Speciály
Volkswagen Golf – Půl století bestselleru
-red- 01.10.2024 06:07
Foto: Volkswagen
Foto: VolkswagenPůl století bestselleru. Volkswagen Golf založil v roce 1974 segment vozů nižší střední třídy, jak jej známe dnes. Od té doby prošel celý automobilový svět překotným vývojem, byl to ale právě Golf, kdo udával trendy ve svém segmentu.Modernizované provedení osmé generace je nejnovějším nositelem této tradice, ale než si jej představíme, ohlédneme se za jeho sedmi předchůdci a připomeneme si ty nejzajímavější Golfy historie.
Volkswagen Golf je originál. Je to vůz, který se do značné míry zasloužil o vytvoření současné definice značky Volkswagen. Ve všech osmi generacích totiž dokázal svým přívětivým designem, nabídkou variant, ale také kvalitou a pokrokovou technikou oslovit doslova masy. I když se řadí do segmentu nižší střední třídy, který de facto vytvořil, v každém svém provedení si vždy zachovával „beztřídnost“, tedy schopnost být společensky vhodným vozem pro rodiny, studenty, učitele, lékaře či seniory.
Golf je také srdcem celé značky Volkswagen. Přestože jej v celosvětových prodejích v posledních letech předstihuje typ Tiguan, je to právě Golf, kdo je s počtem přesahujícím 37 milionu kusů nejen nejprodávanějším Volkswagenem všech dob, ale také nejprodávanějším evropským vozem vůbec.
Foto: Volkswagen
V současné době vstoupila na trh modernizovaná osmá generace modelu Golf, nicméně jejích sedm předchůdců jí vytvořilo potřebné podhoubí, o něž se může opřít. Jaká tedy byla historie klanu Golf? Již vývoj první generace tohoto modelu byl velmi dramatický a pro Volkswagen zcela zásadní. Ačkoli o rok před ním se na trh dostala první generace typu Passat, byl to právě Golf, kdo měl za úkol navázat na původního Brouka…
Golf I (1974–1983)
První generace Golfu pro svoji značku byla opravdovou revolucí. Pohon předních kol nahradil koncepci s motorem vzadu a pohonem kol zadní nápravy, vodou chlazený čtyřválec namísto vzduchem chlazeného boxeru nebo hranatý design místo typických oblin – to vše jasně ukazovalo, že přijel moderní vůz. Design, který navrhl Giorgetto Giugiaro se svými nezaměnitelnými proporcemi, vyváženým poměrem prosklené plochy ku karoserii, a také dodnes charakteristickým silným C-sloupkem, je platný až do dnešních dnů.
Již dva a půl roku po uvedení na trh se prodal první milion kusů a Golf se tak stal tím, kdo nově definoval standardy nižší střední třídy, které se někdy také říká třída Golf. V roce 1976 nabídku rozšířila sportovní verze GTI, která zaujala srdce nadšených řidičů. Kromě tří- a pětidveřového hatchbacku byl Golf I k dispozici také jako kabriolet, sedan (Jetta) a později i jako pick-up (Caddy).
Foto: Volkswagen
Golf II (1983–1991)
Druhá generace Golfu byla mistrovskou ukázkou evoluce. Zachovala si totiž podstatu a výraz úspěšného předchůdce, ale přitom byla větší, celkově vyspělejší a modernější. Měla také mnohem lepší aerodynamiku, výrazně prostornější interiér a úspornější motory. Upravený podvozek zaujal větším komfortem, jízda byla tišší a celkově byla vnímaná výrazně lepší kvalita provedení vozu jako celku. V průběhu výroby se do výbavy kromě jiného dostal katalyzátor s lambda sondou, ABS, posilovač řízení nebo pohon všech kol. Druhá generace byla kompletně vyvinuta ve Wolfsburgu, kde se většina vozů také vyráběla. Z pohledu karosářských variant byla kromě zdaleka nejhojněji zastoupených hatchbacků k dispozici také jako tříprostorový sedan Jetta. Kabriolet zůstal postavený na základě první generace.
