkém městě automobilů číslo 1...
V Detroitu patří mezinárodní autosalon k vrcholným akcím, které městu přinášejí značné přímé i nepřímé zisky, což je zvláště po loňském vyhlášení bankrotu velmi vítané. Po špatném hospodaření se bankrot podle US Chapter 9 očekával delší dobu, jeden z dřívějších starostů města si dokonce odpykává trest za mřížemi. Už loni v červnu nás však vedení autosalonu NAIAS (North American International Auto Show) ujistilo, že tato akce tehdejšího starosty Dave Binga a Ricka Snydera, úřadujícího guvernéra státu Michigan, umožní městu nový start, zatímco výstaviště Cobo Center a organizace NAIAS jsou nezávislé na City of Detroit, takže se jich toto opatření nedotkne, přestože nadále spolupracují s městskými úřady. V Detroitu se ovšem dále staví, otevírají nové hotely a zakládají nové firmy...
Po roční absenci jsme přijeli do Detroitu znovu a nevěřili vlastním očím, tedy v tom pozitivním slova smyslu. Výstaviště bylo modernizováno nákladem 300 milionů dolarů, někdejší Cobo Arena se změnila na Grand Ballroom se vzdušnými prosklenými sály, z nichž je pěkný výhled na řeku Detroit, detroitské mrakodrapy i sousední kanadský Windsor (Ontario) na druhém břehu. Hlavní sál je vybaven mimo jiné hydraulickým výtahem celé scény (jako na letadlové lodi), což dovoluje efektní tiskové konference, či transport vozů z úrovně ulice do výstavních prostor. Sousedící nové atrium se stalo důstojným místem pro vyhlášení severoamerického Vozu roku 2014 (soutěž probíhá podle vzoru evropské COTY) a v obou kategoriích slavily prvenství klasické domácí osmiválce Chevrolet Corvette (NA Car of the Year) a pikap Chevrolet Silverado (NA Truck of the Year). Přestože se autosalon v Detroitu koná už od roku 1907, letos oficiálně slavil 25. výročí jako NAIAS, čili mezinárodní, zapsaný do seznamu OICA jako vůbec nejvýznamnější americká Auto Show.
Další autosalony v Los Angeles, Chicagu a New Yorku průběžně toto zařazení střídají, Detroit je ovšem má trvale a přináší největší počet světových premiér. Jubileum vedlo ke vzpomínkám na slavné debuty, například na prvním ročniku NAIAS 1989 měly světové premiéry japonské luxusní značky Lexus a Infiniti. Podle Automotive News patří k deseti historicky největším detroitským premiérám Lexus LS400 (1989), Dodge Viper Concept (1989), Jeep Grand Cherokee (1992), Volkswagen Concept 1 (New Beetle; 1994), Mercedes-Benz třídy ML (1998), Nissan Z Concept (350 Z; 2001), Pontiac Solstice (2002), čtyřkolový motocykl Dodge Tomahawk Concept (2003), nástup několika čínských výrobců (2008) s vychloubáním o vstupu na americký trh (skončilo fiaskem) a americký návrat ke kompaktním automobilům (2012 Ford Fiesta/Focus/Fusion). Dodejme, že v Detroitu mimo jiné slavily premiéry Chevrolety Corvette různých typů, Chrysler PT Cruiser, Ford Thunderbird, Chevrolet Volt, Maserati Quattroporte, Aston Martin DB7 a další slavné vozy.
