Náš test
Škoda Octavia Scout 2.0 TDI - Vzhůru do přírody
Automobil revue 12.08.2008 00:00
V krátkodobém testu jsme vyzkoušeli vůz Škoda Octavia Scout s jedním ze dvou alternativních motorů, vybrali jsme přeplňovaný vznětový čtyřválec 2.0 TDI. Novinka je odvozena od kombi této typové řady s pohonem všech kol, což na první pohled prozrazuje vzhled karoserie. Liší se však nejen větší celkovou i světlou výškou a standardními sedmnáctipalcovými koly, ale i barevně odlišeným plastovým obložením obou nárazníků, prahů a blatníků, vytvářejícím tak souvislý ochranný pás spodku karoserie proti lehčím poškozením. Díky této příbuznosti se nic nezměnilo na velikosti interiéru a jeho uspořádání, dobře přístupného bočními dveřmi otevírajícími se o 65°/70° a výklopnou zadní stěnou, sahající k rovnému dnu zavazadlového prostoru (u nezatíženého vozu 670 mm nad zemí), jejíž dolní okraj je po zvednutí 1920 mm vysoko, a tak neohrožuje při manipulaci se zavazadly hlavy ani nadprůměrných dlouhánů.
Při stejných vnějších rozměrech karoserie a využití jejího obestavěného prostoru se nezměnily ani vnitřní rozměry (až na nepatrné rozdíly vlivem drobných změn čalounění). V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1450/1380 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 890 až 960 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1420/1360 mm, resp. 980 mm. Mezi opěradly předních sedadel v nejzazší/střední poloze a zadními sedáky je mezera 150/220 mm. Objemný zavazadlový prostor je v základním uspořádání v rovině podlahy dlouhý 1100 mm a z největší šířky 1170 mm v zadní části zúžený mezi podběhy na 1010 mm. Výška pod svinovacím krytem se ze 450 mm zvětší odklopením skládací tuhé podlahy (mimořádná výbava), jíž lze také přepažit zavazadlový prostor, pod níž je asi 80 až 100 mm hluboký přídavný úložný prostor půdorysných rozměrů 930 x 1060 mm. Sklopením sedáků a opěradel se zvětší ložná délka na 1750 mm, nad takřka rovnou prodlouženou podlahou je k dispozici ložná výška 780 mm.
Uspořádání interiéru bylo převzato z Octavie Combi 4x4, rovněž tak výbava, doplněná několika prvky. Standardně k ní patří čelní a boční airbagy, dvouzónová automatická klimatizace, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, multifunkční palubní přístroj, tempomat a asistent rozjezdu do kopce, audiosoustava s přehrávačem CD a MP3 s osmi reproduktory, svisle seřiditelná přední sedadla, úchyty Isofix dětských sedaček aj. Z bohaté nabídky mimořádné výbavy měl testovaný vůz např. okenní airbagy, xenonové světlomety s ostřikovači, mlhovky, parkovací čidla vpředu i vzadu, mezipodlahu zavazadlového prostoru, elektricky ovládané střešní okno, navigační soustavu nové generace s dotykovým displejem, přípojku s držákem mobilního telefonu, multifunkční volant, elektrické seřizování sedadla řidiče a řadu dalších prvků, to vše však za příplatky souhrnně převyšující polovinu jeho základní ceny. Pečlivé dílenské zpracování a dobrá kvalita použitých materiálů jsou již standardem automobilů s okřídleným šípem ve znaku.
Poháněcí soustava byla převzata beze změn z Octavie Combi 4x4, stejně tak jako podvozek vozu, jehož změněné nastavení však zvětšilo světlou výšku o 17 mm. Podrobnosti o konstrukci hlavních skupin jsou v úvodem zmíněném článku a shrnuty v připojeném přehledu základních technických údajů. V převodném ústrojí se znovu uplatnila osvědčená mezinápravová spojka Haldex, regulující plynule rozdělování hnacího momentu na kola obou náprav podle jejich okamžitých adhezních podmínek, resp. trakčních schopností.