Foto: Volkswagen
Golf III (1991–1997)
Třetí generace byla z pohledu designu, ale také techniky velkou změnou. I přes nové pojetí ale byl vůz snadno rozpoznatelný jako Golf. Byl nově schopen nabídnout komfort a kvalitu jízdy, která byla ještě donedávna vyčleněna pro mnohem větší vozy. Velký posun byl učiněn také v oblasti bezpečnosti, a to v čele s airbagy pro řidiče a spolujezdce a později rovněž zásluhou instalace bočních airbagů, nicméně vylepšena byla i samotná odolnost vůči nárazu. Golf III rozšířil také nabídku motorů, mezi nimiž nechyběl dokonce ani šestiválec VR6 s úzkým rozevřením řad válců. Právě ve třetí generaci se poprvé objevil vznětový motor TDI s přímým vstřikem paliva. Třetí generace byla současně první, v níž si bylo možné objednat karosářskou verzi kombi, tradičně nazvanou Variant. Nový technický základ dostal i kabriolet a sedan, jenž dostal nové jméno Vento.
Foto: Volkswagen
Golf IV (1997–2003)
Ve čtvrté generaci, která technicky navazovala na třetí, se Golf snažil svojí propracovaností a detaily prezentovat téměř jako vůz prémiového segmentu. Proti zvyklostem zaběhlým pro danou třídu se vyznačoval velmi vysokou kvalitou zpracování, která se projevovala především uvnitř a ve své třídě stanovovala nová měřítka. Pokrokový byl také jeho design, který se snažil o maximální jednoduchost a očištění od zbytečných ozdob. Tento přístup je patrný na hladkých plochách se zvýrazněným širokým zadním sloupkem. Příslušnost k rodině Golfů akcentují světlomety, poprvé umístěné za čirými krycími skly, které svým tvarem opticky propojují dva kruhové světlomety použité u první i druhé generace. Dodnes je design čtvrté generace Golfu odborníky hodnocen velmi kladně. Čtvrtá generace byla nabízena se stejnými karosářskými verzemi jako předchůdce, jen sedan se jmenoval Bora (k dispozici byla také Bora Variant). Kabriolet používal techniku třetí generace Golfu. V roce 2002 nabídku rozšířil první R model značky Volkswagen: Golf R32 vybavený šestiválcem 3,2 litru o výkonu 177 kW (241 k) a pohonem všech kol, který byl schopen dosáhnout rychlosti 247 km/h.
Foto: Volkswagen
Golf V (2003–2008)
Díky vysoké úrovni komfortu, dynamiky a především kvality pátá generace modelu Golf opět posunula hranice. Podvozek prošel rozsáhlými úpravami, vzadu byla použita nová čtyřprvková náprava. Také laserem svařovaná karoserie stanovila nová měřítka v oblasti tuhosti, jež se oproti předchůdci zvýšila o 35 %. Na palubě se poprvé objevila sedmistupňová dvouspojková převodovka, bi-xenonové světlomety a přímé vstřikování benzinu pro zážehové motory (TSI). Golf GT byl poprvé na světě vybaven dvojitým přeplňováním pomocí turbodmychadla a kompresoru. V páté generaci měl premiéru Golf Plus – varianta s mírně zvýšenou karoserií stojící na pomezí klasického Golfu a vozů MPV. Velké oblibě se těšil také tradiční nový Golf Variant a verze Jetta se stupňovitou zádí.
Foto: Volkswagen
Golf VI (2008–2012)
Slogan při uvedení šesté generace na trh zněl „Nová kvalita“. Stále se jednalo o kompaktní vůz, který však byl komplexně modernizován jak po stránce techniky (vycházel z předchozí páté generace), tak po stránce vzhledu, a na první pohled působil vyrýsovanějším a hodnotnějším dojmem. Další kvalitativní skok se odehrál v interiéru. Použité materiály, vzhled a dojem kvality byly pro daný segment mimořádné. Totéž platilo i pro oblast bezpečnosti a asistenčních systémů, kde se Golf VI řídil heslem „bezpečnost především“ a udělal velký skok vpřed. V roce 2009 získala šestá generace Golfu prestižní ocenění „Světové auto roku“. V létě 2011 se do nabídky vrátil kabriolet a o rok později první otevřená verze GTI. Modelovou řadu doplnily modely Golf Plus a Golf Variant.
