Představujeme
Volkswagen – Malý truck pro velkou práci
28.12.2011 11:10
Test
Mezi absolutní stálice v segmentu větších LUV (lehká užitková vozidla), patří bezesporu VW Crafter (dříve s označením LT).
Jeho druhá generace se dostala na český trh v průběhu letošního roku a to jak s karoserií van, tak posléze i v provedení valník resp. i jako podvozek určený k dostavbě a to buď s jednoduchou třímístnou nebo dvojitou sedmimístnou budkou. Asi není nutné připomínat, že tak jako předchozí generace Crafteru resp. LT, i nový Crafter je vyráběn v rámci společného projektu s německou automobilkou Mercedes-Benz (Sprinter).
Nová generace všestranného lehkého užitkového modelu Crafter navázala na úspěchy svého předchůdce, ale dostala vedle lehkého faceliftu hlavně zcela nový čtyřválcový vznětový motor 2.0 TDI ve výkonových variantách 80 kW/300 Nm, resp. 100 kW/340 Nm. Jde o motory se vstřikováním Common-Rail přeplňované jediným turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek. Ovšem v nabídce je i motor s výkonem 120 kW s označením BiTDI, který má turbodmychladla dvě. K redakčnímu testu jsme převzali Volkswagen Crafter 35/100 kW – podvozek s kabinou se středním rozvorem 3665 mm a jednoduchou montáží kol na zadní nápravě. Vozidlo s celkovou hmotností 3500 kg bylo v rámci příplatkové výbavy vybaveno už přímo na výrobní lince lehkou hliníkovou valníkovou nástavbou o rozměrech 3400x2080x400 mm doplněnou na podlaze o 4 robustní upevňovací oka. A když už jsme u nákladového prostoru, pak konstatuji, že užitečná hmotnost podvozku je cca 1800 kg (i s valníkovou nástavbou cca 1400 kg), a pokud by dopravce měl zájem, může ještě připojit bržděný přívěs o celkové hmotnosti 2000 kg (souprava je limitována hmotností 5500 kg).
Pracoviště řidiče se od předchozí generace zase až tak moc nezměnilo, lehce modernizována byla palubní deska i přístrojový štít. Sedadlo řidiče i volant jsou všestranně nastavitelné (velká pochvala), zpětná zrcátka i boční okna jsou ovládána elektromotorky. Čtyřramenný volant s příjemně silným věncem má optimální velikost, takže nezakrývá dobře odstíněné palubní přístroje. Palubní deska z tvrdého plastu (dobře se udržuje v čistotě) je sice lehce strohá, ale odpovídá plně pracovnímu nasazení vozidla, všechny spínače jsou v dobrém dosahu řidiče a jsou umístěny přehledně. Výhled z místa řidiče – jak se v testu ukázalo – je vždy individuální a je odvislý od nastavení sedadla a velikosti postavy řidiče. V našem případě byl ale velmi dobrý. Kabina měla navíc na zadní stěně velké okno, takže při couvání je možné vedle standardních bočních zpětných zrcátek využít i to vnitřní. Volkswagen zdůrazňuje, že ve všech úrovních výbavy, takže vlastně ve standardu je dodáván elektronický stabilizační systém ESP, elektronické systémy ABS+ASR, nechybí airbag řidiče, předmontáž pro rádio, el. ovládaná okna, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, plnohodnotné rezervní kolo, filtr pevných částic DPF a ještě pár drobností. Testované vozidlo ovšem mělo celou řadu příplatkových prvků, ze kterých – vedle valníkové nástavby – vybírám např. autorádio, výškově i podélně nastavitelný volant, el. ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, asistent pro rozjezd do kopce, poloautomatická klimatizace Climatic a podvozkový paket B. Kabina obdržela lak „červené tornádo“ a pěkné potahy v antracitové barvě.
Cena vozidla se sériovou výbavou je 603 568 Kč, s příplatkovou ovšem vyskočila na 728 152 Kč (bez DPH). A snad jenom pro úplnost, všechny výkonové verze nového motoru 2.0 TDI pracují ve spolupráci s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Pokud jde o interiér a pracoviště řidiče, či lépe řečeno ergonomii, pak jsem si sice uvědomil, že sedím za volantem nové generace Crafteru, ale veškeré ovládací prvky a spínače byly přesně tam, kde jsem očekával, nic jsem nemusel hledat či studovat manuál, navíc bylo vše v optimálním dosahu. Jenom občas „zabloudila“ má pravá ruka pod volant a „šmátrala“ tam po páčce motorové brzdy. Ale u vozidel s celkovou hmotností 3500 kg se většinou nemontuje, a navíc tato část pracoviště řidiče je zcela v „režii“ Mercedesu, a ten má tradičně v této třídě LUV pod volantem toliko levou páčku. Jízdní vlastnosti nového Crafteru se od předchozí generace příliš neliší, a to v tom dobrém slova smyslu. Snad jenom na jinou zvukovou kulisu nového agregátu jsem si chvilku zvykal.
Na silnici motor nabízí dostatečný výkon, a to i v kopcovitých oblastech (tradičně jsem s vozidlem absolvoval kopcovité trasy jihozápadně od Prahy, ale také dálnici D5), stejně tak naprosto spolehlivě pracují kotoučové brzdy, řazení je přesné, rychlostní stupně dobře odstupňované. Výborné byly i manévrovací schopnosti podvozku a to nejen s ohledem na relativně krátký rozvor a malý zadní převis, ale také díky dobrému rejdu předních kol, který je nadprůměrné ve třídě LUV. Tradičně jedinou „chybičkou“ se ukázal zcela čerstvý, nebojím se říci až „syrový“ agregát s několika stovkami najetých kilometrů, který za celou dobu testu vykázal průměrnou spotřebu 8,8 l/100 km. Což by u dobře zajetého motoru při převažujících jízdách na venkovských silnicích mohlo o nějaké to „decko“ být i lepší, na druhou stranu, bude-li vozidlo často provozováno na stavbě apod., pak se dá předpokládat, že průměrná spotřeba bude kolem 10 l/100 km.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)