Speciály
Volkswagen Golf – Pro digitální svět
Komerční prezentace 05.12.2019 12:29
Golf je nejúspěšnějším evropským automobilem. Jeho osmá generace svým pojetím navazuje na své předchůdce, ale současně reflektuje potřeby moderního digitálního věku. Kromě nových motorů a asistenčních systémů přichází se zcela novou elektronickou architekturou. Je trvale připojený, využívá nejmodernější inteligentní funkce, dokáže přirozeně komunikovat se svým okolím a jeho obsluha je intuitivnější než kdy před tím. Osmá generace Volkswagenu Golf právě vstupuje na trh.
Třída Golf
Volkswagen Golf je zejména v Evropě doslova fenoménem. Často, když je řeč o segmentu nižší střední třídy, tak se mluví jako o třídě Golfu. Právě ten v ní již více než 45 let určuje pravidla, posunuje hranice a je měřítkem, s nímž se jeho konkurenti snaží srovnávat. Osmá generace v tom pokračuje dál a přináší mnoho zásadních novinek.
Základní charakter osmé generace Volkswagenu Golf popsal trefně Ralf Brandstätter, který je výkonným ředitelem značky Volkswagen osobní vozy, a má tudíž k tomuto vozu velmi blízko již od počátku jeho vývoje: „Golf je originálem. Již po desetiletí definuje naši značku. S modelem Golf jsme vždy zpřístupňovali nové technologie a inovace širokému okruhu motoristů. O to víc to platí pro osmou generaci, s níž tentokrát přinášíme do kompaktní třídy prvky z prémiového segmentu – a to je pro Volkswagen také typické.“
V případě osmé generace Golf reaguje na překotný vývoj v oblasti elektroniky a přináší největší inovace právě v této oblasti. Po technické stránce využívá platformu MQB koncernu Volkswagen, respektive její nejnovější evoluční stupeň, jenž slaví premiéru právě v tomto voze. Jako vždy je proto nový Golf více než jen novou generací své modelové řady, ale má obrovský význam pro celý koncern, protože na jeho základě budou postavené i další modely. Celkově v roce 2018 vzniklo na technickém základě platformy MQB více než 3,4 milionu vozidel značky Volkswagen, a dokonce více než pět milionů vozů celkově, tedy i od ostatních značek koncernu. Právě takovýto rozsah uplatnění umožnil do jeho techniky investovat nemalé prostředky, které se projevují použitím nejmodernějších materiálů, technických řešení i výrobních metod. To je také důvod výjimečného stavu propracovanosti a kvality, které jsou jinde obvyklé pouze u luxusních vozidel nejvyšších tržních segmentů.
Výrazný vzhled a špičkové světlomety
Svým vzhledem je nová generace na první pohled rozpoznatelná. I přesto, že svými rozměry se od předchůdce liší jen minimálně, zásluhou přepracovaného designu působí novinka nižším a protaženějším dojmem s nepřehlédnutelnou dynamikou a mírným nádechem sportovnosti. Nový Golf stojí na rozvoru náprav 2636 mm, vykazuje délku 4284 mm, šířku 1789 mm a výšku 1456 mm. Zásluhou důsledné optimalizace u něj došlo ke snížení koeficientu aerodynamického odporu na 0,275 (cx).
Pro osmou generaci Golfu jsou charakteristické čisté a zdánlivě jednoduché linie s nezaměnitelným zadním C sloupkem, opticky směřujícím ve spodní části směrem dopředu a vytvářejícím tím dojem dynamiky. Jednoznačným rozpoznávacím prvkem nejnovější evoluce typu Golf jsou přední světlomety s originálním nízkým tvarem a světelnými linkami tvořícími denní svícení.
K dispozici je trojice typů světlometů, z nichž všechny mají světelné zdroje tvořené LED. Nejvyšší provedení označované IQ.LIGHT je matrixového typu s 22 LED v každém světlometu určenými pro osvětlení. Tento druh světlometů podle situace svítí v jednom z deseti režimů a jsou účinně připraveny přesným rozdělením světla zamezovat oslnění okolních řidičů před vozem. Podobně jako je tomu u těchto světlometů v modelech Touareg a Passat, i v Golfu světlomety IQ.LIGHT dokáží rozpoznat, že svítí na odrazné svislé dopravní značení, a v jeho místě omezí světelný tok, jenž zamezí oslnění vlastního řidiče odraženým světlem.
