Náš test
Peugeot 508 GT Puretech 225 EAT8 – Vystoupit z řady
Lukáš Dittrich 27.05.2019 06:44
Ve třídě automobilů postavených kolem Škody Superb se hraje zejména na prostor a pohodlí, nikoliv na vzhled. Pokud ale hledáte něco, co v šedi běžného provozu jen tak nezapadne, máte nově k dispozici vynikající možnost – Peugeot 508 druhé generace.
Klasické sedany střední třídy v -poslední době trpí tím, že zákazníci hromadně dávají přednost crossoverům. Třeba takový Volks-wagen Passat, coby typický představitel tohoto segmentu, sice začátkem dubna oslavil 30 milionů vyrobených exemplářů, jenže v uplynulých letech pokles zájmu způsobil občasné přerušení výroby. Tohoto trendu si samozřejmě všiml i Peugeot. Ten v dané kategorii prodával možná až příliš konzervativně vypadající model 508, jenž nahradil v době svého příchodu na trh hned dva typy, a sice 407 a 607. Když tedy byla připravována druhá generace, automobilka dospěla k závěru, že vyrábět další „obyčejný“ sedan střední třídy v podstatě nemá smysl, a tudíž je potřeba přijít s něčím, co na první pohled zaujme. Výsledkem je vskutku nepřehlédnutelný automobil.
Druhá generace typu Peugeot 508 (viz AR 7/’18) se představila minulý rok na ženevském autosalonu. Jako základ opět posloužila dnes už velmi dobře známá platforma EMP2, radikální proměnu ale zaznamenal design, respektive koncepce vozu jako takového. Místo klasického sedanu vsadil Peugeot na karoserii liftback velmi blízkou kupé. Nejde pouze o dynamicky se svažující střechu, ale také o vnější rozměry. Nová generace typu 508 je na svou třídu neobvykle krátká (ve srovnání například se Škodou Superb je kratší o 11 cm) a především velmi nízká. Oproti první generaci daného typu klesla výška o plných šest centimetrů, současně byl prodloužen rozvor náprav (o 24 mm) a zkráceny oba převisy. Pomyslnou a mezi konkurenty střední třídy málo vídanou třešničkou na dortu jsou pak bezrámová okna.
Design Peugeotu 508 je zkrátka jeho nejsilnější zbraní. Vůz působí nesmírně dynamicky a neotřele. Dvojnásob to platí o testované sportovní variantě GT s výraznější maskou chladiče, difuzorem vzadu a dvojicí chromových koncovek výfuku. Vše pak podtrhují standardně dodávaná osmnáctipalcová kola, testovaný vůz ovšem stál na příplatkových ráfcích o průměru 19“ (+16 000 Kč), obutých do pneumatik o rozměru 235/40 R19.
O tom, že si Peugeot dal na vzhledu vozu opravdu záležet, svědčí i několik efektních detailů. Jde zejména o diody denního svícení, zaříznuté hluboko do předního nárazníku. Ty svítí i s potkávacími světlomety a za tmy vytvářejí mimořádně efektní světelný podpis. Navíc, když vůz odemknete, těmito diodovými světly na vás zabliká. Podobnou uvítací proceduru nachystali technici také v případě koncových svítilen, jež se postupně rozsvěcují z jedné strany na druhou. Mimochodem, koncové svítilny upravují svoji intenzitu podle toho, kolik světla je v okolí vozu.
Efektní tvary najdeme také v interiéru. Peugeot u svých modelů stále razí koncepci i-Cockpit s miniaturním volantem a dvojicí displejů. Nová verze používá poměrně divoce tvarovaný volant, jenž má plochou spodní i horní část a příliš kulatý už není (proto také mezi naměřenými údaji nenajdete obvyklý průměr, ale délku dvou stran). Zajímavá je napodobenina klaviatury pod středovým displejem. Ta je nejen efektní, ale také praktická, protože tato tlačítka jsou dobře při ruce (pokud si ruku odložíte na volič převodovky) a usnadňují vstup do jednotlivých menu. Během testu jsme se několikrát přesvědčili o tom, že na méně znalé lidi tento kokpit působí téměř jako kosmická loď a že dokáže zaujmout. Pochvalu pak zaslouží i výběr materiálů a zpracování.