Evropané letos podpořili význam Detroitu uvedením kultovních typů BMW M3/M4, Porsche 911 Targa a Mercedes-Benz C-Klasse nových generací. Prodej automobilů na americkém trhu vzrůstá. V roce 2013 se v USA prodalo 15,6 milionu osobních a lehkých užitkových automobilů, což je nejvíc od roku 2007 (16,1 milionu). Na čele prodejů je nadále General Motors (2,79 milionu, viz tabulka), nyní jen se čtyřmi značkami Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC; následován Fordem (2,49 milionu), Toyotou (2,24), Chryslerem (1,80) a Hondou (1,53). Američané neztratili zájem o velké vozy, jež lépe vyhovují tamějším provozním podmínkám, například pikap Ford F‑Series vede prodejní žebříčky už 32 let (mezi všemi vozy), resp. 37 let (mezi trucks, tedy pikapy a velkými SUV). Možná je to pro nás neuvěřitelné, ale loňský odbyt F‑Series činil 763 402 automobilů, z nichž 74 592 kusů odebrali zákazníci jen v prosinci 2013; druhé místo drží Chevrolet Silverado a také pikap Ram 1500 (dříve Dodge) je v první desítce. Prodej kompaktních vozů se rozbíhá, velký zájem vzbudil Ford Fusion druhé generace (loni 295 280 vozů), který přijde do Evropy jako Mondeo, a také Escape (= Kuga) s odbytem 295 993 automobilů, zatímco malá Fiesta nalezla 71 073 klientů. Malé vozy se hodí do města, ale nikoli na dlouhé cesty, jež jsou v USA obvyklé. Jistou roli hraje snížení ceny paliva, která se před pár lety vyšplhala přes čtyři dolary za galon (3,8 litru), ale nyní klesla zhruba na 3,25 (v Detroitu jsme viděli i 3,13 dolaru), stejně jako technický vývoj (snížení spotřeby).
Poprvé v historii stanula žena v čele koncernu General Motors (GM). Paní Mary Barra se ujala funkce výkonného ředitele (CEO) ve středu 15. ledna, a stejně jako při oslavě 100. výročí Chevroletu v roce 2011 prohlásila, že se podnik zaměří především na kvalitu a nové technologie. Tehdy byla viceprezidentkou globálního vývoje produktů GM; pod jejím vedením už vznikaly Chevrolety Corvette C7, Silverado a Impala, či druhá generace Cadillac CTS. Nyní převzal její funkci ve vývoji Mark Reuss, s nímž kdysi řídila továrnu GM v detroitském Hamtramcku, kde nyní vznikají vozy Chevrolet Volt, Impala a Malibu, jednu ze tří zbylých automobilek v srdci Detroitu. Před rokem se představila nová Corvette Stingray C7, letos byla oceněna titulem North American Car of the Year 2014. Světovou premiéru slavila Corvette Z06, rovněž s motorem 6.2 V8, ale přeplňovaným kompresorem, což zvýšilo výkon ze 339 na 466 kW (ze 460 na 625 k); sedmistupňová manuální převodovka může být nahrazena samočinnou, místo 6A u Stingray však osmistupňovou. Druhou premiérou byla závodní verze Corvette C7.R s atmosféricky plněným motorem 5.5 V8 a šestistupňovou manuální převodovkou (6M). Oblíbené pikapy reprezentuje u General Motors nový Chevrolet Silverado 2014, ověnčený titulem North American Truck of the Year 2014. Velký pikap full size dostal nový motor EcoTec3 FlexFuel s přímým vstřikováním paliva (DI), buď 4.3 V6 s výkonem 212/221 kW (benzin/směs E85) nebo 5.3 V8 s výkonem 250/283 kW, oba s hliníkovým blokem a hlavami válců OHV 2V, který pohání zadní tuhou nápravu prostřednictvím převodovky 6A.