Digitální palubní deska
Na posádku čeká nejvíce změn uvnitř vozu. Golf již tradičně přináší techniku obvyklou u luxusních vozů do svého segmentu. V tomto případě jde o plně digitální palubní desku. Ve všech verzích je nový Golf vybaven digitálními přístroji s displejem o úhlopříčce 10,25 palce. Na něj plynule navazuje dotykový displej informačního, zábavního a případně navigačního systému. V základních verzích má úhlopříčku 8,25 palce, na přání může mít větší displej 10 palců. V nejvyšší konfiguraci Navigation Pro dokonce vznikne palubní deska označovaná jako Innovision Cockpit, známá z modelu Touareg. Pokrokové zobrazovací technologie doplňuje na přání dodávaný projekční head-up displej. Všechny displeje jsou navíc vzájemně propojené, kooperují, a tím zvyšují intuitivnost obsluhy.
I další funkce nového Golfu se obsluhují pomocí dotykových tlačítek. Jde především o panel světlometů vlevo od volantu a následně také pod centrálním displejem situovaná tlačítka klimatizace. Palubní deska se tímto řešením opticky zjednodušila a vyčistila. Přitom ale nic neztratila ze své přehlednosti. Některé funkce mají stále tlačítka přímé volby, nicméně obsluha mnoha nových funkcí se přesunula například na volant. U verzí vybavených automatickou převodovkou DSG navíc zaujme minimalizovaný volič situovaný na obvyklém místě mezi předními sedadly.
Komunikace se světem prostřednictvím cloudu
Všechny palubní systémy jsou v osmé generaci Golfu vzájemně propojené a mají ve všech verzích prostřednictvím integrované SIM karty přístup k internetu. Přesněji řečeno, prostřednictvím internetu k zabezpečeným serverům automobilky, z nichž čerpají různé druhy informací, jimiž zásobuje palubní systém a ve vhodných případech i řidiče. Standardní výbavou je základní balíček připojení označený We Connect, který umožňuje komunikaci s vozem prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Volitelně lze získat rozsáhlejší funkce vycházející z připojení k internetu, označované We Connect Plus.
Vzhledem k tomu, že majitel vozu si může u Volkswagenu udělat svůj zákaznický účet, s nímž se mu zpřístupní mnoho služeb konektivity, je nově k dispozici i jedna originální funkce. Když si to majitel přeje, do cloudu se mu ukládají informace o různých nastaveních vozu (palubní desky Innovision Cockpit, nastavení sedadel, zrcátek, klimatizace či vnějšího a vnitřního osvětlení). Tuto informaci následně může uživatel vyvolat v jiném voze, do něhož přesedne.
Vzhledem k tomu, že každý nový Golf je připojený na servery automobilky, může anonymně odesílat také informace o situaci na silnicích. Například rozpoznání námrazy, hustého deště nebo kolon. Tyto informace systém automobilky následně může poslat do jiných vozidel (vzdálených až 800 m od nebezpečí), a tím jejich řidiče na danou situaci upozornit. Tímto způsobem vzniká neustále aktuální inteligentní informační síť, která významně pomáhá zlepšit bezpečnost na silnicích. Její plný potenciál poroste s počtem do systému registrovaných vozidel. Celý systém je navíc navržen podle standardu Car2X (komunikace vozidla s okolím), takže v budoucnu nebude omezena pouze na vozidla Volkswagen, ale také na automobily jiných výrobců, zapojených do systému.
Dokáže jet skoro sám
Významná inovace nového Golfu spočívá v instalaci nejvyspělejších aktuálně dostupných systémů autonomní jízdy, sdružených pod označením Travel Assist. Systém využívá ke své činnosti radar v přední části vozidla, čelní kamery, stejně jako radary systému hlídajícího mrtvé úhly zpětných zrcátek. Systém v sobě kombinuje funkci adaptivního tempomatu s udržováním v jízdním pruhu.
