Speciály
Volkswagen Touareg
Komerční prezentace 08.04.2019 12:57
Představujeme Volkswagen Touareg, jeho techniku, schopnosti, ale také historii a budoucnost. Připraven je i přehled všech SUV modelů značky Volkswagen
KOMFORTNÍ MULTITALENT
Volkswagen Touareg má ve výrobním programu Volkswagenu výjimečné postavení. V současnosti je jeho vrcholným modelem, vybaveným nejmodernější technikou. Použitá technika však svojí propracovaností a technologiemi tvoří absolutní vrchol aktuální automobilové produkce.
První pohled na nový Volkswagen Touareg jasně ukazuje, že jde o velké a luxusně pojaté SUV. Svým vzhledem sice jasně zapadá mezi ostatní modely své značky, nicméně jednoznačně ukazuje, že je jejich pomyslným králem. Za sebevědomým, ale přitom elegantním a vyváženým vzhledem stojí automobil, který může mít mnoho podob a dokáže vyjít vstříc velmi rozmanitému spektru nároků.
Stejně, jako tomu bylo u předchozích dvou generací, také v tomto případě je mantrou maximalizace komfortu jízdy. Toho Touareg dosahuje mnoha způsoby. Jedním z nich je důmyslně navržená karoserie využívající v hojné míře vysokopevnostní ocel, jež zajišťuje excelentní tuhost vozu jako celku, a tudíž minimalizaci přenášených vibrací a rázů. Současně je ale téměř polovina karoserie, včetně povrchových dílů, vyrobena z hliníku. Díky tomu je nový Touareg ve srovnání se svým předchůdcem o více než 100 kilogramů lehčí.
Komfort je samozřejmě dán také vyspělými systémy podvozku, včetně možnosti objednání vzduchového odpružení nebo systému adaptivních stabilizátorů. Ty v zatáčkách svým přitvrzením omezují náklony mohutné karoserie, ale při jízdě přímým směrem se dokáží téměř rozpojit a nechat pohlcování nerovností výhradně na podvozku bez jejich přenášení do karoserie.
Komfort daný asistenty
Třetím aspektem výjimečné úrovně poskytovaného komfortu je interiér. Účinné utlumení snižuje hlučnost, ale za pozornost stojí také hodnotné použité materiály nebo kvalita sedadel pro všechny cestující ve voze. Ta přední mohou být navíc vybavena i masážními funkcemi a aktivní ventilací. Komfort jízdy ale zvyšují také použité asistenční systémy, které řidiči v mnoha situacích usnadňují řízení. Jízda po dálnici nebo v příměstském provozu nyní může být takřka automatizovaná. Touareg si s přehledem poradí i s jízdou v noci, kdy má připraveny inteligentní světlomety, které na silnici rozehrají přesně koordinované představení, během nějž se světlo vyhýbá ostatním řidičům a přitom stále osvětluje maximum silnice vpředu.
Moderní skleněný interiér
Na komfort se v novém Touaregu můžeme odkázat i v jeho dalších atributech, kterými je bezpochyby například propracovaný systém obsluhy různých funkcí. To platí dvojnásob pro verze vybavené interiérem Innovision Cockpit, jehož součástí je nejen displej tvořící přístroje za volantem, ale především velký dotykový monitor s úhlopříčkou 15 palců, situovaný uprostřed palubní desky a natočený směrem k řidiči. Řidič má v tomto případě k dispozici všechny důležité informace na jednom místě a zásluhou velké plochy displeje i současně.
Volkswagen celý systém navrhl tak, že jej lze snadno konfigurovat a přizpůsobit vlastním preferencím nebo aktuální potřebě. Obrazovku systému lze například rozdělit na různé sekce a mít k dispozici právě ty informace, které jsou aktuálně potřeba. Velký dotykový displej umožnil eliminaci mnoha konvenčních mechanických ovladačů, a tak se jeho prostřednictvím přehledně a jednoduše ovládá například klimatizace, masážní funkce sedadel nebo třeba vnitřní osvětlení.
