Představujeme
Renault Hybrys - Krok do budoucnosti
Boris Dacko 16.02.2009 21:40
Představujeme
Když v 50. letech vrcholilo nadšení z technologií budoucnosti, lidstvo si představovalo automobily zítřka jako kosmické koráby. Jaká je skutečnost začátku 21. století? Zatím pouze v podobě hybridních pohonů.
V srpnu 1945, před druhým dějstvím jednoho z nejstrašnějších představení v dějinách lidstva známého jako Hirošima a Nagasaki, prezentoval americký konstruktér William Stout v New York Times svou vizi automobilu s atomovým pohonem. Zatímco po Nagasaki, coby demonstraci strašlivé síly svět jen nevěřícně zíral, v Americe začalo doslova atomové nadšení, kterého se účastnili nejen laici, ale i renomovaní odborníci. Automobilky Chrysler, Ford či GM dokonce prezentovaly koncepty, které měly pod absurdně vyhlížející karoserii jednou dostat malý atomový reaktor. Jeho vyvinutí mělo být otázkou roku, poté dvaceti let...
Elektrická energie pomáhá
Šedesát let po tomto naivním šílenství je lidstvo připraveno na energetickou krizi stále nedostatečně. Funkčních konceptů alternativních pohonů existuje celá řada, avšak prakticky všechny narážejí na poměrně zásadní problémy. Zmínit můžeme například palivové články, které sice nabízejí vysokou technickou úroveň, avšak výroba potřebného množství vodíku je za současných podmínek zcela nereálná. Do skutečného života se úspěšně dokázaly zařadit pouze hybridní pohony, které sice nejsou řešením náhrady fosilních paliv, mají však potenciál energetickou krizi oddálit a jsou ekologické.
Na pohled jednoduché kouzlo
Myšlenka hybridního pohonu je založena na faktu, že automobil při svém provozu neustále plýtvá energií. Když stojí na křižovatce, jede z kopce či brzdí apod. Hybridní pohon je kombinací klasického spalovacího motoru a elektromotoru, přičemž obě tyto složky se snaží využívat v oblasti jejich nejvyšší účinnosti. Vzhledem k tomu, že při rozjezdu se spotřebovává neúměrně velké množství paliva, uvádí hybridní vozidlo do pohybu pouze elektromotor. Ten pak také obstarává hnací sílu až do rychlosti 20 km/h. Při potřebě výraznějšího zrychlení se samočinně spouští spalovací motor a na zrychlování se podílejí oba typy pohonu současně. Asistence elektromotoru v tomto jízdním režimu dovoluje instalaci méně výkonného a tedy i méně objemného spalovacího motoru. Při konstantní rychlosti pak funkci pohonu přebírá pouze spalovací motor, který pracuje v nejekonomičtějším režimu. Aby však bylo možné využívat funkci elektromotoru je potřebné zajistit průběžné dobíjení akumulátorů. Při zpomalování, brzdění nebo jízdě z kopce dochází k tzv. rekuperaci energie, což znamená, že prostřednictvím kinetické energie vozidla vyrábí generátor elektrický proud, jímž pak dobíjí baterie.
Tolik toto na pohled jednoduché, ve skutečnosti však dost komplikované kouzlo. Renault Trucks ve spolupráci s firmou Suez Environment a městem Lyon přivedl před nedávnem k sériové produkci hybridní vozidlo postavené na bázi střední řady Premium Distribution. Vůz určený především do městských aglomerací má právě v dané aplikaci šanci uplatnit své přednosti nejvíce. Těmi jsou až 30% úspora paliva a stejně velké snížení emisí, zejména pak CO2. Paralelní hybridní soustavu zde tvoří vznětový agregát DXi7 Euro 5 o výkonu 240 kW s převodovkou Optidriver+, a dále synchronní permanentní elektromotor o výkonu 70 kW, ve špičkovém zatížení dokonce 100 kW. Těžké baterie si vyžádaly odlehčení budky použitím kompozitových panelů. Jen pro názornost, šasi s budkou Hybrysu váží 7020 kg, hnací soustava pak 550 kg.
Zdroj: Trucker 01/09
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)