Po jeho aktivaci dokáže osmou generaci Volkswagenu Golf udržet v jízdním pruhu a v bezpečné vzdálenosti od okolních vozidel. Systém je funkční do rychlosti 210 km/h a umožňuje i jízdu v kolonách. Z legislativních důvodů je však vyžadováno, aby řidič držel volant alespoň jednou rukou, což je pro systém důkaz, že sleduje dění před vozem. Pokud řidič pustí volant na 15 sekund a nereaguje na výzvy systému k převzetí řízení, automobil to vyhodnotí jako stav nouze a automaticky zastaví u krajnice.
Nejnovější generace adaptivního tempomatu je propojena s navigací, takže pracuje v novém Golfu předvídavě. Systém vypočítává polohu vozu a na jejím základě dokáže s předstihem přizpůsobit rychlost jízdy před zatáčkami, kruhovými objezdy, křižovatkami, úseky s omezenou rychlostí a zastavěnými oblastmi. V budoucnu bude tento systém schopen detekovat také konce dopravních kolon a přizpůsobit jim rychlost.
Samozřejmostí výbavy je funkce Front Assist schopná rozpoznávat překážky před vozem, a to jak stojící, tak automobily, chodce nebo cyklisty, a v případě nouze před nimi zahájit brzdný manévr. Novou funkcí je i pomoc při odbočování vlevo, kdy systém monitoruje protijedoucí vozidla a v případě úmyslu řidiče vjet jim do cesty spustí varování a případně zastaví.
Pět nových hybridů
Nová technika motorů přinesla další snížení spotřeby paliva. V konkrétních případech může jít o mezigenerační pokles až o 17 %. Golf současně bude prvním modelem značky, který přichází na trh s ne méně než pěti hybridními pohony eHybrid a eTSI. V nabídce samozřejmě jsou i standardní zážehové a vznětové motory.
Plug-in hybridní varianty nového Golfu, označované eHybrid, jsou k dispozici ve dvou verzích s celkovým výkonem 150 kW (204 k) a 180 kW (245 k). Druhé z uvedených provedení je aktuálně nejsportovnější dostupný model GTE. V těchto vozech se spojuje zážehový motor 1.4 TSI s elektromotorem a zvětšeným akumulátorem na 13 kWh.
Motory nabízené pod zkratkou eTSI jsou takzvané mild hybridní soustavy, v nichž spalovacímu motoru pomáhá s pohonem řemenem připojený integrovaný startér-generátor napojený na 48V elektrickou soustavu a lithium-iontový akumulátor. Mild hybridní systém je k dispozici pro zážehový tříválec 1.0 eTSI (81 kW/110 k) a čtyřválce 1.5 eTSI o výkonech 96 kW (130 k) a 110 kW (150 k), vždy v kombinaci s dvouspojkovou převodovkou DSG.
Standardní nabídka motorů je tvořena tří- a čtyřválcovými motory TSI o výkonech 66, 81, 96 a 110 kW (90, 110, 130 a 150 k). Motory do výkonu 96 kW (130 k) navíc pracují v Millerově pracovním cyklu a jsou vybavené turbodmychadlem s variabilní geometrií rozváděcích lopatek. S určitým časovým odstupem nabídku doplní také motory 2.0 TSI v různých výkonových stupních, určené pro verze Golf GTI, Golf GTI TCR a Golf R. K dispozici bude taktéž verze 1.5 TGI uzpůsobená na spalování stlačeného zemního plynu.
Zážehové motory jsou zastoupeny jednotkami 2.0 TDI, prozatím ve dvou výkonových stupních, 85 a 110 kW (115 a 150 k), k nimž později přibude ještě výkonná, sportovněji laděná verze GTD. Standardem většiny verzí je pohon předních kol, avšak pro vybrané motory bude v nabídce i tradiční pohon všech kol 4Motion.
Chytře poskládané výbavové linie
Osmá generace Volkswagenu Golf je moderním vozem reflektujícím aktuální trendy ve společnosti. I proto má moderní interiér, elektrifikované motory a střízlivě moderní vzhled. Vychází vstříc také stále se zvyšujícím nárokům na individualizaci. Již nestačí mít různé úrovně výbav a ty doplňovat volitelnými prvky, je třeba mít připravené konkrétní verze s jasně daným zaměřením, které je zřejmé i na pohled. Proto jsou v nabídce různé výbavové linie.