Pozornosti nesmí uniknout ani nabídka funkcí celého systému. Samozřejmostí je navigace s 3D zobrazením budov, ale značné možnosti jsou také v oblasti připojení chytrých telefonů a využívání jejich aplikací a funkcí. Připraveny jsou protokoly Apple CarPlay a Android Auto, nicméně vzhledem ke kvalitě systému samotného je v tomto případě řidiči budou používat spíše omezeně. Celý systém je kromě funkčnosti atraktivně navržen i z pohledu designu a Touareg s ním působí nesmírně moderním dojmem.
Komfort jménem prostor
Opomenout nelze ani komfort daný doslova obrovským vnitřním prostorem. I když se vnější rozměry nového Touaregu zvětšily jen mírně, uvnitř je nárůst mnohem výraznější. Zavazadlový prostor se například zvětšil až na extrémních 810 l. Tohoto objemu lze dosáhnout i zásluhou variabilních zadních sedadel s možností podélného posunu o 160 mm a změny sklonu opěradel o 21 stupňů. V případě nejkomfortnějšího nastavení zadních sedadel zůstává v zadní části pod elektrickým rolovacím krytem k dispozici 697 litrů objemu pro zavazadla.
Dojem ze značného vnitřního prostoru je samozřejmě dán především celkovými rozměry, nicméně přispívají k němu také některé prvky výbavy. Mezi ně patří třeba posuvná panoramatická střecha s prosklenou plochou 1270 x 825 mm, jejíž přední část lze elektricky posunout a otevřít. Nedílnou součástí tohoto typu střechy je také elektrická látková sluneční clona. Při jízdě v noci dojem prostoru účinně zvětšuje také promyšlený systém vnitřního osvětlení, umožňující pracovat s 30 barevnými odstíny a volit konfigurace jednotlivých světelných zón.
Robustní podpalubí
Suverenita může být další součástí vytvářeného komfortu. V případě Touaregu je dána propracovaným podvozkem s trvalým pohonem všech kol, osmistupňovou samočinnou převodovkou a motorem 3.0 TDI disponujícím výkonem 210 kW (286 k) a točivým momentem 600 N.m. V budoucnu se plánují i další motory, a to včetně vznětového osmiválce o výkonu 310 kW (421 k) a točivém momentu 900 N.m!
Robustní konstrukce Touaregu se jasně ukazuje například v možnosti táhnout brzděný přívěs do hmotnosti 3500 kg nebo schopnostech v terénu, které může posílit volitelně dodávané vzduchové odpružení s možností zvětšit standardní světlou výšku až o 70 mm.
Komfortní výběr
Možnosti individuální konfigurace nového Toauregu jsou značné. Lze z něj na jednu stranu vytvořit vůz soupeřící s nejlepšími luxusními limuzínami, ale současně praktický v terénu a mimořádně schopný off-road zaměřený na každodenní tvrdou práci. S tím souvisí i možnost vtisknout Touaregu vlastní styl volbou vhodné linie a odpovídajících kol s průměrem až 21 palců ještě intenzivněji. Kromě základního provedení jsou k dispozici tři linie, jejichž označení je dostatečně charakterizuje: Elegance, Atmosphere a R line.
Nový Volkswagen Touareg je opět unikátním vozem svého segmentu. Ve své třetí generaci dále rozšířil své schopnosti a dokáže se ještě více přizpůsobit chuti toho, kdo vyžaduje velké, robustní a maximálně komfortní SUV s nezaměnitelným stylem a charakterem.
