Představujeme
S lehkým vozem MAN LE
Milan Olšanský 19.11.2003 00:00
|
Na podobných krátkých testech mě nejvíce zajímá stav vozidla po zhruba ročním provozu, spokojenost majitele a řidiče a především efektivita provozu. Nelze totiž samozřejmě počítat pouze s prvotními nebo chceme-li fixními náklady na zakoupení vozidla. Velmi důležité jsou potom pravidelné náklady na provoz, údržbu a servis. Spokojený zákazník Bavorská automobilka MAN je známa svým velmi pružným přístupem k zákaznickým požadavkům a tzv. modulovostí konstrukce svých vozidel. Díky tomuto systému, který je dnes velmi pečlivě dopracován až do nejmenších podrobností, najde zájemce o vozidlo téměř vždy řešení svého dopravního problému.
Společnost Hájek Autodoprava provozuje ve svém autoparku celkem šest vozidel MAN. Od lehkých LE po silniční návěsové tahače TGA. Se všemi je podle slov majitele pana Vlastimila Hájka výrazně spokojena. Těžištěm podnikání společnosti je pravidelná přeprava, sběrná služba a skladování zboží v relaci Česká republika a Velká Británie.
Na první pohled by se mohlo zdát, že hlavní tíhu přepravy na dlouhé vzdálenosti obsluhují jen kamióny, nicméně když je potřeba, do Velké Británie vyrazí i lehká kavalerie. Vlastně vozidla MAN LE 8.180 ve službách Hájek Autodoprava najezdí zhruba 80 % kilometrů právě mezi starým kontinentem a Britskými ostrovy. Zbytek, tedy 20 % kilometrového proběhu spadá na vrub rozvážky zboží k zákazníkům v rámci ČR. Velký kilometrový proběh Díky této skutečnosti se lehké MANy opravdu u pana Hájka nezastaví. Starší vozidlo je z listopadu 2002 a má najeto poctivých 96 tisíc kilometrů, to novější z března 2003 už atakuje hranici 65 tisíc kilometrů. „S dokonalým a pravidelným servisem, to není žádný problém“, říká majitel.
„Ale najezdíme s nimi opravdu hodně, maximum jsme měli i 14 tisíc kilometrů za jeden měsíc. A to se opravdu divili i u dovozce“, svěřuje se pan Hájek. A já jenom pro dokreslení dodávám: „to je skoro jako vzrostlý kamión, dálková kamiónová doprava pracuje s měsíčním proběhem zhruba mezi 16 a 20 tisíci km.“
Přesně takto zajetá vozidla vyhovovala mým představám. Obě dvě jsme je společně s panem Hájkem podrobili krátkému testu v prostředí Českého Krasu. Trasu jsme složili z dálničního úseku D5 mezi Berounem a Holoubkovem. Tady to všichni dobře známe, jde o tah na hraniční přechod Rozvadov – Waildhaus. Zbytek testovacího kolečka tvořily silnice druhé třídy, konkrétně 115, 116 a 118, prakticky v okolí Českého Krasu a vedlejší silnice třetí třídy okolo Koněpruských jeskyň a hradu Karlštejn. Výborný motor a převodovka Zcela zásadní se u LE 8.180 ukázala schopnost skvělého manévrování i ve stísněných podmínkách. Příjemně odstupňovaná šestistupňová převodovka dovolovala i s naloženým vozidlem, zhruba na 70 % užitečné hmotnosti, jízdu ne nepodobnou osobnímu automobilu. Hned při vstupu do dvoumístné budky vybavené nástavbou Pony Fantasy jsem ocenil dokonalou ergonomickou práci konstruktérů.
Všechny potřebné ovladače padnou přímo do ruky, a moje ne zrovna konfekční postava si našla za sloupkem řízení příjemnou a vyhovující polohu. MAN LE 8.180 je vybaven motorovou brzdou a nezávislým topením, takže řidič má příjemné pracovní podmínky. Mimochodem to je velmi důležité kromě jiného i pro výchovu nových řidičů.
