Představujeme
Reportáž – MAN ProfiDrive – Třicet let školení
-ZmZ- 04.04.2012 13:16
Proškolení řidiči, resp. ti co prošli systémem MAN ProfiDrive jsou schopni ušetřit podstatnou část spotřeby motorové nafty svých vozidel a jezdit bezpečněji.
Bezpečně a hospodárně na silnici za všech podmínek. Takové motto je obrazně vepsáno ve štítu služby MAN ProfiDrive, která školí řidiče trucků a autobusů již třicet let.
Když stojí tým školitelů a instruktorů nastoupen před zářivě žlutou flotilou vozů s nápisy MAN ProfiDrive, dělá to skutečně dokonalý dojem. Ti lidé vědí, co si počít s nejmodernějšími mnohatunovými kolosy. A vědí také, jak to lze předvést ostatním. Školitelé jsou denně za volantem, aby zprostředkovali možnosti vozů značky MAN. Jak jezdit kamionem s co nejnižší spotřebou? Jak může řidič optimálně využít rekuperaci brzdné energie hybridního vozidla? Co může dělat řidič autobusu, když se v osmdesátikilometrové rychlosti blíží ke konci kolony na ucpané silnici? Když první školitel v roce 1981 poprvé překročil práh společnosti MAN, byl ještě odkázán sám na sebe. Zaškoloval zákazníky při přebírání jejich nových nákladních vozů. A určitě netušil, kterým směrem se pohne chod věcí. Po první ropné krizi počátkem sedmdesátých let se do popředí obecného zájmu dopravců dostala spotřeba spalovacích motorů, úspora paliva. Od té doby doznal tento trend razance. Ze školení řidičů, zákazníků, se stala významná služba - MAN ProfiDrive®.
Více školitelů
Ze začátku poskytovali školení tři instruktoři. Vždy, když měl zákazník příliš vysokou spotřebu a okolnosti tomu přály, instruktoři provedli školení. Služba měla ohlas - do roku 1987 se skupina rozrostla na tři stálé pracovníky a dvanáct školitelů - dobrovolníků. O devět let později vznikla firemní škola jízdy MAN. Její skutečný rozvoj však přišel v roce 2011. Dnes pracuje čtrnáct zaměstnanců v ústředí, k nim nutno připočíst ještě jedenačtyřicet externích spolupracovníků. Očekává se přitom další růst - brzy jich bude osmnáct. V týmu je dokonce i školitelka - jako většina ostatních má i ona řidičský průkaz na nákladní auto i autobus. V roce 2011 absolvovalo kurzy na 6000 účastníků. Důvodem aktuálního boomu je celoevropské rozhodnutí, na jehož základě zákon o profesní kvalifikaci řidičů z povolání vyžaduje po řidičích nákladních vozidel a autobusů další školení v délce 35 hodin v průběhu pěti let. V nabídce jsou však i individuální kurzy.
Na mezinárodní úrovni
Z ústředí MAN ProfiDrive v Mnichově jsou řízeni školitelé po celém světě, především však v Rakousku, Polsku, Francii, Španělsku a ve skandinávských zemích. Jižní Amerika je výrazně zastoupena zeměmi jako Chile a Brazílie. O perfektní školení řidičů se starají školitelé rovněž v v Asii a Africe - v Koreji, na Taiwanu, v Hongkongu či Jižní Africe. V některých zemích MAN ProfiDrive poskytuje základní školení. Mezi zásadní chyby řidičů totiž patří představa, že stačí natankovat a vyrazit. Kdo totiž kdysi k telefonování používal černou bakelitovou skříňku s otočným číselníkem, neumí zničehonic ovládat moderní Blackberry. Pravda, oba přístroje jsou černé, to je však jejich jediná společná vlastnost. A totéž platí i pro nákladní auta. Jen ten, kdo ví, co jemu svěřená technika umí, dokáže s vozidlem jezdit hospodárně. Jednoduchý příklad: porouchané trucky, které skončily se závadou na spojce do dvou týdnů od dodání. Volal zákazník - pomozte mi! Každý den se mi vrací méně a méně vozidel. Důvod? Řidiči předtím měli tři a půl tuny s čtyřstupňovou převodovkou a doposud se nenaučili, že těžké kamiony nemohou rozjíždět na vyšší převodový stupeň s prokluzující spojkou. Nešlo jim nic vyčítat, vždyť netušili, co všechno existuje a jak to funguje.
