Představujeme
Stavební vozidla – Standardní bulldog
Milan Olšanský 11.04.2016 05:16
Značka Mack je dnes americká snad jen již svým názvem. Hezkou řádku let patří pod křídla skupiny Volvo AB a její vozidla několika modelových řad pochopitelně nalézají technickou synergii v rámci švédského koncernu.
Pokud byste si rádi pořídili náklaďák s typickou soškou buldoka na chladiči, můžete si směle vybrat z několika modelových řad vesměs silných a výkonných vozidel. Kdysi slavná americká značka se pyšní sloganem: „stavíme trucky, které staví všechno ostatní“. V rámci toho hesla nabídka vozidel pro stavebnictví zahrnuje obchodní řady Granite, Granite MHD, Titan a TerraPro. První tři nabízí klasická kapotová vozidla, zatímco čtvrtá pracuje s trambusy relativně ošklivého vzhledu čela kabiny.
Nabídka pro stavební sektor
Obchodní řada Mack Granite a Mack Granite MHD jsou základní nabídkou vozidel určených pro stavební segment. Jedná se o „všeumělce“, kteří zasáhnou do každého dopravního úkolu. Díky konstrukci žebřinového podvozku s možností uspokojit zákaznické požadavky co se týká tloušťky materiálu, míry tuhosti konstrukce a vlastní hmotnosti je možno vybírat z vozidel o různém počtu náprav. Tažených i tlačených, sólo, tandemů či dokonce tridemů. Zajímavostí jsou varianty Twin Steer (dvě nápravy vpředu) či dvě zvedací nápravy v rozvoru tříosého vozidla. Automobilka se právem chlubí, že popsaný systém stavby podvozku označovaný jako Cornerstone uspokojí každý, i neobvyklý zákaznický požadavek. Mezi základní aplikace vozidel Mack Granite a Mack Granite MHD (medium heavy duty) patří tahače 6x4 určené pro práci s těžkými stavebními návěsy se specializovanými nástavbami, dump trucky (jednostranné sklopky) 6x4, domíchávače betonových směsí na podvozcích 6x4 nebo Twin Steer 8x4, natahováky kontejnerů, sklopky s přídavnou zvedací nápravou v rozvoru 6x4, vozidla pro komunální službu s nástavbou pro svoz odpadu či sněžné pluhy, tahače s tridemem 8x6 a multinápravová vozidla – zpravidla 6x4 se dvěma dalšími pomocnými zvedacími nápravami s jednomontážemi umístěnými v rozvoru podvozku.
Evropská kuratela
Souboj o zákazníka prostřednictví snižování provozních nákladů samozřejmě vzali vážně též u značky Mack. Vytvořili tak poměrně příjemně zaoblenou kapotovou karosérii vozu. Poprali se s aerodynamickými záludnostmi jak jen to šlo a výsledkem je moderní tvar amerického klasicismu. O poctivé úspory z hlediska provozních nákladů se starají koncernové motory Volvo, ovšem v USA označované jako Mack MP. Nejmenší z nich MP7 je jedenáctilitr s maximálním výkonem od 325 k do 405 k a točivým momentem na hranici 1630 N.m až 2115 N.m. kromě toho, že jde o základní motor pro vozidla obchodních řad Granite a Granite MHD, zákazník ho může pořídit i ve vozidle zmiňované obchodní řady TerraPro. Silnějším, opět šestiválcovým řadovým bratříčkem je Mack MP8 se zdvihovým objemem 13 l a maximem výkonu v hladinách 415 k až 505 k a s točivým momentem od 2150 N.m do 2400 N.m. I třináctilitr může být pohonem pro trambusy TerraPro. I když vrcholný motor Mack MP10 je exkluzívně určený pouze pro těžká vozidla obchodní řady Titan, nelze jej opomenout. Jde o převlečený šestiválec Volvo se zdvihovým objemem 16 l a maximálním výkonem naladěným na hranici 605 k a 2800 N.m točivého momentu. Zábavné na tomto spíše lokomotivním motoru (nicméně v Evropě slaví již 25 let úspěchy právě jako pohon těch nejvýkonnějších trucků Volvo) je fakt, že vrcholu točivého momentu dosahuje při 1200 min-1, což je, především pro tahače nadrozměrů či celých autovlaků opravdu zajímavé.
Všechno je „Mack“
Kromě toho, že koncern zasáhl do nabídky motorů, učinil tak i s převodovkami a koneckonců i s nápravami. Z našeho hlediska je zajímavá nabídka automatizované převodovky označované v USA jako mDRIVE HD. Dvanáct automatizovaně řazených převodových stupňů je plně dostačujících pro téměř jakékoliv aplikace vozidel s motory do maximálního výkonu 505 k. Ostatní vozidla či provozovatelé, kteří potřebují ještě větší flexibilitu v plnění těžkých přepravních úkolů, resp. složitých podnikatelských záměrů mohou vybrat do svého vozu Mack manuálně řazenou, těžkou a odolnou převodovku Mack Maxitorque s devíti až osmnácti převodovými stupni. Navíc Maxitorque má sedm pozic pro PTO, což určitě uspokojí kde koho. Samozřejmě v rámci strategie uspokojení zákazníků patriotů v USA a Kanadě je všechno, co tvoří vozidlo Mack, označeno pečlivě jako Mack „něco“. Takže v nabídce konfigurace nalezneme Mack Transmission, Mack Electronics, Mack nápravy, Mack Camelback odpružení či variantu Mack mRIDE určenou pro lehčí varianty vozidel. Pro pořízení vozu může zákazník využít balíček služeb Mack Financial Services či Mack Leasing System. V rámci servisních smluv potom lze využívat Mack Connected Truck systém, který pracuje se sedmidenním, dvaceti čtyřhodinovým servisem pomocí nekonečného call centra. Zkrátka a dobře každý pravověrný americký zákazník si může pořídit svůj jedinečný a též pravověrný Mack, to, že klíčová konstrukční a technologická řešení jsou evropská, není třeba hned napoprvé sdělovat. Bulldog je přece jenom Bulldog!
Převzato z časopisu