Užitečná hmotnost je kolem 950 kg, vůz může mít různé budky a rozvor 3023 nebo 3378 mm. Společně se sesterským typem GMC Sierra 1500 se vyrábí ve Fort Wayne v Indianě. Zcela nový je menší pikap mid size Chevrolet Colorado (GMC Canyon) modelového roku 2015, který vznikl ve spolupráci s GM do Brasil. Dodávají se motory 2.5 I4/146 kW nebo 3.6 V6/ 224 kW, nabídku také v USA poprvé rozšíří turbodiesel, a to 2.8 I4. Užitečná hmotnost činí zhruba 650 kilogramů, převodovka je 6A, i v pikapu se uplatňují nové systémy konektivity a infotainmentu (OnStar, MyLink). Na stánku Chevroletu nás zaujal také Spark v elektrické verzi, kompaktní řada Sonic (Aveo), elektrický Volt s prodlužovačem dojezdu, paleta typů Camaro, velký sedan Impala (s předním pohonem) a sedan SS (klasik s pohonem zadních kol na základě australského Holdenu). General Motors zcela přestavěl také modely full size SUV, delší Chevrolet Suburban a kratší Tahoe, se základním motorem 5.3 V8 DI EcoTec3 a převodovkou 6A. Modely 2015 budou uvedeny k 80. výročí Suburbanu, jde už o dvanáctou generaci od roku 1935 (a pak kdo je průkopníkem SUV!).
Roční prodej přesahuje sto tisíc vozů, jsou oblíbeny zejména v Texasu, kde se v Arlingtonu vyrábějí. Sesterské typy nesou označení GMC Yukon a Yukon XL (prodloužený), jejich vyšší postavení na trhu podtrhuje alternativní montáž většího motoru 6.2 V8/313 kW v modelech Denali. Není bez zajímavosti, že GMC je druhou nejúspěšnější značkou GM v USA (loni 450 901 vozů) po Chevroletu (1 947 125), ale i Buick dosáhl zvýšení odbytu na dvojnásobek (205 509). Pro nás jsou výrobky této tradiční americké značky méně zajímavé, nyní jde většinou o deriváty evropského Opelu. Naproti tomu se představil nový Cadillac ATS Coupé se svébytným designem a alternativními motory 2.0 I4 a 3.6 V6; luxusní SUV Cadillac Escalade 2015 vychází z nového Suburbanu, resp. Yukonu. Pozornému návštěvníkovi neuniklo, že výrobky GM používají také dvě malé firmy, za nimiž stojí Bob Lutz, někdejší viceprezident GM, a to VL Automotive, která přestavuje elektromobily zkrachovalé firmy Fisker jako VL Destino na osmiválce 6.2 V8 LS9 o výkonu 469 kW (638 k)/6500 min‑1 s převodovkou Hydra-Matic 6L80E, a VIA Motors, jež naopak z pikapů Silverado, Suburbanů a skříňových dodávkových vozů Chevrolet vytváří elektromobily s prodlužovačem dojezdu, tvořeným generátorem s menším motorem V6.
Obě konverze jsou však poněkud drahé. Michiganský dealer Classy Cars uvedl golfové minivozy od kalifornské firmy ACG (American Custom Golf Cars), která získala licenci GM na využití designu Hummer H3 a Cadillac Escalade pro elektromobily, jež kromě golfových hřišť mohou nyní legálně na silnice (elektromotor 13 kW, rychlost do 56 km/h). Mezi automobilkami tradičně zahajuje tiskové konference Ford Motor Company. V prostoru přilehlého stadionu Joe Louis Arena se Bill Ford pochlubil skvělými výsledky minulého roku (přes sedm milionů prodaných vozů na celém světě, z toho 1,1 milionu Focusů). O Mustangu šesté generace jsme již psali (viz AR 1/’14), pro USA však má větší význam zcela nový pikap Ford F-150 modelového roku 2015, jenž přichází s hliníkovou konstrukcí, již dříve Ford rozvíjel jako bývalý vlastník značek Jaguar (typ XJ) a Land Rover (Range Rover). Hovoří se o redukci hmotnosti až o 315 kg, která také přispívá ke snížení spotřeby paliva. Na karoserii je podíl hliníku 95 %, na rámu podíl vysokopevnostních ocelí 77 %.
