Představujeme
Scania sází na systém EGR!
Doprava a silnice 03.01.2008 00:00
Na letiště Arlanda ve Stockholmu jsme přistávali s dvacetiminutovým zpožděním, zaviněném prudkou bouřkou přímo nad letištěm. Ačkoliv bylo krátce po poledni, byla skoro tma, a tak jsme s obavou očekávali, že dvoudenní akce spojená s jízdními zkouškami, se promění v kličkování mezi kapkami deště. Ovšem druhý den jsme se probudili do sice lehce chladného, leč zcela slunečného dne. Ubytováni jsme byli ve Stockholmu, takže jsme se nejdříve – usazeni v autobuse Scania Irizar, jak také jinak, propletli ven z města na dálnici směr Södertälje, které leží asi 35 km jižně od hlavního města.
Tisková prezentace byla sestavena z několika bloků. Celkem logicky tím prvním byla ekonomické situace automobilky a kompletní výroba. Ve zkratce řečeno, Scanii se daří velmi dobře nejen v Evropě, ale i v Jižní Americe a v Asii, a to jak v kategorii trucků, tak i v autobusech. Tak jako ostatní evropští výrobci trucků i Scania „jede na plné pecky“, tj. výrobní linky jedou na nejvyšší kapacitu, přesto u nejžádanějších modelů se v říjnu 2007 přijímaná objednávka bude realizovat až v květnu, či červnu 2008! Ale Scania nespí na vavřínech a připravuje zahájení výroby nákladních vozidel v Rusku!
Po této úvodní pasáži následoval příval novinek rozdělený do tří oblastí:
- nový motor Scania Euro 5
- nová budka typu „G“
- hybridní technologie pro autobusy
Hybridní bus
Čistě z taktických důvodů změním pořadí informací a začneme od hybridních autobusů. Scania ekologické technologie zvládá a tak již dnes jsou v sériové výrobě, potažmo v běžném provozu městské autobusy poháněné nejen klasickým vznětovým motorem spalujícím naftu, ale také autobusy na zemní plyn (CNG), ethanol a poslední novinkou je hybridní bus. K pohonu je použit devítilitrový vznětový motor s technologií EGR schopný spalovat jak naftu, tak ethanol či zemní plyn. Tento motor je nastaven na stabilní, z hlediska spalin nejoptimálnější otáčky a pohání generátor vyrábějící elektrický proud směřující do elektromotoru Voith ELVO s točivým momentem až 2750 Nm. Současně je „ukládán“ přebytečný el. proud do ultrakondenzátoru 4 x 125 Volt. Tato „uložená“ energie je využívána např. při rozjezdu busu. Autobus jezdí již ve zkušebním provozu a s uplatněním v sériové výrobě se počítá už v letošním roce.
Zajímavostí na testovaném hybridním busu je vedle vlastního pohonu i konstrukce vozidla, které díky flexibilní modulární konstrukci umožňuje (pokud nejsou namontována sedadla) jeho využití jako distribučního vozidla s nízkou podlahou, což je ideální při rozvozu zboží ve městě.
Nová řada motorů Euro 5
S ohledem na občas až demagogickou rétoriku, kterou zatracuje konkurence motory se systémem EGR (vedle Scanie tuto technologii dále rozvíjí automobilka MAN!), byla pro mne nejdůležitějším momentem tiskové konference právě premiérově představená nová řada motorů Euro 5 s recirkulací výfukových plynů.
Po pěti letech vývoje Scania zahajuje výrobu nové platformy motorů splňujících požadavky normy Euro 5 a to se svými řadovými 5 a 6válcovými motory. Ty budou postupně nahrazovat současnou platformu. Nová řada motorů byla již od počátku optimalizována ve vztahu k technologii recirkulace výfukových plynů (EGR) ve spolupráci se společností Cummins, která se podílela na novém vysokotlakém systému vstřikování XPI. Scania zastává názor, že vznik emisí je třeba potlačit již během spalování, kdy odpadá potřeba dalšího zařízení pro následnou úpravu spalin a nádrží pro přepravu aditiv.
Nová řada motorů s označením Euro 5 dosahuje stejné spotřeby paliva jako předchozí řady motorů plnících limity Euro 3 a Euro 4. Síla vysokého točivého momentu v nízkých otáčkách umožňuje ušetřit více paliva volbou vyššího (rychlejšího) převodového stupně. Právě s ohledem na dostatečný výkon už při nízkých otáčkách a zlepšení jízdních vlastností byly všechny motory nové řady vyladěny tak, aby byly schopny dosahovat co nejvyšší točivý moment už od 1000 min-1. Maximální točivý moment je při otáčkách 1350 min-1 u 9litrových motorů a 1300 min-1 u 13litrových motorů. Průměrný poměr mezi točivým momentem a výkonem (Nm/k) je v řadě 5 a 6válcových motorů o výkonu 300-500 k (normy Euro 4/5) vyšší než u konkurence. Přitom nezanedbatelným momentem je prodloužení intervalů údržby u nové platformy motorů:
- až do 120 000 km při max. 36 tunách celkové hmotnosti soupravy
- až do 90 000 km při max. 45 tunách celkového hmotnosti soupravy
Nová řada motorů, stejně jako dosavadní agregáty Scania, je sestavena z identických dílů a systémů v rámci různých řad. To usnadňuje jak údržbu, tak i dodávku komponentů a dílů pro servisy.