HEAD-UP DISPLEJ Progresivní interiér Innovision Cockpit s dvojicí velkých displejů v palubní desce lze doplnit projekčním head-up displejem. Hlavní část systému je umístěna v palubní desce pod čelním sklem před volantem, odkud promítá své informace přímo do zorného pole řidiče na čelní sklo. Zobrazovaná plocha má rozměry 217 x 88 mm. Na head-up displeji se zobrazuje nejen rychlost jízdy, ale také informace asistenčních systémů. Zobrazované údaje korespondují s informacemi poskytovanými na dalších displejích ve voze. U head-up displeje lze měnit výšku, jas a upravovat zobrazované informace, nebo jej zcela vypnout. |
PODVOZEK Maximum dostupné techniky je připraveno také pro podvozek Touaregu v podobě vyspělých, vzájemně propojených aktivních systémů. Vzduchový podvozek kombinovaný standardně s aktivními tlumiči a možností změny světlé výšky je jedním z nich. S ním se automaticky pojí systém řízení zadních kol, jenž v rychlostech do 37 km/h natáčí zadní kola proti směru předních, a tím zmenšuje průměr otáčení. Ve vyšších rychlostech se stejným směrem natočení jako v případě předních kol dosahuje zvýšené stability. Podvozek lze dále vybavit systémem adaptivních stabilizátorů, které změnou svojí tuhosti omezují naklánění karoserie v zatáčkách a současně zvyšují komfort při jízdě přímým směrem. (Součást volitelné výbavy) |
NOČNÍ VIDĚNÍ A IQ.LIGHT Spojení systému nočního vidění a inteligentních LED světlometů (IQ.Light) je v současnosti nejvyspělejším systémem pro jízdu v noci. Noční vidění pracuje na bázi termovize a ve vzdálenosti 60 až 130 metrů před vozem rozpoznává osoby, cyklisty i velká zvířata. Řidiče na ně upozorní jejich zvýrazněním na displeji před volantem, ale současně také speciálním světelným paprskem, který je, jakožto potenciální nebezpečí, osvětlí. Matrixové IQ.Light světlomety zvyšují bezpečnost při jízdě v noci rovněž variabilním rozdělením světla, stejně jako trvale zapnutými dálkovými světly (mimo města) se schopností automatického odstínění ostatních řidičů. |
AUTONOMNÍ JÍZDA Touareg může být vybaven systémy pro částečně autonomní jízdu v monotónních situacích, jež kombinují radarové a kamerové systémy. Po aktivaci je automobil schopen udržovat vzdálenost od vozidla vpředu, a přitom řidiči pomáhat s udržováním v jízdním pruhu. Při jízdě v kolonách je Touareg schopen automatické jízdy, včetně udržování se za vozidlem vpředu (stejnou funkci využívá i při jízdě v úsecích s prací na silnici). Součástí tohoto systému je kromě jiného rovněž funkce automatického brzdění před překážkou. (Součást volitelné výbavy) |
CAR-NET Nový Touareg je zásluhou funkce CAR-NET v podobě integrované karty eSIM trvale připojeným vozem. Tím poskytuje mnoho nových funkcí, jako jsou třeba aktuální dopravní informace, které využívá pro výpočet tras v závislosti na mnoha faktorech, na mapě vykresluje 3D modely budov ve městech nebo umožňuje online vyhledávat body zájmu. Dovoluje také poslouchat internetová rádia bez použití chytrého telefonu a dokáže pro posádku vytvořit WiFi hotspot pro připojení jejich zařízení k internetu. Připojení se využívá také pro řadu bezpečnostních funkcí, jako je například tísňové volání či volání asistenční služby, nebo třeba pro funkce vzdálené obsluhy vozu pomocí aplikace v chytrém telefonu. (Plná funkčnost vyžaduje prvky z volitelné výbavy) |
NOVODOBÝ KULT
Touareg není pouze nejvýše postavený SUV model své značky. Je to synonymum robustnosti, luxusu, ale někdy také opulentnosti. Zde jsou zajímavé momenty a modely z jeho nepříliš dlouhé historie.
V historii značky Volkswagen je celá řada úspěšných modelů. Existují ale mezi nimi výjimky, které si kromě úspěchu kolem sebe vytvořily doslova kult. Toto postavení nutně neznamená největší prodejní čísla, ale spíše celkovou oblíbenost a možná i počet skalních příznivců. Mezi tyto modely bezpochyby patří třeba Brouk, mikrobus/Multivan nebo Golf. Postupně se mezi ně ale dostává také Touareg, jehož první generace se na trhu objevila v roce 2002.
