Představujeme
Vozidla pro službu – Komunál čistě po americku
Milan Olšanský 27.09.2016 05:55
Přesto, že značka MACK již dlouhou dobu patří do „stáje“ švédské nadnárodní skupiny Volvo AB, pořád ji v USA berou za svůj etalon automobilového průmyslu segmentu těžkých nákladních vozidel. Vlastně jim ani nic jiného nezbývá.
Když se minulý rok objevila v nabídce značky nová modelová řada třínápravových podvozků, k dostavbě komunálními nástavbami, s označením LR, vyvolalo to u nejednoho ze zákazníků legitimní otázku: „Proč?“ Logickou především z toho důvodu, že MACK již dlouhou dobu nabízel vzhledově a technicky téměř stejná vozidla obchodní řady označované jako TerraPro, která především ve variantě Low Entry (tedy s nízkou nástupní výškou) byla symbolem komunálních speciálů.
Typické řešení
Téměř každý, kdo se jen trochu zajímá o trucky v USA, ví, že celá řada zákazníků a institucí tam využívá vozy s nástavbami pro svoz komunálního odpadu pracujícími se systémem nakládky obsahu kontejneru takříkajíc „přes hlavu“ – čelně přes kabinu. Relativně velká část vozidel osazených právě takovými komunálními nástavbami nesla a stále nosí značku MACK. Samotná automobilka považuje uvedení vozů nové řady LR za doslovný milník ve své produkci, pochopitelně dle zákonů obchodu jde též o významnou změnu, která se dotýká zákazníků – především pro ně by to mělo být tou nejdůležitější změnou za poslední léta, vyprodukovanou v tak specifickém segmentu provozu těžkých nákladních vozidel. V čem je tedy to největší kouzlo nových vozidel s buldokem ve znaku? Jde především o efektivitu, bezpečnost a pracovní komfort! Tedy o hodnoty, které se skloňují v posledních létech nejčastěji a zjevně jsou v soudobém pojetí marketinku automobilového průmyslu segmentu těžkých nákladních vozidel zcela kruciální.
Z vnějšího pohledu se nové modely vozidel řady LR liší tím, že mají větší prosklenou plochu (vozy TerraPro mají silnější střední sloupek s výrazným kořenem), v zadních rozích tvarově jednoduché kabiny jsou rohová okna vylepšující přehled řidiče při práci a hlavní světlomety pracující s LED technologií, což podle výrobce přispívá rovněž ke snížení tolik vzývaného, ale pořád poněkud tajemného koeficientu TCO. Podstatnější změny techniky nalezne zákazník uvnitř kabiny. Jde především o zvýšení pracovního komfortu řidiče, který čerpá z podstatně silnější klimatizační jednotky a vlastního vytápění pracovní části. Řidič si užije též větších a početnějších odkládacích prostor či eventuálně využije možnost umístit obligátní kávu v kelímku či flašku (velikosti regular nebo dokonce large, nejspíše umělohmotnou) s pitím do příslušných držáků. Na škodu pochopitelně nejsou ani rozměrově „předimenzovaná“ madla sloužící k bezpečnému nástupu a výstupu z vozu. K bezpečnosti řidiče přispívá rovněž několik nových interiérových prvků, jako je například opěrka chránící jeho kolena. Z hlediska bezpečnosti práce přispívá k efektivitě provozu též skutečnost, že vozidla jsou vybavena novým systémem kontroly zatížení a koneckonců i to, že kabina dostala další kovové pláty zvyšující její odolnost. K dispozici je též trojí provedení dveří, které posouvá vozidla MACK LR na čelo nabídky v USA z hlediska nástupního prostoru. Mohou být buď klasicky otevírané se zavěšením na přední hraně, posuvné nebo dělené.
Více americké než ostatní
Základním pohonem podvozků vozidel obchodní řady LR je koncernový motor Volvo, pro amerického zákazníka označený jako MACK MP7-325M. Řadový šestiválec se zdvihovým objemem 11 l, maximálním výkonem 325 k v rozmezí 1500 až 1900 min-1 a maximem točivého momentu 1627 N.m v rozmezí 1100 až 1350 min-1. Variantou je stejný motor jen ve specifikaci MACK MP7-345R lišící se zvýšeným točivým momentem na hodnotu 1727 N.m při zachovaném rozsahu otáček. Pro milovníky čistoty životního prostředí má MACK v nabídce „plynové řešení“ v podobě řadového šestiválce Cummins Westport ISL G 320 spalujícího zemní plyn – tomu také odpovídá výkonová specifikace motoru: maximální výkon 300 k při 2000 min-1 a 1356 N.m točivého momentu při 1300 min-1. Vznětová varianta tak nabízí nejen efektivní a ekonomický provoz, ale též více než dostatek točivého momentu v nízkých otáčkách, což samozřejmě hraje ve zmíněném typu provozu a deklarovanému nižšímu zatížení životního prostředí svoji roli. Na výběr jsou tři varianty automatické převodovky Allison (3000-RDS či 4500-RDS). Dvě pracují s pěti a jedna se šesti převodovými stupni. Rozdíly jsou také v převodových poměrech, od „plazivky“ až po relativně solidní overdrive 0,67. Všechny nápravy jsou vlastním výrobkem MACK, pevné, odpružené listovými pery. Přední MACK FXL20 je devítitunová, zadní tandem (MACK S38R, S420R, S462 RT46-160 MACK-MERITOR nebo S522) rovněž s listovými pery nabízí nosnost od 17 do 24 t. Pokud odečteme vznětovou variantu motoru pocházející ze skladů Volvo AB, potom nová modelová řada vozidel MACK LR je „američtější“ než je v kraji v poslední době zvykem. Podvozky série MACK LR jsou velmi pečlivě připraveny již z výroby tak, aby montáž nástavby byla co možná nejefektivnější. V nabídce jsou varianty pro nástavby pro sběr komunálního odpadu se systémem nakládky zepředu, z boku či zezadu. MACK nenechává nic na náhodě.
Převzato z časopisu