Náš test
Renault Twingo – Změna koncepce
Otakar Gregora 18.08.2015 06:16
Od roku 1992 vyrábí Renault svůj nejmenší vůz Twingo, jehož zcela novou třetí generaci představil koncem roku 2014...
Podrobný popis Renaultu Twingo (viz AR 11/’14) nyní doplňujeme krátkodobým testem, jemuž jsme podrobili dva vozy s oběma alternativními motory, lišící se i výbavou. Nové Twingo je výsledkem spolupráce Renaultu se značkou Smart a vyrábí se s jejími vozy ve slovinské automobilce Renault Novo Mesto. Třetí generace se liší od předchozí nejen vnějším vzhledem, ale i celkovou koncepcí vše vzadu, uspořádáním interiéru a výbavou. Dvouprostorová karoserie s krátkou přídí zaujme na první pohled dynamickým designem a proporcemi s krátkými převisy (celková délka je o 100 mm menší, rozvor naopak o 120 mm větší). Výhradně čtyřdveřový hatchback se skleněnou výklopnou zadní stěnou může mít na přání elektricky ovládanou shrnovací střechu, kryjící střešní okno 730 x 680 mm.
Všechna sedadla jsou dobře přístupná široce se otevírajícími dveřmi, rovněž tak zavazadlový prostor s rovnou podlahou ve výši 800 mm nad zemí. Na přitažlivém vzhledu testovaných vozů se podílejí i hliníková kola Embleme 16“. Renault Twingo je jen o málo delší než 3,5 metru, a tak nelze čekat, že v interiéru má nadbytek místa pro cestující i zavazadla. Nicméně díky dobrému využití obestavěného prostoru mají řidič a jeho spolujezdec plné pohodlí jako ve voze střední třídy, trochu uskrovnit se ovšem musí ti dva na zadních sedadlech (vůz je homologován jako čtyřmístný) a ani zavazadlový prostor neohromí velikostí. V prostoru předních sedadel je šířka ve výši loktů/ramen 1300/1360 mm a výška stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 930 až 1030 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1250/1320 mm, respektive 980 mm. Pokud nejsou přední sedadla posunuta zcela vzad, je vzadu dost místa pro nohy, při nastavení do střední polohy je mezera mezi předními opěradly a zadními sedáky uspokojivých 200 mm. Do zbývající zadní části karoserie se podařilo vměstnat nevelký zavazadlový prostor, jehož výšku omezuje pod ním uložený motor.
V základním uspořádání je v rovině podlahy za zadními opěradly dlouhý 575 mm, široký 1030 mm a pod výklopným krytem vysoký 340 mm. Lze jej zvětšit sklopením zadních opěradel na sedáky a využít ložné délky nejméně 1270 mm; doplňuje jej několik úložných prostorů, před řadicí pákou a v přístrojové desce s vyjímatelnými uzavíratelnými schránkami. Zvlášť dlouhé předměty (až 2315 mm) lze přepravovat uvnitř vozu po sklopení opěradla řidičova spolujezdce vpřed. Přitažlivost nového Twinga zvyšuje i jeho výbava, nabízená v úrovních Life, Zen a Intens, z nichž poslední, nejbohatší, měl testovaný vůz s výkonnějším motorem. Standardně k ní patří centrální zamykání s dálkovým ovládáním, dva čelní airbagy a boční na předních sedadlech, úchyty Isofix na zadních sedadlech, elektricky ovládaná skla předních dveří a vnější zpětná zrcátka, manuální klimatizace, tempomat s omezovačem rychlosti, palubní počítač, přední mlhovky, systém varování před opuštěním jízdního pruhu, audiosoustava s ovládáním na kůží obloženém volantu aj.