Předvídavá jízda
Školení v evropských zemích probíhá odlišně, je strukturováno do tzv. modulů. Po teoretické přípravě následuje úvodní jízda, poté se měří spotřeba paliva, průměrná rychlost a v případě manuálně řazené převodovky rovněž počet řazení. Na základě obrázku, který si školitel učinil, udílí ve druhé fázi rady, co je třeba změnit. Poté se znovu měří hodnoty a nakonec se obě jízdy porovnají. Tímto způsobem jsou proškolení často schopni ušetřit 10 % až 15 % paliva. Při 30 % až 40 % podílu nákladů na naftu na celkových nákladech z vlastnictví vozidla (TCO - Total Cost of Ownership) to představuje význačnou úsporu, o kterou má smysl usilovat. Nejdůležitější přitom je předvídavá jízda: využití každého sebemenšího svahu, každé terénní nerovnosti k jízdě tzv. „bez plynu". U autobusu jde navíc o bezpečnou a pohodlnou jízdu pro cestující. O jízdu bez cukání a příliš rychlého projíždění zatáček. Protože cestující se nezřídka pohybují jinde, než kam patří - totiž na sedadlo.
Učebna na kolech
Někdy bývá práce školitelů značně obtížná. Mnozí řidiči jsou skeptičtí, protože jejich všednodenní práce je už tak dost náročná: dopravní zácpy, termíny, stres. Řídím léta, co mi ještě chtějí ukazovat? Sedm hodin školení ročně se zpravidla odehrává v sobotu. Kdo je od pondělí do pátku za volantem, tak se těší na den bez auta. Koho nadřízený krátkodobě vyšle na tréninkové jízdy, musí pak motivovat tým. Obvykle se podaří zprostředkovat řidičům vědomí, že úsporná jízda může být také zábavou. Tlak na využívání služby MAN ProfiDrive bude pokračovat: legislativa předepisuje prodloužení školení do roku 2015/16. A k tomu je ještě mnoho řidičů, kteří termín svého školení přesunuli. Služba MAN ProfiDrive a její instruktoři jsou plně připraveni.
Poznámka šéfredaktora:
Poprvé jsem se s partou školitelů MAN ProfiDrive setkal v dubnu roku 2001 u dánského zákazníka v městečku Vejle. /Milan Olšanský/
Během let se mi podařilo několikrát absolvovat školení bezpečnosti a efektivity jízdy s instruktory MAN ProfiDrive. Poprvé jsem se vydal do Dánska do městěčka Vejle, abych se zúčastnil programu MAN FAHR + SPAR TRAINING, který si objednala tamní dopravní společnost. Usedl jsem v té době do nejmodernějšího tahače MAN TG-A (Truck of the Year 2001, 338 kW nebo 301 kW, Comfortschift) a ruče vyrazil se soupravou po vytyčeném okruhu. Kruhové objezdy, sjezdy na dálnici, výjezdy z ní, křižovatky několikerého typu včetně „T“, semafory, zvlněná krajina a průjezdy vesnicemi, městem a na závěr opět krátce po dálnici a odstavení soupravy na odpočívadle. Andreas Griem, jeden z nezkušenějších školitelů MAN ProfiDrive, seděl mlčenlivě na místě spolujezdce a pečlivě si zapisoval moji činnost.
Zajímaly ho především převodové stupně, které jsem se mimochodem snažil řadit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a pak také práce s elektronickými systémy a pedálem akcelerátoru. Po první jízdě následovalo drobné technické školení zaměřené na možnosti vozidla. To jsem již začínal zlehka tušit, že jsem mohl celou řadu věcí udělat při jízdě lépe. Druhé kolo jsem jel ve stejné soupravě, ale podle instrukcí školitele. Tentokráte vybíral převodové stupně on, radil s využitím tempomatu a doporučoval, jak využít vhodně kinetickou energii rozjeté soupravy: „pořád ji drž v pohybu, snaž se nezastavovat a moc nebrzdit. Čti pořádně profil cesty a jízdní situaci před sebou.
Každá zbytečná akcelerace, následující po zbytečném zpomalení nebo dokonce rozjezd soupravy z nuly – to jsou náklady navíc.“ Výsledek: vyšší průměrná rychlost o 9 %, nižší spotřeba motorové nafty o 8 % a především o 29,6 % méně řazení! Kurz bezpečnosti jízdy s vozidly MAN jsem absolvoval na polygonu v Augsburgu či na závodním okruhu u Bratislavy. Od té doby jsem se s instruktory MAN ProfiDrive setkal ještě několikrát. Pokaždé jsem se dozvěděl užitečné rady. Jezdit s náklaďákem je těžká a odpovědná práce, jezdit s ním efektivně a s opravdu vysokou mírou bezpečnosti – to je umění. Umění, kterému není hanba se celý život učit.
Převzato z časopisu