Základem nabídky je verze označená prostě Golf. Již ta se vyznačuje bohatou základní výbavou včetně základního balíčku konektivity We Connect či digitálních přístrojů a systému komunikace s okolními vozidly.
Verze Life je navržena s důrazem na posílení v oblasti propojení a barevnosti. Obsahuje například dekorační osvětlení exteriéru v deseti barvách včetně promítání loga na vozovku po otevření dveří, rozhraní pro indukční nabíjení chytrých telefonů, bezdrátovou funkci Apple CarPlay či parkovací senzory. Provedení Style sází na exkluzivitu a prvky pro asistovanou jízdu. Samozřejmostí v jeho výbavě jsou sportovní sedadla (pro řidiče sedadlo ErgoActive), kožený volant, vnitřní osvětlení s 32 barvami, třízónová klimatizace a paket Travel Assist. Provedení R-Line zdůrazňuje dynamiku a sportovnost, která je zřejmá na první pohled odlišně tvarovanými nárazníky a celkově výraznějším vzhledem exteriéru. Ve výbavě je také sportovní podvozek, progresivní řízení a volič jízdních režimů.
Golf s pořadovým číslem osm svým provedením dále zdůraznil svoji pozici na samotném vrcholu segmentu nižší střední třídy. K typické univerzálnosti a praktičnosti dodal nejmodernější techniku využívající trvalé připojení, elektrifikované a úspornější motory, stejně jako propracovanou nabídku různých verzí, která se bude nadále rozšiřovat. Není tedy pochyb o tom, že jeho úspěch bude pokračovat i nadále.
OBSAH BALÍČKŮ KONEKTIVITY |
WE CONNECT • Odemknutí, zamknutí a nastartování kompatibilním chytrým telefonem • Nouzové volání (i automatické) • Kontrola uzamčení vozu • Zablikání světly • Zpráva o technickém stavu vozu • Poloha vozu • Plánování údržby WE CONNECT PLUS Obsah nad rámec We Connect • Ovládání nezávislé klimatizace (plug-in hybrid) • Dopravní zpravodajství v reálném čase • Vzdálené aktualizace mapových podkladů • Online vyhledávání • Přístup k internetovým rádiím • Vyhledávání parkovacích míst • Pokročilé hlasové ovládání • Wi-Fi hotspot • We Deliver (doručování zásilek do vozu) |
PŘEHLED NABÍZENÝCH MOTORŮ |
||
1.0 TSI |
81 kW (110 k) |
MT/DSG |
1.5 TSI |
96 kW (130 k) |
MT/DSG |
1.5 TSI |
110 kW (150 k) |
MT/DSG |
1.0 eTSI |
81 kW (110 k) |
DSG |
1.5 eTSI |
96 kW (130 k) |
DSG |
1.5 eTSI |
110 kW (150 k) |
DSG |
eHybrid |
150 kW (204 k) |
DSG |
GTE |
180 kW (245 k) |
DSG |
2.0 TDI |
85 kW (115 k) |
MT/DSG |
2.0 TDI |
110 kW (150 k) |
MT/DSG* |
Speciality a zajímavosti
Během dlouhé tradice Volkswagenu Golf vznikl bezpočet zajímavých verzí a minisérií, které se často ani nedostaly do výroby, ale ukazovaly různé představy a nové myšlenky aplikované na téma Golf. Zde jsou nejzajímavější z nich.
Golf 1 Elektro (1976 – 1981)
První elektrický Golf vznikl v počtu 20 kusů a s kapacitou 13,4 kWh dokázal ujet přibližně 50 km. Elektrické verze vznikly také od 2. a 3. generace, kde měly jméno CityStormer. V roce 2014 na ně navázal první sériový elektrický e-Golf.
Golf Bimotor (1987)
Před tím, než v americkém závodě do vrchu Pikes Peak zajel rekord elektrický Volkswagen I.D. R, vznikl v roce 1987 pro stejný závod Golf Bimotor, který měl vpředu i vzadu umístěn přeplňovaný motor 1,8 litru s výkonem 235 kW (320 k), celkem tedy měl 470 kW (640 k).
