Představujeme
World of Material Handling – Přehlídka špičkové manipulační techniky v Mohuči
Jiří Štěpánek 27.06.2014 05:34
Přední evropský dodavatel manipulační techniky, společnost Linde Material Handling (Linde MH), uspořádal ve spolupráci s dalšími partnery dvoudenní, ojedinělou a interaktivní akci s názvem World of Material Handling.
Tato významná akce se konala na mohučském výstavišti Trade Fair Park a byla určena pro zákazníky společnosti Linde i evropské novináře z logistických a motoristických médií. Bezpečný a výkonný provoz vysokozdvižných vozíků je základním a hlav ním prostředkem pro dokonalé fungování logistických areálů při manipulaci se skladovým zbožím. Německé město Mohuč (Mainz) bylo ve středověku úzce spjato s Českým královstvím. Čeští biskupové podléhali mohučským arcibiskupům až do 14.století, kdy byl za vlády císaře Karla IV ustanoven první český arcibiskup Arnošt z Pardubic. Mohuč se také pyšní slavným rodákem, vynálezcem knihtisku Johannem Gutenbergem. Roku 1448 vytiskl kalendář Almanach auf das Jahr technologií mechanického knihtisku pomocí pohyblivých liter, což byl první knihtisk v dějinách. Tato metoda pak umožnila masovou produkci knih a tím i zlom v možnosti šíření informací a vzdělání mezi nejširší okruh lidí. Dnes je v Mohuči nádherné muzeum věnované Gutenbergovi, které mohli účastníci akce Linde také navštívit. Na výstavišti byly návštěvníkům akce představeny inovace produktů Linde, aktuální řešení, trendy a vize v oblasti interní logistiky. World of Material Handling (WOMH) se konal na výstavní ploše přesahující 20 000 m2. Účastníci akce WOMH měli možnost se prostřednictvím multimediálních prezentací a odborných přednášek dozvědět o novinkách v oblasti manipulační techniky a zároveň si v rámci doprovodných programů vyzkoušet řízení vozíků a poznat jejich jízdní vlastnosti v praxi.
V rámci akce WOMH byl představen světově unikátní bezpečnostní asistenční systém Linde Safety Pilot, který umožňuje řidičům manipulační techniky zjistit hmotnost nákladu a s tím související maximální výšku zdvihu pro dané břemeno. Tím je zajištěno, že vozík pracuje vždy v oblasti své stability a dochází tak k eliminaci nejčastější příčiny nehod vozíků – chybám operátorů. Tento systém tak přináší podstatné zvýšení bezpečnosti při provozu vysokozdvižných vozíků. Návštěvníci měli dále možnost prohlédnout si v provozu novou generaci úspěšných elektrických vozíků Linde E 12 až E 20 EVO s nižší spotřebou energie a s možností individuálního nastavení pro větší komfort a bezpečnost řidičů. K vidění byla také nová řada elektrických vysokozdvižných vozíků s nosností 6 až 8 tun a také paletové vozíky s nosností 1,6 až 2 tuny poháněné lithium-iontovými akumulátory. Prezentována byla také novinka – dvě varianty tzv. logistického vláčku – Linde Logistic Train a Linde Factory Train. Výstavní program byl doplněn o tematické bloky věnující se počítačovému zesíťování flotil manipulační techniky, využití internetu pro optimalizaci flotily nebo trvalé udržitelnosti produktů a výrobních procesů Linde MH.
Unikátní bezpečnostní systém Linde Safety Pilot
Tento systém řidičům manipulační techniky, kromě jiného, umožňuje zjistit hmotnost nákladu a s tím související maximální výšku zdvihu pro dané břemeno a jeho těžiště, také včas upozorní řidiče na každé případné překročení mezních hodnot vozíku a v případě nebezpečí aktivně zasáhne do řízení. Systém významným způsobem přispívá k bezpečnosti provozu vysokozdvižných vozíků. Při každé lidské činnosti se občas stávají chyby. Pokud jde o nehody při řízení vysokozdvižných vozíků, jejich nejčastější příčinou bývá lidský faktor. Nedostatek potřebných znalostí nebo nepozornost řidiče může zavinit převrácení vozíku, velmi vážná zranění, poškození nákladu i vybavení skladu, následně fatální výpadek celého logistického řetězce. Unikátní asistenční systém řidiče Linde Safety Pilot znamená v této oblasti velkou pomoc a podporu. Displej systému pomáhá řidiči vozíku vyhýbat se nebezpečným situacím, minimalizovat riziko nehody a zvýšit bezpečnost práce. V souladu s předpisy pro prevenci rizik musí být průmyslové vozíky provozovány způsobem, který zajišťuje zachování stability vozíku v každé provozní situaci. Řidič vysokozdvižného vozíku je v konečném důsledku odpovědný za to, že zvedané břemeno nepřekročí nosnost vozíku, že pro daný náklad nepřekročí maximální povolenou výšku zdvihu a současně ještě přitom musí brát v úvahu polohu těžiště nákladu. Řidiči tak často musí posuzovat tři veličiny, z nichž některé mohou často jen zhruba odhadnout. Přestože je každý vozík vybaven zátěžovým diagramem, může se v praxi stát, že řidič vystaví sebe nebo ostatní spolupracovníky vážnému nebezpečí. Linde Safety Pilot nabízí v takových situacích skvělou podporu, protože řidiči stačí jeden pohled na displej ve výši očí a má k dispozici okamžitou odpověď na všechny tři neznámé. Řidiči se zobrazí nejen poloha těžiště, aktuální hmotnost břemene, ale i výška zdvihu, která je pro daný náklad maximálně možná. Linde Safety Pilot však není pouze jen indikačním nástrojem.
