Náš test
Škoda Kamiq 1.6 TDI – Prakticky bez chyby
Miloš Hlaváček 19.12.2019 06:41
Typ Kamiq se minimálně na českém trhu zaručeně stane nejprodávanějším automobilem mezi malými crossovery. Není se čemu divit. Z pohledu běžného uživatele je tato novinka prakticky bezchybná.
Po novém hatchbacku Scala (viz AR 1/’19) se na jaře letošního roku veřejnosti poprvé ukázala také Škoda Kamiq. Technicky jde o v podstatě identický automobil, tentokrát ale s karoserií malého crossoveru. Jak je všeobecně známo, právě malá SUV jsou v dnešní době nesmírně populární a mladoboleslavské automobilce takový vůz dost chyběl. Dobře to je nakonec vidět i na prodejích, když typ Kamiq zaznamenal na tuzemském trhu podle statistik SDA v srpnu 242 nových registrací, v září to bylo 189 a v říjnu 288. To je podstatně více, než kolik u nás bylo ve stejném období prodáno konkurenčních typů Renault Captur (v říjnu 194), Seat Arona (169) nebo Peugeot 2008 (231).
Škodu Kamiq jako takovou jsme podrobně představili po prvních dynamických jízdách v Alsasku (viz AR 9/’19). Proto zajisté není potřeba blíže rozebírat v rámci nabídky značky ojedinělý design, stejně jako základní fakta. Jen ve stručnosti připomeňme, že základem je i v tomto případě platforma MQB A0, stejně jako třeba u Seatu Arona nebo Škody Scala. Oproti druhému jmenovanému má typ Kamiq nepatrně delší rozvor (+2 mm), zároveň je ale o 121 mm kratší a o rovných šest centimetrů vyšší. Šířka je pro obě mladoboleslavské novinky shodná (1793 mm). Právě rozdílné proporce karoserie v kombinaci s poměrně vysokou světlou výškou nového crossoveru (188 mm) si ale vynutily výraznější úpravy podvozku. Proto nelze tak docela tvrdit, že Scala a Kamiq jsou zcela shodné. Kamiq má oproti technicky příbuznému hatchbacku upravenou přední nápravu se specifickými těhlicemi, využívá jiné tlumiče, liší se i posilovač řízení a s ohledem na nutnost omezit náklony výše posazené karoserie má i silnější stabilizátor vpředu a tužší zadní nápravu, která má vždy vlečená ramena.
Když se podíváme na to, jak si Kamiq stojí ve srovnání s konkurencí, zjistíme, že jde o další typ značky Škoda pohybující se na pomezí kategorií (B-SUV a C-SUV). S délkou 4241 mm totiž přerůstá jak Seat Arona (4138 mm), tak třeba VW T-Roc (4237 mm) nebo Opel Crossland X (4212 mm). A mnoho neztrácí ani na Nissan Qashqai (4380 mm), jejž navíc poráží velikostí rozvoru náprav (2651 mm vs. 2646 mm). Proto nakonec není takové překvapení, že jednou z největších předností tohoto relativně malého crossoveru je nabídka vnitřního prostoru. Zejména pokud se budeme bavit o druhé řadě sedadel.
Škoda Kamiq bez nejmenších problémů odveze čtyři osoby vysoké klidně 190 cm. Minimální prostor mezi zadním sedákem a předním opěradlem je 13 cm, což je více než například v technicky příbuzném Seatu Arona (10 cm) nebo třeba v typu Kia Stonic (9 cm). Je potřeba také dodat, že Kamiq vyniká i délkou sedáku. Ta je v rámci nabídky malých SUV nadprůměrná. Reálně je prostoru pro kolena ještě více, než by se mohlo podle uváděných čísel zdát. Zmínění konkurenti totiž mají zadní sedák kratší. Pokud jde o prostor pro hlavu, tam s hodnotou 96 cm pro druhou řadu sedadel testovaný Kamiq na Seat Arona nestačí (99 cm). Částečně je to ale proto, že typ Arona jsme testovali a měřili ve verzi bez střešního okna, zatímco náš Kamiq panoramatické okno měl. Přesto je pořád vzadu pro hlavy vyšších postav místa celkem hodně. Důvodem je i chytré řešení převzaté z typu Scala, kdy se krycí roletka okna neodsouvá -směrem vzad, ale naopak směrem vpřed. Šířka v úrovni loktů (1455 mm vpředu a 1430 mm vzadu) představuje spíše průměr. Tři se vzadu už budou mačkat, ale tak už to zkrátka u malých SUV chodí.