Ti, co přijdou zatím ještě bez velké praxe, musí své ostruhy získat u pana Hájka právě na těchto „malých“ náklaďácích. „Dokonalá výbava, spolehlivost a příjemná technika jim dává hned od začátku to, co najdou i ve velkém silničním tahači. To je pro jejich psychiku důležité.
Mají oprávněný pocit, že jezdí s plnohodnotným nákladním vozidlem a své práce si hned od počátku váží,“ osvětluje svoji personální strategii majitel autodopravy. A má pravdu, k vozidlu je nutno od začátku získat kladný vztah. Mít cit pro motor, převodovku, spojku a další „maličkosti“.
Podle firemních záznamů jsou řidiči s LE 8.180 schopni jezdit s plným nákladem dlouhodobě za 16 litrů motorové nafty na 100 km. Velmi záleží na vytížení vozidla a tím, že je osazeno velkou plachtovou nástavbou, také na povětrnostních podmínkách. Při nákladu do 3 t a rychlosti zhruba do 80 km/h se spotřeba paliva pohybuje okolo 14 l/100 km.
Takovou zkušenost jsem měl sám osobně z krátkého testu. A to jsme částečně protahovali vozidlo opravdu úzkými a klikatými cestičkami zalesněným krajem. Myslím, že právě na těchto cestách musí mít řidiči v zimním období co dělat, ale to je jiná otázka. Prověřená konstrukce Solidní výhled z vozidla, tak jak je u výrobků MAN zvykem, a příjemné kotoučové brzdy na kolech obou náprav, byly určitou jistotou při svižné jízdě. Minimální hluk v interiéru vozidla a v rámci dané třídy pohodlná sedadla myslím splňují dnešní poměrně vysoké nároky na práci nejen v rámci regionálních pojížděk, ale také pro delší cesty mimo rámec republiky.
V souvislosti s příjemným chováním vozidla a kultivovaným chodem jeho motoru bych chtěl zmínit ještě své přání okusit příště zajeté vozidlo s motorem Common Rail. To je další z technických novinek, kterou v Mnichově před časem připravili. Co se týká palety nabízených variant vozů MAN LE (Evolution) jsou k dispozici s celkovou hmotností 6 až 12 t.
Vozidla jsou osazována čtyřválcovými motory série D08 o maximálních výkonech 103 kW/140 k a 132 kW/180 k. Nejsilnější motor je šestiválcový a je schopen disponovat maximálním výkonem 162 kW/220 k. Všechny nabízené motory samozřejmě splňují emisní limity dle norem EURO 3 a jsou připraveny pro další konstrukční vylepšení vedoucí k plnění emisních norem dle EURO 4, které vstoupí v platnost v roce 2005.
Motory jsou vybaveny efektivní motorovou brzdou EVB jako sériovým zařízením. Ovládání je situováno do knoflíku umístěného na přístrojové desce. Provozovatelé automobilů si cení faktu, že intervaly výměny motorových olejů se pohybují okolo 60 000 km. Lehká nákladní vozidla MAN jsou vybavována vylepšenými převodovými skříněmi.
U nejlehčí varianty je možno očekávat šestistupňovou převodovku ZF 6S-850, ZF 6S-36 nebo Eaton 5206. Posledně jmenovaná je vhodná pro vozidla s celkovou hmotností soupravy do 24 tun. S nejslabším motorem o maximálním výkonu 103 kW bývá spojovaná převodová skříň ZF S5-42 s pěti převodovými stupni. Vzduchové odpružení příště Výsledkem krátkého testu vozidla MAN LE 8.180 v plném pracovním nasazení byl příjemně strávený čas za volantem a ocenění za skvěle odstupňovanou převodovku, výhled z kabiny, dostatečně silný a pružný motor, jehož 40 koní výkonu navíc u srovnatelných vozidel konkurence je znát, a příjemná spotřeba paliva.
Společně s majitelem firmy Hájek Autodoprava jsme vyslovili přání mít příště na vozidle LE 8.180 ještě tak vzduchové odpružení, pro dlouhé cesty po dálničních tazích by se jistě hodilo. text: Milan Olšanský foto: autor zdroj: Trucker 10/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)