Volkswagen ho tehdy navrhl jako robustní off-road s prvky převzatými z luxusních vozů, konkrétně z limuzíny Phaeton. Automobil se vyznačoval robustní konstrukcí, mechanickým pohonem všech kol a například i možností volitelné výbavy redukční převodovkou. Samozřejmostí byly výkonné motory začínající na vznětovém pětiválci 2.5 TDI a končící jeho dvojnásobnou verzí – desetiválcem V10 TDI s výkonem 230 kW (313 k), což byl z celosvětového pohledu zcela výjimečný vůz s točivým momentem 750 N.m, schopný z klidu na 100 km/h zrychlit za 6,9 sekundy.
Extrémní verze
Hned v roce 2004 vznikl v počtu 500 kusů v oddělení Volkswagen Individual GmbH dodnes unikátní Touareg W12 Sport s šestilitrovým dvanáctiválcem o výkonu 331 kW (450 k). Na tuto verzi jen o rok později navázal Touareg W12 Sport Edi-tion se stejným motorem, ale s bohatší výbavou. Pro zájemce o méně sportovní provedení, ovšem s motorem W12 pod kapotou, Volkswagen Individual nabízel také Touareg W12 Exclusive, jenž by dnes mohl být považován za předchůdce vozu Bentley Bentayga využívajícího techniku aktuální třetí generace typu Touareg. Když ještě zůstaneme u speciálních verzí, je třeba zmínit Touareg R50, jenž měl premiéru v roce 2007 a pod kapotou měl vrcholnou verzi motoru V10 TDI s výkonem 258 kW (350 k) a točivým momentem 850 N.m.
Sběratel rekordů
Touareg svoji robustnost a schopnosti prezentoval různými rekordy. V roce 2006 například vytáhl Boeing 747, známý Jumbo Jet, který si předtím zahrál ve filmu Casino Royale s Jamesem Bondem, z hangáru. Dobrodruh Reiner Zeitlow v roce 2005 ustanovil v Chile výškový rekord pro automobily, když se s Touaregem vyškrábal až do nadmořské výšky 6081 metrů nad mořem. Následně se vydal ještě za dalšími rekordy. Například po silnici Panamericana v Jižní Americe urazil 23 000 kilometrů za 11 dní a 17 hodin. Dojel například také z nejjižnějšího pevninského místa Jihoafrické republiky až na norský Nordkapp během devíti dní a čtyř hodin (17 568 km).
Druhá generace navazuje
Pro první generaci Volkswagenu Touareg se do roku 2010 rozhodlo přibližně půl milionu zákazníků. Stejný počet zaujalo také druhé provedení, jež stavělo na stylu a filozofii svého předchůdce, ale své posádce poskytovalo ještě větší míru komfortu ve všech ohledech, tedy jak z pohledu prostoru, tak kvality vzduchového odpružení nebo množství asistenčních systémů. Vůbec poprvé se právě ve druhé generaci Touaregu objevila například hybridní verze Touareg Hybrid.
Vítěz Dakaru
Své schopnosti Touareg prokázal nejen při nejrůznějších výpravách, při nichž objel doslova celý svět, ale také v tvrdém závodním nasazení. Race Touareg si v letech 2009, 2010 a 2011 doslova podmanil Dakarskou rallye. Závodní speciál byl ale skutečným prototypem, protože jej poháněl před zadní nápravou umístěný pětiválec, nosnou strukturou vozu byl trubkový rám a karoserie byla vyrobena z uhlíkových kompozitů.
Zpět ke kořenům
Přibližně dva roky před tím, než se představila první generace Touaregu, měla premiéru designérská studie Volkswagen Advanced Activity Concept (AAC). I když měla karoserii pick-upu, tedy spíše předchůdce dnešního Amaroku, její přední část takřka přesně odpovídala Touaregu. Tento ve své době superluxusní pick-up byl již tehdy vybaven desetiválcovým motorem V10 TDI o výkonu 230 kW (313 k).
Jen těsně před premiérou sériové verze Touaregu se na detroitském autosalonu v roce 2002 představila další designérská studie. Tentokrát vozu s koncepcí odpovídající budoucímu sériovému Touaregu, ovšem s velmi nekonvenčním designem. Volkswagen Magellan dostal jméno po Ferdinandu Magellanovi, který byl prvním cestovatelem, jenž zorganizoval první cestu kolem světa. Pod kapotou této neotřelé studie pracoval čtyřlitrový motor W8, známý například z Volkswagenu Passat W8.