Foto: Volkswagen
Golf VII (2012–2019)
Sedmá generace vypadala sebevědoměji a sportovněji než kdykoli předtím, především ale byla postavena na zbrusu nové technice – platformě MQB. Prodloužený rozvor, kratší převisy, jasně definované tvary a důraz na snižování hmotnosti sedmé generaci dodaly nový dynamický vzhled. Golf VII se vyznačoval zcela novou generací motorů. Společným znakem všech verzí byl standardně dodávaný systém start/stop a aktivní alternátor. Tento Golf na trh do svého segmentu přinesl také celou řadu nových asistenčních systémů, z nichž některé byly ve standardní výbavě. V roce 2014 se představila elektrická verze Golfu – e-Golf – stejně jako plug-in hybridní Golf GTE. Se sedmou generací byly na trh uvedeny rovněž nové generace Golfu Variant a zvýšené provedení, které nově neslo název Golf Sportsvan.
Foto: Volkswagen
VÝVOJ GOLFU PODLE DESIGNÉRA |
„Golf I je ikonický originál, mimořádně důležitý vůz značky Volkswagen. Golf II je modernizací originálu a nositelem kontinuity. Golf III přenáší DNA do moderní doby. Čistě navržený Golf IV odráží odvahu soustředit se na to podstatné. A Golf V je opět modernizací svého předchůdce, kde se týmu podařilo Golfu vtisknout velmi dynamický design. U Golfu VI byla do designu zakomponována maximální přesnost a ostré hrany. Golf VII je čistou esencí – nejlepší prvky všech generací v jednom voze. Díky své ploché přední části je osmý Golf opět dynamickým pokračováním Golfu VII. Andreas Mindt, |
Golf VIII (2019–dodnes)
Osmá generace designu Golfů dodala opět více dynamiky, a to zejména nízkou přídí a silně skloněným čelním sklem. Technickým základem zůstala platforma MQB, ovšem v dále modernizovaném provedení. Velkou novinkou osmé generace byl důraz na digitalizaci a služby konektivity. V letošním roce, kdy modelová řada Golf slaví půl století od svého vzniku, přichází osmá generace s komplexní modernizací, kterou představujeme na následujících stránkách…
Foto: Volkswagen
Superosma
Osmá generace Golfu přichází s mnoha vylepšeními, která dále zpříjemní každodenní život. Špičkový infotainment, široká nabídka motorů a prvotřídní asistenty jsou jen některými novinkami. Nový Golf zaujme i vyladěným vzhledem s osvětleným logem.
Když je nějaký automobil na trhu padesát let, není pochyb o tom, že se dokáže přizpůsobovat měnícím se trendům, nárokům a požadavkům. Golf, i když je nejprodávanějším evropským vozem, ale v tomto ohledu není nejlepším příkladem. Golfy totiž většinou nesledovaly trendy, ale spíše je tvořily tím, že dopředu přinášely nová technická řešení či styl designu, jimiž stanovovaly vlastní standardy a zákazníkům aktivně nabízely to, co nikde jinde k dispozici neměly.
Foto: Volkswagen
Platí to i o osmé generaci, která v době svého vzniku byla ve své třídě průkopníkem digitalizace a elektrifikace, a právě to jsou vlastnosti, s nimiž stanovuje nové standardy i po letošní modernizaci. Tu lze též chápat jako dárek k letošnímu významnému jubileu.
