Testy
Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TDI – Kouzlo variability
Jiří Duchoň 30.08.2023 02:43
Foto: Jiří Duchoň
Tento Tiguan je strohým strážcem rigidních témat. Nafta? SUV? To dnes nejsou úplně atraktivní témata. Ale rodinným požadavkům tento vůz vyhoví jako málokterý jiný.
Prodloužené provedení typu Volkswagen Tiguan s tradičním přídomkem Allspace není až tak německým vozem, jak byste si mohli myslet: na rozdíl od „krátkého“ Tiguanu z Wolfsburgu se pro všechny světové trhy vyrábí, a tedy i k nám dováží až z mexického Puebla. Tiguan Allspace je v rozvoru o 109 a v délce karoserie o 215 mm delší než standardní Tiguan a v této řadě spolu představují vůbec nejprodávanější Volkswagen na světě. Předloni tato řada prošla výrazným faceliftem (viz AR 4/’22). Na snímcích jsme vám tehdy uvedli pětimístné provedení Tiguanu Allspace, vynikající zejména objemem prostoru pro zavazadla, zatímco nyní jsme vyzkoušeli sedmimístnou variantu (+19 200 Kč), která nadprůměrnou přepravní kapacitu ukazuje ve zcela jiném světle.
Foto: Jiří Duchoň
Už standardní, pětimístná verze Tiguanu Allspace nabízí asymetricky dělená zadní sedadla, jež lze v kolejnicích podélně posouvat v rozmezí 180 mm a měnit sklon jejich opěradel. Zatímco v pětimístném uspořádání to znamená hlavně možnost upravovat velikost prostoru pro náklad, v tom sedmimístném jde také o nastavení místa pro kolena cestujících na sedadlech ve třetí řadě podle jejich vzrůstu a požadavků. Vhod přijde v tu chvíli příležitost sedadla ve druhé řadě jednoduchým mechanismem s pákou na horní hraně opěradla zcela překlopit vpřed a usnadnit tím nástup pasažérů na sedadla ve třetí řadě. Sedáky ani opěradla tam nejsou příliš dlouhé, ale citlivým nastavením pozice sedadel druhé řady tam lze vytvořit příjemné přepravní podmínky nejen dětem, ale i vzrostlejším cestujícím. Místa pro hlavy je tam totiž docela dost. Pakliže lavice třetí řady není třeba, je možné ji decentně sklopit do roviny podlahy prostoru pro zavazadla, jenž ale samozřejmě nenabídne stejný objem jako v případě pětimístného provedení.
Teprve nahlédnete-li do zavazadlového prostoru po zdvižení víka pátých dveří, zjistíte, jak jednoduché to všechno je: po stranách najdete důmyslné výklopné háčky pro zavěšení menších tašek, páky pro mechanické sklopení sedadel druhé řady a za podběhem pravého zadního kola i vyjímatelnou lampičku, kterou v případě potřeby použijete jako baterku. V sedmimístné variantě Tiguanu Allspace nepřijdete ani o možnost krýt obsah přepravního prostoru v pětimístném uspořádání. Samozřejmostí je totiž klasická svinovací roleta, již lze v případě nepotřeby uložit do zvláštního prostoru pod podlahu hned za podběhy zadních kol.
Foto: Jiří Duchoň
Zkoušeli jsme nejvýkonnější vznětový Tiguan Allspace se čtyřválcem 2.0 TDI/ /147 kW, dodávaným výhradně v kombinaci s dvouspojkovou převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Motion. Toto partnerství spolu s intuitivně a precizně nastavenou asistencí elektronických soustav zajistilo i v hlubokém sněhu či na namrzlých vozovkách bezpečný a suverénní pohyb, a to i v rukou nezkušených řidičů. A to je právě jedním z „kouzel“, jimiž vozy Volkswagen, včetně Tiguanu Allspace, vesměs vynikají: žádné emoce vám jízda s nimi nenabídne, ale i v těch nejnáročnějších podmínkách se můžete vždy spolehnout na jejich maximální a citlivou podporu, a tím i bezpečnost.
Tento motor můžete mít v Tiguanu Allspace také ve verzi s výkonem 110 kW, kde lze laborovat s kombinací předního pohonu a manuální převodovky. Další alternativy představují zážehové čtyřválce 1.5 TSI/110 kW a 2.0 TSI s výkonem 140, resp. 180 kW. Nicméně zkoušené provedení nás potěšilo zejména masivním záběrem a nízkou spotřebou, jež jen málokdy a bez ohledu na zatížení či provozní podmínky překročila hranici 7 l/100 km.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva common-rail; EU6; 1968 cm3 (ø 80,0 x 95,5 mm); 16,5:1; 147 kW (200 k)/3500 min-1 a 400 N.m/1750–3500 min-1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG. Pohon všech kol 4Motion s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u zadní nápravy.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a adaptivními teleskopickými tlumiči DCC (vzadu nesoustřednými); příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Continental WinterContact TS850P, 235/45 R 20.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2789 mm; d/š/v 4728/1839/1686 mm; rozchod kol 1565/1575 mm; objem zavazadlového prostoru za 3./2./1. řadou sedadel 230/700/1775 l; objem palivové nádrže 60 l; hmotnost pohotovostní/celková 1790/2380 kg; úhel nájezdový/přechodový/výjezdový 16,8/16,1/15,7°; hmotnost brzděného přívěsu 2500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 216 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 7,8 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,6–6,4 l/100 km; emise CO2 174–169 g/km.
Cena od 975 900 (zkoušené provedení od 1 384 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)