OD MĚSTA PO 7 MÍST
Touareg není jediným modelem Volkswagenu začínajícím na písmeno T a mířícím do segmentu SUV. Připraveny jsou i další vozy, které jeho filozofii ctí ve svých segmentech.
T-ROC
Volkswagen T-Roc se řadí do segmentu kompaktních vozů SUV a vyznačuje se progresivním designem se sportovním nádechem a širokými možnostmi individualizace prostřednictvím odlišného lakování střechy od provedení karoserie. Moderní pojetí s relativně nízkou karoserií má přínos ve vynikajících jízdních vlastnostech, připomínajících spíše osobní vozy než klasická SUV. Zvýšená pozice sedadel je přitom samozřejmostí.
Pětidveřový vůz poskytuje dostatečně prostorný interiér se zavazadlovým prostorem o objemu 455 litrů. Nechybějí moderní prvky výbavy včetně například digitálních přístrojů s různými možnostmi zobrazení. K dispozici jsou verze s pohonem předních nebo všech kol 4Motion ve spojení se zážehovými nebo vznětovými motory.
T-CROSS
Nejmenší SUV model značky Volkswagen se jmenuje T-Cross a na trh vstupuje ve druhé polovině letošního roku. Tento automobil s charismatickým vzhledem, svým stylem navazujícím na větší modely Tiguan a Touareg, na délku měří 4,1 metru. Po technické stránce T-Cross využívá základ Volkswagenu Polo. Vyznačuje se značnou variabilitou zadní části, včetně například posuvných zadních sedadel, která umožňují zvětšit zavazadlový prostor až na 455 l. T-Cross může mít kola až o průměru 18 palců a připraveny pro něj jsou tři zážehové motory s výkony od 70 do 110 kW (95 až 150 k) a jeden vznětový 1.6 TDI nabízející 70 kW (95 k).
TIGUAN
Tiguan je nejúspěšnějším SUV modelem značky Volkswagen. První a druhé generace se prodalo již více než čtyři miliony kusů. Druhá generace je v prodeji od roku 2017 a vyznačuje se mimořádnou mírou komfortu, ale také nabídkou vyspělých asistenčních a bezpečnostních systémů. Tiguan je k dispozici v různých verzích lišících se vzhledem a také vlastnostmi. Zákazník si tak může vybrat, zda jej hodlá více přiblížit stylu terénních vozů, nebo mu dodat více sportovních emocí. Připraveno je výkonové rozpětí od 85 do 176 kW (od 115 do 240 k).
TIGUAN ALLSPACE
Prodloužený Tiguan Allspace je určen pro toho, kdo hledá velký objem vnitřního prostoru. Ten lze buď využít pro převoz zavazadel, protože nabízí nejméně 760 litrů objemu nákladového prostoru, nebo pro cestující. Tiguan Allspace je k dispozici také v sedmimístné verzi se třemi řadami sedadel, z nichž třetí lze zcela sklopit do podlahy zavazadlového prostoru. Tiguan Allspace s prodlouženým rozvorem i délkou se vyznačuje bohatou standardní výbavou, která je další vlastností, jež jej staví mezi standardní Tiguan a exkluzivní model Touareg.
SROVNÁNÍ SUV VOLKSWAGEN
Rozvor mm |
Délka mm |
Šířka mm |
Výška mm |
Zav. prostor l |
|
T-Cross |
- |
4107 |
- |
1588 |
455 |
T-Roc |
2590 |
4234 |
1819 |
1573 |
445 |
Tiguan |
2681 |
4486 |
1839 |
1632 |
615 |
Tiguan Allspace |
2787 |
4701 |
1839 |
1674 |
230/700* |
Touareg |
2894 |
4878 |
1984 |
1702 |
810 |
* 7 míst/5 míst
SUV VOLKSWAGEN VE SVĚTĚ
Volkswagen má jako globální značka zejména pro americký a čínský trh, případně pro Blízký východ, připravené i další SUV modely, než jaké známe z evropské nabídky.