Prostor pro zavazadla nabízí slušný základní objem 400 litrů. Je to o 70 l méně než v případě typu Scala, přičemž také Arona nabídne více (440 l), nicméně pro běžné potřeby to postačí. Potěší nejrůznější praktické detaily, jako jsou odnímatelné háčky na zadní straně opěradel druhé řady nebo různé síťky. Za variabilní podlahu si musíte připlatit 3400 Kč bez ohledu na zvolenou úroveň výbavy. Náš vůz tento příplatek neměl, ale zase disponoval elektricky otevíranými pátými dveřmi.
Interiér nabízí materiály na úrovni a velmi bohatou výbavu. Nečekejte ale standard prémiových značek. Jakkoliv Kamiq, obzvlášť ve výbavě Style nebo dokonce Monte Carlo, vypadá na fotografiích více než dobře, realita je přece jen trochu horší. Uvnitř najdete docela hodně tvrdých plastů, zejména na vnitřní straně dveří, a stejně jako třeba typ Scala vůz uvnitř působí tak trochu „papírovým“ dojmem. Obzvlášť ve srovnání s crossovery spadajícími do segmentu C-SUV. Vše, co souvisí s reálným řízením, je zde ale v nejlepším pořádku. Řeč je hlavně o pozici za volantem a ergonomii ovládacích prvků. Středový displej, v případě testovaného vozu šlo o vrcholnou variantu Amundsen s úhlopříčkou 9,2“, sice přišel o veškerá fyzická tlačítka, ta ale zdárně suplují ovladače na volantu. Případně můžete využít pokročilé hlasové ovládání. Kamiq už totiž nabízí i zbrusu novou hlasovou asistentku Lauru, což je jinak pojmenovaný systém Amazon Alexa, jejž koncern Volkswagen využívá jako základ.
Řekněme si ale otevřeně, že z pohledu praktického používání není Laura zas až tak šikovná. Zatím nenabízí nic moc navíc oproti starší verzi hlasového ovládání. Ta je navíc jednodušší a tudíž rychlejší. Obecně by právě nový multimediální systém využívající neustálé datové připojení zasloužil nějakou péči. Během testu se jednou stalo, že nebylo možné využít přehrávání hudby ani rádia, protože si systém myslel, že nám Laura něco říká, a tudíž bylo veškeré audio vypnuté. Ve druhém případě pak prostě přestalo z nějakého důvodu hrát rádio. Ráno při nastartování po vás chce systém vždy potvrdit přihlášení uživatele, po vyparkování vozu se občas objeví hláška „kamera parkovacího systému je momentálně nedostupná“ a během jízdy se často setkáte s oznámením, že „je dostupná aktualizace“. Těchto oken, které překryjí celý displej, se nezbavíte jinak, než že je takříkajíc odkliknete. Ve finále je to otravné, protože systém po vás každou chvíli něco chce. Zejména aktualizace postrádá větší smysl, neboť se systém za jízdy aktualizovat stejně nemůže, ale právě za jízdy se vám nabídka na aktualizaci objeví.
Motorizace dostupné pro Škodu Kamiq důsledně kopírují typ Scala. Kromě zážehových tříválců 1.0 TSI lze pořídit i čtyřválec 1.5 TSI, časem dorazí provedení na CNG a nechybí ani vznětový čtyřválec řady EA288 o objemu 1,6 litru. Právě ten byl pod kapotou testovaného exempláře. Disponuje výkonem 85 kW (115 k) a v aktuálním ceníku rovněž nejvyšší cenou. Nad smyslem naftové jednotky u takto malého crossoveru můžeme polemizovat, faktem ovšem zůstává, že v praxi je výsledek velice povedený. Řidiči totiž poskytuje slušnou dynamiku, možnost jezdit po dálnicích velice svižně, a hlavně se může těšit na vskutku nízkou spotřebu.
Během testu jsme na palubním počítači běžně vídali hodnoty začínající čtyřkou. Dokonce i při cestách z větší části zahrnujících dálnici nebyl problém jezdit za méně než šest litrů. Tedy podle palubního počítače, protože jak se ukázalo při měření spotřeby, v tomto směru je Škoda Kamiq poněkud nepřesná. Naši testovací trasu jsme podle údajů automobilu absolvovali s průměrem 4,7 l/100 km, podle dotankování to ale bylo 5,4 l/100 km/h. Pořád jde o velmi slušné číslo právě proto, že z naší tradiční trasy pro měření spotřeby tvoří 40 % dálnice, kde jedeme tachometrovou rychlostí 130 km/h. A zrovna v případě Škody Kamiq taková rychlost reálně opravdu znamená 130 km/h, protože vůz v testu vykázal extrémně přesný tachometr (ve 160 km/h byla rychlost dle GPS 159,6 km/h). Naopak ukazatel ujetých kilometrů se na naší 144 km dlouhé trase rozešel s realitou o 4 km, což je dost. Dynamika motoru není samozřejmě dechberoucí, ale pro běžné cestování bohatě stačí. Oproti oficiálně udávané hodnotě potřebné pro zrychlení z nuly na 100 km/h (10,2 s) jsme zaostali o 0,5 s, ale to bývá běžné. U vozů typu Kamiq 1.6 TDI je stejně důležitější vysoká kultivovanost a kvalitní odhlučnění pohonné jednotky.