Modernizovaný Golf se opírá o robustní technický základ a propracovaný podvozek a celý je zahalen dynamicky navrženou karoserií, což platí jak pro pětidveřový hatchback, tak pro prodloužené prostorné kombi Variant se zavazadlovým prostorem 611 l. Nízká příď s průběžnou horizontální linkou spojující LED světlomety je osobitá a dravá, zejména u hatchbacku je patrný její svěží kontrast s masivním zadním sloupkem, který vozu dodává jeho stabilitu.
Na první pohled se může zdát, že se světlomety příliš nezměnily, ale opak je pravdou. Mají vyrýsovanější tvary a především novou techniku. Zejména v nejvyšší specifikaci jsou použity nejnovější světlomety IQ.LIGHT s matrixovou technologií, které dokáží účinně maskovat automobily vpředu a současně dosvítit až do vzdálenosti 500 metrů. Spolu s nimi přicházejí v hatchbacku i kombi Variant 3D LED zadní skupinové svítilny. Milým doplňkem je možnost zvolit si jednu ze tří světelných animací, která posádku při příchodu uvítá a při odchodu se s ní rozloučí. S výjimkou variant se základními LED světlomety dostala přední část modernizovaných verzí nově navržené osvětlené logo VW, na přídi lemované průběžnou světelnou linkou.
Infotainment
Kvalita interiéru byla vždy silnou stránkou modelů Golf, a to zejména ve srovnání s přímou konkurencí. Modernizovaná osmá generace v tomto ohledu není výjimkou a přináší mnoho zdánlivých maličkostí, které pobyt uvnitř zpříjemní. Jednou z nich je například přepracovaná ovládací lišta pod centrálním displejem, která je nově podsvícená. I nadále jsou v nabídce připravena kromě jiného i různá sedadla, jež uspokojí jak zájemce o nekompromisní komfort, tak ty, kteří ocení spíše výraznější boční vedení.
Foto: Volkswagen
Golf přichází s přepracovaným způsobem ovládání. Základem je nový volant s mechanickými ovladači, který doplňují zbrusu nové a od základu nově vyvinuté infotainmenty. Jejich displeje mají vždy poměr stran 16:9 a podle verze se liší úhlopříčkou 10,4 nebo 12,9 palce. Základem je samozřejmě výkonnější výpočetní výkon celého systému, který zajišťuje okamžitou odezvu, a tím přirozenější zpětnou vazbu.
Důležitá je ale také nová struktura menu a uspořádání displeje s nově koncipovanou horní a dolní lištou. Horní je částečně stavová, nicméně je možné si do ní uložit ikony pro často používané funkce a rychlý přístup k nim. Uprostřed je konfigurovatelná hlavní plocha umožňující detailní zobrazení hlavních funkcí, jako je navigace, nastavení, rádio, aplikace a další. Ve spodní části je pak lišta umožňující obsluhu funkcí klimatizace, ale třeba i vyhřívání sedadel. Nachází se zde ale také důležité tlačítko Home, po jehož stisku se systém vždy vrátí do výchozího zobrazení – to znamená, že se v systému nikdy neztratíte.
Nová palubní elektronika přinesla i novou podobu standardně dodávaných digitálních přístrojů s různými možnostmi jejich grafického zobrazení. Nechybějí klasické analogové kruhové přístroje, mapa nebo technicistní styl.
ChatGPT
Novinkou je také hlasový asistent IDA, který umožňuje přirozenou mluvou i v českém jazyku ovládat mnoho funkcí, jako je klimatizace, telefon nebo navigační systém. Dokáže ale také zjistit mnoho informací, jako jsou třeba dotazy na počasí nebo například informace o zajímavých místech v okolí.
Palubní systém je již připraven na další vylepšení, které se do něj dostane v rámci aktualizací. Do infotainmentu bude uživatelsky integrován chatbot ChatGPT, přinášející do hlasového asistenta IDA umělou inteligenci. Funkce, která byla představena na veletrhu spotřební elekroniky CES v Las Vegas na začátku roku, dokáže plynule přistupovat ke stále se rozšiřující databázi umělé inteligence. Cestující budou moci s vozem pomocí běžného jazyka komunikovat ještě efektivněji a budou si moci nechat například nahlas předčítat prozkoumaný obsah.