Golf VR6 (1991)
Přinesl do segmentu nižší střední třídy unikátní zážehový šestiválec VR6 s objemem 2,8 l, který se následně zvětšil na 2,9 a v posledních verzích až na 3,6 l (v Golfu R32 nejvýše 3,2 l).
Golf Country (1989)
Stál u základů současných vozů SUV. Se zvětšenou světlou výškou na 210 mm a pohonem všech kol byl navržen pro jízdu v terénu. K jeho typické výbavě patřil ochranný rám a rezervní kolo na zádi – tehdejší typické znaky off-roadů.
Golf Design Vision GTI (2013)
Studie třídveřového sportovního provedení Golfu GTI připravená pro GTI Treffen. V zadní části zkrácený vůz poháněl třílitrový přeplňovaný šestiválec VR6 s výkonem 370 kW (503 k), který poháněl všechna kola.
Golf GTI W12 (2007)
Pro akci GTI Treffen, konanou u rakouského jezera Wörthersee, připravil Volkswagen koncepční vůz Golf s motorem W12 o výkonu 478 kW (650 k). Šestilitrový motor s dvojicí turbodmychadel byl umístěn podélně za předními sedadly. Byl schopen jet rychlostí 325 km/h a zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,7 s.
Golf GTI Roadster (2014)
Jedna z nejradikálnějších studií Golgu GTI v podobě sportovního roadsteru. Roadster poháněl opět přeplňovaný šestiválec VR6 s výkonem 370 kW (503 k). Tento koncept byl vystaven na srazu GTI Treffen, ovšem svoji podobu má také ve hře Gran Turismo 6 určené pro PlayStation.
Golf R400 (2014)
Jako oslavu 40 let se představil Golf R400 – raketa s výkonem 294 kW (400 k) schopná z 0 na 100 km/h zrychlit během 3,9 s. Dvoudveřová karoserie se vyznačovala o 20 mm rozšířenými blatníky.
Golf GTE Sport (2015)
Sportovní hybridní studie radikálního tří-dveřového Golfu vybavená upraveným motorem 1.6 TSI ze závodního Pola WRC (220 kW/299 k), doplněným dvojicí elektromotorů.
Golf GTI Supersport Vision Gran Turismo (2015)
Další ze studií určená pro počítačovou hru. Je sourozencem konceptu GTI Roadster, ovšem s karoserií třídveřového hatchbacku. V útrobách má motor VR6.
35/7
V sedmi generacích vzniklo více než 35 milionů kusů Volkswagenu Golf. My se nyní za nimi ohlédneme.
Za 45 let od premiéry první generace Volkswagenu Golf vzniklo více než 35 milionů těchto vozů. To z Golfu dělá historicky nejúspěšnější automobil na evropských trzích. Každá jeho další generace reflektovala změny ve společnosti, ale vždy byla navržena jako univerzální, kvalitní a v dobrém smyslu tohoto slova jako „beztřídní“ vůz. Svými vlastnostmi platil a dodnes platí za etalon segmentu nižší střední třídy, o jehož podobu se velkou měrou zasloužil. I když Golf během svých sedmi předchozích generací vznikl v mnoha nejrůznějších provedeních, včetně elektrického či off-roadového, vždy byl vozem zaměřeným na praktičnost, každodenní použitelnost a dlouhou životnost. Ohlédněme se za sedmi předchozími generacemi tohoto bestselleru.
1974 – 1983: Golf 1
První generace Golfu měla těžký úkol, musela navázat na úspěchy typu Brouk, který se tehdy vyráběl více než tři desetiletí. Golf přišel s koncepcí s motorem vpředu napříč a pohonem předních kol, která umožnila maximalizovat jeho vnitřní prostor. Design jeho elegantní pětidveřové karoserie navrhl italský designér Giorgetto Giugiaro. Golf ve své době zaujal moderní technikou a v průběhu své výroby také novými verzemi – například sportovně pojatým GTI nebo otevřeným provedením Cabriolet. Celkem vzniklo 6,99 milionu kusů.