Stejně jako Scala nabízí i Kamiq dvě varianty podvozku. Klasický a sportovní, přičemž takzvaný Sport Chassis Control má tlumiče s dvoustupňově volitelnou tuhostí. U testované výbavy Style se za tyto tlumiče připlácí 12 000 Kč, náš automobil je neměl. Upřímně, vůbec ničemu to nevadilo. Kamiq postavený na standardním podvozku je zejména o pohodlí. O co je podvozek měkčí, o to lépe pohlcuje nerovnosti. Výborné je ale na něm to, že se stále dokáže bez potíží vyrovnat s vyloženě sportovní jízdou, i když o sportovní vůz vůbec nejde. Škoda Kamiq je i v rychle projížděných zatáčkách naprosto suverénní. V tomto směru působí úplně stejně jako nižší Seat Ibiza. Je to zajímavá skutečnost, protože Arona odvozená právě od Ibizy tak dobře jako Kamiq nejezdí. Potěší komunikativní a přesné řízení, stejně jako solidní trakce (té v zatáčkách pomáhá -systém XDS+) a překvapivě hravá zadní náprava. Ta má nečekaně velký sklon k přetáčivosti. Případné krizové momenty samozřejmě na uzdě drží stabilizace, již nelze vypnout, ale když vychytáte tu správnou míru agresivity v nájezdu do oblouku, dočkáte se jemného zhoupnutí zadní nápravy, což v praxi znamená příjemné stočení do zatáčky. Věřte tomu nebo ne, ale i s naftovou Škodou Kamiq může být svezení po okresních komunikacích pro řidiče vcelku zajímavé.
Škoda Kamiq není ten typ automobilu, na jehož řízení by člověk vzpomínal dlouhé roky, k tomu nebyla stvořena. I když má své nesporné kvality, a to i po stránce jízdních vlastností, v první řadě jde o běžný automobil určený běžným zákazníkům, kteří s ním budou trávit svůj čas při běžných denních cestách. A z tohoto úhlu pohledu jde bez debat o přímo skvělou volbu.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor
Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec EA288, uložený vpředu napříč, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva common rail; stop/start, EU 6 DG; 1598 cm3 (ø 79,5 x 80,5), 16,2:1, 85 kW (115 k)/3250 – 4000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3250 min-1.
Převodové ústrojí
Šestistupňová manuálně řazená převodovka (4,11 – 2,12 – 1,36 – 0,97 – 0,77 – 0,63 – Z 4,00, stálý převod 3,389). Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS/HHC/XDS; hřebenové řízení s elektro-hydraulickým posilovačem na sloupku volantu (C-EPS); pneumatiky Goodyear EfficientGrip Performance, 205/55 R17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2651 mm, d/š/v 4241/1793/1553 mm, rozchod kol 1531/1516 mm, minimální světlá výška 188 mm, úhel nájezdový přední/zadní 18,7/28,4°; objem zavazadlového prostoru (VDA) 400/1395 l, objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1336/1825 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 660/1520 kg; stopový průměr otáčení 10,1 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 193 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,2 s; kombinovaná spotřeba paliva WLTP 4,8 – 5,5 l/100 km; emise CO2 126 – 144 g/km.
Cena od 387 900 Kč, zkoušené provedení od 514 900 Kč
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
Největší rychlost
na V. ... 193 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,8
0 až 80 km/h ... 7,6
0 až 100 km/h ... 10,7
0 až 120 km/h ... 15,4
0 až 140 km/h ... 21,7
0 až 160 km/h 31,9
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 33,2 s (163,8 km/h)
Zrychlení pružné
50 až 90 km/h III./IV./V. ... 5,4/8,4/13,9
90 až 130 km/h III./IV./V. ... 9,1/8,8/12,1
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 85,1 km/h ... 5,4 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 6,2 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 59,6 ... 79,2 ... 99,7 ... 119,6 ... 139,6 ... 159,6
chyba (%) ... 0,67 ... 1,0 ... 0,3 ... 0,33 ... 0,29 ... 0,25
Počítač kilometrů chyba (%) ... 3,31
VNITŘNÍ ROZMĚRY
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1455/1430 mm
Šířka ve výši ramen ... 1290/1370 mm
Výška nad sedákem ... 926 až 998/954 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 128 až 387 mm
Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 354 mm/2,75
Nastavení (podélné/výškové) ... 42/40 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 717/1260 mm
Šířka (min./max.) ... 1009/1231 mm
Výška ... 572 mm
Výška nakládací hrany ... 710 mm
Výška otevřeného víka ... 1873 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)