Automobily ovšem představují velmi komplexní záležitost, kde obvykle platí, že krásný a efektní design nebývá zadarmo. A tak zatímco Škoda Superb nebo Volkswagen Passat jsou svým způsobem nudní, ale velmi praktičtí zástupci střední třídy, u Peugeotu 508 druhé generace to je přesně naopak. Nudný není vůbec, jenže praktická stránka musela v některých ohledech ustoupit krásnému designu. V praxi se to projevuje například stísněným interiérem. Na místě řidiče se na vaše kolena tlačí volant, z pravé strany masivní středový tunel a pro hlavu je také málo místa (což bylo v testovacím automobilu umocněno přítomností panoramatické střechy). Ve druhé řadě je to s podélným prostorem tak akorát, v příčném směru je na tom Peugeot 508 druhé generace průměrně a opět největší potíže budou s místem pro hlavu. Toho mají vyšší cestující zkrátka málo.
Vyjádřeno exaktními čísly, naměřená šířka v úrovni loktů vpředu je 1475 mm, respektive 1432 mm vzadu. Škoda Superb nabízí v první řadě o přibližně tři centimetry, Pas-sat dokonce o plných šest centimetrů více. Maximální prostor pro hlavu v Peugeotu 508 je na místě řidiče 941 mm, zatímco vzadu mají cestující k dispozici 879 mm. Superb disponuje prostorem pro hlavu větším přibližně o 40 mm vpředu a o 30 mm vzadu. Passat s karoserií sedan je na tom ve druhé řadě stejně jako Superb, vpředu je pro řidiče připraveno o přibližně 60 mm více než ve francouzské novince.
Menší než v obou zmíněných konkurentech je také prostor pro nohy. Peugeot 508 nové generace je zkrátka na poměry střední třídy velmi kompaktní automobil, a to se zákonitě musí projevit uvnitř. Není nutné brát to přímo jako nevýhodu, ne každý potřebuje spoustu místa ve druhé řadě, ale je dobré o tom minimálně vědět. Mimochodem, prostor v podélném směru ubírá i ono řešení i-Cockpit s přístrojovým štítem nad volantem, i když tyto dvě věci spolu zdánlivě nesouvisí. Řidiče takové uspořádání nutí mít volant více v klíně a kvůli tomu jim při řízení mohou překážet kolena. Řešením je posunout se celkově více vzad a sedět s více nataženýma nohama. Pak je vše víceméně v pořádku, ale tímto nastavením seberete několik centimetrů právě cestujícím ve druhé řadě.
Prostorové „potíže“ panují také v zavazadlovém prostoru. Už základní hodnota 487 l naznačuje, že nepůjde o rekordmana v dané kategorii, a naše měření to potvrdilo. Základní délka přibližně jeden metr není špatná a stejně tak není špatná šířka 1122 mm v nejužším místě (co do minimální šířky Peugeot dokonce překonává jak Superb, tak Passat), poměrně malý objem ale pramení ze skutečnosti, že je prostor pro zavazadla nízký. V nejvyšším místě (za zadními sedadly) jsme naměřili 494 mm, směrem vzad se ale dále snižuje až na 360 mm. I toto je přímá daň za dynamickou a elegantní záď.
Jakkoliv Peugeot 508 druhé generace vypadá velice sportovně, fakticky jde spíše o pohodlný cestovní vůz. Důkazem budiž kromě jiného také nabídka motorů, kde tím vůbec nejsilnějším, co máte k dispozici, je testované provedení PureTech 225 EAT8. Z označení už jste asi poznali, že maximem tohoto motoru – jde o přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 1,6 l – je výkon 169 kW (225 k) a že je standardně spojen s osmistupňovou samočinnou převodovkou dodávanou společností Aisin. Poměrně malá jednotka uděluje Peugeotu 508 slušnou dynamiku, když dle oficiálních údajů zrychlí z nuly na 100 km/h za 7,3 s. Při našem měření jsme zjistili hodnotu 7,9 s, což klidně může být způsobeno chladnějším počasím a přítomností zimních pneumatik. Celkově jde o příjemný motor, protože kromě slušné dynamiky je především velmi tichý. Přítomnost malého objemu pocítíte až při rychlejší jízdě po dálnici, kdy pohonné jednotce se zařazenou osmičkou ve stoupáních snadno dojde dech a převodovka musí podřazovat. Někdy i o dva stupně. Přesně tohle byly chvíle, kdy jsme zalitovali, že v tak dynamicky tvarovaném automobilu nemůže být objemnější pohonná jednotka. Žádná taková navíc není v plánu, rychlejší alternativou se brzy stane plug-in hybrid. Jenže hybridům se při svižné jízdě po dálnici rychle vybijí akumulátory a pak představuje v tomto provozním režimu elektrická část pohonu spíše přítěž.