1983 – 1991: Golf 2
Druhá generace výrazně narostla o 170 mm na délku téměř 4 metry (kratší než současné Polo), zvětšila se také šířka pětidveřové karoserie (+55 mm). Celkově automobil dostal modernější techniku, kterou stanovoval měřítka ve své třídě. Mezi jeho technické speciality patřila instalace řízeného katalyzátoru (1984), protiblokovacího systému ABS (1986), motoru se čtyřventilovou technikou (1986, model GTI) či pohonu všech kol Syncro (1987). Celkem vzniklo 6,3 milionu kusů.
1991 – 1997: Golf 3
Třetí generace Golfu znamenala především významné zvýšení bezpečnosti. Do výbavy se dostaly například čelní a později i boční airbagy, ale významně se zvýšila především tuhost karoserie a její deformační zóny. Nabídku motorů obohatil -například šestiválec VR6, ale také první generace vznětového motoru 1.9 TDI s přímým vstřikováním paliva. Kromě tří- a pětidveřové karoserie měla premiéru také prodloužená praktičtější verze kombi s tradičním jménem Variant. Představila se rovněž druhá generace otevřené varianty Cabriolet. Celkem vzniklo 4,8 milionu kusů.
1997 – 2003: Golf 4
Čtvrtá generace Volkswagenu Golf zaujala svým čistým designem, jehož některé rysy jsou patrné i na nejnovější osmé generaci. Významně se zlepšila také technika, při výrobě je například použito laserové svařování a karoserie je plně pozinkovaná. Silnou stránkou čtvrté generace byla také zcela mimořádná kvalita provedení interiéru, která byla dříve obvyklá pouze v luxusním segmentu. Zajímavostí bylo například modré podsvícení přístrojů. Z technických novinek zmiňme novou generaci pohonu všech kol – systém 4Motion – premiéru dvouspojkové převodovky DSG (ve verzi R32) či přímé vstřikování pro zážehové motory. Celkem vzniklo 4,99 milionu kusů.
2003 – 2008: Golf 5
Pátá generace modelu Golf byla postavena na novém technickém základě s o 35 % tužší karoserií a víceprvkovou zadní nápravou. Tím se významně zlepšily jízdní vlastnosti a současně i komfort. Golf pokračoval v přinášení technických inovací z vyšších tříd do svého segmentu. Premiéru měly například bi-xenonové světlomety, ale třeba také elektromechanický posilovač řízení. Verze GTI se po přestávce vrátila s přeplňovaným motorem. Kromě již dříve známých karosářských verzí se nabídka rozšířila o kompaktní zvýšené provedení Golf Plus, a to včetně jeho odvozeného provedení CrossGolf. Celkem vzniklo 3,4 milionu kusů.
2008 – 2012: Golf 6
Šestá generace svým provedením navázala na svého předchůdce a pro zvýšení bezpečnosti použila nejnovější poznatky v konstrukci karoserie a úrovni asistenčních systémů. Golf VI přinesl do svého segmentu bezpečnostní a komfortní systémy dříve známé pouze z vyšších kategorií (například adaptivní tempomat, parkovací asistent nebo aktivní tlumiče). Za to byl odměněn například ziskem titulu Světový vůz roku 2009. Celkem vzniklo 2,85 milionu kusů.
2012 – 2019: Golf 7
Sedmá generace Golfu je s prodeji šesti milionů kusů třetí nejúspěšnější, a to i přesto, že byla „ve službě“ sedm let, tedy o dva roky méně než 1. a 2. generace. Tato generace byla postavena na technickém základu MQB, což přineslo například mezigenerační snížení hmotnosti až o 100 kg, a tím související snížení spotřeby paliva (i vlivem dalších opatření až o 23 %). Elegantní a čistý vzhled sedmé generace byl dílem Klause Bischoffa, který vytvořil i osmou generaci. V roce 2014 nabídku již z minulosti známých verzí rozšířila elektrifikovaná provedení Golf GTE (plug-in hybrid) a e-Golf (elektrický pohon). Golf Plus se přejmenoval na Golf Sportsvan. Celkem vzniklo 6 milionu kusů.
VÝROBA GOLFŮ |
|
Premiéra |
1974 |
1. milion |
1976 |
5. milion |
1982 |
10. milion |
1988 |
15. milion |
1994 |
25. milion |
2007 |
35. milion |
2019 |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)