Představujeme
Peugeot – Malý valník
Jiří Krenar 17.03.2014 08:00
Malé stavební společnosti často místo trucku kategorie N2 či N3 uvítají pro svoji činnost malý „náklaďák“ kategorie N1.
A tak čím dál tím více na našich silnicích můžeme potkat lehké valníky či sklápěče s celkovou hmotností 3500 kg. Je to dáno i tím, že zákazníci se už naučili vybírat karoserii či nástavbu i u malých trucků opravdu podle svých potřeb, a tak vedle furgonů určených hlavně k distribuci zboží do prodejen ve městech (ale také pro expresní dodávku lehčího zboží na velké vzdálenosti) tu jezdí mnoho valníků či sklápěčů ať už s jednoduchou či dvojitou kabinou. A právě takový lehký valník se základní třímístnou kabinou na podvozku Peugeotu Boxer jsem převzal k redakčnímu testu. Jen pro úplnost dodávám, že naprosto shodná vozidla – protože sjíždějí z jedné výrobní linky v Itálii – nabízí i Citroën (Jumper) a Fiat (Ducato).
Kompletní nástavbu postavila italská karosárna Sanmarco (což je logické, protože tato řada vozidel se vyrábí pro všechny tři zmíněné značky v jedné továrně), tj. byla dodána i s vozidlem přímo z výrobní linky. Pokud jde o podvozek, základ tvořil Peugeot Boxer L3 s motorem 2.2 HDI s výkonem 96 kW/130 k s rozvorem 4035 mm, takže celková délka vozidla byla 5998 mm. Ano, je to už docela velké vozidlo, a je dobré na to myslet při výběru místa na parkování ve městě, zvláště, když běžně řídíte osobní auto s celkovou délkou kolem čtyř metrů. Ocelová korba s hliníkovými bočnicemi o rozměrech 3800 x 2150 x 400 mm, nabízí dost velkou ložnou plochu, na každé straně doplněnou o osm upevňovacích ok. Dle OTP byla u konkrétního vozidla užitečná hmotnost „jenom“ 1340 kg. Vzhledem k tomu, že tato kategorie „trucků“ zatím není tak často převažována policií na silničních váhách, dá se předpokládat, že zvláště při jízdách na krátkou vzdálenost jej bude řidič (poté, co zjistí, že zadní odpružení je zesílené o dva listy) lehce přetěžovat. To se ale odrazí na zvýšené spotřebě, rychlejším opotřebení brzd a konec konců i na životnosti hnacího ústrojí i podvozku. Ze tří agregátů, které jsou pro model Boxer v nabídce, byl v „našem“ valníku motor 2.2 HDI s výkonem 96 kW/130 k s největším točivým momentem 320 Nm (za příplatek cca 20 000 Kč je v nabídce ještě motor 3.0 HDI s výkonem 115 kW/400 Nm). K tomuto motoru je standardně montována přímo řazená šestistupňová převodovka, která přenáší výkon na přední kola. Tady dodávám, že v nabídce je i příplatkový pohon Dangel 4x4. To ale bude zajímat hlavně ty provozovatele, kteří předpokládají častý provoz mimo vozovky na stavbách, v horských oblastech apod.
Prázdný valníček se vyznačuje velkou agilitou, ale na českých silnicích či ulicích při rychlé jízdě musíte počítat s tím, že zadní kola budou často poskakovat nad vozovkou. Pominu-li nulový komfort, nutně to vede k rychlejšímu opotřebení pneumatik i k méně bezpečné jízdě. S „náklaďákem“, i když je malý, se jezdí s citem. Stačí ale nad zadní nápravu naložit a dobře upevnit třeba stavební materiál na paletě s celkovou hmotností cca 500 kg a vozidlo se zcela zklidní, jízda je příjemně plavná a také zadní náprava přesně drží zvolenou stopu.
Pokud jde o ovládání, je zcela shodné s běžným furgonem stejné značky. V kabině je dostatek místa pro řidiče i dva spolucestující, konkrétní vozidlo mělo výškově nastavitelný volant, všestranně, tj. i výškově, seřiditelné sedadlo řidiče, el. ovládaná zrcátka i okna, ale také elektronický stabilizační systém ESP+ASR. Potěší palubní počítač, škoda ale, že nebylo namontováno autorádio. Motor je solidně odhlučněn, takže by jistě bylo rádio dobře slyšet.
Jestliže současné laboratorní homologační podmínky nutí výrobce do osobních vozidel často montovat jenom pětistupňové převodovky, v našem Boxeru byl solidní a dobře odstupňovaný „šestikvalt“, který se také významně podílí na dobré spotřebě. Za celou dobu testu (a s kolegou jsme jezdili jak po centru města, tak po venkovských „trojkách“ i po dálnici, a vždy spíše svižně) ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 8,8 l/100 km při polovičním zatížení. Ale při jízdách po okraji Prahy, či na venkovském testovacím okruhu, který již dobře známe, a při dodržování rychlostních limitů, se průměrná spotřeba (dle palubního počítače) držela na 7,8 l/100 km. A snad jeden zajímavý detail závěrem. V ceníku importéra na internetu jsem si našel, že cena takového valníku je cca 716 000 Kč bez DPH. V době testu ale probíhala velká akce na užitková vozidla a tak kompletní valník Peugeot Boxer vycházel (v rámci značkového financování) na cca 460 000 Kč bez DPH.
Převzato z časopisu