Foto: Volkswagen
Parkování i zvenku
Vývoj asistenčních systémů je nezadržitelný. Golf však nabízí jejich nejnovější podobu. Dokáže například nabídnout poloautomatickou jízdu nejen na dálnicích, ale i silnicích nižších kategorií. Automaticky zastaví před překážkou, nastaví rychlost podle detekovaného rychlostního omezení nebo upozorní na protijedoucí vozy při odbočování. Zkrátka se o posádku dokáže postarat.
S modernizací přichází nejnovější generace systémů zaměřených na usnadnění parkování. Systém nazvaný Park Assist Pro dokáže nejen zaparkovat do podélných a příčných parkovacích míst a následně z nich vyjet, ale umožňuje také pomocí telefonu vůz zaparkovat zvenku. To se hodí například v místech, kde není příliš prostoru na vystoupení. Novinkou je též 360stupňový kamerový systém Area View usnadňující orientaci.
Motory
Nabídka motorů pro druhou edici osmé generace Golfu je tradičně velmi široká a navržena je tak, aby v hatchbacku i kombi Variant byla schopna uspokojit velmi rozmanité nároky jednotlivých zákazníků. Změna nastala již u základního motoru, jímž je nově čtyřválec 1,5 l o výkonu 85 kW (115 k), který nahradil původní litrový motor s trojicí válců. Jeho výkonnější varianta nabízí 110 kW (150 k). Tyto motory, avšak doplněné 48V mild hybridní technikou, jsou k dispozici také se sedmistupňovými dvouspojkovými převodovkami.
Kdo požaduje více výkonu, může sáhnout po plug-in hybridních verzích, nabízejících 150 kW (204 k) ve variantě eHybrid a 200 kW (272 k) jako sportovně laděné provedení GTE. Zvětšený akumulátor nyní umožňuje dojezd přibližně 100 kilometrů čistě na elektřinu. Pro řidiče požadující především nízké provozní náklady na dlouhých cestách je připraven tradiční vznětový motor 2.0 TDI o výkonu 110 kW (150 k), spojený s automaticky řadící převodovkou DSG.
Pro modelovou řadu Golf jsou ale od první generace typické sportovně laděné verze GTI. Ani v nejnovějším provedení tomu není jinak. Výchozí Golf GTI s dvoulitrovým zážehovým motorem nabízí výkon 195 kW (265 k), který ve více okruhově laděném provedení Clubsport naroste na 21 kW (300 k). Vrcholem nabídky je pak Golf R, dostupný jako hatchback i jako kombi Variant. Jeho specialitou není pouze motor o výkonu 245 kW (333 k), ale také speciální aktivní pohon všech kol s dvojicí spojek, který je schopen nabídnout zcela výjimečné svezení. Zejména druhé jmenované provedení s praktičtější karoserií je unikátem nejen ve svém segmentu, ale na trhu vůbec.
Foto: Volkswagen
Golf na míru
Kromě motorů lze nový Golf v široké míře individualizovat také designem a výbavou. Modernizace uhladila vzhled standardních a komfortně laděných verzí, které jsou nyní zásluhou nově pojatých nárazníků elegantnější. Varianta R-Line dává na první pohled na odiv více sportovnosti černou spodní částí nárazníku. Verze GTI, GTI Clubsport a R tento efekt dále zvýrazňují a opírají se také o kola, specificky navržená pro dané modely.
U Golfu a Golfu Variant je tedy z čeho vybírat. Modernizace jejich vzhledu, palubní elektroniky, asistenčních systémů a motorů tyto vozy posunula opět do čela segmentu třídy, které právě tyto vozy daly své jméno.
