Představujeme
Mack Truck - Monstrum jménem Titan
Boris Dacko 17.06.2010 00:30
Představujeme
Jméno americké automobilky Mack Trucks u nás určitě nepatří mezi neznámé. Dokonce i pro nejmladší generaci je Mack starým známým, i když pravda, díky animovanému filmu Auta. Mack Trucks letos slaví 110 let od svého založení.
Automobilku založili v roce 1900 tři sourozenci s příjmením Mack (odtud ten název) s vizí produkovat těžká nákladní vozidla a motory. Po 110 letech můžeme s určitostí říci, že jejich záměr se zdařil. A nic na tom nekazí ani fakt, že automobilka dnes spadá do švédského koncernu Volvo AB. Spíše naopak, pro výrobce se sídlem v Greensboro v Severní Karolíně to znamená jednoznačnou výhodu. Příkladem může být její poslední model Mack Titan, který vyráží dech i samotným Američanům. Důvod je jednoduchý – je to největší a nejsilnější Mack za celou stodesetiletou historii značky. Mack Titan představuje řadu postavenou přímo pro těžkou dopravu a stavební sektor. Pod jeho dlouhou kapotou bije šestnáctilitrové srdce – ano, to samé, které pohání vlajkovou loď Volvo Trucks model FH16. Prodejci o něm mluví jako o nejúžasnějším motoru moderní doby s fantastickými výkonovými parametry. Kdo jednou usedl za volant „ef-há šestnáctky“, ví, že nelžou. Samozřejmě že agregát pojmenovaný MP10 byl upraven podle legislativy a potřeb amerického trhu. Nabízí o 5 koní a 14 N.m více, tedy celkových 605 k a 2793 N.m. To je proti předchůdci o 105 k více, ale hlavně motor je o 99,9 % čistší. Tedy v uvozovkách. Mack Titan je díky nové pohonné jednotce neočekávaně tichý a civilizovaný, trochu jako těžké vozy před 30 lety, tvrdí američtí novináři. Ovšem stále je to pravý Mack - silný a neohrožený, zrovna jako buldog, kterého má automobilka ve znaku. Pro Ameriku je to asi celkem šok, dokonce kanál Discovery Channel o něm odvysílal pořad – dřevorubecká rodina Pelletierů má jasno, používali vždy výhradně Macky, tento s motorem MP10 je ale opravdu nejlepší. Ne, není to myšleno jako legrace. Faktem ale je, že navzdory veškeré kráse amerických trucků, nepatří jejich motory zrovna ke chloubě světového motorismu. Alespoň některé z nich.
Tři výkonové verze
Když byl Titan představován, pozvala automobilka několik řidičů, aby vyjádřili své postřehy a porovnali novinku se třemi konkurenty. „Ta kapota by schovala i motor z lokomotivy. Když stojím před tou ohromnou kapotou jako by říkala koukni na mě“m řekl jeden. „Je jako nákladní vlak na silnici“, řekl druhý. Ani teď si nedělám legraci, s oběma názory se zcela ztotožňuji. Je to jedna z nejhezčích tváří novodobých „amerik“, která vyjadřuje přesně to, co má – ohromnou sílu a odpovídající schopnosti. Při představě této krásy poháněné tak skvělým motorem by i evropský řidič konstatoval jediné – to chci. A pokud jde o schopnosti v daném sektoru dopravy, obavy asi nejsou na místě, neboť Mack Trucks se v tomto oboru pohybuje už opravdu velmi dlouho. Abychom uzavřeli kapitolu týkající se pohonné jednotky, zbývá dodat, že 605koňovému agregátu sekundují verze se sníženým výkonem na 515 a 565 k. Trojici motorů spojuje výrobce s deseti, třinácti a osmnáctistupňovými převodovkami Eaton Fuler. Nejsilnější verze při zařazeném osmnáctém převodovém stupni a rychlosti 60 mph (96,5 km/h) pracuje v otáčkách 1360 min-1, při 65 mph (104,6 km/h) jsou pak otáčky o 100 min-1 vyšší. Maximální výkon 605 k je přitom poskytován v rozmězí otáček 1550 až 1800 min-1, nejvyšší točivý moment 2793 N.m je pak k dispozici při pouhých 1200 min-1. Není tedy divu, že i naložený vůz dokáže jet skutečně kopec nekopec na nejvyšší převodový stupeň. Titan byl ale postaven pro celkovou hmotnost soupravy přes 90 tun, takže prostor pro skutečně namáhavou práci šestnáctilitrový šestiválec MP10 pravděpodobně dostane.
S duchem buldoka
Ať už jde o silnici nebo off-road, řidič ocení vzduchově odpruženou kabinu s tlumiči a stabilizátory potlačujícími nadbytečné houpání a naklánění se v zatáčkách. Na druhou stranu je to skoro až horolezecký výkon dostat se nahoru. První schod je 584 mm nad zemí, druhý 533 mm, a nakonec je potřebné překonat k podlaze kabiny dalších 190 mm. Vysoko položená kabina a velká plocha prosklení nabízejí excelentní výhled. Ocelová, galvanicky pozinkovaná kabina má svůj původ v řadě Mack Granite. Interiér je v základu vyveden v příjemných šedivých odstínech kombinovaných s dřevěnými prvky na přístrojovém panelu. Interiér je ovšem nabízen ve třech stupních: Pedigree, Champion a luxusní edici Rawhide Edition. Přístrojový panel je dostupný nejen s dřevěnými doplňky, ale také s kovovými prvky v provedení leštěný nikl. Ukazatele a ovladače jsou na nefalšovanou „ameriku“ uspořádány mimořádně přehledně. Velice zajímavým, dalo by se říci až dominantním prvkem ,je samotný volant, který je tvořen dvěma dvojicema paralelních ramen v pozici 3 a 9 hodin. Volant je nastavitelný jak sklonově, tak v ose, což spolu s plně nastavitelným sedadlem řidiče dovoluje nalezení opravdu optimální pozice.
Mack Titan je vyráběn také v Austrálii, ovšem jde o model odvozený z předchozí generace. Mimochodem v Austrálii patří Titan mezi nejoblíbenější nákladní vozidla. Právě on v roce 2006 vytvořil světový rekord nejdelšího roadtrainu. Odtáhl 112 návěsů o hmotnosti 1299 tun.V novém Macku Titan je opravdový duch velkého buldoka – velký a silný motor s robustním vzhledem navazují na silnou tradici značky. Zkrátka, když se někdy spojí síly, může to opravdu stát za to. V tomto případě to platí určitě stoprocentně.
Zdroj: Trucker 05/10
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)