Atlas/Teramont
Tyto modely (Atlas pro USA, Teramont např. pro Čínu a Blízký východ) jsou největšími vozy na platformě MQB. Jejich délka přesahuje pětimetrovou hranici a automobily nabízejí až sedm míst ve třech řadách. Zavazadlový prostor má objem 583 až 2741 l, standardem je pohon všech kol. Nejvýkonnějším motorem nabídky je šestiválec 3,6 l s výkonem 206 kW (280 k).
Atlas Cross Sport
Pětimístné „kupé“ verze velkého modelu Atlas se na americký trh chystá na jaře 2019. Zatím se představila ve formě designérské studie. K vidění byly dvě verze – jedna plug-in hybridní s výkonem 265 kW (360 k) a druhá hybridní nabízející 231 kW (314 k).
Atlas Tanoak
Pick-up verze amerického modelu Atlas využívá taktéž platformu MQB. V tomto případě jde spíše o studii zkoumající zájem potenciálních zákazníků než o předobraz sériového modelu, jako je tomu v případě studie Atlas Cross Sport. Všechna kola pohání šestiválec 3,6 l s výkonem 206 kW (280 k).
VZDÁLENÉ OBZORY
Již dnes rozsáhlou nabídku SUV modelů Volkswagen v budoucnu doplní dalšími modely. Jak by mohly vypadat, to ukázala například studie I.D. Crozz z loňského roku.
Zvýšená stavba vozů SUV přímo nahrává k tomu, aby se do jejich podlahy instalovaly akumulátory pro elektrický pohon. Kompaktní elektromotory se přitom snadno umístí na každou z náprav a přirozeně je tak k dispozici pohon všech kol. Přesně to je recept konceptu Volkswagen I.D. Crozz, který k masivnosti SUV přidává eleganci a sportovního ducha automobilů s karoserií kupé. Vznikl tak velmi atraktivní vůz, který vhodným způsobem rozšíří nabídku SUV modelů Volkswagen do segmentu, kde ještě není zastoupena.
I.D. Crozz je koncept řadící se do chystané nové rodiny elektrických modelů Volkswagen, která se odlišuje právě zkratkou I.D. v názvech a bude postavena na vyvíjené nové platformě Modular Electric Drive Matrix (MEB). Kromě SUV-kupé I.D. Crozz se představily také modely I.D., I.D. Buzz a I.D. Vizzion. Právě I.D. Crozz má nejblíže k uvedení do sériové výroby.
Není pochyb, že se zájemci o moderní SUV mají na co těšit. Samozřejmostí bude zvýšená pozice sedadel zajišťující lepší výhled, celková výška automobilu ale zůstane na přijatelné úrovni. I.D. Crozz na délku stojí mezi aktuálními modely Tiguan a Tiguan Allspace, je ale širší a nižší. Tím současně působí sportovněji a extravagantněji. Bude tedy atraktivním crossoverem mezi například Volkswagenem Passat Alltrack a právě Tiguanem.
Koncepční studie stojící na kolech s průměrem 21 palců disponuje celkovým elektrickým výkonem 225 kW (306 k) a točivým momentem 450 N.m. Kapacita akumulátorů 83 kWh zajistí dojezd kolem hodnoty 500 km. Automobil bude připraven na nabíjení z rychlonabíjecích stanic o výkonu 150 kW, což umožní nabití akumulátoru z nula na 80 % kapacity během pouhých 30 minut.
Studie automobilů budoucnosti obvykle ukazují, na co se můžeme v horizontu několika let těšit, respektive na čem automobilky pracují. V případě konceptu I.D. Crozz to není pouze zajímavá koncepce dvouprostorové karoserie a elektrický pohon, ale také systémy pro automatizovanou jízdu. I když již aktuální provedení modelu Touareg je schopné určité autonomie ve vybraných situacích, budoucí sériová verze studie I.D. Crozz zajde v tomto směru opět dál. Bude vybavena pokročilou senzorikou včetně například laserových skenerů (Lidar) pracujících ve spolupráci s radary, ultrazvukovými čidly a kamerami a umožní již částečně autonomní jízdu. Na konečnou podobu nové generace SUV se můžeme těšit v roce 2020.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)