ZVÝHODNĚNÍ PŘI KOUPI |
|
Volkswagen při uvedení modernizovaných Golfů připravil různě navržené akční nabídky s celkovým zvýhodněním až 162 000 Kč. Cena Volkswagenu Golf začíná již na částce 554 900 Kč. |
|
Akční modely:
|
Limited zaměřené na nízkou základní cenu People výbava v hodnotě 64 800 Kč zdarma R-Line People, vzhled R-Line a výbava zdarma |
Úvěr: |
například nulový úrok a servis na 5 let zdarma |
Podnikatel. bonus: |
–4 % |
Vůz na protiúčet: |
až 40 000 Kč |
Servisní balíček: |
zvýhodnění 10 000 Kč |
Příslušenství: |
v hodnotě 7799 Kč zdarma |
MOTORY |
|||||
|
Výkon
kW (k) |
Točivý moment N.m |
Zrychlení 0–100 km/h s |
Největší rychlost km/h |
Komb. spotřeba l/100 km |
|
|||||
1.5 TSI |
85 (115) |
220 |
9,9 |
203 |
5,4 |
1.5 eTSI DSG |
85 (115) |
220 |
9,9 |
203 |
5,2 |
1.5 TSI |
110 (150) |
250 |
8,6 |
224 |
5,4 |
1.5 eTSI DSG |
110 (150) |
250 |
8,4 |
224 |
5,2 |
1.5 TSI eHybrid |
150 (204) |
350 |
7,2 |
220 |
5,0 |
2.0 TDI DSG |
110 (150) |
360 |
8,0 |
223 |
4,5 |
GTI 2.0 TSI |
195 (265) |
370 |
5,9 |
250 |
7,1 |
GTI Clubsport 2.0 TSI |
221 (300) |
400 |
5,6 |
250 |
7,5 |
GTE 1.5 TSI PHEV |
200 (272) |
400 |
6,6 |
230 |
5,3 |
R 2.0 TSI |
245 (333) |
420 |
4,6 |
250 |
8,1 |
KAROSERIE |
|||
|
|
Hatchback |
Variant |
Rozvor |
mm |
2619 |
2669 |
Délka |
mm |
4286 |
4635 |
Šířka |
mm |
1789 |
1789 |
Výška |
mm |
1459 |
1459 |
Zavazadlový prostor |
l |
381–1237 |
611–1642 |
Zajímavosti & extrémy
Během celých padesáti let své existence je hlavním posláním Golfu motorizovat širokou veřejnost a přinášet jí kvalitu jízdy známou z vyšších segmentů. Čas od času ale Volkswagen připravil speciální verzi, homologační speciál nebo třeba koncept. Představme si ty nejzajímavější.
Golf W12-650
V roce 2007 Volkswagen doslova ohromil ultimativní studií nazvanou Golf W12-650. Z názvu je jasně patrné, že k jeho pohonu sloužil motor W12 o výkonu 650 koní, tedy 478 kW. Dvanáctiválec pohánějící výhradně zadní kola byl umístěn před zadní nápravou. I když vzhled vozu byl pořádně upraven, a to zejména rozšířením ve spodní části o 16 cm, na první pohled je jasně patrné, že jde o Golf páté generace. Zůstalo pouze u jednoho funkčního prototypu.
Foto: Volkswagen
Golf Country
V letech 1990 a 1991 Volkswagen vyráběl o 63 mm zvýšenou verzi druhé generace modelu Golf, která dostala jméno Country. Nešlo přitom pouze o optické úpravy, ale o skutečnou snahu nabídnout lepší průchodnost terénem. I proto vozu nechyběl pohon všech kol Syncro, který se v Golfu nabízel od roku 1986. Vůz vznikal v Grazu u Steyr-Daimler-Puch (dnes Magna) a byl vybaven zážehovým čtyřválcem 1,8 l. Golf Country lze považovat za prvního evropského předchůdce současných kompaktních crossoverů.
Foto: Volkswagen
Golf Rallye A59
V roce 1993 připravil Volkswagen na základě třetí generace Golfu duchovního předchůdce současného Golfu R. Poháněl jej nově vyvinutý přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec se vstřikováním vody o výkonu 202 kW (275 k), který byl spojený s šestistupňovou manuální převodovkou a elektricky řízeným pohonem všech kol. Vůz s výrazně upraveným vzhledem a aerodynamikou vznikl pouze v jediném exempláři.