Pokud se řidič ocitne v nebezpečné oblasti nebo dojde k nějaké jiné nečekané chybě, je včas varován akustickým i vizuálním způsobem a řídicí jednotka vozíku aktivně zasáhne a upraví provozní funkce vozíku. Například pokud se řidič snaží uložit náklad na polici regálu a přiblíží se přitom limitu nosnosti, rychlost zdvihu se automaticky snižuje. Pokud řidič pokračuje ve zdvihání břemene a dosáhne maximální výšky zdvihu pro daný náklad, je deaktivován pojezd vozíku i funkce náklopu stožáru. Rychlost pojezdu je řízena stejným způsobem – ve vztahu k danému nákladu, výšce zdvihu, úhlu náklopu stožáru a poloze těžiště. Jinak řečeno, pokud řidič zdvihá náklad při současném pojezdu, je rychlost vozíku automaticky snížena. Technologie tohoto asistenčního systému získává data z měřicích senzorů na různých místech vozíku a předává je řídicí jednotce. Základním stavebním kamenem systému je elektronický zátěžový diagram.
Jedno řešení – mnoho funkcí. Větší ochrana proti možným chybám obsluhy je pouze jednou z výhod inovativního Linde Safety Pilot systému. Systém přináší značný komfort také tím, že pomáhá řidičům v jejich práci a nabízí jím důležitou přidanou hodnotu. Řidič si může v několika menu pomocí otočného přepínače ve své loketní opěrce zvolit celou řadu předvoleb:
předvolba výšky zdvihu;
omezení výšky zdvihu (prevence kolize s vraty nebo stropem);
hranice poklesu vidlic – pro zamezení jejich opotřebení (podbroušení) a zamezení vznikajícího hluku;
funkce váhy břemene – například pro kontrolu nakládaného zboží;
nastavení dynamických parametrů, které mohou být individuálně nastaveny pro každý provoz;
spotřebovaná energie v kWh;
rychlostní limit, který lze použít například při jízdě s přívěsem.
Představení Linde Safety Pilot je výsledkem mnoha let vývoje a testování. „Ačkoliv jsou elektronické asistenční systémy jako ESC (Electronic Stability Control) dnes často součástí základní výbavy osobních vozů, řešení tohoto druhu není snadné přenést do oblasti manipulační techniky. Správná aplikace vyžaduje speciální technickou analýzu, kvůli velké variabilitě zdvihacích zařízení, pneumatik, zdvihových stožárů a možností umístění těžiště. To je důvod, proč jsme tak hrdí, že nabízíme našim zákazníkům asistenční systém ušitý na míru potřebám jejich vozíků, v podobě Linde Safety Pilot systému. Toto řešení umožní našim zákazníkům provozovat jejich vozíky bezpečněji a s větší produktivitou, zatímco řízení vozíků se stává komfortnější a jednodušší,“ říká Harald Will, CTO (Chief Technology Officer) v Linde MH. Linde Safety Pilot bude nejprve dostupný pro čelní elektrické vozíky E 20–E 50 s nosností 2–5 tun. Během roku se rozšíří nabídka i pro vozíky E 16–E 20 s nosností 1,6–2 tuny. Linde Material Handling GmbH, součást KION Group AG, je jedním z vedoucích světových výrobců vysokozdvižných vozíků a vybavení skladů a je leaderem trhu v Evropě. Společnost nabízí odbornost, kterou získala za mnoho dekád vývoje a výroby elektrických pohonných systémů pro své externí zákazníky. Linde Material Handling je aktivní nadnárodně, provozuje výrobní závody a provádí finální montáž ve všech klíčových světových regionech. Společnost poskytuje prodej a servisní služby ve více než 100 zemích. Ve finančním roce 2013 zaměstnávala 13 800 pracovníků a dosáhla prodejů 2 881 miliardy eur.