Paleta motorů zahrnuje přeplňované šestiválce EcoBoost 3.5 a nový 2.7 (prošel křestem v závodě Baja 1000), klasický 5.0 V8 a druhý nepřeplňovaný typ 3.5 V6. Přesné technické údaje však nebyly při premiéře zveřejněny. Kromě oslavy padesátin sportovního vozu Ford Mustang to na stánku Forda vypadalo téměř jako v Evropě, v nabídce jsou Fiesta (z mexické produkce), Focus (z továrny v michiganském Wayne), C‑Max, Escape (Kuga), Fusion (Mondeo), Transit Connect (import z Turecka) a nový velký Transit (bude se vyrábět v USA). Americké typy SUV představují Edge, Explorer a Flex, pokračuje velký sedan Taurus. Jedinou další značkou Forda je nyní Lincoln, kompaktní SUV Lincoln MKC s motorem 2.3 EcoBoost a pohonem všech kol byl ve středu stánku v produkční verzi (loni tam debutoval jako MKC Concept), mezi sedany vynikal elegantní MKZ 2.0H (Hybrid). Označení typů Lincoln MKC, MKX, MKZ, MKS a MKT je poněkud nepřehledné, oč lepší bylo Lincoln Zephyr nebo Continental...
Americký Chrysler si vede neobyčejně dobře, nyní je největší hvězdou Fiat Group, když se postaral o finanční výsledek celé skupiny v černých číslech. Ještě během autosalonu bylo dokončeno 100% převzetí Chrysler Group LLC skupinou Fiat; Italové zaplatí americkým odborářům VEBA Trust/UAW za jejich 41,46% podíl celkem 4,35 miliardy dolarů. Modelová obměna pokračuje, na koncernové platformě CUSW (Compact US Wide) vyjel zcela nový Chrysler 200, technicky spřízněný s vozy Alfa Romeo Giulietta, Fiat Viaggio, Jeep Cherokee 2014 a Dodge Dart. Jako první na severoamerickém kontinentu dostal devítistupňovou samočinnou převodovku ZF, jejíž produkce se rozběhla v Gray Courtu v Jižní Karolíně. Napříč vpředu uložený motor je buď čtyřválec Tigershark 2.4/135 kW s rozvodem MultiAir 2, vyráběný v Dundee (Michigan), anebo šestiválec Pentastar 3.6/216 kW z Trentonu (MI); poprvé je k dispozici také pohon všech kol. Automobil má rozvor náprav 2742 mm a celkové rozměry 4885 x 1871 x 1491 mm, takže rozhodně není malý.
Do výrobního závodu v Sterling Heights (MI) investoval Chrysler miliardu dolarů, na linkách tam je přes tisícovku robotů. Al Gardner, nový šéf značky Chrysler, zdůraznil také akční modely ke třicetinám minivanů Chrysler Town & Country, resp. Dodge Grand Caravan. Podobně Dodge slaví 100 let (založeno 1914) speciálními edicemi. Chrysler Group má dvě továrny přímo v Detroitu, v manufaktuře na Connor Avenue se vyrábějí supersporty SRT Viper, ve velkém závodě Jefferson North Assembly Plant především vozy Jeep Grand Cherokee. Samostatný stánek měla divize MOPAR, která nabízí úpravy i pro vozy Fiat 500 a 500L. Sergio Marchionne, šéf Fiatu a Chrysleru, opět sliboval návrat Alfy Romeo do USA, prý už v roce 2015 s novou Giulií (dříve by se tam měly prodávat exkluzivní 4C). Hitem byla světová premiéra nové generace Mercedes-Benz C-Klasse, poprvé se bude vyrábět také v Alabamě, tedy společně s ML a GL-Klasse! S delším rozvorem 2840 mm nejprve přijdou C 180 (jen 1595 cm3; 115 kW), C 200 (1919 cm3; 135 kW) a vznětová C 220 BlueTec (2143 cm3; 125 kW); pro USA to však budou verze s pohonem všech kol 4Matic, a to C 300 (2.0 Turbo/177 kW) a C 400 (3.0 Turbo V6/242 kW)! Maybach je mrtev, ať žije další Best Car money can buy v podobě dvanáctiválce S 600 (nově 6.0 -Bi-Turbo 385 kW).
