Představujeme
Stellantis a hybridy – S rozumem
Jiří Duchoň 08.11.2024 01:14
Foto: Stellantis
Koncern Stellantis překvapil uvedením své nové doktríny, v níž aktuálně nehrají prim elektromobily, ale hybridy.
Stellantis v současnosti patří k těm lépe připraveným na nadcházející éru elektrifikace poháněcích ústrojí osobních automobilů. Nemá to lehké, neboť zastupuje čtrnáct větších, ale i menších značek z USA a Evropy, a vzhledem ke své skutečně globální přítomnosti musí reflektovat požadavky zákazníků nejrůznějších nároků. Připomeňme, že v portfoliu Stellantisu nyní najdete jména od Fiatu, Lancie a Alfy Romeo přes Opel, Peugeot, Citroën a DS až po Maserati, Jeep, Chrysler či RAM. Proto je koncern nucen k rázné racionalizaci výroby. Ta by se měla opírat o standardizaci mechanických základů. Před dvěma lety vedení společnosti Stellantis oznámilo, že vyvíjí čtyři nové platformy STLA, na nichž budou vyjíždět všechny její elektromobily, a počítá se v nich dokonce i s rámovými podvozky pro automobily typu Jeep Wrangler. Jako první byl odhalen střední stupeň STLA Medium (viz AR 8/’23), na němž byl jako první postaven Peugeot 3008 (viz AR 10/’23 a 11/’24). Krátce nato následovalo představení „velké“ varianty STLA Large (viz AR 3/’24) pro americké Dodge a Jeepy, následované záhy značkami Alfa Romeo a Maserati.
Foto: Stellantis
Platformy STLA budou klíčem k dosažení cílů strategického plánu Dare Forward 2030 skupiny Stellantis spočívajícího v tom, aby 100 % prodejů osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů osobních automobilů a pick-upů v USA tvořila do roku 2030 bateriová elektrická vozidla (BEV). Nicméně již ve chvíli premiéry Peugeotu 3008 se ukázalo, že tu elektrifikaci Stellantis bere ve skutečnosti poněkud jinak, a řekněme rozumněji: s plnými ústy nutnosti urychleného přechodu na elektromobilitu totiž Stellantis ve všech variantách své platformy STLA ve skutečnosti počítá s různou konfigurací spalovacích a elektrických poháněcích systémů. Počátkem letošního léta představil svou strategii, v níž na rozdíl od původního přímočarého tažení vstříc elektromobilitě akcentuje postupnou elektrifikaci prostřednictvím hybridů. Ty v různé konfiguraci zákazníkům umožní přirozeným způsobem jezdit hospodárněji a ekologičtěji a výhledově je připravit třeba i na čistou elektromobilitu, budou-li o to stát.
A to je samozřejmě z hlediska uživatelů významný posun. Stellantis ve své „multienergetické“ doktríně rozlišuje tři druhy poháněcích ústrojí: plně elektrické, plug-in hybridní (kombinující spalovací a elektrický motor s akumulátorem s vnějším nabíjením) a hybridní. V posledním případě jde vlastní cestou a nabízí v něm kombinace různých druhů, například Alfa Romeo Tonale 1.5 T + 7DCT, Maserati Grecale 2.0 T + 8AT nebo Jeep Avenger 1.2 T + 6DCT. Ve všech případech jde o 48V řešení na pomezí mild- a plnohodnotného hybridu, ovšem vždy s plnohodnotným elektromotorem v tělese převodovky, nikoli kompromisním řešením v podobě řemenem připojeného startér/generátoru. Koncern Stellantis uvádí, že jen v Evropě bude koncem letošního roku prodávat 30 modelů s hybridním pohonem.
Hlavním prvkem ofenzivy, vedoucí k dalšímu rozšiřování hybridních ústrojí, se stává nová šestistupňová dvouspojková převodovka eDCT s vestavěným 21kW elektromotorem a 48V akumulátorem 0,9 kWh. Umožňuje krátkodobou jízdu na čistě elektrickou energii (asi kilometr), snížení spotřeby a emisí přibližně o 20 % a kombinaci též s plug-in hybridními soustavami (stačí motor vyměnit za výkonnější a vůz doplnit akumulátorem). Řemenem poháněný generátor pak zajišťuje rychlý a plynulý přechod mezi hybridním a elektrickým režimem.
Převodovky eDCT vyrábí společnost eTransmissions (společný podnik Stellantisu a belgického specialisty Punch Powertrain) v továrnách v italském Turíně a francouzských Metách. Kromě zmíněného Avengeru ji záhy nejdeme též ve Fiatu 600, Citroënu C3 nebo Opelu Frontera.
Převzato z časopisu