Náš test
Vůně nafty - Škoda Fabia RS
Petr Hanke 10.10.2003 00:00
|
O sportovní verzi Fabie se u Škody mluví již delší dobu. Až premiéra závodního modelu Fabia WRC však byla dostatečným důvodem pro vývoj a prezentaci modelu Fabia RS. Jak se tedy povedl tento automobil, který umožnil homologaci závodní verzi?
Základní údaje jsou následující: pod přední kapotou turbodiesel, šestistupňový manuál, sportovní podvozek a pohon předních kol. Jaké je svezení? Jednoduše řečeno, plné kontrastů. Když budete Fabii RS brát jako nejvýkonnější, avšak běžný model této modelové řady, potom se musí ocenit především velmi jisté jízdní vlastnosti, velmi přesné řazení, optimální řízení a také značná síla motoru 1,9 TDI s výkonem 130 k, pocházející od Volkswagenu.
Vše se tedy zdá být OK, až do té chvíle, než k tomuto autu začnete přistupovat jako k menší Octavii RS – tedy jako ke sportovnímu malému autu nabízejícímu značnou porci zábavy.
Příjemné očekávání, které ve vás vyvolá elegantní a přitom dravý výraz, 16palcová kola, podobně jako příjemně tvarovaná sedadla a koncernový tříramenný volant, však zmizí hned po nastartování motoru. Jeho tvrdý a poměrně hlučný chod jasně říká, že jeho vstřikovacím systémem (v tomto případě se jedná o vysokotlaký systém čerpadlo-tryska) proudí nafta. Odhoďme však předsudky a honem na silnici.
Samotný zátah motoru je obdivuhodný a dokáže s autem pořádně zacvičit, problém však je v tom, že otáčky, v nichž je motor těchto výkonů schopen, jsou velmi omezené. V praxi je to pouze někde mezi 2 a 3 tisíci otáček. Když se tedy člověk snaží jet ostře, musí velkou část svého soustředění věnovat právě na udržení motoru v tomto rozmezí. Když zařadíte příliš brzo nebo před zatáčkou a musíte přibrzdit více, než jste předpokládali, a otáčky klesnou pod 1800 min-1, máte dvě možnosti: buď podřadit nebo prostě čekat.
V obou případech vás tato chyba stojí cenné desetinky. Toto chování motoru TDI, které je charakteristické pro všechny turbodiesely, spolu s poměrně mdlým zvukem významně snižuje emoce. Škoda se u modelu Fabia RS soustředila na sportovní naladění podvozku. Automobil je proto posazen o 15 mm blíže silnici a dostal tužší pružiny a tvrdší tlumiče. Ve srovnání s větší Octavií RS je však zřejmé, že Škoda své menší RS ladila více komfortně a rodinně.
Kotoučové brzdy Lucas na všech kolech (vpředu s vnitřním chlazením) dostaly tradiční zeleně lakované třmeny. Jejich nástup je okamžitý, po několikerém intenzivním bzdění či nějakém delším sjezdu však musíte na brzdový pedál tlačit větší silou, než by bylo příjemné. Jízdní vlastnosti a naladění podvozku jsou na hodně vysoké úrovni. Automobil je však spíše klidnější povahy, než aby se do zatáček vrhal s takovou vehemencí jako třeba MINI Cooper. I přesto je ale potřeba pochválit jízdní vlastnosti. K jejich hodnocení by se spíše než výraz zábavné hodilo slovo bezpečné nebo jisté.
Zatímco Renault v modelu Clio Sport 2,0 nahradil původně elektrický posilovač citlivějším hydraulickým, Škoda v modelu Fabia RS použila elektrohydraulické řízení stejné jako v ostatních verzích této modelové řady. Díky snížení jeho posilového účinku má řidič větší kontakt s vozovkou, i přesto se však zdá, že by odezva mohla být rychlejší. Určitý problém nastane, když točíte s volantem na jednu stranu a náhle potřebujete zatočit na druhou.
V tu chvíli se totiž zdálo, že zatímco vy už volantem točíte na druhou stranu, servo ještě zlomek sekundy tlačí proti vám. Výsledkem je potom potřeba nadstandardní síly pro změnu směru točení volantem. K této poměrně nepříjemné situaci však na běžné silnici došlo při skutečně ostré jízdě snad jen dvakrát nebo třikrát. Nejvíce se tato vlastnost projevila při slalomu, který pro nás Škoda Auto připravila na hoškovickém letišti nedaleko Mladé Boleslavi.
Když srovnáte nabízenou dynamiku, je Škoda Fabia RS se zrychlením z 0 na 100 km/h během 9,6 s za svou konkurencí s benzínovými motory. Naopak velkou výhodou je spotřeba paliva, která i při té nejdivočejší jízdě nepřekročí 10 l na 100 km. Při běžném ježdění lze mimo obce jezdit za přibližně pět litrů na sto kilometrů.
Fabia RS je svým charakterem odlišná od jakéhokoliv jiného malého ostrého auta. Nenabízí takovou rychlost ani emoce jako dvoulitrové Clio nebo MINI Cooper S. Je to spíše svižné, pohodlné, ale normální auto s jistými jízdními vlastnostmi, které jakoby navíc poskytuje příjemně sportovní jiskru. Jeho hlavními přednostmi zůstává především praktická pětidveřová karoserie, nízká spotřeba paliva, kvalita zpracování a především velmi příznivá cena – Fabia RS se silným motorem TDI a výbavou čítající například xenonové světlomety, klimatizaci či ABS totiž stojí méně než Fabia Elegance 1,9 TDI s výkonem 100 koní.
Tyto racionální důvody však nejsou těmi nejdůležitějšími rozhodovacími kritérii pro člověka vyžadujícího ostrý, emocemi nabitý automobil sportovního charakteru. Navíc, Octavia RS zůstává i po modelu Fabia RS nejlepším automobilem Škoda z hlediska zážitků z jízdy. plus: určitě kvality podvozku, pětidveřová karoserie, spotřeba paliva, cena mínus: průměrné brzdy, dynamika, turbodiesel má sílu, ale ne jiskru Škoda Fabia RS: Motor: čtyřválcový turbodiesel s přímýmvstřikováním čerpadlo-tryska, 1896 cm3 Uložení: vpředu napříč Nejvyšší výkon: 96 kW (130 k)/4000 min-1 Nejvyšší točivý moment: 310 N.m/1900 min-1 Převodovka: 6M Poháněná kola: přední Pneumatiky: 205/45 R 16 Pohot. hmotnost: 1245 kg Výkonová hmotnost: 12,97 kg/kW Zrychlení: 0-100 km/h 9,6 s Největší rychlost: 204 km/h Základní cena: 495 000 Kč text: Petr Hanke foto: Jan Dvořáček zdroj: Auto rating 6/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)