Foto: Volkswagen
Golf CitySTORMer
Prvním skutečně sériovým elektrickým Golfem byl e-Golf postavený v roce 2014 na základě sedmé generace, nicméně elektrický pohon se dostával pod kapoty těchto vozů již mnohem dříve. Na základě první generace Golfu vzniklo mezi roky 1976 a 1981 dvacet elektrických verzí s dojezdem 50 km. Následovaly modely CitySTORMer na druhé a třetí generaci, které již vznikly v počtech řádově stovek kusů.
Foto: Volkswagen
Golf Pikes Peak
Pro závod do vrchu Pikes Peak v americkém Coloradu připravil Volkswagen Motorsport s vídeňským inženýrem Kurtem Bergmennem speciální Golf II. V roce 1987 spatřil světlo světa vůz se dvěma čtyřválcovými motory, z nichž každý měl výkon 240 kW (326 k) a poháněl jednu nápravu – celkem tedy bylo k dispozici 480 kW (652 k). Závod tehdy bohužel z důvodu technické závady těsně před cílem nedokončil. Jeho misi dokonal až v roce 2018 Romai Dumas s elektrickým speciálem ID.R Pikes Peak.
Foto: Volkswagen
Rallye Golf 16V G60
Spirálové G dmychadlo mělo premiéru v unikátním Rallye Golfu v roce 1989 a až o rok později se dostalo také do modelu GTI. Rallye Golf byl specialitou s rozšířenými blatníky, obdélníkovými světlomety a výhradně třídveřovou karoserií, jejíž čtyřválec poskytoval výkon 118 kW (160 k). Standardem byl pohon všech kol. Z důvodu homologace soutěžního modelu vzniklo 5000 sériových verzí, dvanáct z nich ale bylo s výkonem 154 kW (210 k).
Foto: Volkswagen
GTI Roadster
Na studii z roku 2013 navázala v roce 2014 další – tentokrát v podobě dramaticky navrženého roadsteru se vzhůru výklopnými dveřmi. Původně byl tento vůz navržen pouze v digitální formě pro hru Gran Turismo, ale nakonec vznikl i jeden fyzický exemplář s přeplňovaným motorem V6 pod přední kapotou.
Foto: Volkswagen
GTE Sport
Třetí ze série výrazných studií následovala v roce 2015. GTE Sport, jejímž základem je opět sedmá generace Golfu, k pohonu používá plug-in hybridní soustavu s celkovým výkonem 295 kW (400 k). Srdcem vozu je čtyřválec 1,6 l z Pola WRC. Výrazný vzhled s nízkou přídí částečně předznamenává dynamický styl, později použitý u Golfu osmé generace.
Foto: Volkswagen
Design Vision GTI
V roce 2013 se na srazu GTI Treffen představila studie Design Vision GTI, postavená na základě sedmé generace Golfu. Vůz s originálně rozšířenými zadními blatníky poháněl šestiválec 3,0 l přeplňovaný dvojicí turbodmychadel o výkonu 370 kW (503 k). Standardem byl pohon všech kol a 20palcová kola.
Foto: Volkswagen
50 let Golfu 1974–2024
Každou minutu v tomto období vzniklo 1,4 Golfu
Vzniklo přes 37 milionů kusů
Počty vyrobených kusů:
Golf I – 6,9 milionu
Golf II – 6,3 milionu
Golf III – 4,8 milionu
Golf IV – 4,9 milionu
Golf V – 3,4 milionu
Golf VI – 3,6 milionu
Golf VII – 6,3 milionu
Golf VIII – přes 1 milion do 2023
Výkon modelů GTI 1976: 110 k 2024: 300 k
Délka kabeláže: 10x
Golf I – 200 m
Golf VIII – 2000 m
21 517 415
Golf 26. června 2002 překonal produkci Brouka
Délka: prodloužení z 3705 na 4284 mm
Foto: Volkswagen
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)