Představujeme
V srdci výroby - Továrna na motory MAN
Trucker 26.08.2007 00:00
Motory jsou jedním z nejstřeženějších tajemství každé automobilky, tedy pokud používá do svých vozidel vlastní výrobky. Mezi takové MAN jednoznačně patří. V Norimberku vyrábí německá automobilka motory nejen pro nákladní vozidla a autobusy, ale také pro další segmenty dopravy.
Nedaleko česko-německých hranic, ve městě Albrechta Dürera, provozuje MAN továrnu na výrobu spalovacích motorů. V rámci organizační struktury jednoho z největších producentů nákladních a užitkových vozidel stejně jako autobusů i autobusových podvozků, zaujímá motorárna klíčovou pozici.
S růstem MAN Group se vyvíjí shodně i produkce motorů. Zatímco v roce 2005 z výrobních linek vyexpedovali na 89 700 spalovacích motorů několika konstrukcí a kategorií zdvihového objemu, v uplynulém roce již překročili hranici 100 tisíc.
Síla z Norimberku
Na 3600 pracovníků, kteří operují na ploše cca 365 tisíc m2 (z toho více než 10 % zastřešené) je to velmi slušný výkon. Historie továrny prakticky kopíruje tradici konstrukce nákladních vozidel s lvem ve znaku. Postupné vymezení pozice v rámci celé skupiny dnes evokuje pravdivou představu, že: „síla přichází z Norimberku“. Je tomu tak, neboť čtyřválcové, šestiválcové řadové či víceválcové vidlicové motory jsou určeny nejen pro nákladní a užitková vozidla, ale též pro zemědělské stroje, železniční vozidla, průmyslové využití či lodní dopravu.
Produktové portfolio je tvořeno známými motory D08, D20, D26 (novinka roku 2006), D28 (řadové i vidlicové) a V-Neu (vidlicové V8, V10 a V12). Zdvihový objem začíná u nejmenších čtyřválců na 4,6 l a končí u vidlicových dvanáctiválců na 22 resp. 24,2 l. Stejně velký rozsah má také maximální výkon, který motory poskytují, od 103 kW/140 k do 1140 kW/1550 k. Vedle vznětových motorů spalujících obligátní motorovou naftu jsou ve výrobě také varianty pracující na stlačený zemní plyn - CNG nebo propan-butan - LPG. Plynové motory nacházejí největšího využití prozatím v autobusech, z toho důvodů také nesou specifické konstrukční znaky – jsou vyráběny rovněž ve variantě ploché - flat.
Zajímavostí je jednak to, že jeden z největších odběratelů autobusů s plynovými motory je Irán. Zemního plynu je totiž tam, kde se těží ropa, dost a možnost nahrazení relativně drahé motorové nafty zemním plynem je lákavá. Druhou skutečností, která v souvislosti s plynovými motory stojí jistě za zmínku je to, že v Norimberku připravují agregáty specifikace EEV (Enhanced Evironmentally friendly Vehicles). Díky spalování právě jen plynu a dalším technickým úpravám dosahují emise škodlivých látek ve výfukových plynech takto upravených motorů podstatně nižších hodnot, než jak je definují normy Euro 5.
S ohledem na zákazníka
Motory určené pro nákladní vozidla jsou prakticky jen jistou špičkou ledovce. Ambicí každého výrobce je dodávat i do dalších odvětví a segmentů. MAN motory tak lze nalézt například v zemědělských traktorech Fendt, ve sklízecích strojích a dalších mechanismech. Samostatné kapitoly, co do konstrukce i marketingu, tvoří motory určené pro průmyslové využití a lodní dopravu.
Zatímco ty první musí poskytovat především spolehlivost a vysokou míru životnosti, u těch druhých jde navíc ještě o prestiž. Suchozemce by jen stěží napadlo, že při prodeji motorů určených do exkluzívních jachet jde i o takové věci jako například pozlacená ventilová víka. Majitelé motorových jachet jsou holt specifická skupina, a tak na vzhledu motoru prý výrazně záleží. Inu: „proti gustu žádný dišputát“.
Zajímavých míst v samotné továrně je, jako obvykle, celá řada. Motorárna je vlastně pro každého producenta automobilů srdeční záležitostí. Zde jsou v sériové výrobě uplatňovány výsledky nejtajnějšího výzkumu a vývoje. Samotné provozy, ať jde o slévárnu, specializovaná pracoviště, například pro výrobu ozubených kol, nebo zkušebnu skýtají pro technicky zaměřeného návštěvníka vždy zajímavou podívanou. Ani finální montážní linka nebyla v případě norimberské továrny vyjímkou. Kde jinde lze například vidět, jak se skládá klikový mechanismus s ojnicemi vyráběnými speciální technologií – trháním. Ostatně, na rozdíl od jiných fabrik, v této jsme měli možnost procházet těsně kolem vznikajících výrobků. Jednotlivým pracovníkům jsme doslova koukali pod ruce a to i na takových stanovištích, jako jsou výstupní kontrola a zkušebna. Z loajálních tváří dělníků sice nebylo poznat, zda jim takový šrumec vyhovuje, ale i to je jeden z marketinkových nástrojů výroby a prodeje. Pustit zákazníka či potencionálního klienta až přímo na výrobní pás, aby viděl, jak je o předmět jeho zájmu dokonale postaráno.
Zdroj: Trucker 06/2007