Dalším článkem puzzle je GLA 45 AMG se čtyřválcem 2.0 T/261 kW, vystavený spolu s CLA 45 AMG; nechyběla ani elektrická B‑Klasse (spolupráce Tesla Motors; na vlastním stánku byly jen Modely S, nikoli X). Mercedes-Benz je vedoucí značkou v prodeji luxusních vozů na trhu USA (přes 334 tisíc proti 309 tisíc BMW, resp. 158 tisíc Audi). Další evropskou hvězdou je nový BMW M3 (sedan), resp. M4 (kupé). Je to návrat řadového šestiválce, byť s dvojicí turbodmychadel, který z objemu 2979 cm3 dává 317 kW (431 k), navíc se snížila hmotnost. Nová řada 2 je evolucí 1 Coupé, byly vystaveny čtyřválec 228i (1997 cm3; 180 kW) a šestiválec M235i (2979 cm3; 240 kW).
Nechyběly elektromobil i3 a sportovní hybrid i8 Coupé, ani faceliftované X1 xDrive 28i (SUV) a Z4 sDrive 35is (roadster). Na stánku Audi jsme si prohlédli studii Allroad Shooting Brake, s původním Allroadem má pramálo společného kromě pohonu quattro, ten je však hybridního systému e-tron (vpředu 2.0 TFSI/215 kW + elektromotor 40 kW; vzadu elektromotor 85 kW), takže výrobce uvádí spotřebu EU 1,9 l/100 km. Volkswagen Beetle Dune Concept (jen přední pohon, 2.0 TSI/ 154 kW) vyniká nosičem lyží, integrovaným do zadního spoileru. Nový Porsche 911 Targa získal inspiraci v šedesátých letech, inovativní střešní panely se však otevírají elektricky a ukládají za ochranným obloukem vzadu nad motor!
Mechanické skupiny odpovídají typu Carrera 4 (3.4/257 kW), resp. 4S (3.8/295 kW), tedy vždy s pohonem všech kol. Na německou konkurenci útočí korejská Hyundai Motor Group s dvojicí prestižních sedanů, až s pětilitrovými osmiválci, jež pohánějí zadní kola. Hyundai Genesis je druhou generací, Kia K900 novým typem na základě K9 (pro korejský trh), resp. Quoris (pro jiné země), od nichž se však liší právě osmiválcem 5.0/309 kW; zástavba menších V6 je u obou vozů také k dispozici. Kia Motors překvapila i sportovním kupé GT4 Stinger pro čistou radost z jízdy, s mo-torem 2.0 T-GDI/232 kW a pohonem zadních kol. Toyota FT-1 Concept může být předobrazem budoucí Supry, zatím je oslavou 40 let kalifornského střediska Calty Design (divize Toyoty) bez určení pohonné jednotky, známá GT86 se v USA prodává pod značkou Scion, Lexus RC F je nejvýkonnější verze nového kupé s motorem 5.0 V8 (přes 330 kW). Nissan potvrdil sériovou produkci jednoho ze dvou IDx (doufejme, že Nismo!); Infiniti se pro supersportovní sedan Q50 Eau Rouge inspiroval v partnerském týmu Red Bull Racing F1.
O výkonném Subaru WRX STI píšeme na jiném místě; další z japonských novinek také představujeme na snímcích. Detroitský autosalon nebyl jen o automobilech. Po dvou dnech vyhrazených novinářům (5169 akreditovaných ze šedesáti zemí) a dvou pro odborníky následoval Charity Preview, jehož se letos zúčastnilo 13 790 lidí a zazpívala slavná Sheryl Crow. Galavečer přinesl 4,8 milionu dolarů pro dobročinné účely (téměř o milion více než loni), věnovaných devíti dětským charitám. Také tato akce (od roku 1989 vybráno 95 milionů) svědčí o tom, že v Detroitu není krize. Ostatně první den navštívilo autosalon 106 560 lidí, nejvíce za posledních pět let, a další dny to bylo obdobné.
Převzato z časopisu