Náročnější zájemci mohou vybrat prvky z pestré palety příplatkové výbavy, z nichž jsme vyzkoušeli kromě již zmíněné shrnovací střechy vyhřívaná přední sedadla či zadní parkovací čidla. Škoda, že ani v nejvyšší výbavě není otáčkoměr, a to ani za příplatek. Zvláštní zmínku zaslouží rozsáhlé možnosti personalizace vozu, respektive jeho úpravy a přizpůsobení vkusu majitele barvou laku, materiálem čalounění, rozměry a vzhledem kol, ozdobnými lištami či vnějšími polepy s různými motivy. Dílenské zpracování celku i jednotlivých detailů, jakož i kvalita použitých materiálů, jsou na úrovni moderních vozů nižší třídy. Nejvýznamnějším rozdílem je zásadní změna celkové koncepce přemístěním poháněcí soustavy k zadní nápravě, shodně s vozy Smart. S ní souvisí i nová paleta motorů, v níž dřívější řadové čtyřválce nahradily dva nové zážehové tříválce různého původu. Zatímco méně výkonný nepřeplňovaný SCe 70 je vývojovým pokračováním konstrukce z druhé generace Smartu, výkonnější přeplňovaný TCe 90 se již osvědčil ve vozech Renault Clio a Captur. Oba mají shodné základní znaky, tedy celohliníkovou konstrukci, nepřímé vstřikování a čtyřventilový rozvod, hlavní technické údaje jsou v připojeném přehledu. Skloněním motoru vzad o 49° se snížila jeho stavební výška ku prospěchu nad ním umístěného zavazadlového prostoru, od něhož je tepelně i akusticky izolován tuhou ocelovou podlahou.
Tu je sice pro přístup k motoru třeba uvolnit šesti šrouby s křídlovými hlavami, ale při nenáročnosti údržby a spolehlivosti, jakož i dlouhých servisních intervalech, je to zanedbatelný handicap. Oba motory jsou spřaženy s pětistupňovými převodovkami, shodujícími se dvěma nejnižšími stupni, odstupňování dalších včetně stálých převodů odpovídá rozdílným charakteristikám motorů. S oběma dosahuje Twingo největší rychlosti na IV. stupeň, a tak pětka má funkci úsporného rychloběhu. S novou koncepcí pohonu souvisí změna konstrukce podvozku, zejména náprav. Absence motoru vpředu uvolnila prostor přední nápravy se vzpěrami McPherson a umožnila zvětšit úhel natočení kol v plném rejdu z 30 na 45 stupňů, čímž se značně zmenšil vnější průměr zatáčení a zlepšily se manévrovací vlastnosti. Nové Twingo se liší konstrukcí podvozku, zejména obou náprav a jejich odpružení, některými prvky brzdové soustavy a řízení, přizpůsobeného jiným převodem a účinností posilovače rozdílným charakteristikám motorů, resp. dynamickým vlastnostem. V technické výbavě nechybějí ani soustavy zvyšující aktivní bezpečnost.
Kromě ABS/EBD je to stabilizační systém s kontrolou trakce, asistent rozjezdu do kopce, či dnes již povinná kontrola tlaku pneumatik. Renault Twingo jsme vyzkoušeli v běžném silničním provozu, v němž prokázal vesměs dobré vlastnosti, srovnatelné s moderními vozy nižší třídy. Koncepce s motorem -vzadu a poháněnými zadními koly nijak výrazně neovlivňuje chování vozu, v zatáčkách a při vyhýbacích manévrech jen lehce nedotáčivého a směrově dosti stabilního. Na bezproblémovém ovládání se podílí přesné řízení s dobře zvolenou charakteristikou posilovače (u výkonnějšího typu se strmějším převodem a proměnnou účinností posilovače), jakož i neslábnoucí a dostatečně účinná brzdová soustava. S přihlédnutím k velikosti vozu je jeho jízdní komfort překvapivě dobrý v celém rozsahu změn zatížení, charakteristika odpružení vyhovuje v dobrém kompromisu protichůdným požadavkům na pohodlí a jízdní vlastnosti. V interiéru je i uspokojivá akustická pohoda díky zdařilé izolaci motorového prostoru, snesitelně rušená jen typickým hlukem celohliníkového tříválce zejména po studeném startu a v oblasti vyšších otáček při větším zatížení.