Všechny motory mají osvědčení o plnění normy Euro 5. Dva 9litrové motory o výkonu 230 až 280 k mají rovněž osvědčení o splnění normy EEV, což je dnes nejpřísnější ověřitelná norma. Motory s výkonem 230 a 280 k jsou vybaveny také filtrem pevných částic s částečným průtokem, který je bezúdržbový. Ostatní motory plní normu Euro 5 bez následné úpravy spalin, což platí i pro nová provedení motoru pro spalování ethanolu.
Aby bylo zajištěno ovládání všech systémů v motoru, Scania vyvinula novou generaci manažmentu. Řídicí jednotka je u 6válcových motorů chlazena pomocí průtoku paliva z nádrže do nízkotlakého čerpadla, u 5válcových motorů není další chlazení nutné.
Základem motorů Euro 5 je nový design, který ale zachovává tradiční prvky motorů Scania, jako jsou samostatné hlavy válců, vačková hřídel umístěná vysoko v bloku a vzadu upevněné rozvodové soukolí, jakož i známý cyklónový olejový filtr. Ve spolupráci s firmou Cummins byl vyvinut nový vstřikovací systém Common-Rail XPI. Pracuje s tlakem až 2400 bar, přičemž průměrný provozní tlak je kolem 1800 bar. Elektronický systém přitom zajišťuje tzv. vícenásobný vstřik paliva. Použitá technologie EGR má nyní dvoufázové chlazení, kdy spaliny jsou nejdříve ochlazovány v chladiči EGR podél bloku motoru chladicí kapalinou a poté procházejí vzduchem chlazeným chladičem. Další novinkou je průtok plynu v turbodmychadle s proměnlivou geometrií (systém VGT).
A co Euro 6 ?
Nové motory Euro 5 EGR zatím nabízejí nejvyšší výkon 480 k/2500 Nm. Ale ve vývojovém středisku na zkušebně jsme už viděli (zákaz fotografování) i nové osmiválce V8 Euro 5 se systémem EGR. Zatím jsou dodávány zákazníkům se systémem SCR. Týká se to motorů s výkonem 500/560 a 620 k. Ale ve zcela nové motorárně Scania (zákaz fotografování), už připravují konstruktéři výrobu motorů plnících normu Euro 6, i když vlastně její parametry nejsou zcela přesně specifikovány. Scania si na plnění limitů troufá s technologií EGR podporovanou systémy VGT/XPI, u nejvýkonnějších motorů pak i se systémem SCR.
Nová budka „G“
Třetí novinkou bylo představení nové budky řady „G“, která – zjednodušeně řečeno – svojí výškou zapadá mezi základní budku série „P“ určenou pro distribuční a stavební vozidla a mezi budku série „R“, která je určena převážně pro trucky, mířící do mezinárodní dálkové dopravy. Budka série „G“ tak míří hlavně do segmentu stavebních vozidel či k vozidlům regionální a vnitrostátní dopravy (ze zkušenosti se ovšem domnívám, že bude v Česku ale někdy využívána i u vozidel mířících do mezinárodní dopravy). Jedná se o budky krátké i nízké, prodloužené i lůžkové a zvýšené. Současně byla rozšířena nabídka u budek série „P“ o vysokou lůžkovou variantu Highline, tak jak si žádali zákazníci. Jak jsme si na místě ihned ověřili, nejvíce vítanou novinkou u nové řady budek, jsou zvětšené odkládací prostory za sedadly přístupné zvenku nyní (konečně !!!) s dostatečně velkým otvorem. Odpovídá standardním rozměrům přepravky na pivo! I nadále pak základní nabídku budek sérií „P“, „G“ a „R“ doplňují populární „hasičské“ dvojbudky Crew Cab pro 6 až 8 osob. Nově je do výroby zařazena až čtyřmístná nízko uložená budka Low Enry vycházející ze série „P“. Je určena jednoznačně pro segment komunálních vozidel.
Vzhůru za volant!
Druhý den byl pro nás připraven už od (relativně) časného rána velmi bohatý program. Zatímco první skupina novinářů zamířila na prohlídku zcela nové motorárny, druhá měla možnost v Demo centru na členitém zkušebním okruhu vyzkoušet výše uvedené motory v plně naložených kamionech. Ačkoliv návštěva motorárny byla velmi zajímavá, následné řádky budou věnovány hlavně testovacím jízdám.
