Představujeme
Stavební vozidla – Lom v Granollers
Milan Olšanský 20.02.2014 07:53
Těžební dílo, severovýchodně od katalánské metropole Barcelona, se stalo místem prezentace stavebních vozidel Renault Trucks modelových řad K a C. Nových vozidel, která mají ambice stát se efektivním nástrojem podnikatelů v dopravě.
Za volantem prvního ze zapůjčených vozidel jsem měl možnost absolvovat několik terénních okruhů zaměřených na představení vysoké manévrovatelnosti vozu a schopnosti jeho hnacího traktu provést vozidlo poměrně složitými terénními překážkami. Ve vozidle Renault Trucks K520 Euro VI (motor DTI 13, 382 kW/520 k, 2550 N.m) byla k dispozici automatizovaná dvanáctistupňová převodovka Volvo Group se systémem řazení Optidriver s módem off road. Mimochodem tento systém doznal rozšíření i pro vozidla řady C do celkové hmotnosti soupravy 110 t a pro vozidla řady K do celkové hmotnosti soupravy 120 t. Automatizovaná převodová skříň je standardním vybavením stavebních vozidel Renault Trucks, a to i variant pohonu 4x4 nebo 6x6. Pro vozidla modelové řady C s kabinou celkové šíře 2500 mm a vozidla modelové řady K je k dispozici jako varianta také manuálně řazená převodová skříň B14 se čtrnácti převodovými stupni, opět z produkce Volvo Group. Vozidla řady C s kabinou o celkové šíři 2300 mm mají ve standardním provedení automatizovanou převodovku se systémem Optidriver a volitelně též manuálně řazenou převodovku ZF s devíti stupni nebo automatickou převodovku Allison se šesti převodovými stupni.
Automatizovaně od základu
Standardní automatizovaná převodovka je jasným signálem, že výrobci vozidel jde o efektivitu provozu či lépe, že optimalizuje všechny možnosti, jak omezit zásahy do řízení vozidla. Řidič je totiž systém stochastický – nepředvídatelný. A protože není možno všechny řidiče za všech okolností přinutit ke stoprocentní práci s převodovkou, je řešením automatika. Navíc to umožní i práci méně zkušených řidičů v takových terénech, se kterými by si jinak pravděpodobně neporadili. K efektivní a bezpečné jízdě po nezpevněných i upravených komunikacích výrazně přispívá též systém přídavného brzdění. U vozidel vybavených motory DTI 13 Euro VI a DTI 11 Euro VI je možno vybrat ze tří možností: výfuková brzda s výkonem 203 kW u motoru DTI 11 a 227 kW u motoru DTI 13, motorová brzda Optibrake 303 kW (DTI 11) a Optibrake+ 414 kW (DTI 13) – motorové brzdy jsou k dispozici u všech vozidel s automatizovanou převodovkou. Třetí možností je vybavit vozidlo retardérem Voit s výkonem 450 kW. Ovládání zpomalovače Voit je nyní situováno do páčky po pravé straně pod volantem.
Vzduchové hospodářství
Ve vozidlech řad K a C se širokou kabinou (2500 mm) nalezneme nyní také zcela nový systém managementu vzduchového hospodářství – EACU (Electronic Air Control Unit). Systém byl vyvinut s důrazem na efektivitu a spolehlivost provozu vozidel v nejtěžších terénech. Jeho úkolem je filtrovat a vysoušet stlačený vzduch, regulovat jeho tlak a ovládat vzduchový kompresor. Pokud je tlak vzduchu dostatečný, systém EACU vypne kompresor a zapne mód „úspora energie“. Při poklesu tlaku pod nastavenou mez, systém EACU zvýší výkon motoru a zapne kompresor. Systém v sobě navíc zahrnuje elektronickou brzdu, která je aktivovaná v okamžiku zastavení motoru – tato funkce je v nabídce těžkých nákladních vozidel ojedinělá – nabízí ji pouze koncern Volvo Group.
Komfortní kabina
Vozidla Renault Trucks stavební řady disponují identickou kabinou jako vozidla dálkové dopravy. Z toho plyne fakt, že stavební vozidla profitují z komfortu, který byl dříve nabízen jen dálkovým řidičům. To co je na této skutečnosti snad nejpodstatnější, je velký vnitřní prostor. A to mohu potvrdit, nikdy jsem se ve stavebním Renaultu necítil tak dobře jako dnes. Kabiny vozidel modelových řad K a C jsou prostornější a vybavené mnoha úložnými prostory dostupnými jak z interiéru, tak z exteriéru. Tunel motoru je o 200 mm nižší, takže se po kabině můžeš lehčeji pohybovat. Navíc je možno kabinu vybavit autonomním systémem vytápění s rovnoměrnou distribucí vzduchu. Lepší zvukovou a tepelnou izolaci nabízí též laminovaná skla (5 mm tloušťky) dveří. V kabinách s celkovou šířkou 2500 mm mohou být instalována nová rozkládací lůžka. Přístrojová deska má sedmipalcový displej s vysokým rozlišením. Ovládací prvky (elektronická brzda, „špéry“ jednotlivých diferenciálů, systém řazení Optidriver, ruční plyn a další) jsou samozřejmě v dokonalém dosahu řidiče. K bezpečnosti a komfortu provozu samozřejmě přispívá též multifukční volant a nastavitelný sloupek řízení. Nová sedadla (odpružená, vyhřívaná, klimatizovaná, s nastavitelnou opěrkou hlavy, seřizováním tvrdosti v oblasti bederní páteře), která vyvinula a připravila známá firma Recaro exkluzívně pro Renault Trucks jsou nastavitelná tak, že řidič i spolujezdec nalezne optimální polohu pro výkon své práce. Drobností, která potěší a svým způsobem zvedne prestiž, jsou integrované rudé bezpečností pásy. Ne, že by na podobný fígl nepřišla konkurence, ale ta má barevné bezpečností pásy za příplatek...continuará...
Převzato z časopisu