Součástí jízdních zkoušek bylo i obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva. Výsledky měření zrychlení sice zaostávají za údaji výrobce, větší než obvyklé odchylky přičítáme zčásti i absenci otáčkoměru resp. jeho přímých údajů, nepřesně suplovaných přepočtem z korigované rychlosti a převodů. Nicméně nové Twingo je pro předpokládané převažující provozní podmínky dostatečně temperamentní a rozhodně nepřekáží ani na dálnicích. Ostatně jeho doménou je městský provoz, v němž se dobře uplatní jak jeho malé rozměry, tak výborné manévrovací schopnosti. Změřená spotřeba paliva odpovídá očekávání s přihlédnutím k charakteru zkušební trati a dosažené průměrné rychlosti. Renault Twingo třetí generace sice patří k vozům nejnižší třídy, ale rozhodně ničím nezklamal. Jízdními vlastnostmi a pocitem bezpečí je srovnatelný s vozy o dost většími, jejichž pohodlí samozřejmě poskytne jen řidiči a jeho spolujezdci. Cestující vzadu se musí poněkud uskrovnit a při plném obsazení všech sedadel není ani mnoho místa pro zavazadla. Twingo ovšem není v takové konfiguraci určeno ani pro dálkové cestování o prázdninách, ani pro víkendové jízdy na chaty s nepřeberným množstvím proviantu či různé výbavy. I pro tyto účely však plně vyhoví dvěma dospělým osobám, jimž nabídne pohodlí předních sedadel jako v mnohem větších vozech a dostatek místa pro zavazadla využitím prostoru neobsazených zadních sedadel. Racionálně uvažující zájemci mohou bez omezení využít jeho vrozených vlastností a těšit se i z jeho přitažlivého vzhledu, který mohou navíc přizpůsobit svému vkusu drobnými úpravami. Vybrat si mohou ze čtyř typů lišících se motory a výbavou (SCe 70 se všemi třemi úrovněmi výbavy, TCe 90 jen s nejlepší Intens), v cenovém rozpětí od 214 900 do 287 900 Kč (v době testu).
Technické údaje
MOTOR – zážehový řadový tříválec, uložený vzadu napříč a skloněný vzad o 49°; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly, variabilní časování sacích ventilů; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky spolu se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; akumulátor 12 V – 60 A.h; a) SCe 70 – 999 cm3 (ø 72,2 x 81,3 mm); 10,5:1; 52 kW (71 k)/6000 min‑1 a 91 N.m/2850 min‑1; nepřeplňovaný; b) Energy TCe 90 – 898 cm3 (ø 72,2 x 73,1 mm); 9,5:1; 66 kW (90 k)/5500 min‑1 a 135 N.m/2500 min‑1; přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon zadních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka s přímým řazením (a/b: 3,73 – 2,05 – 1,39/1,32 – 1,10/0,97 – 0,89/0,74 – Z 3,54), stálý převod 3,73/4,07.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava DeDion s trubkovým nosníkem tvaru U příčně ustaveným závěsem uprostřed a podélně vedeným dvěma rameny; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, vpředu kotoučové ø 259 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem (pro b proměnné účinnosti), volant ø 370 mm, 3,9 otáčky mezi krajními rejdy, (pro b 3,4); kola z hliníkové slitiny s ráfky 5,5J x 16; pneumatiky Continental ContiEcoContact, vpředu 185/50 R 16, vzadu 205/45 R 16; bez náhradního kola, se sadou na opravy.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2492 mm, rozchod kol P/Z 1425/1425 (1410/1400) mm; d/š/v 3595/1646/1554 mm; světlá výška 170 mm; provozní/povolená celková hmotnost podle výbavy 939 až 1056/1359 (1018 až 1085/1382) kg; objem zavazadlového prostoru 188/219/980 l; objem palivové nádrže 35 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, a/b) – největší rychlost 151/165 km/h; zrychlení
0 – 100 km/h za 14,5/10,8 s; spotřeba paliva EU město 5,9/4,9 l, mimo město 4,0/3,9 l a kombinace 4,7/4,3 l/100 km; emise CO2 105/99 g/km; vnější průměr zatáčení stopový 8,59 m a obrysový 9,09 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)