Se samočinnou převodovkou souvisí asi největší z výtek, jež jsme během našeho testu našli. Při snaze o sportovnější jízdu „automat“ i v manuálním režimu často bere pokyny řidiče jen jako doporučení. Z tohoto důvodu se nám nepodařilo ani změřit pružné zrychlení na jednotlivé stupně, protože převodovka odmítala držet v nízkých otáčkách zařazený převod a sama podřazovala. Takové chování člověka snadno odradí od snahy o sportovní jízdu, stejně jako nekomunikativní, i když díky miniaturnímu volantu velmi přímé řízení. Roli rychlého cestovního vozu zvládá Peugeot 508 výborně, pokud ale hledáte automobil této velikosti a máte také sportovní ambice, bude lepší sáhnout po něčem z nudněji vypadající konkurence, neboť ta paradoxně nabízí výkonnější motory a při ostré jízdě dokáže více pobavit.
Spotřeba paliva není tak nízká, jak by se mohlo podle velikosti motoru zdát. Běžně si tato pohonná jednotka řekne o osm litrů, na naší testovací trase dlouhé přibližně 144 km a složené z kombinace dálnic a okresních komunikací jsme podle dotankování naměřili průměr 7,2 l/100 km, což je v kontextu jiných našich testů spíše vyšší hodnota.
Překvapením pro nás byl komfort. Peugeot 508 využívá vpředu vzpěry MacPherson a vzadu na rozdíl od ostatních sourozenců na platformě EMP2 víceprvkové zavěšení. Ve výsledku si francouzská novinka dokáže i na příplatkových devatenáctipalcových kolech poradit s nerovnostmi tuzemských silnic nadprůměrně dobře. Komfort při cestování rovněž zvyšuje výbava, kde může být opravdu vše včetně masážních sedadel, asistovaného řízení, plně automatického parkovacího asistentu nebo systému Night Vision. Ten pomocí infračervené kamery snímá prostor před vozem a obraz promítá na přístrojový štít. Díky tomu uvidíte za tmy například chodce podstatně dříve, než byste ho spatřili vlastním zrakem.
Peugeot 508 druhé generace je především velmi zajímavý vůz, nabízející mnoho netradičně řešených prvků. Pokud chcete vystoupit z řady, pak to bude vynikající volba. Fakticky totiž funguje dobře a nabízí mimořádně povedený vzhled.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový, turbodmychadlem přeplňovaný zážehový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6d-Temp; typ EP6FADTX; 1598 cm3 (ø 77 x 85,8 mm); 169 kW (225 k)/5500 min-1 a 300 N.m/2500 min-1.
PŘEVODOVKA
Osmistupňová samočinná převodovka Aisin AWF8F s kapalinovým měničem momentu. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy (platforma PSA EMP2); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvková náprava; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,8 m; pneumatiky Continental WinterContact TS850P, 235/40 R19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2793 mm, rozchod kol 1601/1597 mm; d/š/v 4750/1906/ /1404 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 487 – 1537 l; součinitel aerodynamického odporu cx = 0,26; objem palivové nádrže 62 l; hmotnost pohotovostní/celková 1495/2001 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 745/1600 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,3 s; spotřeba paliva NEDC 7,5/4,6/5,7 l/100 km; emise CO2 131 g/km.
CENA od 730 000 (508 GT od 1 045 000) Kč
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST
na VI. ... 250 km/h
na jedn. stupně při 6000 min-1 I./II./III./IV./V. ... 48/80/127/157/203 km/h
Zrychlení (s) s postupným řazením při 6000 min-1
0 až 60 km/h ... 3,9 s
0 až 80 km/h ... 5,7 s
0 až 100 km/h ... 7,9 s
0 až 120 km/h ... 10,5 s
0 až 140 km/h ... 13,7 s
0 až 160 km/h ... 17,7 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 28,37 s (191,5 km/h)
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 86,93 km/h ... 7,4 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 8,5 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 58,2 ... 78,3 ... 97,9 ... 117 ... 137,9 ... 157,4
chyba (%) ... 3,0 ... 2,13 ... 2,1 ... 2,5 ... 1,5 ... 1,63
Počítač kilometrů chyba ... 0,48 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1475/1432 mm
Šířka ve výši ramen ... 1389/1342 mm
Výška nad sedákem ... 858 až 941/879 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 130 až 375 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 333 x 229 mm/3
Nastavení (podélné/výškové ... 43/35 mm
ZAVAZADLOVÝ PROSTOR
Délka (min./max.) ... 1002/1646 mm
Šířka (min./max.) ... 1122/1179 mm
Výška ... 360 až 494 mm
Výška nakládací hrany ... 718 mm
Výška otevřeného víka ... 1768 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)