Svými provozními vlastnostmi a technickým vybavením se Octavia Scout blíží dnes velmi rozšířeným vozům kategorie SUV, neboť pohon všech kol a větší světlá výška umožňují i jízdu v obtížnějších podmínkách než jen na silnici s dobrým povrchem. Lze se s ním odvážit i do lehčího terénu, např. na neupravené lesní či polní cesty s blátivým nebo zasněženým povrchem. Není to však čistokrevný terénní automobil, schopný překonávat velké nerovnosti a překážky či značná stoupání, neboť nemá ani redukční převodovku, ani závěry diferenciálů, a vzdor větší světlé výšce omezují jeho průjezdnost dost velké převisy karoserie. V těchto podmínkách není ani dostatečně chráněn spodek karoserie proti nárazům, neboť plastové lemy nemohou nahradit tuhé a robustní rámy, a tak zabrání jen lehčím poškozením, nehledě na opticky atraktivní, leč méně praktický stříbřitý povrch plastových štítů pod přídí a zádí.
Pohon všech kol se ovšem dobře uplatní i v běžném silničním provozu na kluzkých vozovkách jako významný bezpečnostní prvek, přizpůsobující se změnám provozních podmínek zcela samočinně, bez zásahu řidiče. Dobrými jízdními vlastnostmi a snadnou ovladatelností se Scout neliší od základního kombi 4x4, příjemně překvapuje stabilita, neboť vzdor vyššímu těžišti se v zatáčkách nenaklání víc než základní typ s předním pohonem. Zásluhu na tom má specifické naladění podvozku, optimálně vyhovující požadavku dobrých jízdních vlastností i komfortu na nerovném povrchu. Obvyklá měření prokázala nejen vcelku dobré dynamické vlastnosti, ale i provozní hospodárnost vznětového motoru, díky níž lze s plnou nádrží paliva ujet i při svižné jízdě na silnici tisíc kilometrů.
Škoda Octavia Scout je zajímavou nabídkou zájemcům o všeužitečné kombi s vlastnostmi vozu SUV, neboť splňuje požadavky na pohodlný a bezpečný rodinný automobil, způsobilý i jízdy mimo silnice. Větší náročnosti jeho konstrukce ovšem odpovídá i cena. Testovaný vůz se základní výbavou (dodejme ovšem, že dostatečně bohatou) stojí 815 900 Kč, podle rozsahu mimořádné výbavy však i více než milion korun českých.
Zdroj: Automobil 07/08
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR – kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 103 kW (140 k)/4000 min‑1, 320 N.m/ 1750 min‑1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; OHC 2V, vačkový hřídel poháněný ozubeným řemenem, ventily ovládané hrníčkovými zdvihátky s hydraulickými vymezovači vůle; přeplňování výfukovým turbodmychadlem s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek turbíny a chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva vysokotlakou soustavou čerpadlo-tryska; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; chlazení se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 140 A, akumulátor 12 V – 70 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTOJÍ – jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná tříhřídelová šestistupňová převodovka (3,77 – 2,09 – 1,32 – 0,91 – 0,90 – 0,76 – Z 4,55); stálý převod 3,87 (I až IV) a 3,10 (V, VI a Z); trvalý pohon všech kol s elektronicky řízenou vícelamelovou mezinápravovou spojkou Haldex, variabilně rozdělující hnací moment v poměru 90:10 až 0:100 procent.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s trojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem a ABS, na všech kolech kotoučové ø 288/255 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola, hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem Dual Rate, volant ø 375 mm, 2,8 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7J x 17, pneumatiky Pirelli Sottozero W210, 225/50 R 17; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T205/55 R 16.
KAROSERIE – samonosná ocelová; pětimístné osobní kombi s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem; součinitel odporu vzduchu cx = 0,34.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2578 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1534/ 1515 mm; d/š/v 4581/1784/1533 mm; světlá výška 180 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1605/2190 kg; objem zavazadlového prostoru 580/1620 l; objem palivové nádrže 60 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 197 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,2 s; spotřeba paliva EU 8,0/5,4/6,4 l/100 km; emise CO2 173 g/km; vnější stopový průměr zatáčení 10,2 m.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)