Na velkém parkovišti bylo připraveno 19 trucků Scania s motory Euro4/5 s výkonem od 280 do 620 k a šest autobusů Scania včetně poslední novinky modelu Irizar i4 RhD a městského modelu Scania OmniLink ethanol 230 4x2. Ti novináři, kteří měli patřičná řidičská oprávnění pak mohli trucky vyzkoušet i mimo Demo centrum na běžných silnicích v okolí Södertälje.
Mé první kroky vedly k autobusům, protože jsem – jak se ukázalo, tak správně – předpokládal, že největší zájem novinářů bude o trucky, protože zde na bezpečném okruhu mimo silniční provoz si mohli za volant sednout i ti, co nemají patřičné osvědčení. A tak jsem si vedle městského „ethanolbusu“ s 5stupňovou automatickou převodovkou ZF (230 k) vyzkoušel i čerstvou novinku Irizar i4l Euro 4 s 8stupňovou automatizovanou převodovkou Opticruise (novinka). Meziměstský model pro 53 + 1 cestujících s motorem o výkonu 340 k se řídil jako větší osobní auto, vynikal nesmírně komfortní jízdnou a neuvěřitelně tichým motorem. Což ale platilo i o modelech Century resp. Irizar PB, které jsem si vyzkoušel krátce poté. Nemaje oprávnění skupiny „D“, kroužil jsem s busy pouze po zkušební dráze. Vše jsem si vynahradil za volanty nákladních Scanií.
Novou budku „G“ jsem si „prubnul“ za volantem sklápěče Scania G 420 8x4 Euro 4 s 12 + 2 automatizovanou převodovkou Opticruise. Součástí příplatkové výbavy vedle patřičných uzávěrek diferenciálů byl i Scania Retarder. Truck byl zatížen ze 2/3 užitečné hmotnosti štěrkem a měl svůj vlastní dost obtížný off-road okruh. Dal jsem si ho třikrát, pak už mě instruktor musel od volantu „vyhnat“, protože na parkovišti čekali další novináři. Budka „G“ byla tzv. „denní prodloužená“. Poskytovala opravdu dostatek prostoru jak dlouhému řidiči, tak i případně nějakým malým zavazadlům, protože za sedadly bylo dost místa.
A pak už jsem se vrhnul na silniční trucky. Přiznávám, neodpustil jsem si s dlouhou „švédskou“ soupravou s celkovou hmotností 60 tun (Scania R 500 6x2. long-haul tractor Euro 5, převodovka 12 + 2 Opticruise, budka R Highline, systém SCR) vyjížďku mimo okruh do běžného silničního provozu. Mírně zvlněný profil tratě plné zatáček ukázal dostatek výkonu motoru i dobré manévrovací schopnosti. To ale potvrdily i další trucky s novou řadou motorů, které jsem proháněl i na okruhu.
Když už končil čas vyhražený pro jízdní testy, ještě jsem si vyzkoušel „královský“ tahač Scania R 620 6x2 long-haul tractor Euro 5 s 12 + 2 převodovkou Scania Opticruise a s budkou R Topline (systém SCR). Jeli jsme opět mimo Demo centrum a byla to v podstatě taková „třešnička na dortu“.
Stihnul jsem usednout za volant šesti autobusů a sedmi trucků. Nové motory Euro 5 EGR dle mého subjektivního pocitu mají trošku jiný zvuk než „klasická“ Scania. Je to dáno jejich pozměněnou „architekturou“ případně dvojitým chlazením recirkulovaných spalin atd.. Ale jednoznačně obstály, stejně jako převodovky. S kolegou jsme dlouho chodili okolo soupravy Scania P 310 4x2 long-haul tractor Euro 4, budka P Highline. Šlo o tzv. nizozemskou verzi tahače s 8stupňovou automatizovanou převodovkou Opticruise. Zdálo se nám, že 310 k je tak možná dobrých jenom pro kličkování mezi „holandskými větrnými mlýny“ a v českých kopcích by jízda s takto nevýkonným motorem musela být utrpením. Po několika okruzích za volantem na zkušební dráze jsme se ale shodli, že pro regionální dopravu zboží by to mohlo být zajímavé řešení (hlavně s ohledem na cenu vozidla).
Dojmů mnoho, stránek vymezených pro tuto reportáž, zdá se, málo. Takže první informace o tom, že normu Euro 4 resp. Euro 5 lze úspěšně plnit i s motory se systémem EGR, máte v ruce, a co nevidět ji doplníme o stejně řešené motory konkurenční značky MAN. Ti ostatní (myslím samozřejmě v Eropě, v USA nemá systém SCR šanci), vsadili na systém SCR. Už se těším, až bude na českých silnicích k dispozici testovací souprava, kterou bude možné „protáhnout“ po našich kopcovitých kamionových trasách, včetně „soutěsky“ tvořené pražskou Jižní spojkou resp. Barandovským mostem a návazným stoupáním.