Kompletní systém pro lithium-iontové technologie
Výrobce Linde Material Handling (MH) jako první zařadil do svého výrobního portfolia vysokozdvižné vozíky s lithium-iontovými bateriemi. Již od září lze objednat ručně vedený nízkozdvižný vozík Linde T16 a T20 s 1,6 až 2,0 tun nosnosti. Zvláštností řešení je, že vozidlo, včetně kontroly nad vozidlem, elektroniky, baterie a nabíjecí stanice tvoří kompletní systém. Různé komponenty komunikují přes sběrnici CAN. Tím lze získat maximální výkon systému a plně využít nové technologie baterií. V důsledku to vede k výraznému snížení nákladů na energii a zvýšení produktivity. Zároveň tento systém splňuje nejvyšší bezpečnostní požadavky. V porovnání se systémem olověných akumulátorů, které představují omezující faktor, zejména v multivrstvě nebo v energeticky náročných operacích s nebezpečnou kyselinou sírovou a nutné stálé údržby, mají lithium-iontové baterie vysokou hustotu energie a jsou bezúdržbové, čímž se zvyšuje i bezpečnost provozu. Ve stejném nosiči baterie může být naakumulováno dvojnásobné množství dostupné energie. Náklady na provoz a výměnu baterií bez snížení životnosti baterie jsou daleko nižší než u olověných akumulátorů. Kromě toho, LI baterie lze dobíjet mnohem rychleji a bezpečněji. Inteligentní, zámkové nabíječky umožňují v neposlední řadě, nové způsoby, jak spravovat a optimalizovat baterie a zajišťují snížení nákladů na energii a manipulaci. Výrobce Linde MH nabízí na trh inovativní technologii LI baterií ve dvou fázích. Nejprve pro ručně vedený nízkozdvižný vozík Linde T16 na T20 Ah 86. Kapacita baterie se uvolňuje rovnoměrně po celou dobu životnosti až do doby krátce před vybitím. Poté se může nabít baterie na 100 procent za pouhou hodinu a za 30 minut je nabitá již na 60 procent, přičemž instalovaný výkon hnacího motoru je 1,97 kWh. Na začátek příštího roku je plánováno instalování nových LI baterií do dalších produktů. Jedná se o paletový vozík Linde T16 na T20 s větší kapacitou baterie, nízkozdvižný vozík s plošinkou pro platformu Linde T20 až T24 AP/SP, vozíku Linde N20 a traktoru HP Linde P30C P50C. Tyto vozíky budou mít baterie s napětím 210 Ah nebo 550 Ah a instalovaným výkonem 3,93 kWh nebo 10,58 kWh. Integrovaný systém zařízení pro správu baterie nepřetržitě monitoruje stav buněk a chrání zařízení proti nesprávnému použití. Řidiči se zobrazí na displeji celkový stav baterie, její kapacita a doba životnosti. Životnost baterie LI je mnohem vyšší než u olověných akumulátorů, neboť je dosaženo alespoň dvojnásobek počtu cyklů ve srovnání s olověnými bateriemi. Lithium-ion baterie může být vybitá až na 95 procent, u olověných akumulátorů je to pouze 80 procent, aniž by se na baterii projevily škodlivé účinky. Výhodou je také údržba nové technologie baterií – není nutné ani doplňování destilované vody a ani není zapotřebí provádět další servisní práce. Také z ní neunikají výpary škodlivých plynů.
Linde Material Handling GmbH, společnost, která je součástí KION GROUP AG, patří mezi nejvýznamnější světové výrobce manipulačních a skladových vozíků a je lídrem na evropském trhu. Společnost dnes navíc díky dlouholetému vývoji a výrobě elektrických pohonů nabízí své know-how externím zákazníkům pro široké spektrum aplikací. Mezinárodní společnost Linde Material Handling má devět výrobních a montážních závodů ve všech důležitých regionech po celém světě, disponuje globální obchodní a servisní sítí s pobočkami ve více než 100 zemích. V roce 2013 zaměstnávala Linde Material Handling cca 13 800 zaměstnanců na celém světě a její obrat činil 2,881 miliardy eur.
Česká pobočka Linde MH je komplexní dodavatel manipulační techniky a logistických řešení. Dodává nízkozdvižné a vysokozdvižné vozíky, náhradní díly, regály a regálové systémy na míru, poskytuje autorizovaný servis vozíků a komplexní služby poradenství v oblasti manipulační techniky, navrhuje optimalizaci flotily a logistická řešení. Na českém trhu působí od roku 1990, avšak historie společnosti se datuje již od roku 1904. Od roku 2006 je divize Material Handling součástí skupiny KION Group. Hustá síť prodejních a servisních poboček plně pokrývá celé území České republiky – Linde MH disponuje 14 prodejními místy a více než dvěma desítkami servisních míst.
Převzato z časopisu